Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο ρατσισμός στον τίτλο και το παρακάτω εννοείται με την πιο ευρεία έννοια, του discrimination.
Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι όσο ανοιχτόμυαλος και να θέλει να πιστευει κάποιος οτι είναι, πάντα θα υπάρχει μια κοινωνική ομάδα την οποία αντιμετωπίζει ρατσιστικά, ενώ κάπου μέσα του γνωρίζει οτι είναι λάθος. Ακόμη κι αν αυτή είναι ...οι ρατσιστές!
Ψάξτε βαθιά μέσα σας και απαντήστε ποιές είναι για σας αυτές οι κοινωνικές ομάδες. Σκεφτείτε για να απαντήσετε, έστω οτι γνωρίζετε ένα άτομο Χ. Τι αν σας έλεγαν γι'αυτόν θα σας έκανε να είστε προκατειλημμένοι αρνητικά απέναντι του, για οποινδήποτε λόγο, χωρίς να είναι εμφανής ο λόγος απο το χαρακτηριστικό που σας είπαν (πχ εγκληματίας δεν πιάνεται, διότι είναι εμφανής ο λόγος). Το αυθάιρετο συμπέρασμα που θα βγάζετε για αυτές τις κοινωνικές ομάδες δεν είναι ανάγκη να είναι κάτι σοβαρό, αρκεί να είναι αρνητικό και να μην συνεπάγεται άμεσα απο την ιδιότητα τους αυτή.

Παρακαλώ να μην γίνει το θέμα προσπάθεια να κριτικάρουμε και να μεταπείσουμε όσους απάντησαν πριν απο εμάς, ακόμα κι αν ανήκουμε σε κάποια απο τις ομάδες που ανέφεραν. Τέτοιες απαντήσεις θα μεταφέρονται στα εκτός θέματος. Αυτό γίνεται για να μπορούν να εκφραστούν όλοι όσο ελευθερα μπορούν (και λέω μπορούν και όχι θέλουν διότι δύσκολα παραδέχεσαι οτι είσαι ρατσιστής απέναντι σε μια κοινωνική ομάδα, ειδικά όταν θεωρείται πολιτικά μη ορθό για τη συγκεκριμένη. Είμαι βέβαιη οτι όταν τελειώσω να γράφω το ποστ αυτό θα έχω εκπλαγεί και απο τον εαυτό μου. Γι'αυτό άλλωστε κάνω και το θέμα, διότι αν απαντήσετε με το χέρι στην καρδιά, πιστευω οτι πολλοί θα εκπλαγείτε απο τον εαυτό σας, και αυτό είναι ένα θετικό βήμα στην βελτίωση του).
Επίσης, πέρα απο την απλή αναφορά των ομάδων και ίσως τους λόγους συνοπτικά που δρούμε έτσι απέναντι τους, κάθε άλλο αρνητικό σχόλιο γι'άυτές πιθανόν να αποτελέσει ακόμη και λόγο για warning. Προσέξτε λοιπόν πως εκφράζεστε γιατί είναι "επικίνδυνο" θέμα.
Επίσης ενδέχεται να σβήνονται κατα καιρούς ποστς που ζητούν διευκρινίσεις, αφού απαντηθούν, για να μην διακόπτεται η συνοχή του θέματος.

Και για να κάνω την αρχή, ας απαντήσω για μένα:
1. Ρατσιστές (προφανώς απέναντι σε όσες κοινωνικές ομάδες δεν είμαι κι εγώ ρατσίστρια :P). Εδώ εμπίπτει και ένα άλλο είδος ρατσισμού, ομάδες που είμαι προκατειλημμένη οτι είναι ρατσιστές, χωρίς ίσως να ισχύει απαραίητα. Αλλά ας μην επεκταθούμε τόσο.
2. Άτομα μειωμένης νοημοσύνης
3. Πατριώτες (ακόμη κι αν δεν φτάνουν στα όρια του εθνικισμού δηλαδή)
4. Κάτοικοι πολύ μικρών επαρχιακών κοινοτήτων.
5. Απαισιόδοξοι άνθρωποι
6. Κομμουνιστές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ελπίζω να κατάλαβα καλά το θέμα…
Μισώ χωρίς αμφιβολία:

1) τους παιδεραστές
2) τις μάνες που κάνουν παιδιά για να τα πουλήσουν(πολλές φορές προορίζονται για όργανα)

και

3) νιώθω ρατσίστρια(προκατειλημμένη) απέναντι στους κομουνιστές (διότι έζησα τα μεγαλεία του κομουνισμού στα παιδικά-εφηβικά μου χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είμαι ρατσίστρια με τους:
1. Εθνικιστές και ακροδεξιούς.
2. "Εχθρούς" των ζώων.
3. Κομμουνιστές, γιατί είναι πεθαμένο κίνημα για μένα, και μετά από επαφές μου με την Κίνα και την κατερτσαμμένη της νοοτροπία αλλά και Ουγγαρία, Ρουμανία και Πολωνία, μόνο αρνητικά βλέπω.
4. Νεόπλουτους, ειδικά στη νοοτροπία.


Είμαι ηπίως ρατσίστρια, δηλαδή απλά αρνητικά προκατειλημμένη, απέναντι στους:

1. Αμερικανούς και Άγγλους πολίτες- λόγω πολιτικής.
2. Παιδεραστές- είναι αρρώστια.
3. Αδίκως προκατειλημμένους, ειδικά σε θέματα ταμπού: ομοφοβικούς, σκληροπυρινικά φεμινίστριες, μισέλληνες Έλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1) τους παιδεραστές
2) τις μάνες που κάνουν παιδιά για να τα πουλήσουν(πολλές φορές προορίζονται για όργανα)

2. Παιδεραστές- είναι αρρώστια.

Αυτά βρε παιδιά δεν πιάνονται, είναι παράνομα. Το είπα και στο πρώτο ποστ (το είδατε μεγάλο και δεν το διαβάσατε εεε; :P :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
1.Βλάκες, είναι παντού όμως.
2. "Εχθρούς" των ζώων.
3.Εθνίκια
4.Γενικά, κολλημένους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαλλον θα βγαλω μεγαλη λιστα... Μηπος τελικα ειμαι ο δευτερος Hitler;:P


1.Τους τουρκου;
2.Την Μεραδια τον Αλβανων μεταναστων που δεν εκτιμουν το οτι ζουν στην χωρα μας, τους προσφερουμε δουλεια και τουλαχιστων μπορουν να ζησουν, μας μισουν και μας βριζουν και απο πανω
3.Της φεμινιστριες που ο τελικος τους σκοπος ξεφευγει απο την ισοτιτα
4.Τους υπερβολικα φαλοκρατες
5.Τους μισελληνες (που ειναι Ελληνες), ξενολατρες κλπ που συνιθος δεν εχουν φυγει και απο το χωριο τους να δουν τι γινετε εξω απο αυτο, μονο να λενε οτι ολα ειναι θκ@τα ξερουν...
6.Απαισιοδοξοι-μιζεροι
7.Αυτους που εχουν την νοοτροπια των νεωπλουτων
8.Ανθρωποι διαφωρων Ευρωπαικων χωρων (οπως Γερμανια, Σουηδια, Νορβιγια κ.α) που εχουν παντρευτει με Ελληνα η Ελληνιδα, ζουν εδω, συνεχος επενουν την χωρα τους και βριζουν την Ελλαδα και δεν παραδεχονται οτι ζουν εδω γιατι εδω εχουν καλυτερη ζωη απο οτι θα ειχανε στην χωρα τους
9. Ποζερια
10.Trendyδες


Σιγουρα ξεχναω αρκετα....
Ελπιζω να καταλαβατε και της παραμετρους, οσες εδωσα, και να μην "κατηγοριθω" για καπιον ρατσισμο των οπιων δεν εχω, οπως συνηθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
εγω παλι ειληκρινα δεν ειναι ρατσιστης

τους σιχαινομαι ολους το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
"Εμένα μ' αρέσουν οι Ξένοι, αλλά να μένουνε στον τόπο τους..."

"Εμείς πάμε, φεύγουμε πάλι, δεν καθόμαστε στο δικό τους τόπο..."

"Κι' εμένα μ' αρέσουν οι Ξένοι, αλλά αυτοί δεν είναι απ' εδώ..."

Παρμένα από Αστερίξ και Πανούση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είμαι ρατσίστρια με

1. Τρέντυδες
2. Σφίχτερμεν
3. Άτομα που χρησιμοποιούν τα λεφτά των γονιών τους για διασκέδαση κι ακριβή ζωή και οι ίδιοι παρασιτούν!
4. Απόλυτα άτομα που δεν ακούν την άποψη των άλλων και εμμένουν στις δικές τους ακόμα κι αν ο άλλος προβάλλει άξια λόγου επιχειρήματα!
5. Κοπέλες που μόνα τους ενδιαφέροντα είναι γκόμενοι, ρούχα και σκυλάδικα.
6. Άτομα με ακραίες πολιτικές απόψεις.
7. Βίαια άτομα.
8. Ζηλιάρηδες και κτητικούς γκόμενους/ες.
9. Άτομα με υποτιμούν την διαφορετικότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα εκτός θέματος μηνύματα μεταφέρθηκαν. Παρακαλώ πριν απαντήσετε RTF first post!! ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ-ΔΕΝ ΡΩΤΑΜΕ ΓΙΑΤΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ δε διάβασα όλο το πρώτο ποστ, γιατί γενικά βαριέμαι να ψάχνω τα πρώτα ποστς.

Αλλά πέραν τούτου, η παιδεραστία και η πώληση παιδιών, κλπ κλπ, δεν είναι παντού παράνομα, ούτε έχουν παντού την ίδια αντιμετώπιση (θυμάσαι το ποστ για το κόμμα παιδεραστών). Άρα εγώ είμαι ρατσίστρια και με μία Κινέζα, που θα πουλήσει το παιδί που απέκτησε από κάποια καθόλου τυχαία εγκυμοσύνη, και με το χλωμό πρόσωπο που αγόρασε το παιδί από μη αναγνωρισμένο φορέα, και με τον παιδεραστή που πήγε με 12χρονη, ακόμα κι αν στη χώρα του (λέμε τώρα) δεν είναι παράνομο. Για μένα είναι παιδεραστής.

Με άλλα λόγια, ο προσωπικός μου ρατσισμός δεν ακούει σε νόμους, όπως ο νόμος ο ίδιος. ΆΛλο οι κλέφτες και οι βιαστές, ναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτά βρε παιδιά δεν πιάνονται, είναι παράνομα. Το είπα και στο πρώτο ποστ (το είδατε μεγάλο και δεν το διαβάσατε εεε; :P :P)
τι σχεση εχει που ειναι παρανομα? Και οι κομουνιστες ειναι παρανομοι σε ορισμενες κοινονιες...:hmm:

Later Edit:
(πχ εγκληματίας δεν πιάνεται, διότι είναι εμφανής ο λόγος)
Sorry... μου διέφυγε. :D
Αρα εχω μονο τους κομουνιστες...στη λιστα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Και για να κάνω την αρχή, ας απαντήσω για μένα:
1. Ρατσιστές (προφανώς απέναντι σε όσες κοινωνικές ομάδες δεν είμαι κι εγώ ρατσίστρια :P). Εδώ εμπίπτει και ένα άλλο είδος ρατσισμού, ομάδες που είμαι προκατειλημμένη οτι είναι ρατσιστές, χωρίς ίσως να ισχύει απαραίητα. Αλλά ας μην επεκταθούμε τόσο.
2. Άτομα μειωμένης νοημοσύνης
3. Πατριώτες (ακόμη κι αν δεν φτάνουν στα όρια του εθνικισμού δηλαδή)
4. Κάτοικοι πολύ μικρών επαρχιακών κοινοτήτων.
5. Απαισιόδοξοι άνθρωποι
6. Κομμουνιστές

Aν και το βλεπω να βγαινει off topic - ως διευκρινιστικο post - τελος παντων:

Δεν μπορω να καταλαβω το ακριβες νοημα αυτου που ζητας - λες. Δηλαδη, καταλαβαινω οτι οντως ειναι ρατσισμος να εισαι γενικα αρνητικος ως προς ενα ατομο που κατοικει σε πολυ μικρη επαρχιακη κοινοτητα, γιατι ειναι κατι που πχ δεν το διαλεξε, ουτε αναγκαστικα τον προσδιοριζει.

Αλλα το να εισαι αρνητικα προδιατεθειμενος προς καποιον που ειναι μειωμενης νοημοσυνης, δεν ειναι φυσιολογικο; (υποθετοντας ομως οτι αυτη η αρνητικοτητα σου περιοριζεται αυστηρα και μονο ως προς πχ να σε βοηθησει με καποια νοητικη εργασια σου, να τον εμπιστευτεις με καποια σοβαρη δουλεια σου, κτλ)

Ή πχ, και εγω μπορει να μην συμπαθω απαισοδοξους ανθρωπους, απλα και μονο γιατι εγω ειμαι χαρουμενος, και μου χαλανε τη διαθεση! Δεν σημαινει οτι τους θεωρω κατωτερους, ή οτι τους αντιπαθω γενικοτερα. Αυτο δεν ειναι ρατσισμος ή εστω discrimination, απλα διαφορα νοοτροπιας.

Υ.Γ: Διαβασα οτι δεν εννοεις απαραιτητα καποια σοβαρη μορφη ρατσισμου, αλλα και παλι μου φαινεται υπερβολικος ο χαρακτηρισμος. Και με τη δικη σου εννοια, η λιστα μαλλον ειναι πολυ μεγαλη - για μενα τουλαχιστον.

Είμαι ρατσίστρια με

1. Τρέντυδες
2. Σφίχτερμεν
3. Άτομα που χρησιμοποιούν τα λεφτά των γονιών τους για διασκέδαση κι ακριβή ζωή και οι ίδιοι παρασιτούν!
4. Απόλυτα άτομα που δεν ακούν την άποψη των άλλων και εμμένουν στις δικές τους ακόμα κι αν ο άλλος προβάλλει άξια λόγου επιχειρήματα!
5. Κοπέλες που μόνα τους ενδιαφέροντα είναι γκόμενοι, ρούχα και σκυλάδικα.
6. Άτομα με ακραίες πολιτικές απόψεις.
7. Βίαια άτομα.
8. Ζηλιάρηδες και κτητικούς γκόμενους/ες.
9. Άτομα με υποτιμούν την διαφορετικότητα!

Το 9 πως συμβαδιζει με το 1 ή το 6, ας πουμε; :hmm: Εσυ ο ιδιος δεν υποτιμας τη διαφορετικοτητα του αλλου που ειναι τρεντυ ή εχουν "ακραιες" πολιτικες αποψεις ( οταν το "ακραιος" ειναι διαφορετικο απο ατομο σε ατομο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
1. Οι ξενοφοβικοι, οι ρατσιστες με οικονομικους μεταναστες, κυριως γιατι στις περισσοτερες των περιπτωσεων κι οι ιδιοι εχουν μια τετοια ιστορια που προσπαθουν να καμουφλαρουν.
2. Οι νεοπλουτοι που το παιζουν μουρες. Ναι, θυμομαστε ολοι απο που ξεκινησες, κανε κι εσυ το ιδιο.
3. Οι ειρωνες.
4. Οι ανθρωποι με παρωπιδες σε οτιδηποτε.
5. Οι φανατικοι χριστιανοι.
6. Αυτοι που βλεπουν λιακοπουλους και λοιπους βλαμμενους.
7. Οι ομοφοβικοι.
8. Αυτοι που "ξεχνανε" το παρελθον τους, "ξεχνανε" ακομα και συγγενεις αν δεν τους συμφερει.
9. Αυτοι που μεταθετουν τις ευθυνες τους αλλου.
10. Οσοι εχουν την νοοτροπια "ας περναω καλα εγω, κι ας πανε να πηδηχτουνε ολοι οι υπολοιποι".
11. Οι κομπλεξικοι με το χρημα-ειτε ειναι καπιταλες και το επιδεικνυουν με καθε ευκαιρια, ειτε το λιγουρευονται και κακολογουν τους ευκαταστατους, ειτε ειτε ειτε!
12. Οι νεοφωτιστοι που κανουν κρα για να μαθουν ολοι τα πολυτιμα πιστευω τους.
13. Τα κομματοσκυλα, ειδικα σε μικρες ηλικιες.
14. Aυτοι που γινονται τσιμπουρια και δε σε αφηνουν ν'αναπνευσεις.
15. Αυτοι που κρινουν χωρις να γνωριζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aν και το βλεπω να βγαινει off topic - ως διευκρινιστικο post - τελος παντων:

Δεν μπορω να καταλαβω το ακριβες νοημα αυτου που ζητας - λες. Δηλαδη, καταλαβαινω οτι οντως ειναι ρατσισμος να εισαι γενικα αρνητικος ως προς ενα ατομο που κατοικει σε πολυ μικρη επαρχιακη κοινοτητα, γιατι ειναι κατι που πχ δεν το διαλεξε, ουτε αναγκαστικα τον προσδιοριζει.

Αλλα το να εισαι αρνητικα προδιατεθειμενος προς καποιον που ειναι μειωμενης νοημοσυνης, δεν ειναι φυσιολογικο; (υποθετοντας ομως οτι αυτη η αρνητικοτητα σου περιοριζεται αυστηρα και μονο ως προς πχ να σε βοηθησει με καποια νοητικη εργασια σου, να τον εμπιστευτεις με καποια σοβαρη δουλεια σου, κτλ)

Ή πχ, και εγω μπορει να μην συμπαθω απαισοδοξους ανθρωπους, απλα και μονο γιατι εγω ειμαι χαρουμενος, και μου χαλανε τη διαθεση! Δεν σημαινει οτι τους θεωρω κατωτερους, ή οτι τους αντιπαθω γενικοτερα. Αυτο δεν ειναι ρατσισμος ή εστω discrimination, απλα διαφορα νοοτροπιας.

Βασιά αυτλο που είχα στο μυαλό μου ήταν τελείως διαφορετικό απ΄ότι το εξέλαβαν ΟΛΟΙ ανεξεραίτως που απάντησαν. Εγώ φταίω βέβαια που δεν κατέστησα σαφές τι έχω στο μυαλό μου.
Εννοούσα κοινωνικές ομάδες τις οποίες αντιμετωπίζετε ρατσιστικά ενώ κάπου μέσα σας η φωνή της λογικής σας ψιθυρίζει οτι δεν θα έπρεπε.
Πχ όταν αναφέρομαι σε ρατσιστική αντιμετώπιση ενός βλάκα, δεν εννοώ οτι πχ δεν θα τον εμπιστευόμουν για μια σοβαρή δουλειά μου για παράδειγμα, αλλά οτι μόνο και μόνο η ύπαρξη του με εκνευρίζει και θέλω να του σπάσω το κεφάλι επειδή υπάρχει :P , κάτι που η λογική μου μου λέει οτι δεν είναι και τόσο σωστό (νταξ τις άλλες ομάδες που έγραψα δεν τις αντιπαθώ τόόοοσο - όλες)
Να κάνω εντιτ το πρώτο ποστ ή είναι πολύ αργά; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν είμαι εγώ ρατσιστής.

Αυτοί είναι Αλβανοί.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χμμμ, εγω ειμαι ρατσιστρια με την εννοια που το εννοει η Μισελ, με τους ανθρωπους χωρις ονειρα και φιλοδοξιες, ειδικα σε μικρες ηλικιες. Οταν λεω οτι τους αντιμετωπιζω ρατσιστικα, θεωρω οτι ειναι "βαρετοι" και δεν θα τους ηθελα για παρεα μου. Παρολαυτα, νομιζω οτι τα τελευταια χρονια εχω μαθει να δεχομαι τη διαφορετικοτητα σε οποινδηποτε βαθμο, ειτε ειναι ιδεες ειτε συμπεριφορες, οποτε δεν ειμαι ιδιαιτερα αρνητικα προκατειλημμενη απεναντι σε κανεναν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το 9 πως συμβαδιζει με το 1 ή το 6, ας πουμε; :hmm: Εσυ ο ιδιος δεν υποτιμας τη διαφορετικοτητα του αλλου που ειναι τρεντυ ή εχουν "ακραιες" πολιτικες αποψεις ( οταν το "ακραιος" ειναι διαφορετικο απο ατομο σε ατομο)

Δεν υποτιμώ την διαφορετικότητα. Θέλω ο κάθε άνθρωπος να έχει μια αξιοπρεπή ποιότητα ζωής ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή όχι μαζί του. Και όταν λέω ότι είμαι ρατσίστρια με μερικές ομάδες ατόμων δεν εννοώ ότι τους υποτιμώ. Ένας κομμούνιστής ή ακροδεξιός (ακραίος από πολιτική άποψη για μένα) πιθανώς να ήταν πολύ σωστός σε μια συνεργασία μαζί μου. Δεν αποκλείω κανέναν άνθρωπο, ανεξάρτητα από το αν είμαι αρνητικά προκατελλειμένη απέναντί του και με ενοχλούν αυτοί που το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
off topic :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
1)Δεν συγχωρω την βλακεια.Τους ανθρωπους που αφηνουν να τους κοροιδεψουν κι δεν μαθαινουν ποτε απο τα λαθη τους.
2)Αυτους που ειναι εντελως οπου φυσα ο ανεμος χωρις προσχηματα ,ολοι πρεπει να κοιταμε το συμφερον μας αλλα οχι σε σημειο να θυμιζει καποιος ηρωα θεατρου σκιων.
3) τους κομπλεξικους ανθρωπους που ξεσπουν σε αλλους τα κομπλεξ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top