• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Coca Cola και υγεία : Μύθοι και πραγματικότητα

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gianakin :
Οχι ρε,το στοαμχι ειναι αλλο...κρεας!Δεν μασαει τοσο πολυ,αλλα σιγα σιγα σιγα σιγα...τι θα σου κανει κ αυτο.
@yiannis:Κ γω ετσι νομιζα,μεχρι που μου εστειλε η θεια μου Mail με συστατικα της.Δυστυχως το πεταξα ο μλκς,αλλα θα της πω αν το κρατησε να μου το ξαναστειλει κ θα το ατατσαρω εδω,ΟΚ?

Τα συστατικά της αναγράφονται σε κάθε μπουκάλι αλλα η θειά σου μπορεί να έχει την ανάλυση των συστατικών και κάποιο να είναι καρκινογενές, θα περιμένω να το βρείς. όσο αφορά το στομάχι πρέπει να ξέρετε ότι έχει αντοχές αλλα δεν είναι και ζουγλάκος!!! ένα απλό γδάρσιμο στην επιφάνεια του το οποίο μπορεί να δημιουργηθεί απο ποτά, coca cola, άγχος, πιέση, κακή διατροφή κτλ, μπορεί να προκαλέσει έλκος, γδάρσιμο και πολλά προβλήματα. Καλό είναι να μην το επιβαρύνουμε. Το πιο κουλό απο όλα είναι ότι όπως η πορτοκαλάδα στηρίζεται στο πορτοκάλι και αντιγράφει τις ιδιότητες του, η κόκα κόλα στηρίζεται .... στο τσάι. Επιβαιβεωμένο, προσπαθεί να συνδυάσει τις ευεργετικές ιδιότητες


edit by exposed_bone: Διορθώθηκε το quote
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ναι μωρε,δικιο εχεις.Αναλυση συστατικων ηταν,αλλα μπερδευτηκα,χεχε!Ψαχνω ψαχνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μην το λές,έχω έναν γνωστό που έκανε εγχείρηση γιατί έπινε παρα πολύ κοκα κολα και του τρύπησε το στομάχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
Μην το λές,έχω έναν γνωστό που έκανε εγχείρηση γιατί έπινε παρα πολύ κοκα κολα και του τρύπησε το στομάχι

Αχ κουνελάκι ...... αυτό είναι το έλκος χαρά μου όταν τρυπάει το στομάχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Αχ κουνελάκι ...... αυτό είναι το έλκος χαρά μου όταν τρυπάει το στομάχι

Δεν ξέρω ρε παιδιά αν ήταν φήμες εμένα μου είπαν πωσ προήλθε απο τις κοκα κολες
Πάντως αυτός ο άνθρωπος όντως επινε παρα παρα πολλ΄ς κοκακολες
είχε εθιστει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σωστά το έγραψες bunny απλά σου διευκρίνησα ότι τρύπημα στομάχου και έλκος είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Οτιδήποτε σε μεγάλες ποσότητες κάνει κακό, πόσο η κοκα κόλα που είναι κυρίος χημική ένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι φέρνει στειρότητα(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Δε νομίζω να προκαλεί κανένα πρόβλημα. Γενικά με ό,τι έχει επιτυχία τα βάζουν όλοι, άρα μπορείς να ακούσεις μέχρι και ότι σου εμφυτεύει ένα Alien στο στομάχι.

Όχι, δε θα την έκοβα γιατί είμαι εξαρτημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ψήφισα ναι θα την έκοβα αλλά είναι ανάλογα και τι πρόβλημα θα σου δημιουργήσει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trobas

Νεοφερμένος

Ο trobas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
παιδια γεια σας,

Με λενε αποστολο και ο αδερφος (Γαλανος) πινει πολυ κοκα κολα αλλα οχι την καλη αλλα την αλλην απο τα Lidle, αλλα το μπουκαλι απο πισω δεν εχει παρενεργιες απλα λεει

250 μλ
αυτο μονο.

σαν λεω να περνετε και σεισ Lidle Cola και συμφερει και φερνει λιγο ρεψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trobas :
παιδια γεια σας,

Με λενε αποστολο και ο αδερφος (Γαλανος) πινει πολυ κοκα κολα αλλα οχι την καλη αλλα την αλλην απο τα Lidle, αλλα το μπουκαλι απο πισω δεν εχει παρενεργιες απλα λεει

250 μλ
αυτο μονο.

σαν λεω να περνετε και σεισ Lidle Cola και συμφερει και φερνει λιγο ρεψιμο.

χαχαχαχαχα έχεις πλάκα πάντως :hehe:

Εγώ είχα δοκιμάσει Dia και δεν μου άρεσε καθόλου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trobas

Νεοφερμένος

Ο trobas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
αααα

αν αγορασεσ την Lidle Cola diet δεν ειναι καλη η αλλη η πρασινη ειναι υπεροχη κανει και για τα τσουρεκια το βαζει η μαμα μου διοτι αρεσει στον Γαλανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σε λιγο καιρο κλεινω 1 χρονο χωρις αναψυκτικα :p Ειχα διαβασει περυσι ενα αρθρακι για το τι προκαλει η coca cola και ηταν αρκετο για να την κοψω ενω στο πολυ χαλαρο κατεβαζα 1 λιτρο..
Συνεπως, NAIII..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Δεν είναι αποδεδειγμένο ότι η coca cola προκαλεί κάτι :)

Που το είδες το αρθράκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ουυτε που θυμαμαι τωρα :worry: Ακομα κι αν δεν ισχυει παντως δε μ'ενδιαφερει πλεον να το ψαξω :p
Με λενε Κατερινα και ειμαι καλα ! (απεξαρτηση τωρα :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trobas

Νεοφερμένος

Ο trobas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
H coka cola καμια φορα κανει καλο.
Ο Γαλανος ειχε μεθυσει καποτε και του δωσαμε 2 Lidle Cola Diet και εγινε καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.

Αυτό κυκλοφορεί σε mail και σας το μεταφέρω όπως είναι
Πως η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»


Μπορείς να καθαρίσεις μια τουαλέτα:

Καταβρέξτε με ένα κουτάκι Coca-Cola την λεκάνη της τουαλέτας. 1 ώρα μετά θα λάμπει από καθαριότητα. Το κιτρικό οξύ της Coke εξαφανίζει όλες τις χρωστικές κηλίδες από τις πορσελάνες.



Μπορείτε να αφαιρέσετε την σκουριά από τον προφυλακτηρα του αυτοκινήτου σας:

Τρίψτε τον προφυλακτήρα με ένα τσαλακωμένο αλουμινόχαρτο, βουτηγμένο στην Coca-Cola



Καθαρίστε τους πόλους της μπαταρία του αυτοκινήτου από την διάβρωση: Ρίξτε ένα κουτάκι Coca-Cola πάνω στους πόλους της μπαταρίας για να εξαφανίσετε την διάβρωση



Η σκουριά φεύγει με την πρώτη:

Απλώστε ένα πανί βουτηγμένο στην Coca-Cola στη σκουριά για λίγο χρονικό διάστημα



Μπορείτε να αφαιρέσετε το γράσο από τα ρούχα:

Ρίξτε ένα κουτάκι Coke πάνω στον λεκέ από γράσο, μαζί με απορρυπαντικό, και τρίψτε το κυκλικά. Η Coca-Cola/Pepsi θα βoηθήσει να εξαφανιστεί ο λεκές



Μπορεί επίσης να εξαφανίσει την θολούρα από το παρμπρίζ σας







Αυτό το κατασκεύασμα το πίνουμε!

Φυσικά το χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε και τους λεκέδες μας.



Και πληρώνουμε γι’ αυτό!

Σωστά?






Πληροφοριακά:

Ο μέσος όρος pH των αναψυκτικών, π.χ. Coke & Pepsi είναι 3.4. Αυτή η ποσότητα οξύ είναι αρκετά δυνατή για να διαλύσει δόντια και κόκαλα! Το σώμα μας σταματάει να χτίζει τα κόκαλα περίπου στην ηλικία των 30. Μετά από αυτή την ηλικία αρχίζει να διαλύει τα κόκαλα κάθε χρόνο μέσα από τα ούρα μας, εξαρτώμενο όμως πάντα από την οξύτητα του φαγητού που λαμβάνει. Το διαλυμένο ασβέστιο καταλήγει από τις αρτηρίες, τα αιμοφόρα αγγεία, το δέρμα, τους ιστούς και τα διάφορα όργανα, στα νεφρά με αποτέλεσμα την δημιουργία της πέτρας στα νεφρά.



Τα αναψυκτικά δεν έχουν καθόλου φυσικά στοιχεία (σε αντίθεση με τις βιταμίνες και το φυσικό νερό). Έχουν περισσότερη ζάχαρη, υψηλότερη οξύτητα και χρωστικά. Μερικοί άνθρωποι προτιμούν να πίνουν ένα αναψυκτικό μετά από κάθε γεύμα.

Φαντάζεστε ποιο είναι το αντίκτυπο?



Το αντίκτυπο?

Το σώμα μας έχει μία ενδεικτική τιμή 37ο για τη λειτουργία της χώνευσης των ενζύμων. Η θερμοκρασία των αναψυκτικών είναι κατά πολύ μικρότερη από 37, μερικές φορές είναι πολύ κοντά στο 0. Αυτή η διαφορά θερμοκρασίας έχει σαν αποτέλεσμα να επηρεάζεται η διαδικασία των ενζύμων και να δημιουργεί stress στο χωνευτικό μας σύστημα κι αυτό να χωνεύει λιγότερο φαγητό. Στην πραγματικότητα το φαγητό ζυμώνεται. Το ζυμωμένο φαγητό προκαλεί δυσοσμία, αέρια, αποσύνθεση και δημιουργεί τοξικά, τα οποία απορροφούνται από τα έντερα, κι έτσι περνάνε μέσα στο αίμα απ’ όπου διοχετεύονται σε ολόκληρο το σώμα. Αυτή η εξάπλωση των τοξικών βοηθάει στην δημιουργία διαφόρων αρρωστιών.









Μερικά παραδείγματα:



Πριν μερικούς μήνες, έγινε ένας διαγωνισμός στο πανεπιστήμιο Delhi «Ποιος θα πιει την περισσότερη Coke?” Ο νικητής ήπιε 8 μπουκάλια και πέθανε επί τόπου από την υπερβολική δόση «μελανικής διοξίνης» στο αίμα του και μη επαρκής οξυγονώσεως. Από τότε, ο πρύτανης απαγόρεψε τα αναψυκτικά από την καντίνα του πανεπιστημίου.



Κάποιος έβαλε ένα σπασμένο δόντι σε ένα μπουκάλι Pepsi όπου μετά από 10 ημέρες αυτό διαλύθηκε! Τα δόντια και τα κόκαλα είναι τα μόνο ανθρώπινα όργανα που μένουν άθικτα αρκετό καιρό μετά από το θάνατό μας.





Φανταστείτε τι μπορεί να κάνει αυτό το αναψυκτικό στα ευαίσθητα έντερά σας και στο εσωτερικό του στομάχου σας όπου καταλήγει!





Θερμή παράκληση προς όλους:



Στείλτε αυτό το μήνυμα σε όλους τους φίλους σας έτσι ώστε να αυξήσουμε την ενημέρωση για το τι είναι τελικά τα αναψυκτικά



Αυτό κυκλοφορεί σε mail και σας το μεταφέρω όπως είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Μπορείς να καθαρίσεις μια τουαλέτα:

Καταβρέξτε με ένα κουτάκι Coca-Colaτην λεκάνη της τουαλέτας. 1 ώρα μετάθα λάμπει από καθαριότητα. Το κιτρικό οξύ της Cokeεξαφανίζει όλες τις χρωστικές κηλίδες από τις πορσελάνες.

Όταν είχα πρωτοδιαβάσει αυτό το mail, μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον και είπα να το δοκιμάσω. Πραγματικά εντυπωσιάστικα! Ούτε χλωρίνη να είχα ρίξει!
Το ίδιο συνέβει και στα μάτια της κουζίνας. Καθάρισαν τέλεια απλά ρίχτοντας Coca_cola και αφήνοντάς την να δράσει για λίγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Όταν είχα πρωτοδιαβάσει αυτό το mail, μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον και είπα να το δοκιμάσω. Πραγματικά εντυπωσιάστικα! Ούτε χλωρίνη να είχα ρίξει!
Το ίδιο συνέβει και στα μάτια της κουζίνας. Καθάρισαν τέλεια απλά ρίχτοντας Coca_cola και αφήνοντάς την να δράσει για λίγο....

Πλάκα κάνεις! Θα το δοκιμάσω και αν πάθει τίποτα.... ο λογαριασμός θα βγεί στο όνομα σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Πλάκα κάνεις! Θα το δοκιμάσω και αν πάθει τίποτα.... ο λογαριασμός θα βγεί στο όνομα σου :)

Δεν κάνω πλάκα! Πλάκα έπαθα όταν είδα οτι ισχύει!
Για το αν πάθεις τίποτα, δεν μπορώ να εγκυηθώ!
Proceed at your own risk!!! :P

Η τουαλέτα και η κουζίνα στις οποίες το δοκίμασα, ήταν αρκετά παλιές (20+ ετών) Δεν ξέρω μήπως οι καινούριες δεν αντέχουν τόσο.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top