Πώς μπορώ να κάνω static την ip μου;

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ηθελα να μαθω αν εχω προβλημα σε hacker attacks που εχω στατικο ΙΡ
εχω βεβεαιa avast antivirus και firewall αλλα θα εχω προβλημα???
επισης αυτο που ανοιγοκλεινεις το router και παιρνεις νεο ΙΡ ισχυει και με το στατικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 169 μηνύματα.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Είτε static η μή static IP και αν έχεις τα "hacker attacks" που αναφέρεις δεν τα γλυτώνεις. Το firewall τα περιορίζει εν μέρει...

Όχι, εφ' όσον έχεις στατική IP, αυτό σημαίνει πως δεν αλλάζει η IP επομένως ο provider κάθε φορά που συνδέεσαι σου δίνει την ίδια IP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν έχεις static ip και σε βάλουν "στο μάτι" όχι δεν την γλιτώνεις. Το firewall "αποκρούει" κάποιες απο τις επιθέσεις, αλλα επιθέσεις τύπου dos δεν τις γλυτώνεις ότι και να κάνεις με static ip.
Παρ'όλα αυτά, οι περισσότερες επιθέσεις γίνονται χύμα, δύσκολα κάποιος θα σε βάλει "στο μάτι", οπότε είτε έχεις είτε όχι στατική ip το ίδιο και το αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Eruyomo +++

Γενικά ανοίγεις το firewall στο router, βάζεις και softare firewall και είσαι γενικά καλυμμένος. Dont worry. Δηλαδή δεν υπάρχει τόσος λόγος για να φοβάσαι παραπάνω από κάποιον με dynamic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Μπορείτε να μου απαντήσετε;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Για ποιο λόγο; Θέλεις συγκεκριμένη πρόσβαση κάπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Για ποιο λόγο; Θέλεις συγκεκριμένη πρόσβαση κάπου;

Θέλω να στήσω server counter strike για έναν εναντίον ενός. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Static ip γινεται αν παρεις πακετο dsl με στατικη ip εφοσον οι περισσοτεροι isp προσφερουν δυναμικη..Μερικοι ομως προσφερουν και στατικη.
Σερβερ γινεται να στησεις και με dyndns,no-ip κλπ νομιζω...
Κανεις ενα port-forward ετσι ωστε να εισαι connectable,εχεις τον no-ip η τον dynds client ανοιχτο και γινεται δουλεια...
Ψαξου λιγο και θα βρεις την ακρη...
Πρεπει και το ρουτερ σου να υποστηριζει dynds βεβαια...

https://www.dyndns.com/
https://www.no-ip.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πρεπει και το ρουτερ σου να υποστηριζει dynds βεβαια...
Όχι απαραίτητα, απλά αν το υποστηρίζει το router δεν χρειάζεται να τρέχεις τον client στο pc σου, ανανεώνει το router μόνο του τη διεύθυνση όποτε χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top