Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
επειδη θελω να πω πολλα (...:redface:) θα μου επιτρεψετε να χρησιμοποιησω αριθμους για να μη τα ξεχασω....?
1. ειμαι υπερ. με ενοχλει που πρεπει να διευκρινισω οτι δεν κανω χρηση για να μην αντιμετωπιστει η αποψη μου με καχυποψια..το παρατηρησα σε προηγουμενα ποστ και με στεναχωρησε.
2. το αλκοολ που διακινειται νομιμα προκαλει καταστροφη εκγεφαλικων κυτταρων με ραγδαιους ρυθμους και ομως οχι απλα δεν απαγορευεται ( ...και καλα κανει) αλλα ειναι τοσο ταυτισμενο με καθε κοινωνικη εκδηλωση που αν βγεις και δεν πιεις σε αντιμετωπιζουν σαν εξωγηινο, σχεδον δεν μπορεις να κοινωνικοποιηθεις φυσιολογικα αν δεν πινεις.
3. αν με τον ορο "μαλακα ναρκωτικα" εννοειται η κανναβη, χασις, κλπ. νομιζω απο τα λιγα που ξερω οτι η εξαρτηση που προκαλειται ειναι κυριως εγκεφαλικη, δηλαδη επιζητας την ευχαριστη αισθηση χωρις να προκαλειται καποιος βιολογικος εθισμος. Αν αυτο ισχυει(διορθωστε με), το βρισκω γελοιο να επιτρεπεται το καπνισμα και το αλκοολ και να απογορευεται η χρηση των προηγουμενων. Σχεδον με κανει να νοιωθω οτι δεν οριζω τι θα "ταισω", "ποτισω" τον οργανισμο μου.
4. Απο την αλλη, συνειδητοποιω οτι η ευκολη προσβαση θα αυξανε τη χρηση. Γιατι ομως αυτα δε τα σκεφτηκε κανεις για τσιγαρο/ποτο?
5. αν και ειμαι μαλλον υπερ της αποποινικοποιησης, θα εξοργιζομουν αν στις δεδομενες συνθηκες καποιος πολιτικος εισηγητο την αποποινικοποιηση.Ο λογος? αυτη η ελευθερια θιγεται για ενα μικρο σχετικα κομματι του πληθυσμου,τους χρηστες μαλακων ναρκωτικων(μικρο συγκριτικα..αυτο το ζητημα ειναι νομιζω πολυ κρισιμο για την Αγγλια γιατι η πλειοψηφια της νεολαιας κανει μαυρο). Υπαρχουν καταπατησεις ζωτικων δικαιωματων μεγαλων πλειοψηφιων στη χωρα μας και κανεις δε δινει δεκαρα!!! Αν καποιος αντι να κανει μια προταση επι της ουσιας χρησιμοποιουσε ενα τετοιο πυροτεχνημα σαν προεκλογικη σημαια φιλελευθερισμου θα με προκαλουσε ...
αυτα για αρχη...
sorry για το μεγαλο ποστ και ελπιζω να μην βγηκα πολυ εκτος...απλα ειχα αυτη την κουβεντα προσφατα και θελω να ακουσω αποψεις...
φιλια στο στεκι..σας παρακολουθω αραια αλλα φανατικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
βασικά ποιός είναι ο διαχωρισμός?
νταξ... οκ η κόκα και η ηρωίνη είναι σκληρά..

τα χάπια όμως? τα σιρόπια? το σνιφάρισμα βενζίνης μέσα από χαρτοσακούλα... είναι σκληρό ή μαλακό?

fucking excelent point!

καποιος θα ελεγε σκληρα ειναι αυτα που εχουν μεγαλη πιθανοτητα σωματικης εξαρτησης. Η νικοτινη και η καφεινη ας πουμε:p

τεσπα, ηρωινη, κοκα, Lsd, αμφεταμινες αυτα λεω "σκληρα"

φαντάζομαι ότι ακόμα και να έχει δοκιμάσει κάποιος δε θα το πει . η ποινική δίωξη κινείται αυτεπαγγέλτως (χωρίς προηγούμενη μήνυση δηλαδή)

με λενε γιαννη και εχω δοκιμασει αρκετα απο τα "σκληρα" vis a vie εχω δοκιμασει οπιοειδη, αμφεταμινες (καθαρη, οχι κρυσταλικη και λοιπες παπαριες, αλλα εχω παρει extasy) και κοκα. Let them come

η αληθεια ειναι οτι η εξαρτηση σε αυτα δεν ειναι δυσκολοτερη η ευκολοτερη απο την εξαρτηση ΣΤΟΝ ΚΑΦΕ και το τσιγαρο. Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο, εχω δοκιμασει αρκετες φορες, δεν εχω εξαρτηθει, δεν νοιωθω ΚΑΜΙΑ αναγκη να το επαναλαβω κτλ. Ναι τα αποτελεσμα τους ειναι πιο αισθητα απο του τσιγαρου, αλλα στα περισοτερα πλην της κοκας το ασχημο crash σε κανει να μην θες να ξαναδοκιμασεις. Συγκεκριμενα η κοκα κανει το ιδιο με το τσιγαρο, κανει το μυαλο σου να σε πεισει οτι δεν πειραζει να κανεις αλλο ενα. Αν το ξερεις αυτο απο πριν δεν εχεις κανενα προβλημα ομως.

συνεπως υπερ η κατα? Υπερ βεβαια. Τουλαχιστον να μην βγαζουν λεφτα υπογειοι τυποι, να ξερεις τι και ποσο παιρνεις και αν κατσει και εξαρτηθεις και μπορεσεις και βγεις να σε ΑΦΗΝΟΥΝ να βγεις. Οταν παιρνεις τη δοση σου (ακομα και επι πληρωμη) απο νοσοκομειο, δεν θα ερθει κανενας να σε ζορισει να ξαναπαρεις...ετσι δεν ειναι?

btw, δεν πινω ΠΟΤΕ (σιχαινομαι τη γευση και την αισθηση του αλκοολ), δεν καπνιζω, δεν οδηγω επικυνδηνα, δεν εχω βαλει ποτε κανενα ανθρωπο (that i know off) σε κυνδηνο, Hell ουτε ΚΑΦΕ δεν πινω. Αλλα βεβαια, πρεπει να ερθει να με μπουζουριασει η αστυνομια γιατι εκανα 2 γραμμες κοκα ξερω γω.

το αλκοολ που διακινειται νομιμα προκαλει καταστροφη εκγεφαλικων κυτταρων με ραγδαιους ρυθμους και ομως οχι απλα δεν απαγορευεται

και νομιζεις οτι αυτο ειναι το χειροτερο? το αλκοολ λειτουργει στους υποδοχεις της βενζοδιαζεπινης, ητοι ειναι αγχολυτικο. Το συνδρομο στερησης του αλκοολ προκαλει αγχος το οποιο αγχος σε εξαιρετικα ακρεες εκδηλωσεις προκαλει κομα, ανακοπη και προφανως θανατο. Η ηρωινη δεν το κανει αυτο, πονας 2 μερες και μετα περναει. Το αλκοολ σε καθαρη μορφη ειναι μακραν η πιο επικυνδηνη ψυχοτροπος ουσια. Με μονη εξαιρεση την καθαρη μορφινη που μπορει να προκαλεσει αναπνευστικη ανεπαρκια σε μεγαλες δωσεις (που ομως παραμενουν μικρες) αλλα με υποτηποδη γνωση του τι κανεις ιεναι σαφως ασφαλεστερη.

ν με τον ορο "μαλακα ναρκωτικα" εννοειται η κανναβη, χασις, κλπ. νομιζω απο τα λιγα που ξερω οτι η εξαρτηση που προκαλειται ειναι κυριως εγκεφαλικη, δηλαδη επιζητας την ευχαριστη αισθηση χωρις να προκαλειται καποιος βιολογικος εθισμος

η νικοτηνη και η καφεινη εχουν εξαιρετικα ψηλη δυνατοτητα σωματικου εθισμου, αλλα το προβλημα ειναι στο μυαλο. Για να εθιστεις πρεπει να προσπαθησεις, ειναι οπως το τσιγαρο, δες τι πρεπει να κανεις για να εθιστεις στο τσιγαρο, να καπνιζεις συνεχεια επι βδομαδες. Το ιδιο και με τα "σκληρα" απλα ενας αδυναος χαρακτηρας ειναι ευκολο να το κανει γιατι τα αποτελεσμα τα τους ειναι πολυ αισθητα.

Ειδικα στο οποιοηδη, ειχα πει μια φορα το εξις αστειευομενος : "σε αυτο αξιζει να εθιστεις". Το συναισθημα ειναι αυτο της απολυτης καθολικης αναλγησιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
...πωπω...ησουν πολυ διαφωτιστικος!thanx!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όταν λέμε μπάχαλο όμως ... λέμε Ελλάδα :/:
Yeah Baby!
Επίσης δεν είπε κανένας να οδηγείς μαστούρεις από μαύρο.

...πωπω...ησουν πολυ διαφωτιστικος!thanx!:)
Σε αυτά τα θέματα Once AGAIN:clapup: :clapup: :clapup: :clapup:

Πάντως ειλικρινά πιστεύω ότι αν ξαφνικά πούνε καπνίστε όλοι μαύρο ή απλό τσιγάρο,πιείτε όλοι τον κώλο σας δεν υπάρχει καμιά μαγκιά που να προκύπτει απογορευτικά τότε ειλικρινά νομίζα δεν θα υπήρχε καν θέμα συζήτησης.

Οι καταστραμένοι και οι καμένοι εκ φύσεως θα βρούν τον δρόμο να τα καταφέρουν και μόνοι τους χωρίς να πάνε κόντρα σε κανένα σύστημα. ΟΙ λοιποί που θέλουν να αποδώσουν μέσα στην μέρα θα συνειδητοποιήσουν μόνοι το ανούσιο και αναποτελεσματικό του να είσαι γκολ στην δουλειά σου ή στο πανεπιστήμιο ή δίπλα στα παιδιά σου. Αρκεί να μην νιώθουν ξεχωριστοί μάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ΟΙ λοιποί που θέλουν να αποδώσουν μέσα στην μέρα θα συνειδητοποιήσουν μόνοι το ανούσιο και αναποτελεσματικό του να είσαι γκολ στην δουλειά σου ή στο πανεπιστήμιο ή δίπλα στα παιδιά σου. Αρκεί να μην νιώθουν ξεχωριστοί μάγκες.


ακόμα και να πέσουν όλοι με τα μόυτρα, για πόσο καιρό θα κρατήσει.

αντε και το έκανε μία, δύο, τρεις..........κάποια στιγμή θα το χορτάσει, που θα πάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
καλά χθες μπήκα σε ένα ταξί με τον φίλο μου που μύριζε μπάφο...
ο ταξιτζής περιτό να πω ότι οδηγούσε και λίγο περιεργα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
χαχαχα καλα, εγω θα κατεβαινα επιτοπου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εε δεν ήταν μακρινή απόσταση... σκέψου το ταξίμετρο εγραφε στο τέλος 2,30 ε .... σίγα μην κατέβαινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειμαι μαλλον υπερ. Τα ναρκωτικα καλως η κακως υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ γυρω μας, τα βρισκει ο καθενας οποια στιγμη θελει..τη στιγμη ομως που υπογειως δρουν ολα αυτα, δημιουργουνται πολλα παρατραγουδα που θα μπορουσαν να σταματησουν αν λειτουργουσαν και με τις ευλογιες του νομου. Απο "ποιοτητα", φυλακιση σε κατοχους μικροποσοτητων-που τη βρισκω αστεια.., μεχρι την αναγκη του καθενα να κανει την επανασταση του παιρνοντας κατι απαγορευμενο, μπλα μπλα.. Δεν νομιζω οτι αν ηταν νομιμο θα εκαναν χρηση ατομα που δε θα ηθελαν να κανουν οσο ηταν παρανομο. Το πολυ πολυ για δοκιμη -το ιδιο αρχικο κινητρο που ισχυει και τωρα δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
εε δεν ήταν μακρινή απόσταση... σκέψου το ταξίμετρο εγραφε στο τέλος 2,30 ε .... σίγα μην κατέβαινα
Περπατώντας. Οκ χωρίς να ξέρω πόσο κομμάτια ήταν (εσύ το κρίνεις αυτό) διαφαίνεται όμως παραπλήσια λόγική με το θέμα της ζώνης για 500 μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Eνταξει ειμαι υπερ της αποποινικοποιησης των ελαφρων ναρκωτικων αλλα με μετρο.Δεν θα θελα να δω καποιον να παιρνει η να καπνιζει μες στον δρομο για παραδειγμα.Αποποινικοποιηση μεν ναι αλλα οχι πληρης απονοχοποιηση.Θα θελα παντως η διακινηση των ελαφρων ναρκωτικων να γινεται ελευθερα κι νομιμα σε καποιο χωρο που να ελεγχεται,το προτιμω απο το να βλεπω τυπους να κανουν συναλλαγη σε παρκα κτλ μπροστα στα ματια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Είμαι κατά, ο λόγος είναι ότι δέν ανέχομαι να βλέπω να καπνήζουν ή να το πουλάνε έστω και ελαφρί στο δρόμο, είναι σάν να σκοτώνουμε το κάθε μέτρο. Ποιος ο λόγος εξάλου να υπάρχουν τα μαλακά ή τα σκληρά; δεν καταλαβένω γιατί να πρέπει να καπνήσουν ή να το χρησιμοποιήσουν, θέλω να τους τιμοόύν αυστηρά όσους έχουν όποιεσδήποτε ουσίες, τους αξίζει και ο λόγος είναι ότι αφού κάνει κάτι ελαφρί άς κάνει και κάτι βαρή.

Ας είμαστε σοβαροι, ας σταματήσουμε τις ουσίες μπορούμε και χωρίς αυτές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
είναι ότι αφού κάνει κάτι ελαφρί άς κάνει και κάτι βαρή.
Αν εννοείς να τιμωρείται αυτός που κάνει "μαλακά" επειδή είσαι σίγουρη πως θα κάνει και βαριά, τότε και εγώ λέω να φάει ισόβια αυτός που κλέβει μια τσίχλα από ένα περίπτερο γιατί είμαι σίγουρος πως θα κάνει ληστεία τράπεζας μετά φόνου.

Ας είμαστε σοβαροι, ας σταματήσουμε τις ουσίες μπορούμε και χωρίς αυτές:)
Είναι ανούσια η ζωή χωρίς ουσίες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ήμουν υπέρ. Μέχρι που διάβασα τις τελευταίες επιστημονικές εξελίξεις για το ναρκωτικό.

Συγκεκριμένα δείτε εδώ, η Independent ήταν από τις πρώτες εφημερίδες, που το 1997 υποστήριξαν δημόσια την αποποινικοποίηση της κάνναβης.

Πριν από ένα μήνα νομίζω, έβγαλαν το φύλλος τους με ένα τρανταχτό εξώφυλλο και ένα μεγάλο ΣΥΓΝΩΜΗ:
Συγνώμη που προώθησαν την αποποινικοποίηση.
Πριν δέκα χρόνια δεν είχε ερευνηθεί τόσο διεξοδικά η επίδραση του φυτού αυτού στον οργανισμό. Μέσα στα δέκα αυτά χρόνια και μέσα από τη ραγδαία αύξηση της ζήτησης του χασίς, παράλληλα με την αποποινικοποίησή του, παράλληλα με τον παραγκωνισμό άλλων καλλιεργειών από πολλές χώρες, για να δοθεί έμφαση στο χασίς... έγιναν και πιο τεκμηριωμένες και σε βάθος μελέτες.

Αποδείχτηκε λοιπόν ότι όχι μόνο η ίδια η κάνναβη έχει στενότερη σχέση με ψυχώσεις, δείγματα σχιζοφρένειας, καρκίνο των πνευμόνων, κλπ...

αλλά και ότι στα πλαίσια αυτής της ζήτησης και του πυρετού απενεχοποίησης και παραγωγής, άρχισαν να καλλιεργούνται νέα, γενετικά μεταλλαγμένα φυτά κάνναβης. Εύκολα και γρήγορα.

Τα οποία όμως περιέεχουν δέκα φορές πιο ισχυρές ναρκωτικές ουσίες.



Με βάση όλο αυτό το παραεμπόριο και με όλη την πιο εμπεριστατωμένη μελέτη...

Κάτω τα ναρκωτικά. Όλα. Το οικονομικό σύστημα που τα στήριζε πάντα και θα τα στηρίζει, υποκύπτει ακόμα πιο εύκολα σε αλχημείες...

Παρόμοια άρθρα:
Εδώ,
αυτό περί σύγκρισης με το αλκοόλ
και κάτι ακόμα για την ψυχική υγεία.

Έχω εντοπίσει και άρθρα από τον έγκυρο γερμανικό και γερμανόφωνο τύπο, αλλά υποθέτω δεν αφορούν πολλούς εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν εννοείς να τιμωρείται αυτός που κάνει "μαλακά" επειδή είσαι σίγουρη πως θα κάνει και βαριά, τότε και εγώ λέω να φάει ισόβια αυτός που κλέβει μια τσίχλα από ένα περίπτερο γιατί είμαι σίγουρος πως θα κάνει ληστεία τράπεζας μετά φόνου.

όχι δεν είναι το ίδιο το ναρκωτικό είναι εθυσμός και χρόνια λένε ότι αρχίζει απο μαγκειά, η απαγορευση κάνει την χρήση, άν γίνουν τα μαλακά ελέυθερα θα πάνε στα βαριά λόγο απαγόρευσης, η κλεψιά μπορεί να διωρθωθεί με ποινή άλλα το ναρκωτικό και να ξεκολίσεις τα προβλήματα που δημιουργούν είναι ανεπανόρθωτα.
Είναι ανούσια η ζωή χωρίς ουσίες :D

Αστείο άλλα ξέρεις πόσοι γονείς με παιδιά στα νοσοκομεία και στα κέντρα θα γελούσαν περισσότερο; μην ξεχνάμε ότι διαβάζουν και μικρές ηλικίες αυτά που λέμε, για εμάς μπορεί να είναι, για έναν πιτσιρικά μπορεί να θέλει να κάνει μαγκεία να το επάναλάβει και χωρίς να το ξέρει γίνετε ζήτημα σε μικρούς, είναι λεπτό το ζήτημα και οι ουσίες είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να παραλείπουμε απο την ζωή μας, υπάρχου χιλιάδες πράγματα που μπορί να αποκτήσει ουσία η ζωή:) :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
@mania,
Είμαι υπέρ μιας φιλοσοφίας που λέει οτι στη ζωή σου πρέπει να μπορείς να ελέγχεις τον εαυτό σου και να μην εξαρτάσαι από τίποτα.Τότε θα κάνεις αυτό που θές και θα είσαι πραγματικά ελεύθερος. Και δε μιλάω μόνο για ουσίες, αλλά και για οικονομική ανεξαρτησία, ανεξαρτησία στη σκέψη κλπ.
Απλά δε μου αρέσει και η καταστροφολογία. Ειδικά με τα μαλακά ναρκωτικά. Έχω φίλους που κάνουν χρήση που και πού και είναι μια χαρά άτομα, πετυχημένα στο χώρο τους.Και δεν έχουν εξάρτηση.Επίσης προτιμώ το παιδί μου να κάνει μια φορά το 2 μηνο χασίς παρά να καπνίζει. Όπως και να χει, κανείς δεν υποστηρίζει πως να κάνεις χρήση ναρκωτικών,αλκοόλ,τσιγάρου κλπ σου κάνει καλό.
Το θέμα που συζητάμε για την αποποινικοποίηση δεν έχει σχέση με το αν τα ναρκωτικά κάνουν καλό ή κακό. Σωστή ή λάθος, η λογική της αποποινικοποίησης είναι ο έλεγχος και η μείωση της χρήσης.
Και οι νόμοι ενός κράτους είναι οι τελευταίοι που θα επηρεάσουν την ανεξαρτησία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
@mania,
Το θέμα που συζητάμε για την αποποινικοποίηση δεν έχει σχέση με το αν τα ναρκωτικά κάνουν καλό ή κακό. Σωστή ή λάθος, η λογική της αποποινικοποίησης είναι ο έλεγχος και η μείωση της χρήσης.
Και οι νόμοι ενός κράτους είναι οι τελευταίοι που θα επηρεάσουν την ανεξαρτησία σου.

Πώς δεν έχει σχέση όταν λές ότι είσαι υπέρ η κατά σε κάτι οφήλεις να πείς και το γιατί, η μείωση για μένα είναι λάθος και είχα πεί παραπάνω τους λόγους.
Ναι οι νόμοι επιρεάζουν την ανεξαρτησία το πιστέυω και το λέω γιατί ότι απαγωρέυτηκε πάντα αυξήθηκε, ας μήν είμαστε τόσο ελέυθεροι που να καπνήζουμε χορταράκι για να πούμε ότι είμαστε ελέυθεροι, αυτό δεν το θεωρω νορμάλ. Οσο για τους φίλους τους καταξιωμένους καλά κάνουν άλλα μια ερώτηση απο τί ηλικεία το έπιασαν; γιατί υπάρχουν πιτσιρίκια που το πιάνουν χωρίς έλεγχο, ο νόμος αυτά προστατέυει ο φίλος σου ή όποιος είναι έχει έλεγχο το παιδί σου όμως όχι άν το πιάσει στα 15 του, καταλαβένεις το σκεπτικό μου; πρέπει να προστατευθούν έστω απο τους μή ισχηρούς νόμους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μιλάμε ότι τα δήθεν "μαλακά" ναρκωτικά, για τα οποία προωθήθηκε η αποποινικοποίηση, δεν είναι πια μαλακά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είμαι υπέρ, αν και όσα έγραψε το Γιδάκι, δεν τα ήξερα (και βαριέμαι να το ψάξω τώρα)- πάντως κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και με τον καπνό, που κάποιες μάρκες είναι εμπλουτισμένες με διαφορα ώστε να προκαλούν μεγαλύτερη εξάρτηση.

Το θέμα μας λοιπόν δεν πρέπει να ειναι αν πρέπει κάποιος ΕΝΗΛΙΚΑΣ να τα χρησιμοποιεί ή πόσο κακό κάνουν, αλλά εάν θα έπρεπε να μπορεί να τα χρησιμοποιεί χωρίς να κινδυνεύει να βρεθεί νομικά μπλεγμένος. Ε, τη στιγμή που μπορεί να καπνίσει ή να πιει αλκοόλ, θα έπρεπε να μπορεί να καπνίσει και χασίς κατά την άποψή μου. Το αλκοόλ και ο καπνός προκαλούν φοβερές παρενέργειες μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα τόσο σωματικά όσο και από άποψη συμπεριφοράς (ένας που έχει πιει ένα μπουκάλι ουίσκι είναι σαφώς ΠΟΛΥ πιο επικίνδυνος από κάποιον που έχει κάνει δύο τσιγάρα ολόκληρα με χασίς!), δεν βλέπω όμως κανέναν από τους "υπεύθυνους" να νοιάζεται (ας ειναι καλά η τσέπη τους!), γιατί λοιπόν τους ενδιαφέρει αν κάποιος θέλει να γίνει χρήστης μαλακών ναρκωτικών;

Ο καθένας ας αναλάβει την ευθύνη του εαυτού του και ας τελειώνουμε. Φυσικά αυτό για να λειτουργήσει σωστά προϋποτίθεται πως θα υπάρξει και σωστή ενημέρωση σε μικρότερες ηλικίες (ναι ναι ξέρω, λέω καλά ανέκδοτα!), αλλά η λογική μου είναι απλή: ή τα επιτρέπεις όλα ή τα απαγορεύεις όλα! (Τα σκληρά ναρκωτικά πάνε σε άλλη κατηγορία διότι μπορούν να δημιουργήσουν πολύ σοβαρά προβλήματα σε όσους είναι γύρω από τέτοιους χρήστες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
KATA και πάλι ΚΑΤΑ. Δεν το αναλύω η ΜΑΝΙΑ και το ΓΙΔΙ με καλυπτουν απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top