Κρεμασμενα σκυλια βρεθηκαν στην Κρητη.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Μετά το video της ντροπής, που τραβήχτηκε πριν τρεις εβδομάδες από μέλη φιλοζωικής οργάνωσης στη Σητεία, και το οποίο έδειχνε πέντε κρεμασμένα σκυλιά να κείτονται νεκρά, η βαρβαρότητα συνεχίζεται στην Κρήτη.

Την περασμένη Τρίτη, στα Μάλια, ο φωτογραφικός φακός μιας Aγγλίδας ζωγράφου "συνέλαβε"απίστευτες εικόνες φρίκης. Η Jane Hiltebrand, ενώ προσπαθούσε να βρει μία ωραία τοποθεσία για να ζωγραφίσει, έγινε μάρτυρας ενός σκληρού θεάματος. Δύο σκυλιά βρίσκονταν νεκρά σε χωράφι πίσω από τον αρχαιολογικό χώρο στα Μάλια. Τα δύο σκυλιά ήταν δεμένα από το λαιμό και η στάση των σωμάτων τους φανέρωνε ότι κατέβαλαν απέλπιδες προσπάθειες για να απελευθερωθούν και να ξεφύγουν.

Η Αγγλίδα ζωγράφος ενημέρωσε άμεσα την «Φιλοζωική Κρήτης», η οποία πήγε στο σημείο σήμερα το απόγευμα για να συγκεντρώσει στοιχεία, ώστε να κάνει καταγγελία και να καταθέσει μήνυση κατά αγνώστων. «Συγκλονίστηκα από αυτό το φρικτό παράδειγμα της ανθρώπινης προδοσίας απέναντι στα σκυλιά και επικοινώνησα με ένα φίλο μου που ανήκει σε φιλοζωική οργάνωση, ο οποίος με συμβούλεψε να τραβήξω τις φωτογραφίες. Ας ελπίσουμε ότι θα ευαισθητοποιηθούν ακόμα περισσότεροι άνθρωποι από τον βασανισμό των ζώων», δήλωσε στη zougla.gr η κυρία Jane Hiltebrand.

Η Κορέντζα Βλαστού, υπεύθυνη του τμήματος εκστρατειών και διαπαιδαγώγησης της «Φιλοζωικής Κρήτης», μίλησε στη zougla.gr και περιέγραψε την κατάσταση στην οποία βρίσκονταν τα δύο σκυλιά. Η κυρία Βλαστού υποστηρίζει ότι κάτι τρομοκράτησε τα άτυχα ζώα, ενώ δεν αποκλείει και το ενδεχόμενο πυροβολισμού, καθώς σε διαφορετική περίπτωση θα μπορούσαν να δαγκώσουν τα σχοινιά και να ελευθερωθούν.

Συναισθήματα θλίψης και απόγνωσης, γιατί κανείς δεν αντιδρά, και οργής «για την πολιτεία, που αδιαφορεί και στρουθοκαμηλίζει χρόνια τώρα, μη δίνοντας σημασία στους ανθρώπους που ασχολούνται με τα ζητήματα της προστασίας των ζώων» νιώθουν οι φιλόζωοι και οι ευαισθητοποιημένοι πολίτες. Η κυρία Αναστασία Μπομπολάκη, μέλος της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής 100 Φιλοζωικών Σωματείων, δήλωσε στη zougla.gr ότι το γεγονός αυτό αποτέλεσε την αφορμή για να επικοινωνήσουν αύριο με τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Σωτήρη Χατζηγάκη, ώστε να τεθεί άμεσα το θέμα της κακοποίησης των ζώων επί τάπητος και να γίνουν πράξεις οι εξαγγελίες και τα «θα».

Επιπλέον, η κυρία Μπομπολάκη τόνισε ότι η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή θα ενημερώσει τις αρμόδιες επιτροπές της Ευρωπαϊκής ένωσης και θα ζητήσει την καταδίκη της Ελλάδας για τον τριτοκοσμικό τρόπο που αντιμετωπίζονται τα ζώα στη χώρα μας.

Πηγη: https://www.zougla.gr/news.php?id=46088



Μπραβο μας, ειλικρινα μπραβο μας.
Και μετα μου λες Κρητη μου ομορφο νησι και @@ μαντολα.
Τι να πω.
Τα λογια ειναι περιττα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει τι να πει κανείς γ'αυτά τα πράγματα.Ντροπή και αίσχος.Αν παίρνει ευχαρίστηση-όποιος το έκανε- από αυτό ντροπή του,απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ελπιζω να βρουν ποιοι το εκαναν και να τους τιμωρησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αποκρουστικό το θέαμα...Τι τους έφταιξαν τα καημένα τα ζωντανάς;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
και εδω στο χωριο μου ειχαν βρεθει...καπου στο χειμωνα ηταν νομιζω...ειχε γινει πολυ μεγαλο θεμα τοτε!!! μαλιστα και μια γυναικα το χε κανει θεμα στο youtube με ενα βιντεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Η κακοποίηση ζώων είναι πραγματικά κτηνώδης και μόνο ζώα θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό. Όπως και να έχει η Αστυνομία χ?στηκ? για την εύρεση των υπεύθυνων και σε καμιά εβδομάδα θα μπει στο φάκελο, τη στιγμή που θα έπρεπε να μπει εισαγγελέας στην υπόθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eντάξει το να βρούνε ποιος το έκανε είναι λιγάκι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Μπραβο μας, ειλικρινα μπραβο μας.
Και μετα μου λες Κρητη μου ομορφο νησι και @@ μαντολα.
Τι να πω.
Τα λογια ειναι περιττα.
Συμφωνώ με όλα.Πράγματι αποτρόπαιο το θέαμα.Αλλά δε νομίζω να έχει καμιά σχέση το αν η Κρήτη είναι όμορφο νησί(δεν έχω πάει ποτέ)με το θέμα.Μια περίπτωση είναι αυτή,όχι ο κανόνας(ελπίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα.Πράγματι αποτρόπαιο το θέαμα.Αλλά δε νομίζω να έχει καμιά σχέση το αν η Κρήτη είναι όμορφο νησί(δεν έχω πάει ποτέ)με το θέμα.Μια περίπτωση είναι αυτή,όχι ο κανόνας(ελπίζω).

Μιλουσα για τον φανατισμο που υπαρχει τους τελευταιους καιρους για το νησι στο οποιο μενω, και για την αγνοια των κατοικων του νησιου για τετοια θεματα.. και αυτος ειναι ο λογος που συνεχιζουν να παραμενουν φανατισμενοι.
Γενικα μιλουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina8888

Νεοφερμένος

Η katerina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά μακάρι να τους βρουν και να τους κρεμάσουν κι αυτούς!!!!Έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Τον παππού μου τον είχαν βάλει όταν ήταν στη δουλειά να βάλει κομμάτια γυαλί σε ζαμπόν για να το φάει μια σκυλίτσα εκεί στην περιοχή να την σκοτώσουν. Η δικαιολογία ήταν ότι όταν η σκυλίτσα έχει περίοδο λερώνει τις εγκαταστάσεις (πετρέλαια νομίζω). Ο παππούς μου το έβαλε στην αρχή αλλά μετά το μετάνιωσε και το πέταξε κι απλά πήρε τη σκυλίτσα και την πήγε αλλού για να μην κινδυνεύει. Παρ'όλα αυτά δεν τον λες και φιλόζωο :P

Ο άλλος μου ο παππούς αντιθέτως είναι σχεδόν αναίσθητος. Γυρνάγαμε από βόλτα πέρυσι στο χωριό με αυτοκίνητο, και κάποια στιγμή πάτησε "κάτι" (γάτα υποθέτω) και όταν του είπα να σταματήσει γιατί χτύπησε ζώο αυτός γέλασε και συνέχισε. Και η γιαγιά μου μου είπε "Έλα μωρέ κανα σκουπίδι θα είναι"(καθώς όλοι ξέρουμε οτι τα σκουπίδια έχουν ΚΑΙ γούνα:mad:)
Επίσης τη σκυλίτσα που έχει για το κυνήγι της φέρεται σαν σκουπίδι, κλοτσιές βρισίδια μιλάμε αβέρτα. Κι όταν εγώ του λέω να σταματήσει λίγο αυτήν την συμπεριφορά, μου λέει "Δεν έχει ανάγκη, άμα την καλομάθω θα μου γίνει μαλθακή"...έλεος δηλαδή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Συγνωμη, αλλα για να μην πω οτι θα ντρεπομουν αν ειχα εναν τετοιο παππου, θα του τα εχωνα πολυ ασχημα και δεν τειθεται θεμα σεβασμου ή γουατεβερ, πραγματικα.:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Senorita

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν ειμαστε με τα καλα μας. Ζουγκλα εχουμε καταντησει. Δειτε και το video se αυτη τη σελιδα: https://www.peta.org/feat/ChineseFurFarms/index.asp τι τραβανε τα ζωακια και εμεις καθομαστε αραχτοι...Sorry αν ειναι off αλλα ας μην ανοιγω καινουριο topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Αυτά συμβαίνουν παντού κάθε μέρα μαρία....




Κι όλοι έχουν καραμέλα το:


Ο άνθρωπος αυτά γεννήθηκε να κάνει.

Μάιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δυστυχώς τέροια φαινόμενα είναι πολύ συνηθισμένα στο Ηράκλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά πραγματικά δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ αηδίασα βραδιάτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Τραβα να δεις και το Εarthlings να τα βγαλεις ολα, αν αηδιασες με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Δυστυχώς υπάρχουν δεκάδες τέτοια περιστατικά...Και όχι μόνο με σκυλιά,αλλά και με γελάδια,γουρούνια κλπ που τα τρώμε κιόλας(μην σας πω τρώμε και κανα σκυλάκι νομίζοντας ότι είναι κάτι άλλο...).
Αυτά όμως δεν είναι σημαντικά για τις υπηρεσίες περιβάλλοντος του κράτους,έτσι;Και φυσικά οι υποτιθέμενες ΜΚΟ για τα ζώα και τα δικαιώματά τους,μόνο τα λεφτά σκέφτονται...Και άλλα πολλά που δεν χρειάζονται βραδιάτικα...Απο κυνομαχίες και και...
ΑΗΔΙΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top