Εδώ κάνουμε δίαιτα!

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Τσαμπα θερμιδες βρε συ, φιλαδελφεια και ζαμπον... Λιγο φορτωμενο το βρισκω, σορρυ κιολας... Εκτος αν ειναι καποιου ειδους επιβραβευση επειδη τα πας καλα κατα τ'αλλα!

Τεσπα κι εγω χτες εφαγα ποπ κορν, δεν εφαγα ομως βραδινο, "μετρησα" τα ποπ κορν ως βραδινο.

μπα, καμια επιβράβευση αφου δεν κάνω δίαιατα απλά προσέχω. το θέμα είναι ότι μέχρι το βράδυ το μόνο που έχω να φάω είναι μια σαλατούλα μαρούλι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Α οκ τοτε, εχω χασει την μπαλα με το ποιος κανει διαιτα και το ποιος προσεχει απλα!

Μονο μια σαλατουλα μαρουλι για μεσημερι; Για βραδυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Πάντως υπάρχει ένα πολύ απλό πρόγραμμα γυμναστικής που μπορείς να κάνεις στο σπίτι 20 λεπτά + με καλά αποτελέσματα. Σας το γράφω :
1) Επιτόπιο τρέξιμο ρίχνοντας το βάρος πρώτα στο αριστερό και μετά στο δεξί και χωρίς να ακουμπάει η φτέρνα (αυτό βολέυει στο να κουραστούμε λίγο πιο γρήγορα και στο να πιεστούν οι γάμπες) 8- 10 λεπτά
2) Εκτάσεις : ταυτόχρονα ανοίγουμε τα χέρια και τα πόδια (πάλι στηρίζομαστε πιο πολύ στα μήλα του ποδιού (50 επαναλήψεις)
3) Εκτάσεις αλλα προς τα μπροστά (50 επαναλήψεις)
4) 5 - 10 ψηλά πηδήματα
5) Επιτόπιο τρέξιμο (σπρίντ) για 5-10 δευτερόλεπτα
6) Κοιλιακοί (3 σετ των 15)
7) Ραχαίοι (μια απο τα ίδια)
8) Πους άπς (3 χ 10)

Δεν είναι πολλά και είναι ένα καλό ζέσταμα, απο εκεί και πέρα μπορείτε να το συνεχίσετε ή να αυξήσετε τους χρόνους έτσι ώστε να φτάσετε στα 40 - 45 λεπτά που είναι το ιδανικό διάστημα για αερόβια άσκηση.
Ο οργανισμός καίει λίπος απο τα 20 λεπτά και μετά.
Ότι απορίες έχεται πείτε το!
__________________

KANTE BAΡΗ

jesus! η αεροβικη προπονηση ειναι ΕΝΖΥΜΙΚΗΣ φυσης ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΚΑΝΤΕ ΒΑΡΗ

αν δεν θελετε να πατε γυμναστηριο βαλτε μια τσαντα με βιβλια στη πλατη η κατι τελοσπαντον, ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΕΡΟΒΙΚΕΣ.

Μονο μια σαλατουλα μαρουλι για μεσημερι; Για βραδυ;

μα την παναγια δεν εχετε διαβασει ΤΙΠΟΤΑ απο οτι εχω γραψει, ειναι τελευταια φορα που γραφω στο τοπικ, το: "μια σαλατουλα" για μεσημερι ΔΕΝ λειτουργει! ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ε, κάτι θα τσιμήσω! έχω κ το μηλαράκι μου, αλλά κατα τις 7 που θαμαι σπίτι θεωρώ ότι η μαμά θαχει μαγειρέψει τπτ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.




μα την παναγια δεν εχετε διαβασει ΤΙΠΟΤΑ απο οτι εχω γραψει, ειναι τελευταια φορα που γραφω στο τοπικ, το: "μια σαλατουλα" για μεσημερι ΔΕΝ λειτουργει! ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΟ

epode μην απνικοβάλλεσαι. δεν το κάνω για δίαιτα, απλά έτυχε σήμερα να μην προλάβω να πάρω κάτι άλλο. θα φάω όταν γυρίσω σπίτι ταπογευμα κανονικό γευμα κ μέχρι τότε θεωρώ πως θα με κρατήσει μια σαλάτα, ενα μήλο κ ένα σαντουιτσ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
λοιπόν... έχουμε και λέμε...
σήμερα πρωινο φρυγανίτσα και φετουλα τυρακι...
αυτη τη στιγμή τσακίζω ένα μήλο κι ένα πορτοκάλι και για αργοτερα μέχρι να πάω σπίτι, έχω μαζί μου κι ένα τοστάκι με μαυρο ψωμακι γαλοπουλα και τυρακι και τοματουλα :)
Μετράμε πλέον -4

ugh αυτο δεν ειναι διατροφη, κοβω το δεξι μου χερι οτι τα χριστουγενα θα λυγισεις και θα φας δυο οκαδες μελομακαρονα. Το αποτελεσμα θα ειναι ο οργανισμος σου λογο του οτι θα εχει μπει σε συνθηκες πεινας να αποθηκευσει σε λιπος ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ φας.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

οκ, οκ δεν αντεχω αλλο, αν καποιος απο εσας εχει πραγματικα διαθεση να φτιαξει το σωμα του ας μου στηλει ενα pm και θα βοηθησω ΤΣΑΜΠΑ, αλλα αυτο το πραγμα που γινεται εδω μεσα....οχι, δεν μπορω να το κανω, δεν ξαναασχολουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εποτε μην ουρλιαζεις καθε φορα, σ'ακουμε.

Επισης πρεπει να σου πω οτι ειναι πολλοι ανθρωποι που λογω δουλειας το μεσημερι τσιμπανε κατι πολυ ελαφρυ στο γραφειο και το κυριως γευμα τους ειναι κατα τις 6-7 το απογευμα. Οποτε η σαλατουλα ειναι το σνακ της travel lover.

Και ηρεμησε, μπορουμε να κανουμε διαιτα και με το καλο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
KANTE BAΡΗ

jesus! η αεροβικη προπονηση ειναι ΕΝΖΥΜΙΚΗΣ φυσης ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΚΑΝΤΕ ΒΑΡΗ

αν δεν θελετε να πατε γυμναστηριο βαλτε μια τσαντα με βιβλια στη πλατη η κατι τελοσπαντον, ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΕΡΟΒΙΚΕΣ.


Μια τσάντα με βιβλία στην πλάτη ? Σε αγύμναστο άνθρωπο?
Δεν μιλάμε για μόνιμα αποτελέσματα μιλάμε για 2-3 κιλά, άλλωστε στην προπόνηση με βάρη κάποιος πρέπει να σου δείξει πως την κάνεις σωστά την άσκηση αλλιώς κινδυνέυεις με τράβηγμα.
Το τρέξιμο είναι τρέξιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν ξερεις τι και πως γινεται και κατω απο ποιες συνθηκες (και γιατι να πρεπει να ξερεις αλλωστε, δεν ειναι δουλεια σου) αλλα υποπηπτεις στο συνηθες λαθος της προσωπικης εκτιμησης.


αλλα τωρα για να ακριβολογουμε, οι πιθανοτητες τραυματισμου σε ενα τελειως αγυμναστο ανθρωπο απο ασκηση με βαρη και ασκηση που αφορα ανοιχτου τυπου κυκλικες κινησεις (οπως το jogging η το τρεξιμο) ειναι τραγικα μεγαλυτερες στη δευτερη περιπτοση.

ο αγυμναστος δεν ΜΠΟΡΕΙ να βαλει αρκετη δυναμη για να παθει "τραβηγμα"

ομως ΜΠΟΡΕΙ να εκθεσει τα γονατα του αρκετη ωρα σε κοποση κανοντας Jogging μεχρι να παθει χονδροπαθεια (ειδικα αν ειναι γεματουλης) η να ζορισει τους μηνισκους του.

συγκεκριμενα οι υπερβαροι ανθρωποι πρεπει να αποφευγουν σαν το διαολο τις κρουστικες αεροβικες και να προτιμουν ποδηλατο η κολυμβηση και ακομα και τοτε θελει προσοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
γιαννη, χωρις καμια παρεξηγηση αλλα λες απιστευτες μπαρουφες. Δεν ξερεις τι και πως γινεται και κατω απο ποιες συνθηκες (και γιατι να πρεπει να ξερεις αλλωστε, δεν ειναι δουλεια σου) αλλα υποπηπτεις στο συνηθες λαθος της προσωπικης εκτιμησης.

επειδη μπορεις να ασκηθεις εσυ νομιζεις οτι κατι ξερεις για αυτο, ειναι οπως με την ψυχολογια, ολοι νομιζουν οτι ξερουν ψυχολογια.

αλλα τωρα για να ακριβολογουμε, οι πιθανοτητες τραυματισμου σε ενα τελειως αγυμναστο ανθρωπο απο ασκηση με βαρη και ασκηση που αφορα ανοιχτου τυπου κυκλικες κινησεις (οπως το jogging η το τρεξιμο) ειναι τραγικα μεγαλυτερες στη δευτερη περιπτοση.

ο αγυμναστος δεν ΜΠΟΡΕΙ να βαλει αρκετη δυναμη για να παθει "τραβηγμα" εδω που τα λεμε γιαννη, ξερεις τι ειναι το τραβηγμα?

ομως ΜΠΟΡΕΙ να εκθεσει τα γονατα του αρκετη ωρα σε κοποση κανοντας Jogging μεχρι να παθει χονδροπαθεια (ειδικα αν ειναι γεματουλης) η να ζορισει τους μηνισκους του.

συγκεκριμενα οι υπερβαροι ανθρωποι πρεπει να αποφευγουν σαν το διαολο τις κρουστικες αεροβικες και να προτιμουν ποδηλατο η κολυμβηση και ακομα και τοτε θελει προσοχη.

Τα παραπάνω τα έχω διαβάσει και σύντομα θα σου δώσω και το ανάλογο link.
Όταν λοιπόν έκανα γυμναστήριο για 2 χρόνια αποτέλεσμα στην καύση του λίπους έκανα με τον διάδρομο και όχι με τα βάρη.
Και με το τάε κβο ντο και jeet kun do έπεσε σημαντικά η κοιλιά και γενικά έχασα σε συνδυασμό με την διατροφή 10 κιλά.
Πέρα λοιπόν απο την H.I.T που έκανα και με βοήθησε σημαντικά διάβασα και αρκετά πράγματα και μπορεί να μην είναι η δουλειά μου αλλα είδα βασικά αποτελέσματα.
Δεν μιλάμε να γραμώσω κτλ αλλα λόγο χρόνουν δεν έχω την δυνατότητα να ασχολούμε όλη την μέρα με διατροφές κτλ.
2) Αλλο ψυχολογία η οποία είναι επιστήμη και άλλο γυμναστική και στην τελική δεν είναι το παγκόσμιο φόρουμ της διατροφής και τις γύμνασης εδώ, απλά καταθέτουμε απόψεις.
3) Εσύ παροτρίνεις κάποιον να βουτήξει μια τσάντακαι να κάνει βάρη μέσα στο σπίτι και το θεωρείς νορμάλ αν λοιπόν η τσάντα είναι 10 κιλά και αρχίζει και πλακώνεται στις επισθολαίμιες χωρίς ζέσταμα φυσικά και δεν θα πάθει τίποτα.
4) Όχι epote περιμένω πως και πως να διαβάσω τι σημαίνει τράβηγμα τενοντίτιδα, θλάση κτλ, δεν την έχω πετύχει την λέξη ποτέ πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
epote κοίτα πόσοι άλλοι λένε τις ίδιες μπαρούφες με εμένα :
τους εχεις δει ποτε αυτους που τα λενε αυτα?

παμε αλλη μια:

οι αεροβικου τυπου ασκησεις εχουν προσαρμογες ΕΝΖΥΜΙΚΟΥ τυπου, δηλαδη τα διαφορα (γλυκολυτικα, λιποοξειδοτικα κτλ) ενζυμα του σωματος αυξανουν σε ποσοτητα για να ανταπεξελθουν στις παραπανησιες απαιτησεις που του θετεις. ΟΜΩΣ ακριβως επειδη ειναι ενζυμα, σε λιγο χρονο απο τη στιγμη που θα διακοψεις αυτη την ασκηση θα επανελθουν στα προηγουμενα επιπεδα.

η αεροβικη ασκηση ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αλλα ΜΟΝΟ και ΕΑΝ συνοδευει αλλου τυπου προπονηση (ητοι αντιστασεις) αν ο τελικος σκοπος ειναι η σωματοδομη. Συγνωμη, αλλα δεν εμπιστευομαι ουτε τον κοιλαρα γιατρο ουτε τον 15κιλο διαιτολογο για να μου πει τι πρεπει να κανω, εχω επιτυχως συμβουλεψει και προπονησει αθλητες του στιβου, ποδοσφαιρου και bodybuilders (που ειναι η πιο σχετικη κατηγορια) και το εχω δει να συμβαινει ξανα και ξανα. Η αεροβικη ειναι καλη, αλλα οχι απο μονη της.

ειναι παρα πολυ απλο το θεμα χωρις να μπαινω στη φυσιολογια της ασκησης πανω στους κυταρικους υποδοχεις, τον ρυθμο μετατροπης της λευκινης και ολες αυτες τις βλακειες που δεν βλεπω κανενα στο health.in.gr να λενε, κοιταξε με τα ματια σου τι συμβαινει:

αθλητης που λειτουργει ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ με αεροβικου τυπου προπονηση:

heille gebrselassie:


αθλητης που δουλευει κυριως με ασκησεις τυπου αντιστασεων

maurice greence:


και γιατι θα αρχισεις να γκρινιαζεις οτι "α αυτος κανει sprint" και δεν συμαζευεται:

ο μεγαλος δημας:


προφανως δεν το ξερεις αλλα οι αρσηβαριστες δεν κανουν ΠΟΤΕ Jogging, διαδρομους και ολα αυτα.Μαλλον θα επρεπε να παει καποιος απο το health.in.gr να τον ενημερωσει οτι κατι κανει λαθος!

Όχι epote περιμένω πως και πως να διαβάσω τι σημαίνει τράβηγμα τενοντίτιδα, θλάση κτλ, δεν την έχω πετύχει την λέξη ποτέ πριν.
σε παρακαλω, πες μου τι νομιζεις οτι ειναι ολα αυτα που λες, εγω τα ξερω, τα εχω δει την ωρα που συμβαινουν, τα εχω αποθεραπευσει και στη τελικη ειναι η δουλεια μου, αλλα εχω την εντυποση οτι εσυ ΔΕΝ ξερεις τουλαχιστον οχι αρκετα καλα τι ειναι, συνεπως πες μου, δεν το λεω για να σε προσβαλω, θελω απλα να σου δειξω οτι δεν ξερεις αυτα που νομιζεις οτι ξερεις.

YΓ: δεν υπαρχει απολυτος καμια περιπτοση ενας αγυμναστος ανθρωπος να κανει εστω και μια οπισθολαιμια, οχι με 10Kg αλλα ουτε με το σωματικο του βαρος, συνεπως πως θα τραυματιστει αν δεν μπορει να το κανει ακριβως? Λες νουμερα που δεν ξερεις τι σημαινουν, δοκιμασε εσυ να κανεις οπισθολαιμια ελξη με +10Kg να δεις τι ευκολο που ειναι, ελαχιστοι αθλητες μπορουν να το κανουν και σου μιλαω για επιπεδο πρωταθλητικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
τους εχεις δει ποτε αυτους που τα λενε αυτα?

Γιατροί ΄& διαιτολόγοι τα γράφουν δες τα link

παμε αλλη μια:

η αεροβικη ασκηση ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αλλα ΜΟΝΟ και ΕΑΝ συνοδευει αλλου τυπου προπονηση (ητοι αντιστασεις) αν ο τελικος σκοπος ειναι η σωματοδομη.

Δεν μιλάμε για εξαιρετικές καταστάσεις βρε epote, λες να προτείνω 20 λεπτά άσκηση στο σπίτι σαν αποδοτική άσκηση έναντι γυμναστηρίου και ολοκληρομένου προγράμματος προπόνησης?
Το θέμα είναι απλά πράγματα που μπορείς να κάνει όταν έχεις ελάχιστο χρόνο, απλά για να κάνεις κάτι σε σχέση με το τίποτα.

Συγνωμη, αλλα δεν εμπιστευομαι ουτε τον κοιλαρα γιατρο ουτε τον 15κιλο διαιτολογο για να μου πει τι πρεπει να κανω, εχω επιτυχως συμβουλεψει και προπονησει αθλητες του στιβου, ποδοσφαιρου και bodybuilders (που ειναι η πιο σχετικη κατηγορια) και το εχω δει να συμβαινει ξανα και ξανα. Η αεροβικη ειναι καλη, αλλα οχι απο μονη της.

Εφόσον είσαι στο 0 προς 1 (0 να μην προλαβένεις να κάνεις τίποτα 1 να κάνεις το ελάχιστο), το να κάνεις έστω και λίγο αεροβική είναι κάτι.
Δεν είπα ότι κάνεις μόνο αυτό και είσαι οκ αν είναι δυνατόν, αν ήταν έτσι θα είχαμε όλοι κορμάρες με μόνο 20 λεπτά την μέρα

ειναι παρα πολυ απλο το θεμα χωρις να μπαινω στη φυσιολογια της ασκησης πανω στους κυταρικους υποδοχεις, τον ρυθμο μετατροπης της λευκινης και ολες αυτες τις βλακειες που δεν βλεπω κανενα στο health.in.gr να λενε, κοιταξε με τα ματια σου τι συμβαινει:

σε παρακαλω, πες μου τι νομιζεις οτι ειναι ολα αυτα που λες, εγω τα ξερω, τα εχω την ωρα που συμβαινουν, τα εχω αποθεραπευσει και στη τελικη ειναι η δουλεια μου, αλλα εχω την εντυποση οτι εσυ ΔΕΝ ξερεις τουλαχιστον οχι αρκετα καλα τι ειναι, συνεπως πες μου, δεν το λεω για να σε προσβαλω, θελω απλα να σου δειξω οτι δεν ξερεις αυτα που νομιζεις οτι ξερεις.

Δεν αμφισβητώ αυτά που ξέρεις και ούτε είπα ότι λες λάθος κάποια πράγματα.
Σε αυτό το τοπικ όμως αναλύσαμε απλά πράγματα και όχι επιστημονικά, καλές είναι οι συμβουλές σου και δεν τις αμφισβητό ειδικά να μου λές ότι είναι η δουλειά σου αλλα εσύ μιλάς για πρωταθλητισμό ενώ εγώ προσπαθώ να χορέσω και την γυμναστική (για διατροφή ούτε κουβέντα) σε ένα πολύ δύσκολο και απαιτητικό καθημερινό πρόγραμμα. Εδώ το θέμα για εμένα τουλάχιστον είναι να μπορώ να κρατηθώ στα κιλά μου και όχι στο να γίνω σαν τον δήμα.;)
Αν μπορείς να δώσεις τέτοιες συμβουλές και όχι επιστημονικές, καλοδεχούμενες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, τι λέμε τώρα;; Υπάρχει κάποιος, ο οποιοσδήποτε, που να θέλει να αποκτήσει το σώμα του Πύρρου Δήμα;; Κανείς;; Όχι; Α, οκ: Όχι!!

Πέραν τούτου, οι επαγγελματίες αθλητές είναι το πλέον ακατάλληλο παράδειγμα. Ειδικά αν συγκρίνεις έναν Αιθίοπα αθλητή με έναν Αμερικάνο. Μα τον Τουτατή.

Κάθε άσκηση είναι καλή και γενικά καλό είναι να κάνουμε απ' όλα. Τελεία και παύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καλά, τι λέμε τώρα;; Υπάρχει κάποιος, ο οποιοσδήποτε, που να θέλει να αποκτήσει το σώμα του Πύρρου Δήμα;; Κανείς;; Όχι; Α, οκ: Όχι!!

Πέραν τούτου, οι επαγγελματίες αθλητές είναι το πλέον ακατάλληλο παράδειγμα. Ειδικά αν συγκρίνεις έναν Αιθίοπα αθλητή με έναν Αμερικάνο. Μα τον Τουτατή.

Κάθε άσκηση είναι καλή και γενικά καλό είναι να κάνουμε απ' όλα. Τελεία και παύλα.

Όλοι θέλουν αν αποκτήσουν ένα ωραίο σώμα αλλα διαφέρει το τι θέλουμε με το τι μπορούμε να έχουμε.
Οι αθλητές τέτιου τύπου κάνουν ειδικές διατροφές, ασχολούνται καθημερινά 4-8 ώρες σε προπόνηση κτλ οπότε δυστηχώς προσαρμόζεσαι :/:
Όσο για το τελευταίο που γράφεις θα συμφωνήσω 100% και βασικά καλό είναι να κάνουμε άσκηση όποια και αν είναι αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Καλά, τι λέμε τώρα;; Υπάρχει κάποιος, ο οποιοσδήποτε, που να θέλει να αποκτήσει το σώμα του Πύρρου Δήμα;; Κανείς;; Όχι; Α, οκ: Όχι!!

αυτο που βλεπεις και σου φαινεται γκροτεσκο ειναι λογο του οτι φοραει το κολαν και βρισκεται κατω απο 210 κιλα. Τον εχω δει τον δημα απο κοντα και σε προπονηση και σε φυσιολογικες συνθηκες, η εντυποση που σου δινει ειναι αυτη ενος καλοστημενου, γυμνασμενου, αδυνατου σχετικα ανθρωπου, μην ξεχνας οτι δεν ειναι παρα πολλα κιλα, ειναι 1.78, 83kg

Ειδικά αν συγκρίνεις έναν Αιθίοπα αθλητή με έναν Αμερικάνο.

τωρα τι ηταν αυτο που ειπες?! τι διαφορετικο εχουν οι αιθιοπες? ο Wetere Gelelcha ειναι αιθιοπας sprinter και το σωμα του ειναι σαν ολων των σπριντερ, μυωδες.

οριστε αμερικανος μαραθονοδρομος



νταξι?

Οι αθλητές τέτιου τύπου κάνουν ειδικές διατροφές, ασχολούνται καθημερινά 4-8 ώρες σε προπόνηση κτλ οπότε δυστηχώς προσαρμόζεσαι

σπανιοτατα κανουν ειδικη διατροφη. Ξερω ορισμενους που κανουν διατροφη, αλλα οι περισοτεροι δεν χρειαζεται.

Πέραν τούτου, οι επαγγελματίες αθλητές είναι το πλέον ακατάλληλο παράδειγμα

εξηγησε μου σε παρακαλω γιατι ειναι ακαταληλο παραδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
εξηγησε μου σε παρακαλω γιατι ειναι ακαταληλο παραδειγμα?

Εγω πάντως αν ήθελα να αδυνατίζω δεν θα έβαζα στόχο να είμαι σαν την τάδε αθλήτρια που έχει ασκηθεί μια ζωή. Θα έβαζα μικρούς στόχους, όπως να μην βγαίνω από το πρόγραμμα που μου δώσανε οι διαιτολόγοι, ή κάποιο πρόγραμμα που διάλεξα, και δεν θα είχα στο μυαλό την εικόνα ενός και άλλου τέλειου σώμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
σωστή η ρουμάνα!!!! :clapping::clapping::thumbsup: :thumbup::thumbup:
δηλαδή τι... πρέπει να έχω στόχο να γίνω σαν τις αθλήτριες που ξάνουν ενόργανη ή μπαλέτο οι οποίες αθλούνται κάθε μέρα από 5 ώρες και τρώνε ελάχιστες θερμίδες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγω πάντως αν ήθελα να αδυνατίζω δεν θα έβαζα στόχο να είμαι σαν την τάδε αθλήτρια που έχει ασκηθεί μια ζωή. Θα έβαζα μικρούς στόχους, όπως να μην βγαίνω από το πρόγραμμα που μου δώσανε οι διαιτολόγοι, ή κάποιο πρόγραμμα που διάλεξα, και δεν θα είχα στο μυαλό την εικόνα ενός και άλλου τέλειου σώμα .

:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
[Εδώ υπήρχε προσβητική φράση για τα μέλη του e-steki] Δεν ειπα αυτο εξ αρχης, ειπα οτι οι εντονες και μακροχρονιες αεροβικες εχουν ως αποτελεσμα το σωμα να προσαρμοστει με ενα τροπο παρομοιο με αυτο που προσαρμοζεται στους αθλητες που κανουν τετοια αθληματα. Δεν ειπα να γινεις σαν αυτον (και να ηθελες δεν θα μπορουσες) το εφερα σαν ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ παραδειγμα του τι κανει η προπονηση με βαρη και τι η προπονηση με αεροβικες. Jesus

δηλαδή τι... πρέπει να έχω στόχο να γίνω σαν τις αθλήτριες που ξάνουν ενόργανη ή μπαλέτο οι οποίες αθλούνται κάθε μέρα από 5 ώρες και τρώνε ελάχιστες θερμίδες??
αν ετρωγες οσο τρωει μια τυπικη ενοργανηστρια θα ησουν 500 κιλα. Τρωνε λιγες θερμιδες ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΕΣ! Ενα κοριτσακι 16 χρονων που κανει σε προταθλητικο επιπεδο ενοργανη θελει 3-4000 θερμιδες τη μερα, εχεις δοκιμασει ποτε να φας τοσο?

Και σε παρακαλω μη μου φερεις παραδειγματα του στυλ "ειχα μια γνωστη που ηταν στην εθνικη και ετρωγε ενα λαχανο τη μερα" δεν ειναι ετσι για δυο λογους 1) στην ελλαδα δεν υπαρχουν σωστοι προπονητες, απλα δεν ξερουν τη τυφλα τους οι ανθρωπο 2) ειναι μυθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top