Sign For The Petition.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Για να σταματήσουν τα πειράματα στα ζώα. Διαβάστε το άρθρο.
https://www.petitiononline.com/tito13/petition.html

Εταιρίες που πραγματοποιούν πειράματα:
Avon Cosmetics
Jeyes
Beiersdorf
Johnson & Johnson
The Body Shop/L'Oreal
Lancome
Chanel
Lever
Faberge
Christian Dior
L'Oreal/Nestle
Clinique
Miners Cosmetics
Colgate
Palmolive
PZ Cussons
Coty
Reckitt Benckiser
Ecover
Revlon
Estee Lauder
SC Johnson
FCUK
Unilever
Garnier
Virgin Vie
Givenchy
Yardley
GlaxoSmithKline
Yves Rocher
Helena Rubenstein
Yves Saint Laurent


Παρακαλώ υπογράψτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Συμφωνώ,αλλά ας σταματήσουν και τα πειράματα στους ανθρώπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 734 μηνύματα.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ναι και νομιζετε οτι δινουν σημασια στα petitions ? σας γραφουν σε κατι κοίλα τριχωτά μερη του σώματος διαμετρου 2-3 εκατοστων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δίνουν, δε δίνουν δεν παθαίνω τίποτα να γράψω ένα e-mail και ένα όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μάλιστα. Κι αν όμως αυτό δεν είναι αυτοεξαπάτηση τότε τι είναι; Δυστυχώς αυτό που λέει ο Nikos93 δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα.

Όπως κι αν έχει όμως, καλύτερα να οριοθετήσουμε και να καταλάβουμε τι θέλουμε όταν ζητάμε να ''σταματήσουν τα πειράματα στα ζώα''. Ας σκεφτούμε πως πολλά από αυτά που απολαμβάνουμε σήμερα, πράγματα που πολλές φορές τυχαίνει να είναι απαραίτητα, τα οφείλουμε σε τέτοια πειράματα - πάντα από ευσυνείδητους βιοηθικά επιστήμονες.

Στη λίστα που παρέθεσες είδα πολλές εταιρίες καλλυντικών, ειδών ομορφιάς κ.λπ. Σαφώς δε συμφωνώ με τις δράσεις αυτών των επιχειρήσεων. Όμως, για να κλείσω, δεν έχω πρόβλημα να θανατωθούν σε πειράματα εκατό κουνέλια, πάντα διατηρώντας τις οικολογικές ισορροπίες, προκειμένου να σωθούν 3 δις ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν θα σωθούν 3 δις ανθρώπων,εάν θανατωθούν 100 κουνέλια!
Αναρωτιέμαι αν θα λέγαμε το ίδιο,για την περίπτωση των κουνελιών!Να θανατωθούν 100 άνθρωποι,για να σωθούν 3 δις κουνέλια!Εκεί αλλάζει το πράγμα,έτσι;
Υπάρχουν πλέον ευσυνείδητοι επιστήμονες σε εργαστήρια;
Οι εταιρείες αυτές,είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και δεν έχουν κανέναν ενδοιασμό!Με τέτοια petitions δεν αλλάζει η κατάσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Μάλιστα. Κι αν όμως αυτό δεν είναι αυτοεξαπάτηση τότε τι είναι; Δυστυχώς αυτό που λέει ο Nikos93 δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα.

Όπως κι αν έχει όμως, καλύτερα να οριοθετήσουμε και να καταλάβουμε τι θέλουμε όταν ζητάμε να ''σταματήσουν τα πειράματα στα ζώα''. Ας σκεφτούμε πως πολλά από αυτά που απολαμβάνουμε σήμερα, πράγματα που πολλές φορές τυχαίνει να είναι απαραίτητα, τα οφείλουμε σε τέτοια πειράματα - πάντα από ευσυνείδητους βιοηθικά επιστήμονες.

Στη λίστα που παρέθεσες είδα πολλές εταιρίες καλλυντικών, ειδών ομορφιάς κ.λπ. Σαφώς δε συμφωνώ με τις δράσεις αυτών των επιχειρήσεων. Όμως, για να κλείσω, δεν έχω πρόβλημα να θανατωθούν σε πειράματα εκατό κουνέλια, πάντα διατηρώντας τις οικολογικές ισορροπίες, προκειμένου να σωθούν 3 δις ανθρώπων.

Πραγματικα, πιστεύεις οτι τα ζωα δεν εχουν αισθηματα; Δεν καταπατόυμε τα δικαιωματα τους ως ζωντανα πλασματα με αυτον τον τροπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Σωστό^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όταν έγραφα την αναλογία, σκέφτηκα αλήθεια πως θα ερχόταν κάποιος και θα τόνιζε την υπερβολή της. Αλλά τελικά δε διευκρίνησα ελπίζοντας ότι θα γινόταν κατανοητό πως σκοπό δεν είχα να παρουσιάσω δεδομένα αλλά παράδειγμα. Τέλος πάντων.

Αναρωτιέμαι αν θα λέγαμε το ίδιο,για την περίπτωση των κουνελιών!Να θανατωθούν 100 άνθρωποι,για να σωθούν 3 δις κουνέλια!Εκεί αλλάζει το πράγμα,έτσι;

Μάλλον δεν κατάλαβες, όπως είπα, το παράδειγμα που έφερα καθώς και το λόγο που το έκανα. Ούτε μου φαίνεται διάβασες την πραγματικά σημαντική επεξήγηση που έκανα: πάντα διατηρώντας τις οικολογικές ισορροπίες.

Υπάρχουν πλέον ευσυνείδητοι επιστήμονες σε εργαστήρια;

Μη μηδενίζεις. Γιατί αν ξεκινήσω κι εγώ κατ' αυτόν τον τρόπο μπορώ μέσα σε λίγα λεπτά να ισοπεδώσω ό,τι πιστεύεις, και δεν μπορείς προς στιγμή να αποδείξεις.

Πραγματικα, πιστεύεις οτι τα ζωα δεν εχουν αισθηματα; Δεν καταπατόυμε τα δικαιωματα τους ως ζωντανα πλασματα με αυτον τον τροπο;

Εντάξει. Όταν θα έρθουν να σου κάνουν το εμβόλιο κατά της νέας γρίπης, αν δεχθούμε φυσικά όλα όσα λέει και προβλέπει ο WHO, εσύ να πεις όχι. Ή μήπως νομίζεις πως χωράνε οι φαινομενικά ωραίοι συναισθηματισμοί σε ανάλογες περιπτώσεις; Ενδεικτικά, για να δεις πώς δοκιμάζονται πολλά από τα εμβόλια πριν σαφώς χορηγηθούν σε ανθρώπους:

Σχολιάζοντας τα ευρήματα η κυρία Γιαμαρέλου υπογραμμίζει ότι στο πλαίσιο της μελέτης διεξήχθησαν πειράματα σε ζώα, όπως κουνάβια και πίθηκοι, των οποίων ο οργανισμός, όσο και αν μοιάζει με εκείνον του ανθρώπου, δεν είναι ο ίδιος. «Απόδειξη αποτελεί το ότι στα ζώα ο ιός προκαλούσε εύκολα πνευμονίες, ενώ στον πληθυσμό βλέπουμε τις περιπτώσεις πνευμονίας να είναι πολύ λίγες. Στην Ελλάδα είχαμε μόνο μία και αυτή πολύ ελαφριά».

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=279212&ct=1&dt=19/07/2009

Και για να περάσω και στην απαραίτητη επεξήγηση, όπως βλέπω, να πω πως με το παραπάνω άρθρο που παραθέτω δεν έχω σκοπό να κάνω κανένα να πανικοβληθεί - μιας και το άρθρο ίσως τα λέει κάπως υπερβολικά τα πράγματα. Όπως όμως κι αν έχουν τα πράγματα, αναγκαστικά πιστεύω ό,τι ανακοινώνει ο WHO έχοντας πάντα τις αμφιβολίες μου μιας και ούτε επιστήμονας είμαι, ούτε ειδήμονας.

Και για να σοβαρευτούμε λίγο, άλλο το να είναι κανείς βιοηθικά ευσυνείδητος και άλλο το συναισθηματικά φανατικός, αν κανείς θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει την έκφραση. Ωραίοι οι λόγοι για τα συναισθήματα και την ''κακία των τρελών επιστημόνων που δε νοιάζονται για τίποτα'' αλλά παρακαλώ, ξεμπερδέψτε και διαχωρίστε κάποια πράγματα. Τα πειράματα στην τελική, στα οποία πολλά ίσως χρωστάμε ως είδος, δεν περιλαμβάνουν πάντα ''βελόνες''. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είμαι φιλόζωος ΑΛΛΑ αν δεν χρησιμοποιούσαμε πειραματόζωα πολλά από αυτά που απολαμβλανουμε σήμερα δεν θα υπήρχαν.Και αν το δούμε από μια άλλη πλευρά,τα ποντίκια πού χρησιμεύουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Είμαι φιλόζωος ΑΛΛΑ αν δεν χρησιμοποιούσαμε πειραματόζωα πολλά από αυτά που απολαμβλανουμε σήμερα δεν θα υπήρχαν.Και αν το δούμε από μια άλλη πλευρά,τα ποντίκια πού χρησιμεύουν;


Οι τιγρεις οι ελεφαντες οι ανθρωποι που χρησιμευουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ΟΚ σωστό κι αυτό αλλά πώς θα γίνονται πειράματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Τρέξτε να βάλετε το mail σας στην spam list. Έλεος ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Εγώ ας το πάω αλλιώς!Αν γινόντουσαν πειράματα και το αποτέλεσμα αυτών των πειραμάτων,ήταν ο θάνατος αυτών που χρησιμοποιήθηκαν ως πειραματόζωα,διατηρώντας τις οικολογικές ισορροπίες,θα ήταν σωστό να θανατωθούν 100 άνθρωποι για να ζήσουν 3 δις;Και ΑΝ σωθούν...
Την διάβασα,αλλά ο κόσμος δεν σώνεται σκοτώνοντας ζώα για πειράματα...
Δεν μηδενίζω,μια ερώτηση έκανα!
Τι ξέρεις τι πιστεύω και για ποιό λόγο να το...μηδενίσεις!
Ισοπέδωσα τίποτα απο τα πιστεύω σου;
Τι να αποδείξω;Όποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει...Μην τρελενόμαστε κιόλας!
Δεν θα εμβολιαστώ,γιατί πολύ απλά είναι δικό μου το σώμα!Και απαιτώ,ναι ΑΠΑΙΤΩ,να είναι όλα διάφανα και πεντακάθαρα!Ας δούμε τι θα γίνει και τον χειμώνα,γιατί ό,τι και να λέμε αυτή την στιγμή,είναι περιττό...
Εγώ δεν είπα για κακούς επιστήμονες,αλλά για κακές εταιρείες...
Ήθελα να ήξερα,αν τα λιοντάρια είχαν ανθρώπινο μυαλό,που θα ήμασταν τώρα...;

Πατάς πολλαπλή παράθεση για να απαντήσεις σε διαφορετικές παραγράφους;
-----------------------------------------
Πως γίνεται η πολλαπλή παράθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Είμαι φιλόζωος ΑΛΛΑ αν δεν χρησιμοποιούσαμε πειραματόζωα πολλά από αυτά που απολαμβλανουμε σήμερα δεν θα υπήρχαν.Και αν το δούμε από μια άλλη πλευρά,τα ποντίκια πού χρησιμεύουν;

Εμείς που χρησιμεύουμε; Τουλάχιστον τα "ποντίκια" δεν καταστρέφουν τον πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Yποτίθεται ότι είμαστε το ''ανώτερο είδος''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πραγματικα, πιστεύεις οτι τα ζωα δεν εχουν αισθηματα; Δεν καταπατόυμε τα δικαιωματα τους ως ζωντανα πλασματα με αυτον τον τροπο;

εκτρεφουμε κουνελια, κοτες, αγελαδες, κτλ κτλ
αυτα τα ζωα, αν ειχαν αφεθει ελευθερα δεν θα μπορουσαν να επιβιωσουν, λογω τοσο της φυσικης επιλογης, αλλα και λογω του οτι δεν θα μπορουσαν να βρουν τροφη. στην τελικη, το καθε ζωο φροντιζει για την επιβιωση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ας διαμαρτυρηθούμε πρώτα για τα ζώα που σκοτώνονται χωρίς λίγο ή για ψυχαγωγία και μετά λέμε και για τα πειραματόζωα.Ποιός από εσάς αν έβρισκε ένα ποντίκι στο σπίτι δεν θα το σκότωνε αλλά το έπαιρνε για κατοικίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εγώ ας το πάω αλλιώς!Αν γινόντουσαν πειράματα και το αποτέλεσμα αυτών των πειραμάτων,ήταν ο θάνατος αυτών που χρησιμοποιήθηκαν ως πειραματόζωα,διατηρώντας τις οικολογικές ισορροπίες,θα ήταν σωστό να θανατωθούν 100 άνθρωποι για να ζήσουν 3 δις;Και ΑΝ σωθούν...

Αμ, βλέπεις πως συγκρίνεις και χρησιμοποιείς ανόμοια πράγματα στα παραδείγματά σου; Μιλάς για ανθρώπους οι οποίοι έχουν την όποια κρίση και που αν θελήσουν θα πάρουν τη θέση πειραματόζωων. Σε πληροφορώ μάλιστα πως θα υπάρξουν άνθρωποι εθελοντές για το νέο εμβόλιο.

Την διάβασα,αλλά ο κόσμος δεν σώνεται σκοτώνοντας ζώα για πειράματα...

Μπορεί να μη σώνεται σήμερα. Με κάθε όμως πείραμα που διεξάγεται φτάνουμε ένα βήμα πιο κοντά στην ανακάλυψη νέας γνώσης.

Δεν μηδενίζω,μια ερώτηση έκανα!

A συγγνώμη τότε. Απλώς η ερώτησή σου μου φάνηκε πως υπονοούσε πως δεν υπάρχουν ευσυνείδητοι επιστήμονες. Προς απάντησή σου λοιπόν, ναι υπάρχουν, θέλω να πιστεύω - μιας και δε ξέρω με σιγουριά.

Δεν θα εμβολιαστώ,γιατί πολύ απλά είναι δικό μου το σώμα!Και απαιτώ,ναι ΑΠΑΙΤΩ,να είναι όλα διάφανα και πεντακάθαρα!Ας δούμε τι θα γίνει και τον χειμώνα,γιατί ό,τι και να λέμε αυτή την στιγμή,είναι περιττό...

Μην εμβολιαστείς. Μην ξαναεμβολιαστείς μάλιστα στη ζωή σου. Σταμάτα να παίρνεις και φάρμακα που μαθαίνεις κατά καιρούς πως δοκιμάζονται στα ζώα. Και άρχισε να αλλάζεις και πολλά πράγματα από την σημερινή σου ζωή μιας και το 'φερε η κουβέντα...

Εγώ δεν είπα για κακούς επιστήμονες,αλλά για κακές εταιρείες...

Υπενθυμίζω τι είπα:

Στη λίστα που παρέθεσες είδα πολλές εταιρίες καλλυντικών, ειδών ομορφιάς κ.λπ. Σαφώς δε συμφωνώ με τις δράσεις αυτών των επιχειρήσεων.

Ήθελα να ήξερα,αν τα λιοντάρια είχαν ανθρώπινο μυαλό,που θα ήμασταν τώρα...;

Μάλλον δε θα το μάθεις ποτέ. Και btw, αν αυτό συνέβαινε απλά δε θα μιλούσαμε για λιοντάρια, τουλάχιστον όπως γνωρίζουμε σήμερα το είδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top