Δικαιώματα πάνω σε ασθενείς

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτως με theio vrefos!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Aπαισιο ,το παιδακι αυτο δεν θα μπορει να κινηθει σαν φυσιολογικο ατομο,δεν θα αναπτυχθει κανονικα.Οταν μεγαλωσει κι οι γονεις του ισως παιθανουν θα εχει σωματικη δυναμη παιδιου ,κι το υψος κι την αναπτυξη παιδιου.Κι θα ειναι ευαλωτο στον καθε εναν που θελει να το χτυπησει.
Δεν το εδεναν καλυτερα σε μια καρεκλα?Τι χρησιμοποιουν την επιστημη για αυτες τις πραξεις?
Υπαρχει γιατρος που δεχτηκε να κανει κατι τετοιο?Φρανκενσταιν μου θυμιζει ολο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική η πράξη τους, αφότου διάβασα ολόκληρο το άρθρο με την αιτιολόγηση τους για την κάθε επέμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σοκαριστηκα με την ειδηση αλλα δεν μπορω να ειμαι τοσο καθετη ωστε να πω οτι αυτο που εγινε ηταν αποκλειστικα σωστο η αποκλειστικα λαθος.
Σιγουρα το να προχωρησουν σε τετοια επεμβαση ειναι σκληρο, αλλα τι θα πρεπε να κανουν? Εφοσον υπαρχει αυτη η "ευκολια" απ'την επιστημη γιατι να καταδικαστει η αποφαση των γονιων να την επιλεξουν? Κι ας ειναι για δικια τους ευκολια. Ουτε εγω, ουτε κανεις μας δεν ξερουμε ποσο ζορι μπορει να ειναι μια τετοια κατασταση για να κρινουμε. Δεν νομιζω οτι θα ηταν πιο ευκολο η πιο..οτιδηποτε, να ειναι το κοριτσι με σωμα 30 χρονων, και να μην μπορει καν να περπατησει. Δε θα ηταν καν πιο καλο για το παιδι πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Kι ποιοι ειναι αυτοι να αποφασισουν ποσο μεγαλοσωμο θα ναι το παιδι?Η φυση το ποφασιζει αυτο.
Το επομενο σταδιο ειναι να δημιουργησουμε μια γενια με εκτρωματα κι παιδια του Φρανκενσταιν επειδη ετσι ειναι πιο ευκολο για τους γονεις.
Ολοι περναμε ζορια στην ζωη μας. Ασε που σημερα τους ενοχλει το βαρος του αυριο μπορει να τους ενοχλει το κλαμα η οτι ειναι πολυ ανησυχο τι ευκολια θα ζητησουν μετα?
Εξαλλου κοριτσι ειναι.Το μεσο γυναικειο βαρος ειναι 60-65 κιλα. Δεν ειναι κανενα αγορι εξαιρετικα μεγαλοσωμο να πεις οτι ειναι αδυνατο να το φροντισεις.Απλα ετσι δεν θα χρειαστουν ξενη φροντιδα ποτε κι γλυτωνουν πολλα περιττα εξοδα.Αλλο να συντηρεις εναν κατακοιτο ενηλικο κι αλλο ενα παιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά, αν και δεν διάβασα κανένα από τα λινκς που δώσατε, θεωρώ πως η συγκεκριμένη κίνηση ήταν απαράδεκτη. Είναι καθαρά για το δικό τους βόλεμα και αυτό είναι που με εξοργίζει πιο πολύ απ' όλα. Και είναι ειρωνικό να επιτρεπέται να σταματήσεις την ανάπτυξη κάποιου και να μην επιτρέπεται η ευθανασία του ίδιου ανθρώπου.. Αν θέλαμε να μιλάμε για αξιοπρέπεια, θα έπρεπε να μη ζει αυτό το παιδί! (ναι, ξέρω, μεγάλη κουβέντα ανοίγω, δεν είναι τόσο απλό το ναι ή το όχι στην ευθανασία, αλλά δεν κατάλαβα.. και πάλι Θεοί δεν το έπαιξαν αποφασίζοντας να σταματήσουν την ανάπτυξη του παιδιού τους; ) Άντε να δω τι άλλο θα ακούσουμε πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχεις προσπαθησει χριστινακι να σηκωσεις ανθρωπο 50 σου λεω εγω κιλων που ειναι αφημενος κατω και δε βοηθαει καθολου? Εχεις σκεφτει ποση ψυχικη δυναμη θελει ετσι κι αλλιως να μεγαλωνεις ενα παιδι με νοητικη στερηση. Σοζ κιολας, αλλα εκ του ασφαλους ολοι ομορφα τα βλεπουμε, οι πεταλουδες πετανε, και οι κακοι γονεις που για την ευκολια τους εκαναν τετοια αλλαγη στο παιδι. Αν μιλαμε για θεο, γιατι ο θεος αποφασισε το παιδακι να ειναι ετσι? "Γιατι ειχε καποιο λογο?" Γιατι να μη διευκολυνουμε καταστασεις που ετσι κι αλλιως ειναι ζορικες, και στην ουσια δεν υπαρχει καποια αλλαγη για το ιδιο το ατομο.

(Μ'αρεσει που δεν ηθελα να παρω και θεση:X)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Σαφως κι το χω προσπαθησει ειμαι 50 κιλα κι σηκωνω ανετα ατομο 55 κιλων την αδερφη μου τουοαχιστον που ειναι 55 κιλα την παιρνω αγκαλια για πλακα κι την γυριζω βολτες στο σπιτι.:P:D:D
Το ποση υχικη δυναμη χρειαζεται για να συντηρησουν ανθρωπο με ειδικες αναγκες δεν ειναι δικαιολογια.Εχω βαρεθει τις δικαιολογιες απο αδυναμους ανθρωπουςσε ολες τις περιστασεις, δεν μπορουσα ,δεν ηξερα απλα δεν θελω τα μεταφραζω εγω ολα αυτα.
Την στιγμη που το παιδι γεννηθηκε ετσι η θα το φροντισεις ,η θα το εγκαταλειεις στην τυχη του (δεν ξερω αν δικαιολογεις αυτους τους γονεις που αφηνουν παιδια με συνδρομα down στο μαιευτηριο κι δεν περνουν να τα ξαναδουν εγω δεν τους δικαιολογω).
Απλα οι συγκεκριμενοι γονεις βρηκαν μια αλλη λυση πολυ βολικη ετσι ουτε χρειαζεται να το εγκαταλειψουν μετατρεπουν το παιδι απο ανθρωπο φυσιολογικο σε pet 5,6 κιλων κι το φροντιζουν ανετα ελεοοοοοοος.

Οσο κι για τον θεο που λες δεν πιστευω στον θεο πιστευω στην φυση .Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να παραβιασουν τοσο πολυ τους νομους της φυσης κι εναν ανθρωπο που εχει ηδη γεννηθει να παρεμβουν πανω του κι να τον κανουν κατι αλλο.Ειναι ανθρωπος πρεπει να μεγαλωσει σαν ανθρωπος οχι ενα πλασμα παραμορφωμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
φανταζομαι δικαιολογεις αυτους τους γονεις που αφηνουν παιδια με συνδρομα down στο μαιευτηριο κι δεν περνουν να τα ξαναδουν εγω δεν τους δικαιολογω
Δεν χρειαζεται καν να απαντησω στην υπολοιπη ανθρωπινη απαντηση σου, οσο υπαρχει μεσα αυτη η αηδια. Σκεψου διπλα πριν μιλησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Σκεφτηκα πριν μιλησω κι επειδη εχω μεγαλωσει κοντα σε περιβαλλον καταλληλο εχω δει πολλα παιδια 2,3 ετων στο μαιευτηριο επειδη εχουν τετοιο προβλημα στα αζητητα.Ενω τα μη αρρωστα ατομα τα υιοθετουν αμεσως.

Τι γινονται αυτα τα παιδια μετα ποτε δεν ρωταω κι οταν ρωτουσα μικροτερη δεν μου λεγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω ειλικρινά, αλλά επειδή συναναστρέφομαι καθημερινά άτομα με αναπηρία (και συγκεκριμένα τυφλούς), έχω να πω πως ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να αποφασίσει τι σωματικό βάρος θα έχει κάποιος, τη στιγμή που ο ίδιος δεν μπορεί να συναινέσει σε μια τέτοια απόφαση! Και με την λογική της ..διευκόλυνσης, μήπως να του έκοβαν και τα χέρια μιας και δεν τα κινεί και άρα του είναι άχρηστα και προσθέτουν βάρος; (ναι οκ, τραβηγμένο το παράδειγμα, αλλά τόσο τραβηγμένη μου φαίνεται και μένα η λογική "το φροντίζω καλύτερα, αν είναι μικρόσωμο!" )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλά θέλει και πολύ σκέψη για να καταλάβουμε ότι είναι ένα πειραματόζωο το παιδάκι?
Δεν ξέρουμε ακόμα αν είναι για το καλό του, για το καλό της ανθρωπότητας(γιατρική) ή για το καλό των γονιών του. …δεν μας πέφτει λογο όμως να κρίνουμε τι αποφασίζουν άλλοι για την ζωή τους.
Έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρω.

Και σιγά το έγκλημα. Εδώ έχουμε γονείς που «πουλάνε» τα παιδιά τους σε παιδεραστές, και μας πείραξε μια απόφαση παρμένη με βάση του ότι θα διευκολυνθεί η ζωή κάποιου παιδιού με πρόβλημα στην υγεία…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα χειρότερα, Ρουμάνα μου, δεν δικαιολογούν τα λιγότερο άσχημα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σίγουρα. Όμως μην κλάψουμε και ολας.
Ακόμα δεν ξέρουμε αν είναι για καλό ή για κακό το πείραμα πάνω στο παιδάκι. Ας φυλάξουμε λίγο τα λόγια μας...θα δούμε αν είναι θετικό ή αρνητικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά έχω την άποψη πως ό,τι παρεμβαίνει στη φυσική λειτουργία των πραγμάτων ενώ δεν υπάρχει κίνδυνος ζωής είναι ανεπίτρεπτο. Και ιδίως χωρίς την συναίνεση εκείνου στον οποίον γίνεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Προσωπικά έχω την άποψη πως ό,τι παρεμβαίνει στη φυσική λειτουργία των πραγμάτων ενώ δεν υπάρχει κίνδυνος ζωής είναι ανεπίτρεπτο. Και ιδίως χωρίς την συναίνεση εκείνου στον οποίον γίνεται :)
αν λειτουργούσαμε έτσι... ακόμα θα ήμασταν πολυ πισω με την ιατρική...(Χωρίς να σημαίνει ότι έχεις άδικο…):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
και τι πάει να πει αυτό ? Ότι πρέπει να κάτσουμε με τα χέρια σταυρωμένα επειδή ο τάδε κάνει κάτι χειρότερο ?

Με αυτή τη λογική ας κλειστούμε στη κοσμάρα μας και ας νοιαζόμαστε μόνο για τον εαυτό μας.

Δεν είναι θέμα ιατρικής, είναι θέμα ανθρωπιάς.
Και ισότητας και προτεραιοτήτων.

Προσωπικά έχω μάθει να φέρομαι στα άτομα με ειδικές ανάγκες σα να μην είχαν αναπηρίες. Απο τους γονείς μου, το περίγυρο μου, χωρίς ωστόσο να έχουμε κάποιο τέτοιο στην οικογένεια.

Το παιδάκι θα μείνει πάντα έτσι. Ποιός θα το υπερασπιστεί εάν όχι οι γονείς του? Ποιός θα νοιαστεί?

Μπορεί να φαίνεται ρομαντικό ή αστείο, αλλά η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων είναι τις περισσότερες φορές και η χρηστή οδός.

Η άποψη μου είναι ότι το παιδάκι δε θα γίνει πιο ευτυχισμένο εάν παραμορφωθεί και αποκτήσει περισσότερες αναπηρίες από ότι έχει ήδη. Μου θυμίζει κάτι στο στυλ "δε περπατάς που δε περπατάς, δε σου κόβουμε και τα χέρια μωρε να πάρουμε και φουλ αναπηρική?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
theio vrefos, απορώ, έχεις διαβάσει άραγε όλο το άρθρο; Διακρίνω εικασίες και παραπληροφόρηση... Δόθηκε link...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
theio vrefos, απορώ, έχεις διαβάσει άραγε όλο το άρθρο; Διακρίνω εικασίες και παραπληροφόρηση... Δόθηκε link...

όχι δε το έχω διαβάσει.

Φαντάζομαι όμως το άρθρο ως έναυσμα για γενικότερη συζήτηση και όχι ειδικά για το περιστατικό, όπως λέει και ο τίτλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
To αρθρο ουτε εγω αντεξα να το διαβασω.Ειναι πολυ φρικτο για καποιους να διαβαζουν τετοια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top