Linux για τον απλό χρήστη.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Είναι καποιο linux distro ετοιμο για τον απλό χρήστη; Και άν όχι για ποιό λόγο δέν έχει εξελιχθεί μέχρι αυτό το σημείο ακομα; Προσοχή, μιλάμε για διείσδυση απλούς χρήστες που δέν ειναι HMMY και δέν έχουν το χρόνο και τη διάθεση να κάτσουν να μάθουν τί είναι το runlevel και πώς να κάνουν recompilt το kernel για να βάλουν ένα driver. Για τα computer geeks θεωρώ οτι είναι αρκετά επιτυχημένο και έχει σημαντικό ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για τον άπλο χρήστη πιστεύω πως όχι μιας και αν δεν υπάρχουν έστω βασίκες γνωσείς πέρι "φιλοσοφίας" των υπολογιστών και η υπομονη, που συνήθως ο απλός χρήστης δεν της έχει, είναι σκέτος μπέλας, πάντως η τελευταίες προσπάθειες οφείλω να ομολογήσω ότι της θέωρω θεαματίκες στο θέμα απλότητας.

Εγώ σαν απλό χρήστη στο παραπάνω post εννοώ τον χρήστη τον αρχάριο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ είχα πολλές ελπίδες οτι μέχρι σήμερα θα ήταν έτοιμο. Βλέπω καποια distros οπως το Mandrake (τώρα Mandriva) που είναι πραγματικά απλά στην εγκατάσταση και βλέπω και το mac OS:X που είναι proof of concept οτι μπορεί να γίνει το UNIX φιλικό για το χρήστη. Κατα τη γνώμη μου το πράγμα κολλάει σε πολλά πράγματα πράγματα

Εγκατεστημένη βάση / αγνοια υπαρξης εναλλακτικών: Κλασσικά όλοι ξέρουν τα Windows. Ειναι απίστευτο πόσοι αγνωούν την ύπαρξη άλλων λειτουργικών. Ενας απλός χρήστης αν έχει ενα προβλημα μπορεί να ρωτήσει όποιον θέλει σε windows ενώ σε linux (και ο mac το έχει αυτό το πρόβλημα στην ελλάδα) πρέπει να ψάξει πολύ περισσότερο. Επίσης είναι φοβερό πόσο σε εμποδίζει το γεγονός οτι όλοι υποθέτουν οτι έχεις windows. Τα word αρχεία δίνουν και παίρνουν (τώρα ευτυχώς κάτι κάνει το openoffice), mails ερχονται σε windows encoding, sites ζητάνε επίμονα explorer και οι ISPs και το service υποστιρίζουν μονo windows.

Και αυτό μας πάει στην ελλειψη υποστίρηξης. Επιπρόσθετα με αυτά που είπα πρίν έχουμε και το hardware που δεν υποστιρίζει το linux. Πρέπει οταν πάρεις ενα pc να κατσεις να ελέγξεις τα εξαρτήματα για το αν παίζουν με το linux αν θέλεις να βαλεις. Πολύ λίγοι κατασκευαστές έχουν drivers και αυτούς για 1 η 2 distros και το πολύ hardware παίζει με drivers γραμμένους απο τα ίδια τα distros. Σε αυτό δρά προσθετικά και η έλλειψη ports εμπορικών εφαρμογών που υπάρχει στο linux.

Και τέλος fragmentation. Το linux είναι μόνο ο kernel, αλλά τα σημερινά λειτουργικά έχουν πολύ παρα πάνω λειτουργικότητα απο αυτό. Λειτουργικό οπως εννοουμε τα windows για παράδειγμα δέν είναι το linux αλλά κάθε linux distro. Ετσι το ήδη μικρό μερίδιο της αγοράς κατακερματίζεται απο την απουσία ενός mainstream distro που να κυριαρχεί στην αγορά. Ξέρω οτι αυτό είναι μέσα στους στόχουν του OSS αλλά αν υπάρξει ποτέ ελπίδα για σοβαρή υποστήρηξη linux πιστέυω οτι είναι απαραίτητη η επικράτηση μιάς η δύο εκδώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εγκατάσταση εφαρμογών, είναι αρκέτα δυσκόλη είδικα αν δεν βρείς το προγράμμα που θες για την διανόμη που έχεις.

Πιστεύω ότι έτσι και δημιουργηθεί mainstream distro, όπως αλλώστε λέει και ο γκαντέμης, τα πράγματα θα είναι πολύ πιο καλλίτερα....Και για τους άπλους χρήστες και για τους μη άπλους χρήστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Ναι. Πιστεύω πως το Mandrake (10.1 και όχι μόνο) είναι αρκετά απλό στη χρήση του. Φυσικά και στην αρχή ο άπειρος χρήστης θα χρειαστεί κάποια καθοδήγηση, αλλά δε νομίζω να υπάρξει τελικά κάποιο μεγάλο πρόβλημα. Βέβαια εγώ πιστεύω πως το Linux είναι και θέμα νοοτροπίας. Δηλαδή Ένας απλός χρήστης δε θα πάει να το ψάξει καν. Δεν υπάρχει λόγος. Αλλά άμα καθόταν δε νομίζω πως θα είχε πρόβλημα. Ο,τιδήποτε ξεκινάς από την αρχή θέλει ένα χρόνο εξοικειοποίησης. Εννοείται πως δεν έχουν την απλότητα των Windows, αλλά δεν παίρνει πια και τόσο χρόνο στην εκμάθηση για ένα άτομο που είναι πεπεισμένο να το μάθει.

Συμφωνώ σε όσα είπε ο gademis, όμως αυό που αφορά τη mainstream distro κάπως μου ακούγεται... Γενικά το Linux ως σύστημα έχει να κάνει με την αποκέντρωση της "εξουσίας". Ποιός θα ήθελε ένα Bill Gates Linux Edition?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εγκατάσταση εφαρμογών, είναι αρκέτα δυσκόλη είδικα αν δεν βρείς το προγράμμα που θες για την διανόμη που έχεις.
Οι package managers που έχουν αναπτυχθεί για linux είναι φοβεροί, και το RPM και το (του debian) aptget. Απλά είναι αυτό που λές, οτι πρέπει να το βρέις για το distro η να μπλέξεις και να κάνεις το installation μονος σου.

Bill Gates Linux Editio
To λενε redhat. :devil:
Ναι και εμένα μου ακούγεται κάπως αλλά είναι πρόβλημα τελικα. Τουλάχιστο πρέπει να κάτσουν και να αποφασίσουν όλοι μαζί να υπακουν κάποιο standard για να μήν βάζει ο καθένας τα δικά του και να υπάρχει μια ομοιομορφία.

Φυσικά και στην αρχή ο άπειρος χρήστης θα χρειαστεί κάποια καθοδήγηση, αλλά δε νομίζω να υπάρξει τελικά κάποιο μεγάλο πρόβλημα.
Για ενα ετοιμο συστημα πολύ ελάφρά περισσότερη καθοδήγηση θέλει απο τα windows, και δεν ειναι εκει το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι οταν πάει στο μαγαζί να πάρει ενα modem η μια κάρτα δυκτίου η εναν εκτυπωτή. Εκει χαλαρά ακόμα και ο μετρια εμπειρος χρήστης έχει πρόβλημα γιατι η σταση ολων είναι οτι δεν υπάρχουν μονο τα windows και οι πολύ καλοι κατασκευαστές υποστιρίζουν ακόμα και macOS. Το linux το έχουν σώσει standards που χρησιμοποιούνται στο hardware (πχ όλα τα USB ποντίκια/πληκτρολόγια η MSDs δέν θέλουν drivers). Για οτιδήποτε πιό εξειδηκευμένο.... nada.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Συμφωνώ σε όσα είπε ο gademis, όμως αυό που αφορά τη mainstream distro κάπως μου ακούγεται... Γενικά το Linux ως σύστημα έχει να κάνει με την αποκέντρωση της "εξουσίας". Ποιός θα ήθελε ένα Bill Gates Linux Edition?
Μα έτσι θα λύθουν όλες οι ασυμβατότητες μεταξύ των διανομών. Γενικά το μεγαλύτερο - του linux είναι ασυμβατότητες των διανομών.
Αλλά αυτό που φοβάμαι είναι να μην απόκτηση εμπορική διαστάση το όλο θέμα μέτα από την mainstream distro :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Μα έτσι θα λύθουν όλες οι ασυμβατότητες μεταξύ των διανομών. Γενικά το μεγαλύτερο - του linux είναι ασυμβατότητες των διανομών.
Αλλά αυτό που φοβάμαι είναι να μην απόκτηση εμπορική διαστάση το όλο θέμα μέτα από την mainstream distro :worry:

Αυτό λέω κ εγώ ντε! Αλλά πέρα από την πλάκα είναι η αγαπημένη μου distro το Fedora Core αζί με το Debian.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Αυτό λέω κ εγώ ντε! Αλλά πέρα από την πλάκα είναι η αγαπημένη μου distro το Fedora Core αζί με το Debian.
Έγω έχω δοκιμάσει την mandrake στην έκδοση 9.χ πριν κάτι χρόνια αλλά και την suse 9.2 πριν κάτι μήνες...
Μπορώ να πώ ότι μου άρεσε η suse
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Καλή είναι η SuSe, αλλά το κακό είναι πως τις "high-end" εκδόσεις της τις βγάζει επι πληρωμή. Και μάλιστα κοστίζουν όσο τα Windows κιόλας. Εγώ θα σου πρότεινα Fedora Core 4 ή/και Mandrake 10.1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.

slack rulez
όχι για αρχάριους όμως
yoma, to mandrake πλέον λέγεται mandriva :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top