Desktop ή laptop για φοιτητή;

Λάπτοπ Ή μεγάλο Η/Υ?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Λαπτοπ

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Η/Υ (πύργος, οθόνη, ηχεία)

    Ψήφοι: 3 60.0%
  • Τίποτα από τα δύο

    Ψήφοι: 0 0.0%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όσο καλά και να είναι τα ηχεία (και το δικό μου κάτι harman/kardon έχει, πολύ καλά είναι), τα μπάσα είναι ανύπαρκτα λόγω μεγέθους καθαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Ras

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
PC στο σπίτι και 10άρι netbook για μετακινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
PC στο σπίτι και 10άρι netbook για μετακινήσεις.
Ρε συ,εμένα το λαπτοπ είναι τεράστιο...
Μην πάρετε μεγάλο λαπτοπ γιατί δε θα μπορείτε ούτε μέσα στο σπίτι να το μετακινείτε.
Ένα νετμπουκ και όλα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι σε δίλλημα πάντως για το τι θα πάρω του χρόνου.
Laptop ή desktop?:xixi:

Πείτε κανένα υπερ/κατα και στα δύο.Να προσανατολιστώ λίγο.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγώ είμαι σε δίλλημα πάντως για το τι θα πάρω του χρόνου.
Laptop ή desktop?:xixi:

Πείτε κανένα υπερ/κατα και στα δύο.Να προσανατολιστώ λίγο.:xixi:
LAPTOP.- :P

Τωρα δεν ειμαι και ο πιο σχετικος να σου πω υπερ/κατα, απλα εχω ενα κολλημα με τα laptop. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Senorita

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ είμαι σε δίλλημα πάντως για το τι θα πάρω του χρόνου.
Laptop ή desktop?:xixi:

Πείτε κανένα υπερ/κατα και στα δύο.Να προσανατολιστώ λίγο.:xixi:

Tα laptop απλά προσφέρουν την ικανότητα μετακίνησης. Εάν σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι επιδόσεις του υπολογιστή και χρησιμοποιείς πολλά "βαριά" προγράμματα ή παιχνίδια καλό θα ήταν να πάρεις desktop και να το επιλέξεις πολύ προσεκτικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Για games desktop με την μια. Λαπτοπ ειναι ωραιο επειδη το παιρνεις παντου,αλλα για τους gamers δεν ειναι οτι καλυτερο,προσωπικα εχω 1 Λαπτοπ και 2 Desktops :P , για surfing προτιμω το Λαπτοπ,οποτε ψηφισα Λαπτοπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τίποτα από τα δύο. Ο δικός μου υπολογιστής (κεντρική μονάδα) πιάνει λιγότερο χώρο από το λάπτοπ. (βλ. Mac Mini G4). Έτσι, δεν πιάνει πολύ χώρο, και η οθόνη αν και μεγάλη, είναι λεπτή και σεχεδόν ακουμπάει στο τοίχο πίσω απ' το γραφείο, οπότε έχω κανονικό υπολογιστή σε αφάνταστα μικρό μέγεθος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αφού είναι σταθερός ο υπολογιστής, δε θα έπρεπε να σε νοιάζει και πολύ το μέγεθος. Εκτός αν έχεις σοβαρό πρόβλημα χώρου νταξ, αλλιώς πέφτεις θύμα ενός ακόμα διαφημιστικού τρικ της αγαπημένης μας (not) apple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λαπτοπ και συγκεκριμενα της apple το macbook απλα μαμανε!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

INTERNETSURVIVOR

Νεοφερμένος

Ο INTERNETSURVIVOR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
MAC BOOK PRO ή iMAC ΔΑΓΚΩΤΟ!!
τα μηχανηματα δεν παιζωνται ειναι απιαστα. Αλλη φιλοσοφια βεβαια απο τα PC αλλα πολυ καλυτερη και με διαφορα (κτ' εμε). Δεν κολλαει...πεταει και φυσαει.
Λιγο πιο ακριβα βεβαια αλλα το αξιζει, ειδηκα το macbook για την Apple Multi-TouchTrackPad και το iMAC για τα ανυπαρκτα καλωδια.
:jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μια χαρά πρέπει να τον νοιάζει ο χώρος (λέει ο Eruyomo τινάζοντας άλλα 50 καλώδια απο πάνω του)
Επίσης και ο θόρυβος που κάνει (προσπαθεί να ακουστεί δίπλα απο τον ήχο αεροπλάνου που κάνει το κουτί του).
Όσον αφορά το design και την πρακτικότητα στα εξωτερικά parts η apple είναι χρόνια μπροστά όσο και αν δεν μου αρέσει να το παραδέχομαι. Το ίδιο και το λειτουργικό της, απο τα windows τουλάχιστον (και το linux προσπαθεί τώρα να το πλησιάσει όσον αφορά τον τομέα των γραφικών στο desktop). Τώρα τελευταία με το καινούργιο που λένε όσοι το έχουν δοκιμάσει οτι είναι η μέρα με τη νύχτα με το Leopard, απαπα. Ασυζητιτί.

Το iMac (για το mac mini δεν ξέρω - περισσότερο για media center μου κάνει) είναι πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει το μόνο καλώδιο που έχει πάνω στο pc να είναι το καλώδιο του ρεύματος. Το κακό είναι οτι δεν αναβαθμίζονται, οπότε πρέπει να το αγαπήσεις για πολλά χρόνια αν το πάρεις τώρα (εγώ ακόμα το αγαπάω το δικό μου όταν πηγαίνω Ηράκλειο, και ας είναι και G5)

Τώρα τα laptop της apple θα έπερνα το macbook το σκέτο για την μεγάλη αυτονομία και όχι πολύ μικρό μέγεθος και το λειτουργικό του, αν δεν ήμουν κολλημένος. Αλλα είμαι, οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλημέρα! Ποιά laptops αναβαθμίζονται ή δεν υπάρχουν τέτοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καλημέρα! Ποιά laptops αναβαθμίζονται ή δεν υπάρχουν τέτοια;

Σε κάποια laptops (όχι σε netbooks) αναβαθμίζονται σίγουρα οι δίσκοι και οι μνήμες.

Τώρα υπάρχουν laptops που μπορείς να τα φτιάξεις εσύ όπως θέλεις (όχι αγοράζοντας κομμάτια μόνος σου, αλλα επιλέγοντας απο εκεί που θα τα αγοράσεις, ποια κομμάτια θες, πχ TurboX ή Innovator ή AlienWare κλπ).

Laptops που αναβαθμίζονται παραπάνω, δύσκολο, εκτός αν πας στην κατηγορία των mobile workstations που ενδεχομένως να αναβαθμίζονται παραπάνω (τα συγκεκριμένα όμως έχουν χάσει σχεδόν κάθε έννοια φορητότητας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

INTERNETSURVIVOR

Νεοφερμένος

Ο INTERNETSURVIVOR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εστηλα e-mail στην apple (αυτο που δινει το site για παραπονα) και τουσ ρωτησα σχετικα με τις αναβαθμησεις των μηχανηματων τους. μετα απο κανα τριμηνο μου απαντησαν οτι τα μηχανηματα τουσ μπορεις να τα αναβαθμησεις οπως ενα pc. ομως για να γινει αυτο πρεπει να πας πχ το macbook που εχεις σε ενα καταστημα της apple και εκει ενας ειδικος θα στο ανβαθμισει οπως εσυ θες. Το προβλημα ομως ειναι που μπορουμε να βρουμε ενα τετοιο καταστημα στην Ελλαδα;;;τους ρωτησα και για αυτο αλλα ακομα περιμενω.
βεβαια (κατα τη γνωμη μου) σε ενα μηχανημα της Apple (iMAC, Macbook) δεν υπαρχει λογος για αναβαθμιση αφου οι νεες εκδωσεις των λογισμικων τους ειναι (και θα ειναι οπως υπογραφει η apple ) κατασκευασμενες για να λειτουργουν αριστα σε ολα τα μοντελα (παλια και καινουρια).
Συνεπώς :
MAC FOR EVER
:jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
To λαπτοπ είναι πιο βολικό γιατί μπορείς να το μεταφέρεις όπου θες, αλλά και νομίζω στο μεγάλο pc με βολεύει πολύ με το πληκτρολόγιο και επειδή έχω πιο πολλά προγράμματ εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εστηλα e-mail στην apple (αυτο που δινει το site για παραπονα) και τουσ ρωτησα σχετικα με τις αναβαθμησεις των μηχανηματων τους. μετα απο κανα τριμηνο μου απαντησαν οτι τα μηχανηματα τουσ μπορεις να τα αναβαθμησεις οπως ενα pc. ομως για να γινει αυτο πρεπει να πας πχ το macbook που εχεις σε ενα καταστημα της apple και εκει ενας ειδικος θα στο ανβαθμισει οπως εσυ θες. Το προβλημα ομως ειναι που μπορουμε να βρουμε ενα τετοιο καταστημα στην Ελλαδα;;;τους ρωτησα και για αυτο αλλα ακομα περιμενω.
βεβαια (κατα τη γνωμη μου) σε ενα μηχανημα της Apple (iMAC, Macbook) δεν υπαρχει λογος για αναβαθμιση αφου οι νεες εκδωσεις των λογισμικων τους ειναι (και θα ειναι οπως υπογραφει η apple ) κατασκευασμενες για να λειτουργουν αριστα σε ολα τα μοντελα (παλια και καινουρια).
Συνεπώς :
MAC FOR EVER
:jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy:

Για τι μηχάνημα λέμε;
Τα macbook και τα laptop pc ναι, αναβαθμίζονται το ίδιο.
Τα iMac/Mini δεν αναβαθμίζονται, παρα μόνο όπως τα laptop pc (μνήμη, δίσκος. Έχω ένα iMac, οπότε αυτό το ξέρω). Τα macbook τα αναβαθμίζεις και μόνος σου, δεν χρειάζεται να πας σε κατάστημα. Macpro δεν χρειάζεται ένας "κοινός θνητός" οπότε δεν το συζητάμε, αλλα εκεί, αν θες να το αναβαθμίζεις, το πολύ παίρνεις άλλη κάρτα γραφικών και βάζεις και κάρτες εσωτερικές. Αν θες να αλλάξεις mobo/επεξεργαστή, δεν παίρνεις Macpro.
-----------------------------------------
To λαπτοπ είναι πιο βολικό γιατί μπορείς να το μεταφέρεις όπου θες, αλλά και νομίζω στο μεγάλο pc με βολεύει πολύ με το πληκτρολόγιο και επειδή έχω πιο πολλά προγράμματ εκεί

Μπορείς πάντα να πάρεις ένα laptop αν το θες για μετακινήσεις, μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο και να το δουλεύεις έτσι όσο δεν το μεταφέρεις. Εγώ έτσι έκανα παλιότερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει o laptop είναι πολύ χρήσιμοι.Ειδικά όταν πάω στο νησί το κουβαλάω στον καράβι πάιζω με παιχνίδια που έχω αγοράσει.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
laptop για internet,μουσική...σταθερό για παιχνίδι και ταινίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top