Παραγγελία και τρόπος πληρωμής από www.foto.com

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα σας...

Ανακάλυψα το πρωί το www.foto.com και είδα ότι έχει πολύ καλές τιμές στην εκτύπωση φωτογραφιών κι έτσι σκέφτομαι να παραγγείλω.Έχετε ακούσει τίποτα για το εν λόγο site;Το θέμα είναι όμως η πληρωμή.Πιστωτική κάρτα δεν έχουμε και τους άλλους τρόπους δεν τους ξέρω.Διάβασα κάπου για προπληρωμένες κάρτες Visa...Χρειάζομαι για άλλη μια φορά τη βοήθειά σας!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Άννα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Καλησπέρα σας...

Ανακάλυψα το πρωί το www.foto.com και είδα ότι έχει πολύ καλές τιμές στην εκτύπωση φωτογραφιών κι έτσι σκέφτομαι να παραγγείλω.Έχετε ακούσει τίποτα για το εν λόγο site;Το θέμα είναι όμως η πληρωμή.Πιστωτική κάρτα δεν έχουμε και τους άλλους τρόπους δεν τους ξέρω.Διάβασα κάπου για προπληρωμένες κάρτες Visa...Χρειάζομαι για άλλη μια φορά τη βοήθειά σας!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Άννα:)

Καλησπέρα Kambana,

Η προπληρωμένες κάρτες δεν έχουν μεγάλο ρίσκο, γιατί τις αγοράζεις και τις φορτίζεις με ένα μικρό ποσό (π.χ. 100 ευρώ) και δεν κινδυνεύεις να χάσεις χιλίαδες ευρώ αφου η κάρτα δεν μπορεί να χρεωθεί πάνω από την αξία της τιμής που την φόρτισες. Από όσο γνωρίζω/ακούω είναι σχετικά εύκολο να βγάλει κάποιος προπληρωμένη κάρτα σε κάποιες τράπεζες αν έχεις λογαρισμό στις βγάζουν επιτόπου) οπότε αφού ψάχνετε για Visa, αρκεί να διαλλέξετε μια τράπεζα που να εκδήδει προπληρωμένες Visa. ( Η τράπεζα Κύπρου είχα ακούσει ότι έχει προπληρωμένες Visa, αλλά δεν ξέρω αν έχει ακόμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Η τράπεζα Πειραιώς έχει προπληρωμένες πιστωτικές κάρτες MasterCard, που απ' ότι είδα δέχεται το www.foto.com

Χρειάζεται μόνο να έχεις ένα λογαριασμό στην τράπεζα, από τον οποίο θα μεταφέρεις ποσά προς την προπληρωμένη κάρτα, χρησιμοποιώντας e-banking.

Θα σου πω για την τράπεζα Πειραιώς, καθώς έχω την προπληρωμένη κάρτα της εν λόγω τράπεζας. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή, δηλαδή πας σε ένα κατάστημα και ζητάς κωδικούς για να μπεις στο e-banking της τράπεζας, σε χρεώνουν 5? (αν θυμάμαι καλά) και σου δίνουν πρόσβαση. Αφού μπεις με τους κωδικούς σου κτλ μπορείς πολύ εύκολα να δημιουργήσεις (μόνος σου ουσιαστικά) μία προπληρωμένη κάρτα "WEBUY" (έτσι λέγεται:P).

Μεγάλη προσοχή Εάν κάποιος αποκτήσει (παράνομα) πρόσβαση στους κωδικούς σου, μπορεί πανεύκολα να σου "σηκώσει" όλα τα λεφτά από τον λογαριασμό. Οπότε θέλει μεγάλη προσοχή!!:)

Απ' την στιγμή που κάνεις την κάρτα, μπορείς να την 'φορτίσεις' με ένα συγκεκριμένο ποσό, και στην συνέχεια να κάνεις τις αγορές σου κανονικά.

Ελπίζω να βοήθησα! Για ο,τι άλλο θες, είμαι εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Καλησπέρα σας...

Ανακάλυψα το πρωί το www.foto.com και είδα ότι έχει πολύ καλές τιμές στην εκτύπωση φωτογραφιών κι έτσι σκέφτομαι να παραγγείλω.Έχετε ακούσει τίποτα για το εν λόγο site;Το θέμα είναι όμως η πληρωμή.Πιστωτική κάρτα δεν έχουμε και τους άλλους τρόπους δεν τους ξέρω.Διάβασα κάπου για προπληρωμένες κάρτες Visa...Χρειάζομαι για άλλη μια φορά τη βοήθειά σας!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Άννα:)

Επίσης υπάρχει εναλλακτικά και η χρεωστική κάρτα, η οποία έχει κάποια οικονομικά πλεονεκτήματα σε σχέση με την προπληρωμένη, διότι οι προπληρωμένες κάρτες συνήθως σε χρεώνουν ένα (μικρο) ποσό για κάθε φορά που τις φορτίζεις, ενώ οι χρεωστικές συνήθως δεν χρεώνουν τίποτα, μιας και το "'γέμισμα" της κάρτας ισούται με το "γέμισμα" του λογαριασμού σου. Κι εδώ επίσης όπως και στην περίπτωση της προπληρωμένης δεν υπάρχει μεγάλο ρίσκο, γιατί δεν γίνεται να χρεωθείς για κάτι που στοιχίζει περισσότερο από την αξία της κάρτας σου = του λογαριασμού σου. Το μόνο θέμα είναι να μην υπάρχουν πολλά λεφτά σε αυτόν τον λογαριασμό που έχεις τη χρεωστική ώστε να μην κινδυνεύψεις ποτέ. Αυτό που κάνει κάποιος τις περισσόερες φορές είναι να ανοίγει (αν έχει ήδη έναν με αρκετά λεφτά) εναν δεύτερο λογαριασμό στον οποίο παίρνει την χρεωστική κάρτα. Έτσι κάθε φορά που θέλεις να αγοράσεις κάτι, πηγαίνεις και κάνεις μια κατάθεση στον δεύτερο αυτόν λογαριασμό το ποσό που χρειάζεσαι, κάνεις την αγορά σου και τον αφήνεις άδειο τον υπόλοιπο χρόνο. Έτσι με αυτη τη μέθοδο δεν πρόκειται να κινδυνέψεις να χάσεις λεφτά και οι αγορές σου δεν χρεώνονται ποτέ (αφού η τράπεζα δε σε χρεώνει για "φόρτισμα" ).
Αν βγάλεις χρεωστική κάρτα μάλλον θα πάρει παραπάνω χρόνο από ότι για να βγάλεις προπληρωμένη, αλλά έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια και συμφέρει οικονομικά. Δηλαδή Kambana, διαλλέγεις ότι ταιριάζει στα μέτρα σου καλύτερα, συνεπώς πηγαίνετε σε μια τράπεζα και ρωτήστε και τον υπάλληλο (ο οποίος είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει και στην παραμικρή λέπτομέρεια που θα του θέσεις:iagree:) να σας ενημερώσει για το κόστος της κάθε κάρτας, οπότε αν έχεις χρόνο μπορείτε να πάτε σε 2-3 τράπεζες για να κάνεις σύγκριση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Αλλά ήθελα να ρωτήσω αν στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα γίνεται και αντικαταβολή, που είναι και το πιο εύκολο και γρήγορο;
-----------------------------------------
https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=339&mid=693&lang=gr

Εδώ βρήκα προπληρωμένη κάρτα...Τί λέτε;;Κάνει;Δεν έχουμε λογαριασμό σε αυτή την τράπεζα, θα πρέπει να ανοίξουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Κανείς;
-----------------------------------------
Έχω άλλη μία απορία:Δέχονται τις προπληρωμένες σε όλα τα online καταστήματα;Γιατί κάπου διάβασα ότι δε γίνεται π.χ. στα multirama.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Έχω άλλη μία απορία:Δέχονται τις προπληρωμένες σε όλα τα online καταστήματα;Γιατί κάπου διάβασα ότι δε γίνεται π.χ. στα multirama.


Όχι, δεν τις δέχονται παντού.
(τις χρεωστικές από την άλλη τις δέχονται στο 99,99 των καταστημάτων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Χωρις παρεξήγηση, νομίζω ότι δεν επιτρέπεται αυτό...

14. Απαγορεύεται η διαφήμιση εταιρειών, εμπορικών προϊόντων ή / και υπηρεσιών κάθε είδους με οποιονδήποτε τρόπο. Ωστόσο επιτρέπεται η παράθεση ιστοσελίδων που αποτελούν προσωπικές δημιουργίες των μελών, εφόσον αυτές δεν παραβαίνουν κάποιον από τους υπόλοιπους κανόνες (πειρατεία, περιεχόμενο ακατάλληλο για ανηλίκους κ.τ.λ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μια απορία έχει η κοπέλα, δεν κάνει άμεση διαφήμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Α, εντάξει, ζητώ συγγνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Αλλά ήθελα να ρωτήσω αν στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα γίνεται και αντικαταβολή, που είναι και το πιο εύκολο και γρήγορο;

Από ότι είδα δυστυχώς δεν δέχεται αντικαταβολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ευχαριστώ aero για τις απαντήσεις σου.Ήθελα να ρωτήσω ακόμη:1)Πού και πώς βλέπω αν κάποιο online κατάστημα κάνει δεκτή την προπληρωμήνη κάρτα;2)Στη Χρωστική θα πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό στην αντίστοιχη τράπεζα;3) Πόσο καιρό κάνει να βγει μια χρεωστική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ευχαριστώ aero για τις απαντήσεις σου.Ήθελα να ρωτήσω ακόμη:1)Πού και πώς βλέπω αν κάποιο online κατάστημα κάνει δεκτή την προπληρωμήνη κάρτα;2)Στη Χρωστική θα πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό στην αντίστοιχη τράπεζα;3) Πόσο καιρό κάνει να βγει μια χρεωστική;

1)Συνήθως τα περισσότερα δέχονται πιστωτικές και χρεωστικές , αλλά όχι προπληρωμένες. Συνήθως, αν δέχονται προπληρωμένες το αναφέρουν ξεχωριστά. (Βάζοντας όμως π.χ. το σήμα Visa ξέρεις ήδη που δέχονται τις χρεωστικές και πιστωτικές Visa κάρτες). Μπορεί όμως κανείς να τους ρωτήσει στέλνοντας τους ένα mail.
2)Ναι, είναι απαραίτητο
3) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως την τράπεζα, το μέρος που ζεις και άλλα... μπορεί από 1 μέρα έως και 2 εβδομάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
1)Συνήθως τα περισσότερα δέχονται πιστωτικές και χρεωστικές , αλλά όχι προπληρωμένες. Συνήθως, αν δέχονται προπληρωμένες το αναφέρουν ξεχωριστά. (Βάζοντας όμως π.χ. το σήμα Visa ξέρεις ήδη που δέχονται τις χρεωστικές και πιστωτικές Visa κάρτες). Μπορεί όμως κανείς να τους ρωτήσει στέλνοντας τους ένα mail.
2)Ναι, είναι απαραίτητο
3) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως την τράπεζα, το μέρος που ζεις και άλλα... μπορεί από 1 μέρα έως και 2 εβδομάδες



Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.Αλλά τελικά έχω μπερδευτεί...Ποια να προτιμήσω χρεωστική ή προπληρωμένη και ποιας τράπεζας;;;Αν και κλείνω προς χρεωστική,γιατί τη θέλω κυρίως για online αγορές.Η χρεωστική είναι ανώνυμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.Αλλά τελικά έχω μπερδευτεί...Ποια να προτιμήσω χρεωστική ή προπληρωμένη και ποιας τράπεζας;;;Αν και κλείνω προς χρεωστική,γιατί τη θέλω κυρίως για online αγορές.Η χρεωστική είναι ανώνυμη;

Κι εγώ για χρεωστική σε κόβω... :D
Τώρα όσον αφορά την τράπεζα αυτό είναι δική σου απόφαση...
νομίζω ότι δεν είναι ανώνυμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Κι εγώ για χρεωστική σε κόβω... :D
Τώρα όσον αφορά την τράπεζα αυτό είναι δική σου απόφαση...
νομίζω ότι δεν είναι ανώνυμες


Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Aero, link για το πως κάθε κατάστημα ξεχωρίζει την προπληρωμένη πιστωτική από την πιστωτική και ποια καταστήματα ΔΕΝ δεχονται προπληρωμένη πιστωτική? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Aero, link για το πως κάθε κατάστημα ξεχωρίζει την προπληρωμένη πιστωτική από την πιστωτική και ποια καταστήματα ΔΕΝ δεχονται προπληρωμένη πιστωτική? :what:


Δεν ξέρω να σου απαντήσω επειδή δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, nikolas17, ότι ανέφερα ήταν απλά από εμπειρίες δικές μου ή/και των φίλων μου. Πάντως πιστεύω ότι ρωτώντας ένα online κατάστημα (π.χ. μέσω mail) τι είδους κάρτες δέχονται, πιστεύω ότι θα απαντήσουν και θα ενημερωθείς για το εν λόγω κατάστημα. (και λογικά θα απαντήσουν και γρήγορα γιατί θα θέλουν να τρέξει χρήμα :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Aero απλά το αναφέρω επειδή έχω κάνει αγορές με προπληρωμένη πιστωτική κάρτα από διάφορα καταστήματα (πχ audible,amazon,paypal,tickethour κτλ) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι τώρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top