Κάτι τρέχει με τον καιρό...

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άκουγα σήμερα στο ραδιόφωνο πως τόσο ζεστό χειμώνα έχουμε να ζήσουμε εδώ και 1000 χρόνια περίπου.

Επίσης έλεγαν πως φέτος λόγω των καιρικών συνθηκών οι αρκούδες δεν έχουν πέσει ακόμα σε χειμερία νάρκη με κύνδυνο να χαθεί μια αναπαραγωγική περίοδος μια που γεννούν μονάχα σε αυτές τις περιόδους.

Τι πιστεύετε? Τι συμβαίνει με τον καιρό; Είναι κάτι παροδικό, ή πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
δεν ξέρω για τις άλλες περιοχές της Ελλάδας, αλλά τουλάχιστον στην Ρόδο, τις 2 τελευταίες μέρες άρχισε να ψιλοβρέχει και μέχρι προχτές είχε ήλιο και έκανε και αρκετή ζέστη...Αν και νομίζω για την Ρόδο είναι συνιθησμένο, η μητέρα μου μάλιστα το αποκαλεί και "μικρό καλοκαιράκι" γιατι είναι σαν ένα 2ο καλοκαίρι:P

Ισιλιελ όταν λες ζεστό χειμώνα εννοείς απο άποψη θερμοκρασιών ή εγνικότερα έλλειψης βροχών κτλ?

Επίσης κορίτσι μου για τις αρκούδες μην ανυσηχείς, εξάλλου εσύ δεν θέλεις να κάνεις δεύτερο παιδί νομίζω:D [πλάκα κάνω εννοείται;):)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν του χρόνου φτιάξει, κάτι πάει κι έρχεται.
Αλλά πιστεύω ότι έπρεπε ήδη από καιρό να ανησυχούμε. Όχι μόνο για τα τρελά χιόνια του 2001... Γενικά... Και τις βροχές τότε, θυμάστε;

Είμαι Ελβετία και δεν έχει ούτε νιφάδα, με ανοιχτό παλτό κυκλοφορώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επίσης κορίτσι μου για τις αρκούδες μην ανυσηχείς, εξάλλου εσύ δεν θέλεις να κάνεις δεύτερο παιδί νομίζω:D [πλάκα κάνω εννοείται;):)]

Χαχαχαχαχ Χαχαχα!!!! Είχα σκεφτεί κι εγώ να κάνω πλάκα μ'αυτό, αλλά είπα να μη το παρακάνω! :P Γέλασα πάντως, ευχαριστώ! :D

Ρε παιδιά, πότε άλλωτε πίναμε καφέ έξω, Δεκέμβρη μήνα; Όχι πως δε μ'αρέσει αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι καινούργιο φαινόμενο....:hmm:
Θυμάμαι ότι και πριν απο χρόνια μας λέγανε πως οι εποχές έχουν "αλλοιωθεί" με αποτέλεσμα ασυνήθιστες ζέστες τον χειμώνα και κρύα την άνοιξη.
Νομίζω πως πλέον οι πιο κρύες μέρες του χειμώνα έρχονται μετα τα μέσα Γενάρη και διαρκούν μέχρι αρχές Μάρτη.Παλιότερα είναι γεγονός πως απο Νοέμβρη αρχίζαμε να ψιλοκρυώνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλησπέρα φάτσες :D . Ισίλιελ, ο καιρός πράγματι τρελάθηκε! Δεν ξέρουμε ειλικρινά τι να βάλουμε κάθε πρωί. Να βάλουμε φούτερ; Το πρωί σκάει ο τζίτζικας. Να βάλουμε κάτι πιο ελαφρύ; Το απόγευμα πουντιάζουμε (μην πω κάτι πιο βαρύ μέρες που είναι :P ). Και όποτε του καπνίσει, ρίχνει και καμιά καταιγίδα. Άμα πια! :mad: Θα μας τρελάνει τελείως! :P

Πέρα από την πλάκα τώρα, ε, δεν είναι κι ότι πιο λογικό να βλέπεις μέσα Δεκεμβρίου να κυκλοφορεί κόσμος με κοντομάνικα! Ναι, το είδα χτες :confused: Μάλλον θα πρέπει να το πάρουμε στα σοβαρά σιγά-σιγά όλο αυτό το οικολογικό πρόβλημα :hmm: (αν και προσωπικά η ζέστη δε με χαλάει καθόλου :D, την προτιμώ από το κρύο )

Χθες είχε ζέστη - αρκετή - και σήμερα έριχνε βατράχια. :P Αυτό τα λέει όλα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ναι, οι εποχές έχουν αλλοιωθεί. Από το καλοκαίρι πάμε κατευθείαν χειμώνα. Αυτό το χάρηκα πολύ φέτος Σκωτία, βίωσα φθινόπωρο ύστερα από πολλά χρόνια!

Δεν είμαι φυσικός για να ξέρω αν πρέπει να ανησυχούμε, αλλά το υποψιάζομαι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμένα πάλι μου φαίνεται ότι φέτος ο καιρός.. έστρωσε!!
βιώσαμε μια χαρά φθινόπωρο! κάτι που δεν το είχαμε ζήσει για χρόνια....
σκαμπανεβάσματα στη θερμοκρασία και βροχες... έτσι είναι το φθινόπωρο παιδιά!
Ας μην ξεχνάμε ότι ο Χειμώνας... μόλις μπήκε! Αρχες Δεκεμβρη! Μια χαρα παει ο καιρός (νομίζω-ελπίζω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εγώ αυτό που θέλω είναι 21-12-06 με 27-12-2006 να έχει καλό καιρο στην ευρώπη κυρίως στο παρίσι.... τότε θα είμαι εκεί για διακοπές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγώ αυτό που θέλω είναι 21-12-06 με 27-12-2006 να έχει καλό καιρο στην ευρώπη κυρίως στο παρίσι.... τότε θα είμαι εκεί για διακοπές:P

Και χάλια καιρό να έχει θα περάσεις τέλεια:clapup:
Ήμουν εκεί πριν μια βδομάδα, έφυγα απο μια ηλιόλουστη Αθηνα για να βρεθώ σε ένα ομιχλώδες Παρίσι(ακόμη και η προσγείωση καθυστερησε μια ώρα λόγω καιρού).10 μέρες δεν είδαμε ήλιο ούτε για δείγμα, είχε βροχή και συννεφιά κι όμως όλο αυτό το κλίμα έδινε μια άλλη χροιά στην ούτως ή άλλως γοτθική πόλη.Όνειρο σου λέω...(καλά για την Ντίσνευλαντ δεν το συζητώ καν....απερίγραπτη:jumpy:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Νομίζω ότι βιώνουμε αυτό που οι επιστήμονες αποκαλούν φαινόμενο του θερμοκηπίου. Σε ένα ντοκιμαντέρ πριν από λίγο καιρό έλεγαν ότι λόγω της ζέστης σε 100 χρόνια δεν θα υπάρχουν παγόβουνα στην Ανταρκτική:confused: . Σκεφτείτε τι έχει να συμβεί με την απελευθέρωση όλων αυτών των τόνων νερού:/: .
Πάντως και στην Γερμανία είχαμε πολύ ζεστό χειμώνα. Πέρυσι είχαμε χιόνια από τον Οκτώβριο, φέτος τώρα άρχισε να έχει κρύο (κάτω από 5 βαθμούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Ρε ποιες αρκούδες και καφέδες λέτε... ο καιρός είναι εκνευριστικός...
Τώρα που έχουμε ελεύθερο χρόνο περιμένουμε με τις σανίδες στο χέρι για snowboard και δε λέει να ρίξει νιφάδα. Και μετά τα Χριστούγεννα που θα χουμε δουλειές θα ρίξει ένα μέτρο! :mad:

2500μ υψόμετρο και έχει 15 βαθμούς... ήμαρτον.Τι ζητάμε και εμείς.Κρύο και χιόνι...Που πρέπει να μετακομίσουμε? Στην Σουηδία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
εμένα πάλι μου φαίνεται ότι φέτος ο καιρός.. έστρωσε!!

Οι αρκούδες θα διαφωνήσουν μαζί σου ΚΟΥΕ μου :( παρόλο που κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οι αρκούδες θα διαφωνήσουν μαζί σου ΚΟΥΕ μου :( παρόλο που κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. :/:


:hmm: εγώ πάντως... μια χαρά κοιμάμαι...
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έχουμε κλίμα ερήμου. Έτσι είναι ζέστη με φως κρύο στην νύχτα και μεγάλες αποκλίσεις στην θερμοκρασία.


An Inconvenient Truth
A documentary on Al Gore's campaign to make the issue of global warming a recognized problem worldwide


Έχει όλη την παρουσίαση του Gore σχετικά με το θέμα, που πραγματικά είναι απίστευτη τεχνικά αλλά και γνωσικά. Δυστυχώς την σπάει με κάτι αποσπάσματα που λέει κάποια πράγματα ο Al αλλά αν επικεντρωθείς στην παρουσίαση είναι MUST. Δείτε το και τρομάξτε.

Ειλικρινά σας λέω ότι ήμουν αρνητικά προκατειλημένος αλλά η παρουσίαση είναι καταπληκτική.
Την έχει κάνει νομίζω 17 φορές σε διάφορες χώρες του εξωτερικου και θεωρείται ποια κάτι σαν event .Και από όσο ξέρω δεν έχει έρθει να την κάνει στην ΕΛλάδα.
Γενικά αφού είδα αυτό απλά πιστεύω ότι το ασφαλιστικό δεν θα αποτελεί πρόβλημα μου στο μέλλον. Μιλάμε για σοβαρές κλιματικές αλλαγές εντός της 20ετίας με μοντέλα που επαληθεύουν το σήμερα σε σχέση με δεδομένα του παρελθόντος με απίστευτη ακρίβεια.

Σήμερα στο in.gr έχει και ένα άρθρο που λέει ότι το 2040 δεν θα υπάρχει πάγος στον Βόριο Πόλο κάτι που λέει και στην παραπάνω ταινία αλλά για νωρίτερα νομίζω.

Πάντως ετοιμαστείτε για γερό χειμώνα όπως κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια τον Μάρτιο.

Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι από όλες τις καταστροφές που έχει αντιμετωπίσει η ανθρωπότητα για αυτή είμαστε λέει καλύτερα οργανωμένη σε σημείο που τώρα αν το αποφασίσουμε σε 5 χρόνια μέσα θα έχουμε δει διαφορές επί της ουσίας.
Δείτε το. Και όποιος δεν μπορεί να του το δώσω εγώ. μόνο θέλει xvid δλδ η kiss box φέτα για τηλεόραση ή υπολογιστή με το codec απάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΕΥΡΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΟΙ ΣΚΙΕΡ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ: Δεκάδες τουρνουά χιονοδρομιών σε όλη την Ευρώπη και κυρίως στις Άλπεις έχουν ακυρωθεί φέτος λόγω της έλλειψης χιονιού σύμφωνα με πρόσφατο δημοσίευμα του Guardian. Χαρακτηριστικά αναφέρει ότι το κλίμα είναι τόσο ήπιο που ούτε τα κανόνια παραγωγής τεχνητού χιονιού δεν μπορούν να δουλέψουν αφού το έδαφος είναι πάρα πολύ ζεστό για την εποχή. Εξάλλου στη Γαλλία όπου αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα ο φετινός έως τώρα χειμώνας είναι ο θερμότερος από το 1947. Η κατάσταση αυτή έχει επηρεάσει άμεσα την οικονομική κατάσταση των επιχειρήσεων που ασχολούνται με το χειμερινό τουρισμό καθώς οι ακυρώσεις των τουριστών από την Αγγλία είναι εκατοντάδες.
πηγή: https://travel.guardian.co.uk/article/2006/dec/03/france.theobserver.skiing | Καταχωρήθηκε: 06/12/2006


ΟΙ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΑΝ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΣΤΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ : Το ασυνήθιστα ζεστό φετινό φθινόπωρο φαίνεται ότι διαταράσσει τους ρυθμούς της φύσης στη Γερμανία, καθώς τα αποδημητικά πτηνά αρνούνται να πετάξουν νότια και οι βάτραχοι και άλλα ζώα ακόμα δεν έχουν πέσει σε χειμέρια νάρκη. Οι θερμοκρασίες του Νοεμβρίου σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων σε πολλές περιοχές της χώρας παραμένουν κοντά στους 20 βαθμούς Κελσίου και έτσι τα αποδημητικά πουλιά, όπως οι γερανοί, βρίσκουν ακόμα τροφή στο έδαφος και δεν δείχνουν «καμιά επιθυμία» να απογειωθούν για το νότο.
πηγή: https://www.in.gr | Καταχωρήθηκε: 30/11/2006

Και τα δύο τα πήρα από την κεντρική σελίδα του www.meteo.gr :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καταργούνται οι χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες!!!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Είμαι Ελβετία και δεν έχει ούτε νιφάδα, με ανοιχτό παλτό κυκλοφορώ...
\
Νι, νι και εγω ημουν Γαλλια στις Αλπεις, και ειχε ελαχιστο χιονι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κοιτάχτε, είχε χαρά Θεού λιακάδα μέχρι πριν λίγες μέρες και άκουσα για χιόνια μετά τις εικοσικάτι του μήνα.. Εδώ στο λεκανοπέδιο :worry:

Νιιιιιιιιι :clapup: (έστω κι αν τελικά δεν χιονίσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγω πάντως σε σχέση με άλλες χρονιές....
Δεν έχω πάει στο γήπεδο με φόρμα πάνω από σορτάκι ακόμα
Δεν έχω φορέσει το μπουφάν με μανίκια καθόλου
Έχω φορέσει το μπουφάν χωρίς μανίκια 3 φορές.Κοντεύει να ποιάσει αράχνες
Πολλές μέρες όταν γυρνάω ένα κοντομανικό είναι αρκετό.
Πάω κάθε Σαββάτο στην πνύκα ,φιλοπάππου και μοναστηράκι με ένα ξακετάκι ανοιχτό και δεν τρέχει μία.

Δεν με χαλάει ακριβώς αλλά σε 10 μέρες έχει χριστούγεννα και ότι να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top