Διαφορά οικονομικού επιπέδου

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μία από τις διαφορές που συχνά μπορεί να υπάρχουν σε μία σχέση είναι και η διαφορά στο οικονομικό επίπεδο. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους.
Π.χ.. όταν υπάρχει διαφορά ηλικίας,το μεγαλύτερο σε ηλικία άτομο είναι αναμενόμενο να βγάζει και περισσότερα χρήματα . Άλλες διαφορές ίσως να υπάρχουν λόγω της οικογένειας από την οποία προέρχεται το άτομο και άρα των πόρων που έχει από αυτή.
Το θέμα είναι όμως ότι οι διαφορές αυτές συχνά μπορεί να προκαλούν προστριβές στην κοινή ζωή, όταν ο ένας μπορεί να διαθέσει χρήματα για να πάρει κάτι, ενώ ο άλλος δεν μπορεί. Τα παραδείγματα πιθανής προστριβής μπορεί να είναι πάρα πολλά, από τις διακοπές το καλοκαίρι μέχρι το σπίτι στο οποίο ενδεχομένως να συζήσεις.
Πώς το αντιμετωπίζετε αυτό, αν σας έχει συμβεί? Θα σας ενοχλούσε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο σε μία σχέση σας? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μου έχει τύχει να βρίσκομαι και στις δυο θέσεις.... και η φτωχή και η πλούσια :P

δε με χάλασε σε καμία περίπτωση.... ίσως να είχα την τύχη μέχρι τώρα οι άνθρωποι που ήμουν μαζί τους να θεωρούν ότι μαζί σε μία σχέση σημαίνει ΜΑΖΙ σε όλα....
Με τον άντρα μου πάνω κάτω ήμασταν τα ίδια χάλια :P
Παρόλα αυτα... απ την πρώτη στιγμή υπήρχε ΚΟΙΝΟ ταμείο... κι ακόμα έτσι είναι φυσικά :P
Δε μπορώ να φανταστω τον εαυτο μου οτι θα εχω εγω χρηματα για διακοπες και δεν θα εχει ο συντροφος μου και θα του πω οτι εεε δεν πειραζει, θα πάω μονη μου μιας που εγω εχω :confused: ή αν μου ελεγε κάτι αντιστοιχα θα έπαιρνε ποδι ελαφρα την καρδία!
ότι έχουμε μισο μισο για όσο θα το έχουμε.... λεφτά είναι... δεν ειναι δα και κατι το τοσο σημαντικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμμμ, έχει τύχει να είναι άνισοι οι όροι...

Γενικά μπορώ να παραδεχτώ ότι είμαι λίγο κακομαθημένη, και λόγω παρέας και λοιπά, σχεδόν πάντα είχε ο άλλος αντίστοιχη οικονομική κατάσταση. Ή οι γονείς του.

Η προηγούμενη σχέση μου ήταν με έναν άνθρωπο 14 χρόνια μεγαλύτερό μου, με οικονομικό επίπεδο "προς τα πάνω".
Εγώ έρχομαι από οικογένεια, που ποτέ δε μου στέρησε τίποτα. Δε με είχαν με μεταξωτά βρακιά και επίχρυσα κουτάλια, αλλά να 'μαστε καλά, και ταξίδια έκανα μικρή, και τη μόρφωσή μου υποστήριξαν με το παραπάνω (από σχολείο μέχρι ιδιαίτερα, ενασχολήσεις και γυμναστήρια και ξένες γλώσσες...), άρα ποσώς με πτόησε, που λίγο αφού τα φτιάξαμε πήρε ένα ακριβό σπορ αμάξι, για παράδειγμα...

Λόγω διαφοράς ηλικίας, δε νιώθαμε ωραίο να πληρώνουμε μισά-μισά, το εστιατόριο για παράδειγμα, αλλά του έκανα πολλά δώρα και πού και πού πλήρωνα εγώ μικροπράγματα (πχ σινεμά), άρα επίσης πότε δεν ένιωσα ότι με συντηρεί. Οκ, πιο πολλά έδινε, αλλά ανάγκη δεν τον είχα.

Ε, παρ' όλα αυτά κάπου έδειχνε ότι η εικόνα του εαυτού του που είχε (και που θα ήθελε να έχει) ήταν του πιο ευκατάστατου, που παρέχει στο πιπίνι διάφορα (σοβαρά με έβλεπε, αλλά... χμ)... Και για παράδειγμα, κάποια στιγμή μιλάγαμε για ταξίδια.
Και μου πετάει "γιατί μωρό μου, αν πάμε Eurodisney και μας πληρώσω εγώ το καλό ξενοδοχείο μέσα στην πόλη και λοιπά, κι ας κάνει 3000 ευρώ..."
και μου ξύνισε. Σε φάση, μεγάλε... μπορεί να είμαι φοιτήτρια με χαρτζηλίκι, αλλά αν θέλεις να με πας ταξίδι, πάρε κρυφά τα εισητήρια και πήγαινέ με. Μη μου ανακοινώνεις το ρεπερτόριό σου.

Ε, μιλάω και για θέματα ισότητας, λίγο, αλλά... ναι, τα λεφτά μπαίνουν χαλαράααα στη σχέση, όσο μεγάλος κι αν είναι ο έρωτας.

Πάω να ξαναδιαβάσω το μήνυμά μου, γιατί νομίζω ότι γράφω ασυναρτησίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ε, μιλάω και για θέματα ισότητας, λίγο, αλλά... ναι, τα λεφτά μπαίνουν χαλαράααα στη σχέση, όσο μεγάλος κι αν είναι ο έρωτας.

Αυτό μάλλον ισχύει..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το διάβαζα και σε κάποιο άρθρο πρόσφατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μεχρι τωρα τα λεφτα δε μου χουν δημιουργησει προβλημα σε καμια σχεση. Και λογω "μεγαλωματος" μαλλον, αντιλληψεων των δικων μου κτλ, ποτε δεν τα θεωρησα αρκετα σημαντικα για να κρινω ανθρωπους εστω υποσυνειδητα. Αρα οχι, ποτε δεν θα εθετα σε "οικονομικο διλημμα" τυπου "θελω να παω γαλλια, κοψε τον λαιμο σου και παμε" η και κατι πιο απλο-καθημερινο. Αντιστοιχα δε θα ανεχομουν ποτε να με κανει καποιος να νιωσω ασχημα αν δεν μπορω να υποστηριξω τις επιθυμιες του.
Γενικα νομιζω οτι μετα καποιον χρονο ο ενας καταλαβαινει τον αλλο μες στη σχεση, και ορισμενα πραγματα και απο τακτ, και απο "ψυχολογηση", δεν αναφερονται καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει ποτέ σοβαρή σχέση για να προβληματιστώ ιδιαίτερα, αλλά μου έχουν τύχει διάφορα. Το πιο παράδοξο ήταν σε μια φάση πριν 1,5 χρόνο που τα είχα μπλέξει με έναν οικονομικό μετανάστη. Βασικά πέρα από μερικά ραντεβού δεν προχώρησε το πράγμα γι'αυτόν τον λόγο. Είχε άσχημη οικονομική κατάσταση κι αισθανόταν άσχημα γι'αυτό. Περίμενε να πληρωθεί για να βγούμε, κάτι που με τσάντισε επειδή ποτέ δεν ήθελα τον καλό μου για να "με πληρώνει", αντίθετα απεχθάνομαι αυτό το είδος γυναικών. Αλλά αφού ο ίδιος φερόταν κομπλεξικά δεν είχε νόημα να συνεχίσει η όλη φάση.

Παρόλα αυτά, επειδή είμαι κι εγώ ελαφρώς κακομαθημένη, δεν θα στερούσα από τον εαυτό μου κάτι που θα ήθελα πολύ επειδή δεν θα μπορούσε να το διαθέσει ο φίλος μου. Δεν βλέπω για ποιόν λόγο να μην πάω ένα ταξίδι ή κάπου πολιτιστικά επειδή αυτός δεν θα μπορεί να διαθέσει. Αντίστοιχα κι εγώ θα επιθυμούσα αυτός να κάνει πράγματα που τον ευχαριστούν αν εγώ δεν μπορούσα να διαθέσω χρήματα.

Τώρα βέβαια δεν μιλάμε για γάμους και κοινά ταμεία. Αυτό μου φαίνεται πολύ μακρινό και προφανώς θα είναι διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως, βρε παιδιά, κακά τα ψέματα και οι ρομαντικές δηλώσεις... Το χρήμα "μπαίνει" στη σχέση.
Μία πολύ καλή μου φίλη παιδεύεται με τον αρραβωνιαστικό της, ο οποίος κερδίζει πολύ λιγότερα... και ή στερείται αυτή, ή του πληρώνει τις διακοπές και τα ταξίδια...
Αλλά με κάθε καυγά, στεναχώρια ή μετά από απλά άλλη μία κουραστική μέρα, νιώθει κορόιδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το χρήμα "μπαίνει" στη σχέση.
Αν το αφήνεις να μπει. Από σένα εξαρτάται να το κρατήσεις απέξω. :)

.......

(με σκλάβωσε η υπογραφή σου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
τι να πω.... εμένα γενικά δεν μου άρεσε ποτέ να μου πληρώνουν διάφοροι ούτε τον καφέ.πια τον τελευταίο 1,5 χρόνο που είμαι με τον φίλο 1 πληρώνω εγώ ...2 με 3 αυτός :P..... δεν θέλω σε καμία περίπτωση να τον πιάνω κορόιδο και να με πληρώνει συνέχεια...:/: παρόλα αυτά σε όποια το λέω μου λέει "μην είσαι χάζη, άσε να πληρώνει.... καλά σε χαίρεται?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν το αφήνεις να μπει. Από σένα εξαρτάται να το κρατήσεις απέξω. :)

.......

(με σκλάβωσε η υπογραφή σου...)

Προσωπικά δεν αντιλέγω, αλλά λέω ότι η πράξη έχει δείξει ότι είναι αλλιώς και πιο δύσκολα... ειδικά όταν η διαφορά είναι μεγάλη!

τι να πω.... εμένα γενικά δεν μου άρεσε ποτέ να μου πληρώνουν διάφοροι ούτε τον καφέ.πια τον τελευταίο 1,5 χρόνο που είμαι με τον φίλο 1 πληρώνω εγώ ...2 με 3 αυτός :P..... δεν θέλω σε καμία περίπτωση να τον πιάνω κορόιδο και να με πληρώνει συνέχεια...:/: παρόλα αυτά σε όποια το λέω μου λέει "μην είσαι χάζη, άσε να πληρώνει.... καλά σε χαίρεται?"

Αυτή είναι για μένα η πλέον λάθος λογική, να αφήσεις να σε κερνάνε... Τι είσαι, κόσμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
τι να πω.... εμένα γενικά δεν μου άρεσε ποτέ να μου πληρώνουν διάφοροι ούτε τον καφέ.πια τον τελευταίο 1,5 χρόνο που είμαι με τον φίλο 1 πληρώνω εγώ ...2 με 3 αυτός :P..... δεν θέλω σε καμία περίπτωση να τον πιάνω κορόιδο και να με πληρώνει συνέχεια...:/: παρόλα αυτά σε όποια το λέω μου λέει "μην είσαι χάζη, άσε να πληρώνει.... καλά σε χαίρεται?"

"Με χαίρεται" - "Τον χαίρομαι" = 0

Αυτές που το λένε,πίσω στο δημοτικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Προσωπικά δεν αντιλέγω, αλλά λέω ότι η πράξη έχει δείξει ότι είναι αλλιώς και πιο δύσκολα... ειδικά όταν η διαφορά είναι μεγάλη!
1)το να έχει περισσότερα λεφτά ο άλλος είναι ελάττωμα η προτέρημα? Ακόμα δεν το κατάλαβα…:hmm:


2)Είχα σχέση με ένα αγόρι κάποτε(στα παλιά τα χρόνια…ξέρετε εσείς) και ήταν φτωχός. Πήγαμε σινεμα και αγόρασε το εισιτήριο. Μετά με κέρασε ένα ποπ κορν. Αυτή τη δυνατότητα είχε, εμένα αυτή η κίνηση με κολάκευε, την εκτίμησα, και τώρα που το λέμε, είχε μεγάλη αξία, διότι μάζευε αρκετά καιρό λεφτά να με βγάλει έξω…

Επίσης, είχα σχέση με ένα αγόρι (χεχε…περασμένα μεγαλεία) που "με κέρασε" ένα διαμάντι. Οποίο το πείρε και πίσω όταν τελειώσαμε..(αστεία ιστορία) :)

Εκείνος θέλει να κεράσει. Και τι έγινε με αυτό? Γιατί να με ενοχλεί? Σε τι με προσβάλει εμένα σαν προσωπικότητα, σαν άνθρωπος που πλήρωσε εκείνος? Άλλη φορά πληρώνω εγώ.
Αα... που εκείνος έδωσε 3000 και εγώ 30? Δεν έχει καμία σημασία. Εγώ τα 30 τα στερούμε ενώ εκείνος τα 3000 όχι. Άρα εγώ κάνω μεγαλύτερο κόπο και η κίνηση μου πρέπει να εκτιμάται ακόμα περισσότερο. Η κίνηση μετράει και όχι το ποσό

…τα λεφτά δεν πρεπει να έχουν καμία σχέση με το πώς νιώθουν δυο άνθρωποι. Αν ταιριάζουν, το τελευταίο που πρέπει να τους απασχολεί είναι ποιος φέρνει τα λεφτά για να περάσουν καλά και οι δυο.
(μιλάω από την άποψη ότι και εγώ όταν γνώρισα τον άντρα μου, δούλευα και κέρδιζα τα τριπλάσια. Δεν τον ενόχλησε από την στιγμή που τα τρώγαμε μαζί και περνούσαμε μια χαρά. Τώρα κάθομαι εγώ και είναι εκείνος που φέρνει λεφτά. Δεν με ενοχλεί, και δεν νιώθω άσχημα.)

3)Και στο κάτω κάτω…αν με ενοχλεί το να με κεράσουν…πολύ απλά... δεν το δέχομαι. Που ειναι το πρόβλημα?

4)Επίσης, αν δεν κατάλαβα το θέμα, ξεχνάτε τη παραπάνω απάντηση…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
....
(μιλάω από την άποψη ότι και εγώ όταν γνώρισα τον άντρα μου, δούλευα και κέρδιζα τα τριπλάσια. Δεν τον ενόχλησε από την στιγμή που τα τρώγαμε μαζί και περνούσαμε μια χαρά. Τώρα κάθομαι εγώ και είναι εκείνος που φέρνει λεφτά. Δεν με ενοχλεί, και δεν νιώθω άσχημα.).....

(σόρι, έσβησα την υπόλοιπη απάντηση, μη βγει τεράστιο το ποστ)

Γενικά μου αρέσουν πολύ οι απόψεις σου, και επικροτώ.
Να κάνω όμως δύο ερωτήσεις:
α. αν είχε μείνει έτσι η κατάσταση, και τρώγατε μαζί τα δικά σου λεφτά, θα ένιωθες καλά; Δε θα ένιωθες αδικημένη;
και ειδικά με την προοπτική ενός παιδιού, πώς θα το χειριζόσαστε;
β. αν πάλι είχατε χωρίσει, θα σκεφτόσουν και την οικονομική απώλεια της σχέσης;

Γιατί, κακά τα ψέματα, όταν μπει ένα παιδί στο πλάνο... πώς;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
α. αν είχε μείνει έτσι η κατάσταση, και τρώγατε μαζί τα δικά σου λεφτά, θα ένιωθες καλά; Δε θα ένιωθες αδικημένη;
και ειδικά με την προοπτική ενός παιδιού, πώς θα το χειριζόσαστε;
β. αν πάλι είχατε χωρίσει, θα σκεφτόσουν και την οικονομική απώλεια της σχέσης;

Γιατί, κακά τα ψέματα, όταν μπει ένα παιδί στο πλάνο... πώς;;;


α)Δεν θα δεχόμουν ποτέ να έχω σχέση με έναν τύπο που θα έτρωγε μόνο τα δικά μου λεφτά. Δηλαδή να τον συντηρώ. Εκτός και ήταν αρκετά σοβαρή η σχέση, (γάμο) και υπήρχαν σοβαροί λόγοι(αναπηρία πχ). Τους τεμπέληδες δεν τους πάω…δεν τους πάω…

Άλλο να τρόμε τα λεφτά μας και να περνάμε καλά και οι δυο, και άλλο να τον συντηρώ εγώ. Σιγά μην το έκανα. Εκτός και αν μένει με το παιδί σπίτι και τότε ευχαρίστως να δουλεύω εγώ. Ε? ε? προοδευτική δεν είμαι?:P

β)Αν είχαμε χωρίσει δεν θα σκεφτόμουν ποτέ την οικονομική απώλεια. Θα ήμουν πολύ απασχολημένη να μουντζώνω τον εαυτό μου που έκανα τη βλακεια να συντηρώ έναν τεμπέλη άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αλλά, αυτό δεν είναι ένα άλλο θέμα; Αν γνωρίσεις και ερωτευτείς έναν άνδρα, ο οποίος εκείνη τη στιγμή δεν είναι του δικού σου οικονομικού επιπέδου...
Δε σκέφτεσαι (όχι εσύ συγκεκριμένα, Ρουμάνα μου, γενικά λέω) αν θα βρεθείτε ποτέ όμοια;
Και, από την άλλη, πρέπει αυτός να "ανέβει", για να μην τον συντηρείς;

Γιατί κι εμένα αυτό με νοιάζει, όχι το αν θα έχει να με κεράσει διαμάντια ή καφέ, αλλά το αν θα γίνει κάποιτε θέμα αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αυτό που λες Γίδι κι εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να μην έχει ο άλλος την ίδια οικονομική ευχέρεια μαζί μου και το έχω αποδείξει πολλές φορές με τις επιλογές μου. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να είμαι με έναν τεμπέλαρο, που δεν έχει επειδή δεν προσπαθεί. Αν ο άλλος εργάζεται κι έχει φιλοδοξίες δεν με πειράζει.

Αλλά (όπως ανέφερα πιο πάνω με την εμπειρία μου) οι άντρες είναι αυτοί που τραβάνε ζόρι αν δεν βγάζουν καλά λεφτά. Επειδή στον τομέα αυτό νομίζω τους επηρεάζουν (πολλές φορές ασυνείδητα) φαλλοκρατικές αντιλήψεις! Η γυναίκα μπορεί να είναι πιο ωραία ή μορφωμένη από αυτούς, αλλά όχι πιο ευκατάστατη. Αισθάνονται κόμπλεξ. Βέβαια όχι όλοι, αλλά πολλοί νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
α τον μαλ@κ@ καλά πήρε πίσω το διαμάντι? μήπως το ίδιο έδωσε και στην προηγούμενο καθώς και στην επόμενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν γνωρίσεις και ερωτευτείς έναν άνδρα, ο οποίος εκείνη τη στιγμή δεν είναι του δικού σου οικονομικού επιπέδου...
Δε σκέφτεσαι (όχι εσύ συγκεκριμένα, Ρουμάνα μου, γενικά λέω) αν θα βρεθείτε ποτέ όμοια;
Και, από την άλλη, πρέπει αυτός να "ανέβει", για να μην τον συντηρείς;

Αν είχα εγώ πολλά λεφτά και αυτός λίγα…θα μου έφτανε να ξυπνάει κάθε πρωί να πάει στη δουλειά του. Αφού δουλεύει, προσπαθεί, κάνει ότι καλύτερο μπορεί…όλα είναι οκ για μένα.
Δεν πρέπει αυτός να "ανέβει"…είναι ήδη στη θέση που τον τοποθέτησα. Άξιος να είναι παρτενερ μου. Με ή χωρίς πολλά λεφτά, το ίδιο είναι.

[FONT=&quot]Αλλά πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότεροι άντρες, δεν πολύ δέχονται να είναι με μια γυναίκα που έχει περισσότερα λεφτά.
[/FONT]
Γιατί κι εμένα αυτό με νοιάζει, όχι το αν θα έχει να με κεράσει διαμάντια ή καφέ, αλλά το αν θα γίνει κάποιτε θέμα αυτό...

Από ποιον να γίνει θέμα? Από τον ίδιο ή από τρίτους?
Δηλαδή κάτι σαν «εγώ έχω μεγάλη προίκα, εσύ δεν έχεις?» [FONT=&quot]«[/FONT]Εγώ έχω μεγάλη κληρονομιά, εσύ όχι?» ή «εγώ βγάζω πολλά, εσύ λίγα?»
α τον μαλ@κ@ καλά πήρε πίσω το διαμάντι? μήπως το ίδιο έδωσε και στην προηγούμενο καθώς και στην επόμενη?
Δεν αποκλείεται.:)(Δεν πειράζει...μικρό ήταν.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Απλά σε ό,τι παραδείγματα έχω στο μυαλό μου, είτε αυτός πιέστηκε πολύ να ανέβει... όχι τόσο από δική του φιλοδοξία, αλλά (και) για να εξισωθούν...
είτε έμεινε εκεί, κι αυτή κάποια στιγμή συνειδητοποίησε, ότι βαθιά μέσα της, πάντα περίμενε ότι θα στέκονταν στο ίδιο επίπεδο... ή ότι τελικά δεν ήταν τόσο απλό.
Γιατί αυτή είχε ένα κάποιο οικονομικό επίπεδο, με βάση το οποίο θα μπορούσε να προσφέρει στα παιδιά τους, πχ, ένα καλό σχολείο, κάποια μαθήματα... εξωσχολικές δραστηριότητες, κλπ... αλλά αυτός κάτι τέτοιο δε θα μπορούσε να το υποστηρίξει.

Άρα, τι, αυτή δίνει το κάτι παραπάνω στα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top