Πώς να συνδέσω το laptop ασύρματα με το Router;

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας παιδία!!!!! λοιπόν έχω ένα πρόβλημα…έχω ένα laptop με ενσωματωμένο wifi αλλά δεν ξέρω να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις έτσι ώστε όταν πάω σε ένα hotspot να μπορέσω να μπω στο internet…ξέρει κάποιος να με βοηθήσει????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Δίπλα στο ρολόι του taskbar έχει έναν υπολογιστή με ένα "χ".Κάνεις δεξί κλίκ στο "Σύνδεση" σε δίκτυο.Έτσι σου βγάζει τα ασύρματα δίκτυα.:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Τι λειτουργικό χρησιμοποιείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
έχω windows xp!!!!!!!!!δηλαδή έτσι απλα δέν χρειάζετε να βάλω κάποιο πρόγγραμα???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chicane

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έτσι απλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το μόνο software που χρειάζεσαι είναι ο οδηγός του wireless.Aν δεν έχεις ξαναεγκαταστήσει τα windows τοτε τον έχεις τον οδηγό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Γεια σας παιδία!!!!! λοιπόν έχω ένα πρόβλημα…έχω ένα laptop με ενσωματωμένο wifi αλλά δεν ξέρω να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις έτσι ώστε όταν πάω σε ένα hotspot να μπορέσω να μπω στο internet…ξέρει κάποιος να με βοηθήσει????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

Αναλογα το hotspot.
Αν ειναι ανοιχτο και με ενεργοποιημενη την αυτοματη αποδοση IP κανεις οτι σου ειπαν παραπανω και τελος.
Αν εχει κωδικο και το ονομα του δικτυου ειναι connex η ote-connex υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ο κωδικος να ειναι ο κλασσικος default "1234567890123" που εχουν ολα τα connex router.

Δοκιμαζεις και οτι κατσει. Με το κινητο, το 80% των connex που εχω εντωπισει στη Θεσσαλονικη ειναι εντελως ξεκλειδωτα, μεχρι και στο router μπαινεις και βλεπεις username και password....

Τωρα για οσους ψαχνονται, αν υπαρχει κωδικος και ειναι wep, σπαει ευκολα μεσω linux(live cd ουτε καν install).
Δειτε εδω:
How To: Cracking WEP
https://www.thelab.gr/showthread.php?t=39867

Αν τελος εχει κωδικο που ειναι wpa/wpa2 ξεκλειδωνει μονο με dictionary attack που σπανια να εχει καποιος ευκολο κωδικο.

Οποτε κλειδωνετε τα router σας με wpa2-psk βαζoντας δυσκολο κλειδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ευχαριστώ θα το δοκιμάσω κ θα σας πω!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Γεια σας παιδία!!!!! λοιπόν έχω ένα πρόβλημα…έχω ένα laptop με ενσωματωμένο wifi αλλά δεν ξέρω να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις έτσι ώστε όταν πάω σε ένα hotspot να μπορέσω να μπω στο internet…ξέρει κάποιος να με βοηθήσει????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!



Βασικα εχεις ενεργοποιησει το ασυρματο ιντερνετ;Η τζαμπα προσπαθειες κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Αναλογα το hotspot.
Αν ειναι ανοιχτο και με ενεργοποιημενη την αυτοματη αποδοση IP κανεις οτι σου ειπαν παραπανω και τελος.
Αν εχει κωδικο και το ονομα του δικτυου ειναι connex η ote-connex υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ο κωδικος να ειναι ο κλασσικος default "1234567890123" που εχουν ολα τα connex router.

Δοκιμαζεις και οτι κατσει. Με το κινητο, το 80% των connex που εχω εντωπισει στη Θεσσαλονικη ειναι εντελως ξεκλειδωτα, μεχρι και στο router μπαινεις και βλεπεις username και password....

Τωρα για οσους ψαχνονται, αν υπαρχει κωδικος και ειναι wep, σπαει ευκολα μεσω linux(live cd ουτε καν install).
Δειτε εδω:
How To: Cracking WEP
https://www.thelab.gr/showthread.php?t=39867

Αν τελος εχει κωδικο που ειναι wpa/wpa2 ξεκλειδωνει μονο με dictionary attack που σπανια να εχει καποιος ευκολο κωδικο.

Οποτε κλειδωνετε τα router σας με wpa2-psk βαζoντας δυσκολο κλειδι.

Δεν ρώτησε ακριβώς αυτό η κοπέλα, αλλά μιας και αναθερθήκαμε σε τέτοια θέματα:

Για Connx το default όντως είναι το 1234567890123
Για κάτι Fritz Box το default είναι 1234567890abc
Για On το default είναι 1010101010 ή 2020202020 ή 3030303030

Το Wep οντως σπάει πλέον σε λίγα λεπτά... Και στόχοι υπάρχουν πολλοί...




Σε wpa/wpa2 πρέπει να κάνεις capture το 4-way handshake και μετά brute-force σ αυτό. Αν έχεις "ψαγμένη" wordlist σπάει το 70% των "κλειδωμένων" δικτύων. Αν θες να περάσεις την wordlist πιο γρήγορα παίζεις και με rainbow tables.



Μετά γενικά όποιος θέλει να ψαχτεί περισσότερο, βρίσκει το gateway (cmd ipconfig /all),



ακόμα και τα defaults (βλέπε admin admin) να έχουν αλλαχθεί τρέχει την ύδρα (Hydra) πάλι με ψαγμένη wordlist και βρίσκει το u/n και το pass.



Kαι μετά για ακόμα πιο ψαγμένους βρίσκεις και το username και το pass της σύνδεσης απλά απ τ source, και για ακόμα λιγότερο χρόνο αναζήτησης, καθώς και για τους μη-εξοικιωμένους με html παίζει και firebug.



Επίσης όποιος θέλει να ασχοληθεί παραπάνω με wireless pen-testing καλύτερα να πάρει alfa 500mW, cantenna και λοιπά stuff

Παλιά φωτό, δεν συμπεριλαμβάνει τα νέα μου αποκτήματα:


Κατα βάθος δεν ρώτησε τπτ τετοιο η κοπέλα αλλά δεν πειράζει :P

Drill είσαι στο remote-exploit?

Γενικά το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να "ασφαλήσει" το δίκτυό του σηκώνει μεγάλη κουβέντα, ήδη έχω γράψει έναν τεράστιο οδηγό, όταν τον τελειώσω θα τον ποστάρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
παιδια heeeelp τα τελευται μου φαίνονται κινέζικα!!!!!!!!!!!δηλαδή για να ενεργοποιήσω το ασύρματο νετ τι πρέπει να κανω????????(σορρυ αλλα ειμαι άσχετη!!!):'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
παιδια heeeelp τα τελευται μου φαίνονται κινέζικα!!!!!!!!!!!δηλαδή για να ενεργοποιήσω το ασύρματο νετ τι πρέπει να κανω????????(σορρυ αλλα ειμαι άσχετη!!!):'(

Οχι καμια σχεση :P:P

Παιζουμε με τον djohn :D

Απλα ανοιξε το ασυρματο και ψαξε για δικτυα. Στο πρωτο ελευθερο που θα βρεις δοκιμασε να μπεις. Αν δεν δουλεψει δοκιμασε αλλο κ.ο.κ.

@djohn: Οχι δεν ειμαι στο site.
Ερωτηση: 128bit Hex κλειδι σε wpa2-psk σπαει? Οχι οτι οι γειτωνες ειναι τσακαλια αλλα λεμε τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Οχι καμια σχεση :P:P

Παιζουμε με τον djohn :D

Απλα ανοιξε το ασυρματο και ψαξε για δικτυα. Στο πρωτο ελευθερο που θα βρεις δοκιμασε να μπεις. Αν δεν δουλεψει δοκιμασε αλλο κ.ο.κ.

@djohn: Οχι δεν ειμαι στο site.
Ερωτηση: 128bit Hex κλειδι σε wpa2-psk σπαει? Οχι οτι οι γειτωνες ειναι τσακαλια αλλα λεμε τωρα...

Αν είναι random όχι, δεν σπάει.

Απλά το 70% των κλειδωμένων δικτύων έχουν passes του στυλ :

kwstas1978, aeroplano, 6977777777, 00000000, οπότε αν έχεις φτιάξει wordlist με όλα τα τα ελληνικά ονόματα (σε greeklish προφανώς) και wordlist με ελληνικές λέξεις θα είσαι ΟΚ για να σπάσεις τα περισσότερα wpa2. Και σου μένουν και οι wordlists και για να πας και σε http φάση αν δεν έχεις πάει ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Αν είναι random όχι, δεν σπάει.

Απλά το 70% των κλειδωμένων δικτύων έχουν passes του στυλ :

kwstas1978, aeroplano, 6977777777, 00000000, οπότε αν έχεις φτιάξει wordlist με όλα τα τα ελληνικά ονόματα (σε greeklish προφανώς) και wordlist με ελληνικές λέξεις θα είσαι ΟΚ για να σπάσεις τα περισσότερα wpa2. Και σου μένουν και οι wordlists και για να πας και σε http φάση αν δεν έχεις πάει ήδη.
Ε κλασσικα pasword, ειδικα η ημερομηνια γεννησης. Αλλα εγω εβαλα ακριβως αυτο, random hex σε wpa2 να ειμαι καλυμενος.

Παντως ο οτε με τα connex εχει δωσει νοημα στο wifi στο κινητο. Μιλαμε οπου και να παω θα βρω και ενα ξεκλειδωτο.

Η on ειναι που δινει pirelli μαρκα router? Δεν εχει εδω Θεσσαλονικη να δοκιμασουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ε κλασσικα pasword, ειδικα η ημερομηνια γεννησης. Αλλα εγω εβαλα ακριβως αυτο, random hex σε wpa2 να ειμαι καλυμενος.

Παντως ο οτε με τα connex εχει δωσει νοημα στο wifi στο κινητο. Μιλαμε οπου και να παω θα βρω και ενα ξεκλειδωτο.

Η on ειναι που δινει pirelli μαρκα router? Δεν εχει εδω Θεσσαλονικη να δοκιμασουμε..

Nαι pirelli δίνει.. Και παίζουν και κάτι άλλα γαμάτα στην on, αλλά δεν λέγονται σε forum.. Aν εχει καποιος on και διαβάζει να μ στείλει πμ.

Ε, κλασσικό αυτό με τα connex φίλος.. Αλλά προσοχή γιατί ίσως κάπου κάποιος (βλέπε djohn), έχει στήσει κάποιο fake access point με apache server από πίσω για να κλέψει στοιχεία όποιου συνδεθεί.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Nαι pirelli δίνει.. Και παίζουν και κάτι άλλα γαμάτα στην on, αλλά δεν λέγονται σε forum.. Aν εχει καποιος on και διαβάζει να μ στείλει πμ.

Ε, κλασσικό αυτό με τα connex φίλος.. Αλλά προσοχή γιατί ίσως κάπου κάποιος (βλέπε djohn), έχει στήσει κάποιο fake access point με apache server από πίσω για να κλέψει στοιχεία όποιου συνδεθεί.. ;)
Το ξερω πολυ καλα αυτο το τελευταιο, το εχουμε κανει με φιλο ;)

Μονο σε κανα forum και ikariam. Τωρα αν κατσει και κλεψει κωδικους απο forum μεγαλη δουλεια. Στο ikariam μη γινει καμια μ...κια μονο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

devilmatis

Νεοφερμένος

Ο devilmatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδιά έχω μπει σε μια ασύρματη σύνδεση ΟΤΕ connx 2 με password 1234567890123. Μήπως ξέρετε κάνα default username για αυτόν τον κωδικό;;;; plz help
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top