Ανάφλεξη i-pod

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
H Apple κρύβει τις "εκρηκτικές" συσκευές της

Επιμέλεια: Βαγγέλης Βιτζηλαίος 03 Αύγουστος 2009
Η Apple προσπάθησε να εξασφαλίσει τη σιωπή μιας 11χρονης κοπέλας και του πατέρα της μετά την έκρηξη του iPod του κοριτσιού.
Σύμφωνα με τους Times η Apple θα έδινε αποζημίωση στη οικογένεια μόνο εάν υπέγραφαν κάποια συμφωνία. Υπήρξαν κι άλλες περιπτώσεις υπερθέρμανσης συσκευών, τις οποίες η εταιρεία προσπάθησε να αποσιωπήσει. Πρόσφατα, για παράδειγμα, ένα iPhone υπερθερμάνθηκε σε ένα αυτοκίνητο, καίγοντας το κάθισμα.
Ο Κεν Στάνμπορο από το Λίβερπουλ εκσφενδόνισε από την πόρτα το iPod toych της 11χρονης κόρης του Έλι, αφού το άκουσε να κάνει έναν δυνατό θόρυβο και το ένιωσε να ζεσταίνεται. Μετά από 30 δευτερόλεπτα σημειώθηκε μιά μίνι έκρηξη, έβγαλε καπνό και τινάχτηκε σε ύψος 3 μέτρων από το έδαφος.
Ο Στάνμπορο είχε αγοράσει τη συσκευή στην τιμή των 162 λιρών. Επικοινώνησε με την εταιρεία και εκείνοι του πρότειναν αποζημίωση, με αντάλλαγμα την αποσιώπηση του συμβάντος. Ο πατέρας της 11χρονης δεν δέχθηκε τη προσφορά θεωρώντας την προσβλητική τονίζοντας ότι "δε ζητήσαμε αποζημίωση αλλά να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω".
Σύμφωνα με πληροφορίες, την προηγούμενη εβδομάδα η Apple θέλησε να κρατήσει μυστικές περιπτώσεις κατά τις οποίες κάποιες συσκευές iPod πήραν φωτιά και έκαψαν ακόμη και τους ιδιοκτήτες τους.

(Πηγή: Times)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
H Apple κρύβει τις "εκρηκτικές" συσκευές της

Επιμέλεια: Βαγγέλης Βιτζηλαίος 03 Αύγουστος 2009
Η Apple προσπάθησε να εξασφαλίσει τη σιωπή μιας 11χρονης κοπέλας και του πατέρα της μετά την έκρηξη του iPod του κοριτσιού.
Σύμφωνα με τους Times η Apple θα έδινε αποζημίωση στη οικογένεια μόνο εάν υπέγραφαν κάποια συμφωνία. Υπήρξαν κι άλλες περιπτώσεις υπερθέρμανσης συσκευών, τις οποίες η εταιρεία προσπάθησε να αποσιωπήσει. Πρόσφατα, για παράδειγμα, ένα iPhone υπερθερμάνθηκε σε ένα αυτοκίνητο, καίγοντας το κάθισμα.
Ο Κεν Στάνμπορο από το Λίβερπουλ εκσφενδόνισε από την πόρτα το iPod toych της 11χρονης κόρης του Έλι, αφού το άκουσε να κάνει έναν δυνατό θόρυβο και το ένιωσε να ζεσταίνεται. Μετά από 30 δευτερόλεπτα σημειώθηκε μιά μίνι έκρηξη, έβγαλε καπνό και τινάχτηκε σε ύψος 3 μέτρων από το έδαφος.
Ο Στάνμπορο είχε αγοράσει τη συσκευή στην τιμή των 162 λιρών. Επικοινώνησε με την εταιρεία και εκείνοι του πρότειναν αποζημίωση, με αντάλλαγμα την αποσιώπηση του συμβάντος. Ο πατέρας της 11χρονης δεν δέχθηκε τη προσφορά θεωρώντας την προσβλητική τονίζοντας ότι "δε ζητήσαμε αποζημίωση αλλά να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω".
Σύμφωνα με πληροφορίες, την προηγούμενη εβδομάδα η Apple θέλησε να κρατήσει μυστικές περιπτώσεις κατά τις οποίες κάποιες συσκευές iPod πήραν φωτιά και έκαψαν ακόμη και τους ιδιοκτήτες τους.

(Πηγή: Times)

Στο αυτοκίνητηο που αν το βάλεις στον ήλιο μία ζεστή μέρα, η θερμοκρασία χτυπάει 60αρια+ λογικό είναι. Και όχι μόνο το ipod, σχεδόν οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή με μπαταρία θα την ακούσει σε τέτοιες θερμοκρασίες για πολύ ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δε ξερεις αν ηταν τετοια η θερμοκρασια σε αυτο ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
δεν μιλαμε για υψηλες θερμοκρασιες κτλ ! αυτο που σηνεβει εγινε μεσα στο σπιτι της κοπελας και αν δεν ηταν ο πατερας της θα ανατιναζοταν !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
δε ξερεις αν ηταν τετοια η θερμοκρασια σε αυτο ομως

Ναι, σαφώς, αλλά λογικό είναι να υποθέσει κάποιος ότι ήταν τέτοιες οι συνθήκες.

δεν μιλαμε για υψηλες θερμοκρασιες κτλ ! αυτο που σηνεβει εγινε μεσα στο σπιτι της κοπελας και αν δεν ηταν ο πατερας της θα ανατιναζοταν !!

Ε, αν το είχες αφήσει στον ήλιο σε ένα καυτό αμάξι για 234234 ώρες και μετά το έβαλες σε σπίτι το ίδιο κάνει γι εμένα.

Και κάτι δεν πάει και τόσο καλά με την ιστορία:

Ο Κεν Στάνμπορο από το Λίβερπουλ εκσφενδόνισε από την πόρτα το iPod toych της 11χρονης κόρης του Έλι, αφού το άκουσε να κάνει έναν δυνατό θόρυβο και το ένιωσε να ζεσταίνεται. Μετά από 30 δευτερόλεπτα σημειώθηκε μιά μίνι έκρηξη, έβγαλε καπνό και τινάχτηκε σε ύψος 3 μέτρων από το έδαφος.

Ναι τέλος πάντων, κατά γενική ομολογία όλα τα προιόντα της apple χαρακτηρίζονται από την υψηλή ποιότητα κατασκευής και όπως και όλα τα ηλεκτρονικά προιόντα τηρούν τις αυστηρότερες προδιαγραφές ασφαλείας.

Κανένας λόγος ανησυχίας για εμένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καλό είναι να δίνετε και links απο αυτά που διαβάζετε όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εχω γραψει την πηγη!

παντως απτην στιγμη που εχουν παρατηρηθει καποια περιστατικα θα επρεπε η apple να εξετασει το ενδεχομενο να εχει προβλημα καποια παρτιδα! θυμαμαι παλιοτερα οταν η sony ειχε παρατηρησει προβλημα σχετικα με την μπαταρια σε καποια παρτιδα ps2 αμεσως ειδοποιησαν ! θεωρω οτι αυτο επρεπε να ειχε κανει και η apple...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
εχω γραψει την πηγη!

παντως απτην στιγμη που εχουν παρατηρηθει καποια περιστατικα θα επρεπε η apple να εξετασει το ενδεχομενο να εχει προβλημα καποια παρτιδα! θυμαμαι παλιοτερα οταν η sony ειχε παρατηρησει προβλημα σχετικα με την μπαταρια σε καποια παρτιδα ps2 αμεσως ειδοποιησαν ! θεωρω οτι αυτο επρεπε να ειχε κανει και η apple...

Kαι θα το είχε κάνει αν υπήρχε πραγματικά πρόβλημα.

Η πηγή σου δεν είναι οι times, είναι ένα άλλο site το οποίο υποτείθεται το πήρε από τους times.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
To iphone έχει ακουστεί ότι έχει προβλήματα υπερθέρμανσης. (https://www.cpusers.gr/showthread.php?t=2733)
H apple είναι απαράδεκτη εταιρία για εμένα δεν πρόκειται να αγοράσω προ'ι'όν της.
Όχι μονο για αυτό το συμβάν αλλά κάθε μέρα ακούγονται χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τώρα θυμήθηκα μια είδηση πριν 3-4 χρόνια που είχε ανατιναχτεί κινητό καθώς φόρτιζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
εχω γραψει την πηγη!

παντως απτην στιγμη που εχουν παρατηρηθει καποια περιστατικα θα επρεπε η apple να εξετασει το ενδεχομενο να εχει προβλημα καποια παρτιδα! θυμαμαι παλιοτερα οταν η sony ειχε παρατηρησει προβλημα σχετικα με την μπαταρια σε καποια παρτιδα ps2 αμεσως ειδοποιησαν ! θεωρω οτι αυτο επρεπε να ειχε κανει και η apple...

Playstation 2 και μπαταρία;
Σε Vaio πρέπει να ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
To iphone έχει ακουστεί ότι έχει προβλήματα υπερθέρμανσης. (https://www.cpusers.gr/showthread.php?t=2733)
H apple είναι απαράδεκτη εταιρία για εμένα δεν πρόκειται να αγοράσω προ'ι'όν της.
Όχι μονο για αυτό το συμβάν αλλά κάθε μέρα ακούγονται χειρότερα.

Το θέμα είναι ότι ακούγονται πολλά, από μη έμπειρους. Μπορεί να ζεσταίνεται παραπάνω από άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, αυτό δεν τα καθιστά όμως ούτε επικύνδυνο, ούτε "βόμβα".

Τώρα θυμήθηκα μια είδηση πριν 3-4 χρόνια που είχε ανατιναχτεί κινητό καθώς φόρτιζε...

Αυτό είχε παιχτεί λόγω μουφα-μπαταρίας (μη γνήσιας)

Playstation 2 και μπαταρία;
Σε Vaio πρέπει να ήταν.

Μετασχηματιστής σε ps2 ήταν. (προφανώς όχι μπαταρία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ναι νταξει σορυ τον μετασχηματιστη εννοουσα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
H apple είναι απαράδεκτη εταιρία για εμένα δεν πρόκειται να αγοράσω προ'ι'όν της.


...δεν πειράζει άσε να αγοράσουν αυτοί που ξέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Καταρχήν ειδικά τα ipod από πλευράς αντοχής στο χρόνο είναι τραγικά γελοία.
Είχα ipod και μου χάλασε στον 1,5 χρόνο.Όταν έκανα αναζήτηση στο ίντερνετ για να δω αν λύνεται το πρόβλημα που αντιμετώπιζε το ipod προς έκληξη μου είδα και χιλιάδες άλλα άτομα που αντιμετώπιζαν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Και παρεπιμπτόντως αν πατήσει κανείς στην αναζήτηση του google ''ipod problems'' θα του εμφανίσει 50.000.000 αποτελέσματα!.
Όταν πήγα στην αντιπροσωπεία βέβαια μου παν ότι χάλασε ο σκληρός δίσκος του ipod και θέλει 160 ευρά για να επιδιορθωθεί.Συσκευή των 250 ευρώ τώρα.
Όλα τα ipod της Apple είναι &*(^^**(^^&^^*@#@#
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Καταρχήν ειδικά τα ipod από πλευράς αντοχής στο χρόνο είναι τραγικά γελοία.
Είχα ipod και μου χάλασε στον 1,5 χρόνο.Όταν έκανα αναζήτηση στο ίντερνετ για να δω αν λύνεται το πρόβλημα που αντιμετώπιζε το ipod προς έκληξη μου είδα και χιλιάδες άλλα άτομα που αντιμετώπιζαν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Και παρεπιμπτόντως αν πατήσει κανείς στην αναζήτηση του google ''ipod problems'' θα του εμφανίσει 50.000.000 αποτελέσματα!.
Όταν πήγα στην αντιπροσωπεία βέβαια μου παν ότι χάλασε ο σκληρός δίσκος του ipod και θέλει 160 ευρά για να επιδιορθωθεί.Συσκευή των 250 ευρώ τώρα.
Όλα τα προιόντα της Apple είναι &*(^^**(^^&^^*@#@#

Και στο Nokia problems βγάζει 35.000.000. Μην λέμε αστεία. Τι σχέση έχει ο αριθμός τοων αποτελεσμάτων!?

Από κει και πέρα. Στις πιο πολλές περιπτώσεις για κάποια "ελλατωματική" συσκευή φταίει ο χρήστης. Είτε είναι πτώση, είτε είναι το παίρνω μαζί μου στο μπάνιο, είτε είναι το αφήνω στο αμάξι στον ήλιο σε 60+ βαθμούς και μετά κατηγορώ την apple.

Αλλά ναι, ξέρω, ποτέ κανένας δεν παραδέχεται την μλκία του, πάντα όλοι την προσέχατε (δεν μιλαω για κανέναν συγκεκριμένο) την συσκευή σαν τα μάτια σας. Ναι είναι οι ίδιοι χρήστες που βάζουν φίλτρα μπροστά απ το router και μετά γκρινιάζουν στον πάροχο για τις αποσυνδέσεις.

(Όπως λέγαμε PEBKAC)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Είναι και πρόβλημα της εταιρίας όμως να μην τα φτύνει το προιόν της μετά από μερικά πεσίματα.
Είναι και θέμα αντοχής και ανθεκτικότητας του προιόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Είναι και πρόβλημα της εταιρίας όμως να μην τα φτύνει το προιόν της μετά από μερικά πεσίματα.
Είναι και θέμα αντοχής και ανθεκτικότητας του προιόντος.

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι άλλα mp3 players (εκείνης της περιόδου), ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ θα ήταν περισσότερο ανθεκτικά?

Ειδικά στο πρόβλημα που σου έβγαλε (Σκληρός δίσκος) οι πιθανότητες να φταίει η apple είναι (κατ' εμένα) ελάχιστες.

Όλα τα προιόντα με ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ (aka κινητά μέρη) είναι (ΑΡΚΕΤΑ) ευαίσθητα.. Αν το γνώριζες όταν το αγόραζες αποδέχτηκες ότι θα το ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ πολύ. Πάρε οποιοδήποτε σκληρό και ρίξτον κάτω. Μετά φταίει ο σκληρός δίσκος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εχω γραψει την πηγη!
Link δώσε απο το άρθρο των Times που το λέει. Ή απο εκεί που το πήρες τέσπα.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι απόλυτα τραγικό, γι αυτό θελω να βλέπω και links, αλλιώς γράφω και εγώ κάτι
και λέω Wall Street Journal απο κάτω και είμαι καλυμένος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα mp3 που είναι 4GB και είναι της εταιρείας TEAC!!Το πήρα με 30 ευρώ και το έχω κάτι παραπάνω απο 2 χρόνια!Κανένα απολύτως πρόβλημα...
Άσχετο,αλλά λέμε τώρα...
-----------------------------------------
Είναι αδύνατον μια συσκευή,να ανατιναχθεί,χωρίς να ευθύνεται για κανέναν απολύτως λόγο ο χρήστης της συσκευής αυτής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top