Κριτήρια επιλογής επαγγέλματος

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλό είναι να μην παρουσιάζουμε τις απόψεις μας ως universal truth, προσάπτοντας ανευθυνότητα και ανωριμότητα σε όσους διαφωνούν.
Παρεμπιπτόντως με 3000 το μήνα ζεις άνετα μια μέση οικογένεια, ειδικά αν σκεφτούμε οτι κάτι θα φέρνει στο σπίτι και ο/η σύζυγος. Ας μην γινόμαστε άπληστοι. Άλλωστε τι είναι πιο σημαντικό; Να κάνεις "μεγάλη ζωή" και να σιχαίνεσαι τη δουλειά σου (στην οποία περνάς τις μισές ώρες που είσαι ξύπνια) ή να ζεις κανονικά, ούτε με πολλές στερήσεις αλλά ούτε και πλούσια και να χαίρεσαι κάθε πρωινό που θα πας στη δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για κάποιο κοινό θέμα, ουσιαστικά μιλάμε για τον εαυτό μας. Το θέμα είναι πόσο αληθινοί είμαστε με τον ίδιο τον εαυτό μας.:)

Αν εγώ αξίζω, είμαι ικανή, θα κυνηγώ μεν να έχω αναγνώριση, δόξα, αλλά αυτό να φαίνεται και στην πληρωμή. Όταν πιστεύεις ότι αξίζεις…αυτό κάνεις.
(άλλο τι κάνω, όταν θέλω να προσφέρω έργο. Αυτή είναι άλλη περίπτωση.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν εγώ αξίζω, είμαι ικανή, θα κυνηγώ μεν να έχω αναγνώριση, δόξα, αλλά αυτό να φαίνεται και στην πληρωμή. Όταν πιστεύεις ότι αξίζεις…αυτό κάνεις.
(άλλο τι κάνω, όταν θέλω να προσφέρω έργο. Αυτή είναι άλλη περίπτωση.)

Ε σίγουρα θα φαίνεται και στην πληρωμή. Τι να την κάνεις την αναγνώριση και τη δόξα αν ζεις με ψωμί και ελιές; Αυτό είναι δεδομένο καλή μου ;)

ΥΓ: Για να συνεισφέρω στην εκμάθηση ελληνικών σου: είναι πωλήτρια, όχι πουλήτρια. Εντελώς φιλικά ε, επειδή είχες πει οτι θέλεις να διορθώνουμε όταν βλέπουμε λάθη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ΥΓ: Για να συνεισφέρω στην εκμάθηση ελληνικών σου: είναι πωλήτρια, όχι πουλήτρια. Εντελώς φιλικά ε, επειδή είχες πει οτι θέλεις να διορθώνουμε όταν βλέπουμε λάθη :)
:) michelle...thanks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δυστυχώς, ειδικά στη χώρα μας, είσαι υποχρεωμένος να συμβιβαστείς! :(
(ειδικά όταν είσαι νέος στον εργασιακό χώρο...)

Πριν λίγο καιρό πέρασα τη διαδικασία του να βρω δουλειά, και πολλοί φίλοι μου είναι ακόμα στην ίδια κατάσταση...
Εγώ ήμουν αρκετά τυχερός και βρήκα δουλειά στην οποία ασχολούμαι με αυτό που μου αρέσει και τα χρήματα είναι ικανοποιητικά και είναι και στο μέρος που ήθελα!
Αλλά πολλοί άλλοι δεν τα έχουν καταφέρει έτσι!
Άλλοι αναγκάζονται να κατέβουν Αθήνα, άλλοι να συμβιβαστούν με λιγότερα λεφτά, άλλοι να αλλάξουν (ευτυχώς όχι εντελώς) αντικείμενο!

Προσωπικά, αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενο που μου αρέσει αλλά όχι με πολλά λεφτά, και σε μια δουλειά άσχετη(πωλητής καρότων που είπε και η ρουμάνα) αλλά με πολύ περισσότερα χρήματα,
στην παρούσα φάση, είναι πολύ πιθανό να το έβλεπα λίγο ρομαντικά και να πήγαινα εκεί που μου αρέσει το αντικείμενο, ακόμα και αν στερούμουν κάποια πράγματα...
αλλά αν είχα πίσω μου γυναίκα και παιδιά, τότε δε θα το σκεφτόμουν καν! Θα πήγαινα τρέχοντας στα λεφτά! (κοιτώντας φυσικά όσο ήμουν εκεί και για κάτι άλλο...)

Δυστυχώς, είτε μας αρέσει είτε όχι, έτσι είναι τα πράγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γι'άυτό δεν κάνεις οικογένεια όταν δεν λύσεις πρώτα αυτό το θέμα.
Πάντως τα δεδομένα giostau δεν μου φαίνονται όσο μίζερα τα παρουσιάζετε. Μίζερα μου φαίνονται μόνο τα συμπεράσματα σας. Μήπως περιμένατε υπερβολικά πολλά πολύ εύκολα και προσγειωθήκατε πολύ απότομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Δυστυχώς Λιάκι, τα πράγματα είναι τόσο άσχημα, που η λέξη "μιζέρια" είναι πολύ λίγη για να περιγράψει το χάλι που επικρατεί "εκεί έξω".

Προτίμηση: 5%
Χρήματα: 95%
Κύρος: 0%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 0%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: -100% (μα είναι δυνατόν?????)
Ευκολία σπουδών: 0%
Ποιότητα σπουδών: 0%
Ευκολία επαγγέλματος: 0%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 0%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 0%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γι'άυτό δεν κάνεις οικογένεια όταν δεν λύσεις πρώτα αυτό το θέμα.
Πάντως τα δεδομένα giostau δεν μου φαίνονται όσο μίζερα τα παρουσιάζετε. Μίζερα μου φαίνονται μόνο τα συμπεράσματα σας. Μήπως περιμένατε υπερβολικά πολλά πολύ εύκολα και προσγειωθήκατε πολύ απότομα;
Τι να της πεις τωρα? Κάποτε μιλούσα σαν εσένα ακριβώς. Αλλά αν δεν έχεις και εσύ την εμπειρία μιας οικογένειας για την οποια να εισαι υπεύθυνη, δεν θα καταλάβεις πόσο σημαντικά είναι τα λεφτά( σαν κριτήριο για την επαγγελματική σου επιλογή.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Να σου απαντήσω για τον τομέα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών που ξέρω αρκετά πράγματα...
Ένας απόφοιτος του πολυτεχνείου, με ένα μάστερ, στην καλύτερη περίπτωση θα πάρει πρώτο μισθό 1100~1200 ευρώ καθαρά.
Θα είναι ήδη στην ηλικία των 25~27 τουλάχιστον....
Αυτά τα χρήματα θα γίνουν 1500 (αν γίνουν) μετά από 4-5 χρόνια (αν δεν έχει αλλάξει εταιρία στο μεταξύ...) κοινώς 30+....

Συγνώμη, αλλά με αυτά τα χρήματα δε μπορείς να συντηρήσεις οικογένεια!
Τον εαυτό σου, ναι! αλλά όχι οικογένεια!
ΟΚ, μπορεί και το άλλο μέλος να φέρνει άλλα τόσα, αλλά αν υποθέσουμε ότι η γυναίκα μένει έγκυος, (οπότε δε θα μπορεί να δουλέψει για κάποιο διάστημα)...
τα έσοδα μειώνονται, ενώ από την άλλη τα έξοδα λόγω παιδιού αυξάνονται...


Προσωπικά αυτά τα ήξερα από πριν, οπότε δεν προσγειώθηκα καθόλου απότομα...
τα ζω από μέσα, από συγγενείς, φίλους, συμφοιτητές... και δυστυχώς έτσι είναι...
μάλλον εσύ τα βλέπεις πολύ ρομαντικά τα πράγματα....:P


Ίσως έχεις διαβάσει ένα κείμενο για τις αμοιβές των μηχανικών που είχε γράψει ένας πρώην δάσκαλος σου, ο Παπαγιάννης...
(δε θυμάμαι που είναι, αλλιώς θα έβαζα το λινκ...)
τα λέει πολύ καλά εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ελένη ξέρεις δεν μεγάλωσα σε γυάλα. Βλέπω τι γίνεται "εκεί έξω" και έχω δουλέψει και δουλεύω κι εγώ λιγάκι. Αυτό που βλέπω είναι ανθρώπους να παραπονιούνται, τα ίδια τα πράγματα δεν μου φαίνονται τόσο φρικτά. Άνοιξε τη ντουλάπα σου και πες μου: Αν τα πράγματα ήταν τόσο χάλια όσο τα περιγράφεις, θα είχε το ίδιο περιεχόμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αυτά τα χρήματα θα γίνουν 1500 (αν γίνουν)

Με τις νόμιμες αυξήσεις των συμβάσεων εργασίας του κράτους.....ΚΑΙ πολλά λες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε Γιώργο αλλά γιατί αποκλείεις την περίπτωση να τα θεωρώ ικανοποιητικά; Ναι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να δανειστείς ίσως (όπως στην περίπτωση του παιδιού ή του γάμου) αλλά σε γενικές γραμμές, αν φέρνει και ο σύζυγος τόσα τα βρίσκω μια χαρά.
Συγγνώμη που δεν καταριέμαι την κακιά την κενωνία απο το πρωί μέχρι το βράδυ. Θα αρχίσω απο αύριο το πρωί. Είμαι πολύ ανώριμη, φτου μου. Πρέπει να ωριμάσω και να κράζω όλη μέρα την κατάσταση. Α και να ψηφίσω ΚΚΕ μπας και φτιάξει. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ελένη ξέρεις δεν μεγάλωσα σε γυάλα. Βλέπω τι γίνεται "εκεί έξω" και έχω δουλέψει και δουλεύω κι εγώ λιγάκι. Αυτό που βλέπω είναι ανθρώπους να παραπονιούνται, τα ίδια τα πράγματα δεν μου φαίνονται τόσο φρικτά. Άνοιξε τη ντουλάπα σου και πες μου: Αν τα πράγματα ήταν τόσο χάλια όσο τα περιγράφεις, θα είχε το ίδιο περιεχόμενο;

Το 70% όσων περιλαμβάνει η ντουλάπα μου, οφείλεται στο γεγονός ότι είμαι στο παρα τσακ 30 χρονών και μένω ακόμα με τους γονείς μου.
Το υπόλοιπο 30% το ξεχρεώνω ακόμα (VISA)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Τώρα ειρωνεύεσαι...τέσπα...

Εσύ τα θεωρείς ικανοποιητικά τώρα! Αργότερα δε θα σου φτάνουν ούτε για ζήτω!
Βλέπω τους γονείς μου πόσο δούλευαν για να μπορέσουν να μεγαλώσουν και να σπουδάσουν δύο μαντράχαλους...
βλέπω συγγενείς και φίλους που τώρα ξεκινάν τη ζωή τους και προσπαθούν να σταθούν στα πόδια τους τι δυσκολίες συναντούν...
βλέπω άλλους που ξεκινάν να κάνουν οικογένεια...
βλέπω ακόμα και μένα, που τώρα που κόπηκε η βοήθεια από τους γονείς, πρέπει να κάνω άλλη διαχείριση στα οικονομικά μου για να μη μείνω ρέστος...

τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά!
δεν είναι τραγικά, αλλά καλά δε τα λες σε καμία περίπτωση! .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε Γιώργο αλλά γιατί αποκλείεις την περίπτωση να τα θεωρώ ικανοποιητικά; Ναι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να δανειστείς ίσως (όπως στην περίπτωση του παιδιού ή του γάμου) αλλά σε γενικές γραμμές, αν φέρνει και ο σύζυγος τόσα τα βρίσκω μια χαρά. :rolleyes:
Εσύ τα βρίσκεις ικανοποιητικά. οκ. Και εγω. Το απρόοπτο το έχεις καθόλου υπολογίσει? (στις γιορτές ο γιος μου έσπασε τον ώμο του.Στο νοσοκομείο μου είπανε ότι δεν έχει τίποτα. Έδωσα 130 (χαλάλι του παιδιού μου, δεν τα μουρμουράω)για να μας δει καθηγητή πανεπιστημίου ορθοπεδικό. Αν δεν είχα λεφτά τι θα έκανα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή σόρρυ κιόλας για να είναι ικανοποιητικά τα πράγματα για εσάς θα έπρεπε να σας έρχονται όλα εύκολα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εσύ τα βρίσκεις ικανοποιητικά. οκ. Και εγω. Το απρόοπτο το έχεις καθόλου υπολογίσει? (στις γιορτές ο γιος μου έσπασε τον ώμο του.Στο νοσοκομείο μου είπανε ότι δεν έχει τίποτα. Έδωσα 130 (χαλάλι του παιδιού μου, δεν τα μουρμουράω)για να μας δει καθηγητή πανεπιστημίου ορθοπεδικό. Αν δεν είχα λεφτά τι θα έκανα?)
Για το απρόοπτο υπάρχουν οι αποταμιεύσεις και τα δάνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
δεν είπαμε να είναι όλα εύκολα,
αλλά να μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς την οικογένειά σου (ή και μόνος σου) χωρίς να πρέπει να κάνεις 3 δουλειές ή να είσαι μέχρι το λαιμό χρεωμένος στις πιστωτικές!
Είναι γνωστό ότι το 90% των νοικοκυριών χρωστάνε σε κάρτες και τράπεζες...

Εξάλλου, αν δε ζητάμε πάντα το κάτι παραπάνω, θα μένουμε μια ζωή στα ίδια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Με λίγα λόγια. Τα λεφτά είναι σημαντικό κριτήριο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν είπαμε να είναι όλα εύκολα,
αλλά να μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς την οικογένειά σου (ή και μόνος σου) χωρίς να πρέπει να κάνεις 3 δουλειές ή να είσαι μέχρι το λαιμό χρεωμένος στις πιστωτικές!
Είναι γνωστό ότι το 90% των νοικοκυριών χρωστάνε σε κάρτες και τράπεζες...

Εξάλλου, αν δε ζητάμε πάντα το κάτι παραπάνω, θα μένουμε μια ζωή στα ίδια...;)
Άλλο να ζητάς το κάτι παραπάνω κι άλλο να κλαίγεσαι απο το πρωί μέχρι το βράδυ για την κακιά την κενωνία. Το πρώτο είναι κίνητρο για πρόοδο, το δεύτερο παρηγοριά στην αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top