Η κατάλληλη στιγμή για την απόκτηση παιδιών

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να αποκτήσω παιδιά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
Αλλά θέλω να κάνω κάτι τέτοιο όταν θα είμαι κατ'αρχάς ώριμη, όταν θα έχω την οικονομική άνεση να τα μεγαλώσω και όταν προφανώς θα έχω βρει τον άνθρωπο ο οποίος θα είναι πραγματικά "άνθρωπός μου" και φυσικά θα είναι κι αυτός έτοιμος να κάνει κάτι τέτοιο. Το να κάνει κανείς παιδιά επιπόλαια θεωρώ οτι είναι έγκλημα. Γιατί στο κάτω κάτω της γραφής τα παιδιά δεν έχουν καμιά υποχρέωση να ανέχονται την ανωριμότητα των γονιών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μιας και σας έχει πιάσει το μητρικό σας ένστικτο θα ήθελα να σας δείξω κάτι που είδα σήμερα και χάρηκα πάρα πολύ. Ήθελα να μοιραστώ αυτή τη χαρά μου και νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο μέρος!



Είναι το υπερηχογράφημα της αρραβωνιαστικιάς του κολλητού Σωτηράκη και δικής μου φίλης,της Νώρας! Πάνω δεξιά φαίνεται το προσωπάκι τις "ανιψιάς" μου και πιο αριστερά η κοιλίτσα της και το ένα χεράκι της.
Για τα παιδιά το 2007 έχει το καλύτερο δωράκι, εκει κάπου στον Απρίλιο θα μας έρθει η κορούλα τους! Χιχιχιχι η Νώρα εκτός απο το χαζομπαμπά θα έχει και τους χαζοθείους να αντιμετωπίσει !!!

ps. Ποτέ δεν ξέρεις πότε είσαι έτοιμος. Η καταλληλότερη στιγμή για εμένα είναι όταν βρεθείς αντιμέτωπος με αυτό να το αποδεχθείς και να αλλάξεις την ζωή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ps. Ποτέ δεν ξέρεις πότε είσαι έτοιμος. Η καταλληλότερη στιγμή για εμένα είναι όταν βρεθείς αντιμέτωπος με αυτό να το αποδεχθείς και να αλλάξεις την ζωή σου!

ποσο δικιο εχεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Πω πω Founes πολύ συγκινητικό :)
Με το καλό να έρθει το νινι, γερό να είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με το καλό, Founes++!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ps. Ποτέ δεν ξέρεις πότε είσαι έτοιμος. Η καταλληλότερη στιγμή για εμένα είναι όταν βρεθείς αντιμέτωπος με αυτό να το αποδεχθείς και να αλλάξεις την ζωή σου!

Είσαι έτοιμος μόνο όταν καταλαβαίνεις πως μπορείς να στερείσαι οτιδήποτε για να μεγαλώνει σωστά το παιδί σου.

Γενικά είμαι υπέρ της άποψης να μην έρθει (τζα, έκπληξη)και να αρχίζεις να αλλάξεις συνήθειες, ιδέες, αλλά να έρθει όταν είσαι σίγουρος πως είσαι έτοιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως νιώθεις ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα. Νομίζω πως είναι θέμα περισσότερο σχέσης και ανθρώπου (αν ο άλλος σε εμπνέει να κάνεις οικογένεια μαζί του ή όχι), παρά ετοιμότητας και/ή ωριμότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ελπιζω να μου ερθουν τα πραγματα οπως θελω και να ξεπεταξω το πρωτο κουτσουβελο μεταξυ 28-30.


Αλλα ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ελπιζω να μου ερθουν τα πραγματα οπως θελω και να ξεπεταξω το πρωτο κουτσουβελο μεταξυ 28-30.


Αλλα ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει.

Αυτό ξαναπέστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
είμαι 20ετών και φαντάσου έχω από τώρα άγχος για την κατάλληλη στιγμή να φέρεις παιδιά στον κόσμο.....:confused::worry:
την κοινωνιολογία θα την τελειώσω στα 22 μου χρόνια.....:)
μετά θέλω να δώσω κατακτήριες για ψυχολογία...:hmm: άλλα 4 χρόνια...:|
σκέφτομαι και ένα μεταπτυχιακό...2 χρόνια....:whistle:
δηλαδή για τα .....:hmm:....επόμενα 8 χρόνια είναι λίγες οι πιθανότητες να κάνω παιδι......
σκεφτειτε να πιάσω κάπου δουλειά.....δηλαδή.....θα φτάσω 30 χρονών για να κάνω ένα μωράκι....:baby::ermm:

από την άλλη είμαι 20 χρονών και σκέφτομαι ότι είμαι ακόμα μικρη.... τα επομενα 10 χρονια είναι τόσο κοντά που ακόμα και τότε θα νιώθω μικρή....δλδ ακατάλληλη να κάνω ένα μωράκι....
από την άλλη δε θέλω να φτάσω 32 ή 35 χρονών και τότε να γεννήσω...:|
δλδ δεν θέλω το παιδί μου να είναι 15 χρονών και εγώ ...:hmm: 50 :blink::'(:eek::jumpy::bye:
φτάνει δεν θέλω να αγχώνομαι απο τα 20 για το τι θα κάνω στα επόμενα χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
από την άλλη δε θέλω να φτάσω 32 ή 35 χρονών και τότε να γεννήσω...:|
δλδ δεν θέλω το παιδί μου να είναι 15 χρονών και εγώ ...:hmm: 50 :blink::'(:eek::jumpy::bye:


οκ δεν το παίρνω προσωπικά αυτό :|
:P:P:P:P:P:P

βρε συ.... η σχέση που μπορείς να έχεις με νεότερα σου άτομα και με το παιδί σου εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από σενα....
κατα πόσο ενημερώνεσαι, κατα ποσο είσαι εντός κι όχι εκτος πραγματικότητας, κατα πόσο έχεις τη διάθεση την όρεξη το κέφι να είσαι ένας γονιος προοδευτικός κι όχι στούρνος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Αυτό ξαναπές το... ;)


Παλι;;;;


Ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει....


(Δες και πιο πισω-μου χουν ξαναζητησει να το ξαναπω!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
προς θεου...δεν το λέω για κανέναν αυτό...
απλά ξέρω μια γυναίκα που είναι 39 και δεν μπορει να μεινει έγκυος... έχει δώσει τόσα λεφτα για τεχνιτή γονιμοποίηση και δεν έχει γίνει τίποτα...
πια σκέφτεται την υιοθεσία....
δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια ,τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνεις παιδί...
η καταλληλη ηλικία για να γίνει μάνα κάποια (όσων αφορά τις πιθανότητες να μείνει έγκυος και έχει νομίζω πιο πολλές ορμόνες? ) είναι από 20 - 35 .....
λέω δυστυχώς γιατί λίγα άτομα της γενειάς μας θα γεννάνε στην ηλικία των 27 ετών... κάτι που έκανε η γενειά της μάνας μου...πλέον η γυναίκα σπουδάζει και δουλεύει...
μακάρι κουε μου να γίνεις σύντομα μανούλα... όπως έγινε και η τορυ (νομίζω ) και να χαρείς το παιδάκι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το ξέρω, βρε, γι' αυτό το είπα κι εγώ!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Α καλα. Γκα γκα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
προς θεου...δεν το λέω για κανέναν αυτό...
απλά ξέρω μια γυναίκα που είναι 39 και δεν μπορει να μεινει έγκυος... έχει δώσει τόσα λεφτα για τεχνιτή γονιμοποίηση και δεν έχει γίνει τίποτα...
πια σκέφτεται την υιοθεσία....
δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια ,τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνεις παιδί...
η καταλληλη ηλικία για να γίνει μάνα κάποια (όσων αφορά τις πιθανότητες να μείνει έγκυος και έχει νομίζω πιο πολλές ορμόνες? ) είναι από 20 - 35 .....
λέω δυστυχώς γιατί λίγα άτομα της γενειάς μας θα γεννάνε στην ηλικία των 27 ετών... κάτι που έκανε η γενειά της μάνας μου...πλέον η γυναίκα σπουδάζει και δουλεύει...
μακάρι κουε μου να γίνεις σύντομα μανούλα... όπως έγινε και η τορυ (νομίζω ) και να χαρείς το παιδάκι σου.

ναι βρε... σε πειραξα πριν, μην ανησυχείς! το ξέρω ότι δεν το είπες για μένα βρε! :P
Κοίτα... εγώ πλέον απ τη θέση που βρίσκομαι και στην ηλικία που είμαι τα βλέπω τα πραγματα ως εξής....
Το μόνο που χρειάζεται για να είσαι έτοιμος να κάνεις παιδί είναι αυτό που είπε η φίλη roumana....
όταν έρθει η στιγμή που θα νιώθεις σίγουρα έτοιμος να απαρνηθείς πραγματα απ τη ζωή σου, τότε είσαι έτοιμος!
Είτε μιλάμε για χρήματα (μια περιουσια κοστιζουν οι εξωσωματικες!) είτε για καριέρα εαν είσαι γυναίκα είτε για γκομενακια είτε για βόλτες είτε για οτιδήποτε....
Η ζωή ενός γονιού απέχει τα μάλα απ τη ζωή ενός χωρίς παιδιά ανθρώπου...
Πρέπει να είσαι έτοιμος να το δεχτεις αυτο.... κι όταν πραγματικά εισαι έτοιμος, αντιλαμβάνεσαι ότι στην πραγματικοτητα δεν χρειάζεται να "θυσιάσεις" τίποτα απολυτως... γιατι δεν το θεωρείς πλέον θυσία... αλλά ολοκλήρωση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αχ τι ωραία που τα λες! :)
σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις και εσύ αυτή την ολοκλήρωση....
η μαμα μου έπαθε 3 ή 4 αποβολές μέχρι να πιάσει εμένα! :clapup:
ώρες ώρες σκέφτομαι την απογοήτευση πολλών γυναικών που παθαίνουν κάτι τέτοιο και στενοχωριέμαι γιατι άλλες κάνουν άμβλωση ...ενώ οι πρώτες θα έδιναν μεγάλα ποσά για να αποκτήσουν εναν μπέμπη ή μία μπέμπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
σχέδια; κατάλληλες στιγμές; ετοιμότητα;:hmm:
σκεφτείτε αν αύριο θα ξυπνήσετε για ναντικρύσετε τον ήλιο κ τα σύννεφα, τον ουρανό, τα πρόσωπα που αγαπάτε...
κ όταν είναι ναρθει, θαρθει κ θαναι καλοδεχούμενο...

όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο θεος ξεκαρδίζεται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top