Θα απορρίπτατε σύντροφο επειδή θα φοβόσασταν ότι θα τον/την πληγώσετε;

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
μια ερωτηση για αντρες κυριως αλλα θα ηθελα να απαντησουν και γυναικες και να πουν την αποψη τους....αντρες, σας εχει τυχει να απορριψετε μια κοπελα οχι γιατι ειναι ασχημη η κατι αλλο απλα επειδη δε θελετε να τη πληγωσετε? τη θεωρειτε καλη κοπελα (οχι χαζη, καλο ανθρωπο εννοω) και να λετε αστο καλυτερα δε θελω να την πληγωσω, ας διαλεξω κατι αλλο.αυτο τι σημαινει? σεβασμος στο χαρακτηρα του αλλου? επιλογη? λογικη? εννοω με λιγα λογια οτι πολλες φορες τυχαινει να γνωρισετε μια κοπελα και να μην κανετε κατι μαζι της μονο και μονο επειδη νομιζετε οτι θα την πληγωσετεκαι θελετε να το αποφυγετε? κοριτσια σας εχει τυχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
"Ευγενικη" απορριψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Μπορεί να συμβεί εάν γνωρίζεις πως είσαι ηλίθιος και μάλιστα αρκετά ηλίθιος για να μην μπορείς να αλλάξεις (όταν είσαι "αυτός" στην κατάσταση που αναφέρεις εννοώ). Σε κάθε άλλη περίπτωση πέρα αυτών των σπανίων περιστατικών αυτογνωσίας, είναι απλώς μια δικαιολογία (και αφού είναι και τόσο χαζή, θα έλεγα πως είναι θέμα μεγέθους στήθους ή κάτι εξίσου μεγάλης σημασίας :redface:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Μπορεί να συμβεί εάν γνωρίζεις πως είσαι ηλίθιος και μάλιστα αρκετά ηλίθιος για να μην μπορείς να αλλάξεις (όταν είσαι "αυτός" στην κατάσταση που αναφέρεις εννοώ). Σε κάθε άλλη περίπτωση πέρα αυτών των σπανίων περιστατικών αυτογνωσίας, είναι απλώς μια δικαιολογία (και αφού είναι και τόσο χαζή, θα έλεγα πως είναι θέμα μεγέθους στήθους ή κάτι εξίσου μεγάλης σημασίας :redface:).

και οταν ξερεις οτι αυτος ο ανθρωπος σε εχει σε μια σημαντικη θεση στην καρδια του και στο εχει πει και στο εχει δειξει? και σουλεει οτι θελω μονο σεξ αυτην την περιοδο και εσυ δε θελεις το ιδιο, οποτε κανω περα για να μην πληγωθεις? τοτε δεν ειναι απορριψη αλλα αυτογνωσια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Phyllis μου, κάτι τέτοιες ατάκες έχουν γίνει κλασικές τελικά!
Ίσως να δείχνουν μια ...λεπτότητα αλλά δε θα βιαζόμουν να τη χαρακτηρίσω ως τέτοια.

Εάν ο ένας θέλει μόνο σεξ και ο άλλος θέλει σχέση, εάν ο ένας θέλει μαύρο και ο άλλος άσπρο, υπάρχει ένα θέμα διαφορετικών επιθυμιών που αν δεν γεφυρώνεται, δεν μπορεί να υπάρξει σχέση, αλλά τι θα πει "δε θέλω να σε πληγώσω"?

Δε με πληγώνεις φίλε μου. Απλά δεν πληρείς τις προϋποθέσεις και ούτε κι εγώ σε θέλω έτσι!

Κάποτε το είπα κι εγώ σε κάποιον αυτό και το πίστευα ίσως, αλλά ξέρεις τι απάντηση πήρα:
"Με ποιό δικαίωμα αποφασίζεις εσύ τι με πληγώνει και τι όχι"? ...και είχε δίκιο! Με ποιό δικαίωμα αποφάσιζα εγώ γι' αυτόν ποιό είναι το σωστό για τη δική του ζωή? Αυτό δεν είναι σεβασμός! Είναι το εντελώς αναποδό!

Το σωστό για μένα είναι να παρουσιάσεις στον άλλο την κατάσταση:
-Αυτή την εποχή θέλω μόνο σεξ.
ΟΚ. Μπορεί να είναι κι έτσι. Αν ο άλλος θελήσει να το προχωρήσει, είναι δική του επιλογή.
Κι αν θελήσει να το προχωρήσει με την ελπίδα πως ο πρώτος θα αλλάξει με τον καιρό, είναι δικό του ...λάθος. Ο πρώτος ήταν ξεκάθαρος!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Το εχω κανει. (Δυστυχως)
Ακομα το μετανοιωνω. Μαλλον εγω ενοιωθα
λιγος και την απερριψα (ντεμεκ) για να μην την πληγωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αμα θελεις να "απορριψεις" κοπελα γιατι αισθανεσαι οτι ειναι πολυ καλυτερο ατομο απο σενα και οτι μπορει να την πληγωσεις...τοτε πολυ απλα δεν ισχυει! ...Εισαι καλο ατομο!


Υ.Γ: Αν παλι η ιδια θελει σεξ και εσυ κατι παραπανω, αλλα δεν θες να κανεις κατι γιατι θεωρεις οτι τελικα μπορει να πληγωθει...Ενηλικοι ανθρωποι ειστε, θεωρητικα (θεωρητικα...) ξερετε τι θελετε και τι κανετε...;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θεωρώ οτι αν ένας άνθρωπος αξίζει, τότε δεν πρέπει να τον απορρίψω με αυτήν την δικαιολογία. Συμφωνώ με την Isiliel κατά τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Το εχω κανει. (Δυστυχως)
Ακομα το μετανοιωνω. Μαλλον εγω ενοιωθα
λιγος και την απερριψα (ντεμεκ) για να μην την πληγωσω.

τι εγινε δηλαδη? την ηθελες και την απεριιψες? της εξηγησες ποτε το λογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλυτερα να συζητηθει το θεμα και να μην παιρνει ο ενας αποφαση και για τους 2. Αυτο, οπως ειπε η isiliel τελικα δεν ειναι σεβασμός. Μπορει να μην προβλεψεις ποσο θα πληγωθει ο αλλος με τον εναν η τον αλλον τροπο. Μπορει το αλλο ατομο να μην καταλαβει γιατι κανεις οτι κανεις. Γιατι να υπαρχουν ερωτηματικα και θολα πραματα ; Χειροτερο ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμενα πάντως κάποια στιγμή κάποτε που κάποιος με σουταρε για να μη με πληγωσει στο μέλλον :P καταλαβα οτι προκειται απλά για ευγενικό στάλσιμο :P
του είχα πει τοτε οτι απο που κι ως που αποφασιζει αυτος για εμενα...
και που ξέρει οτι αυτο δεν με πληγωνει περισσοτερο απ οσο ΙΣΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ οτι θα πληγωθω στο μελλον :P
τες πα... εμενα μου ακουγεται σαν φτηνη δικαιολογια... και τιποτα περισσοτερο....
κανενας άνθρωπος δεν μπορει να προβλεψει το μελλον και το πως μπορει να εξελιχθει μια σχεση, αρα δεν μπορει και να ξέρει αν θα πληγωσει τον άλλον και κατα ποσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και μένα δικαιολογία μου φαίνεται. Αν μου το έλεγε κάποιος θα τσαντιζόμουν και θα στενοχωριόμουν σε σημείο να μην ξέρω πιο συναίσθημα υπερτερεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
έλεος...

Θα απορρίπτατε σύντροφο επειδή θα φοβόσασταν ότι θα τον/την πληγώσετε;

πρόταση με πολλά "θα"

με τα εάν και τα εφόσον δε κάνεις γκέιμ. Εάν μου έλεγε κάποια αυτή τη δικαιολογία δε θα τη πίστευα, εάν την έλεγα εγώ θα ένιωθα μαλάκας.

Μάλλον για αττάκα λάμψης μου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
τι εγινε δηλαδη? την ηθελες και την απεριιψες? της εξηγησες ποτε το λογο?

Τι λεω ε?
Ναι την ηθελα. Αλλα επειδη ηξερα οτι μπροστα της ημουν τελειως καφρος, αρχισα να κοροιδευω τον εαυτο μου. Και εφτασα στο σημειο να το πιστευω κιολας. (οκ, παω να με διαβασει κανας παπας)

Κανα εμοτικον με μουτζες δεν εχει το καταστημα?

Οσο για το αν της το εξηγησα...
Πολλες φορες, η δικαιολογια που φερνεις για κατι που εκανες, ειναι αρκετα χειροτερη απ'αυτο που εκανες...Δε νομιζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μπα δεν μου την έχουν πει....αλλά ίσως να απέρριπτα κάποιον λέγοντας του ότι δεν θέλω να κάνω κάτι μαζί απλά για να περάσω καλά εκείνη την στιγμή ,έχοντας υπόψη μου να τον χωρίσω άμα βρεθεί κάτι καλύτερο....και τον στενοχωρίσω τότε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Τι λεω ε?
Ναι την ηθελα.

confidence φίλε μου
μερικές φορές το να ανταποκρίνεται κάποιος θέλει το ίδιο κουράγιο με όταν σε απορρίπτει, παραδόξως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να θες καποιον και να μην εισαι μαζι του γιατι μπορει να τον πληγωσεις.

(μαζοχες ειστε?:P:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μπορει να τον θέλει αλλά να μην είναι έτοιμος να κάνει σοβαρήσχέση και να θέλει να περιπλανηθει πρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ε ναι, αυτο δεν καταλαβαινω, εγω αμα θελω καποιον δεν θελω και να περιπλανηθω! Θελω να ειμαι ΜΟΝΟ με αυτον! Αλλιως δεν τον θελω πραγματικα. Γιαυτο νομιζω οτι αυτα ειναι δικαιολογιες, ακομα και ως προς τον εαυτο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι λεω ε?
Ναι την ηθελα. Αλλα επειδη ηξερα οτι μπροστα της ημουν τελειως καφρος, αρχισα να κοροιδευω τον εαυτο μου. Και εφτασα στο σημειο να το πιστευω κιολας. (οκ, παω να με διαβασει κανας παπας)
Βλέποντας το συγκεκριμένο, μου ήρθε στο μυαλό ένα ποστ που έτυχε να διαβάσω την περίοδο που ήμουν επισκέπτης (το ψάχνω τώρα) και έλεγε: "δεν έχουμε συνηθίσει να έχουμε καλές σχέσεις με το "ωραίο" "

Μήπως αυτή η αντίληψη ευθύνεται κάποιες φορές για την "απόρριψη για να μην πληγωθεί ο άλλος;" :worry:

Δηλαδή εάν μετά από ένα αποτυχημένο σερί, σου παρουσιαστεί μπροστά σου αυτό που πάντα ήθελες, κατά πόσον σίγουρος είσαι ότι μπορείς να την(τον) κάνεις ευτυχισμένη(ο); :hmm:



Αναφέρομαι τώρα σε ένα υποσύνολο των περιπτώσεων. Δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές είναι απλώς μία δικαιολογία.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top