Μαθήματα ιστορίας

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πόσο επιρεάζουν την ζωή σας πράγματα που έχουν γίνει στο παρελθόν. Τι σημαίνει για εσάς ο ΒΠΠ η καταστροφή της Σμύρνης, η αρχαία καταγωγή μας? Πόσο βάρος πρέπει να δίνουμε σε γεγονότα που έχουν γίνει? Η ιστορία όντως επαναλαμβένετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πραγματα που έχουν γίνει στο παρελθόν με επηρεάζουν πολύ αλλά μόνο όταν αφορούν το δικό μου μικρόκοσμο. Πράγματα δηλαδή όπως αυτά που αναφέρεις δεν νομίζω οτι με επηρεάζουν και πολύ, καλώς ή κακώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το παρελθόν με επηρεάζει μόνο αν αφόρα άμμεσα εμένα....
Όσο για την ιστόρια εγώ της δίνω βάρος απλώς να ξέρω γιατί φτάσαμε έτσι στο σήμερα..... Αλλά κάλο θα ήταν να γνώριζουμε ιστόρια μόνο για να αντιμετώπιζουμε παρόμοιες καταστάσεις....
Όσο για το αν επαναλαμβάνεται ιστόρια , για εμένα ισχύει ότι δεν επαναλαμβάνετε απλώς συνήθως οι πολέμοι γίνονται για οικονομικούς λόγους και είναι αρκέτα δύσκολο κάποιος να κρατηθεί στην κορυφή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εμένα όχι απλά με έχει επιρεάσει αλλα με έχει στιγματήσει ο ΒΠΠ. Διαβάζω πολύ ιστορια εκείνης της περιόδου και γνωρίζω το ανθρώπινο είδος στα "καλύτερα" του. Πάντα κοιτάζω στο παρελθόν για να διαβάσω το μέλον και είναι απίστευτο πόσοι Χίτλερ υπήρχαν πριν και μετά το 40. Ακόμα και η σύχρονη ιστορία δείχνει την πικρή πραγματικότητα για παράδειγμα μόλις πρίν απο λίγα χρόνια οι "ερυθροί χμερ" σκώτοσαν και βασάνισαν πάνω απο 2.000.000 είναι φοβερό πόσο εύκολα καταστρέφεις παρά δημιουργείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
συγουρα μας επιρεαζουν απλα οχι αμεσα αλλα εμεσα, ισως γιαυτο δεν το νιωθουμε οπως λεει η michelle, εχω διαβασει αρκετα αλλα μαλλον πολυ λιγα γιατι η ιστορια ειναι μεγαλη, οταν ειμουν νεοτερη διαβαζα πολυ την Ιστορια μας γραμμενη απο ξενους (καντε μια βολτα στην Αμερικανικη Βιβλιοθηκη Αθηνων...εχει θυσαυρους!) και καταλαβα πολλα για το πως λειτουργει η πολιτικη αλλα και τα διαφορα γεγονοτα που συνεβησαν κατα καιρους στον λαο μας...οχι απλα στην χωρα μας... λαος χωρις ιστορια ειναι λαος χωρις μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Όταν ξεχνάς το παρελθόν είσαι καταδικασμένος να επαναλάβεις τα ίδια λάθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Η ιστορία μας δυστυχώς ή ευτυχώς δε με επηρρεάζει,με επηρρεάζει μόνο το δικό μου παρελθόν. και γνωρίζω μόνο όσα έμαθα στο σχολείο δεν μου κίνησε ποτέ το ενδιαφέρον να ασχοληθώ περισσότερο, όυτε μου άρεσε ποτέ. Η μόνη είμαι??? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Επειδή πιστεύω ιδιαιτερα στο φαινόμενο της πεταλούδας θεωρώ πως τα πάντα μας έχουν επηρρεάσει με τον ένα η τον άλλο τρόπο, απλό παράδειγμα; Τα αναρωτιώμαστε αυτή τη στιγμή αν μας επηρεάζουν ή όχι ανεξ'αρτητα απο το αν είναι γενικά ή όχι.
Επίσης η ιστορία είναι ο μοναδικός τρόπος "πρόβλεψης" του μέλλοντος που διαθέτουμε, βλέπε στατιστικές κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Arty2 :
Επειδή πιστεύω ιδιαιτερα στο φαινόμενο της πεταλούδας θεωρώ πως τα πάντα μας έχουν επηρρεάσει με τον ένα η τον άλλο τρόπο, απλό παράδειγμα; Τα αναρωτιώμαστε αυτή τη στιγμή αν μας επηρεάζουν ή όχι ανεξ'αρτητα απο το αν είναι γενικά ή όχι.
Επίσης η ιστορία είναι ο μοναδικός τρόπος "πρόβλεψης" του μέλλοντος που διαθέτουμε, βλέπε στατιστικές κτλ.

Θα συμφωνήσω με Arty2! Ισως αυτή τη στιγμή δεν μπορούμε να καταλάβουμε κατά πόσο μας έχει επιρρεάσει ή επιρεάζει ακόμα η ιστορία! Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι ακόμα! λίγο ποιο πάνω η nv είπε οτι " Όταν ξεχνάς το παρελθόν είσαι καταδικασμένος να επαναλάβεις τα ίδια λάθη..." σωστό μεν αλλά θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψην μας και το γεγονός οτι η ιστορία δίνει και κάποια άσχημα παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οπως ελεγε στην 'επελαση των βαρβαρων' "Η ιστορια της ανθρωποτητας ειναι ιστορια τρομου!".
Μου αρεσει να διαβαζω ιστορικα βιβλια (κυριως αφου τελειωσα το σχολειο και περασε η αγγαρεια..), αλλα περισσοτερο περιοδους και γεγονοτα που ειναι πιο 'κοντα' σ'εμενα (καταστροφη της Σμυρνης, ανταλλαγη πληθυσμων κλπ που αφορουν τους παππουδες μου και τα νιωθω λιγο και σαν τη δικη μου ιστορια). Η ιστορια σε παγκοσμιο επιπεδο μαλλον αδιαφορη μ'αφηνει με ελαχιστες εξαιρεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Πόσο επιρεάζουν την ζωή σας πράγματα που έχουν γίνει στο παρελθόν. Τι σημαίνει για εσάς ο ΒΠΠ η καταστροφή της Σμύρνης, η αρχαία καταγωγή μας? Πόσο βάρος πρέπει να δίνουμε σε γεγονότα που έχουν γίνει? Η ιστορία όντως επαναλαμβένετε?
:) Δε θα απαντήσω ευθέως Γιάννη μου,αλλά...άμεσα ! Χρειάζομαι πολύ-πολύ χρόνο για να ψάξω τα...κιτάπια μου γι'αυτό άργησα να γράψω κάτι στο υπέροχο κατ'εμε θέμα σου.Δε θ'απαντήσω εγώ λοιπόν αλλά θα παραθέσω μερικά κομμάτια ενα-ενα & την απάντηση σ'αυτά που ρωτάς εδώ,θα την...αποφασίσουμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι απο κοινού !!! Παράθεση πρώτη .
" Δυνάμωσα την θέσιν των Μύλων καλά να πολεμήσωμεν εκεί οσο να λιώσουμε.Οτι κι αν μας πάρη αυτήνη την θέσιν,πάγει και τ'Ανάπλι...........................
.........Αφού το δυνάμωσα,σε δυό ημέρες ήρθε ο Χατζημιχάλης με τους ανθρώπους μου,οπου μου πήρε,ήρθε κι ο Κωνστσντίμπεγης Μαυρομιχάλης μ'ολίγους κι ο Υψηλάντης με τους ανθρώπους του,όλους δεκαπέντε.
Εκεί οπούφκιαχνα τις θέσες εις τους Μύλους ήρθε κι ο Ντερνύς* να με ιδή.Μου λέγει <<Τι κάνεις αυτού ; Αυτές οι θέσες είναι αδύνατες τι πόλεμον θα κάμετε με το Μπραίμη αυτού ;--Του λέγω,είναι αδύνατες οι θέσες κι εμείς,ομως είναι δυνατός ο Θεός που μας προστστεύει και θα δείξωμεν την τύχη μας σ'αυτές τις θέσες τις αδύνατες.Κι αν είμαστε ολίγοι εις το πλήθος του Μπραίμη,παρηγοριόμαστε μ'έναν τρόπον,οτι η τύχη μας εχει τους Ελληνες πάντοτε ολίγους.Οτι αρχή και τέλος,παλαιόθεν και ως τώρα,ολα τα θερία πολεμούν να μας φάνε και δεν μπορούνε.Τρώνε απο μάς και μένει και μαγιά.Και οι ολίγοι αποφασίζουν να πεθάνουν κι όταν κάνουν αυτήνη την απόφασιν,λίγες φορές χάνουν και πολλές κερδαίνουν.Η θέση οπου είμαστε σήμερα εδώ είναι τούτη και θα ιδούμεν την τύχη μας οι αδύνατοι με τους δυνατούς--
<<Τρέ μπιέν>>,λέγει κι αναχώρησε ο ναύαρχος." *Δεριγνύ
Απομνημονεύματα στρατηγού Μακρυγιάννη.
Εντυπωσιακός !!! Δεν είναι ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν είμαι από τα άτομα που διαβάζουν φανατικά ιστορία, αν και σε μερικά θέματα θέλω να ξέρω τι μου γίνεται. Δεν θέλω να τα βλέπω όλα από τον προσωπικό μου μικρόκοσμο, μου φαίνεται τρομερά εγωιστικό σαν άποψη.
Παρόλα αυτά, προσπαθώ, και σε μεγάλο βαθμό το καταφέρνω, να μην επηρεάζομαι αρνητικά για κάποιον λαό σύμφωνα με γεγονότα του παρελθόντος, ας πούμε δεν έχω κανένα κόλλημα με τους Τούρκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν είμαι από τα άτομα που διαβάζουν φανατικά ιστορία, αν και σε μερικά θέματα θέλω να ξέρω τι μου γίνεται. Δεν θέλω να τα βλέπω όλα από τον προσωπικό μου μικρόκοσμο, μου φαίνεται τρομερά εγωιστικό σαν άποψη.
Παρόλα αυτά, προσπαθώ, και σε μεγάλο βαθμό το καταφέρνω, να μην επηρεάζομαι αρνητικά για κάποιον λαό σύμφωνα με γεγονότα του παρελθόντος, ας πούμε δεν έχω κανένα κόλλημα με τους Τούρκους.
:) Ούτ'εγώ εχω πρόβλημα με κανένα λαό που δέν επιβουλεύεται την ανεξαρτησία & την ελευθερία του άλλου λαού !!! Δυστυχώς για μένα,δεν πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι μόνο των κυβερνήσεων.Ανήκει στην κουλτούρα των λαών & δεν πιστεύω οτι μόν οι κυβερνήσεις μιλούν για "εθνικά συμφέροντα":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η ιστορία είναι τρομερό εργαλείο όταν συνδυάζεται με κριτική ικανότητα. Δεν αναφέρομαι στις μάχες οι τέχνες αλλά στην μελέτη του πρόσφατου και παλαιότερου περολθόντος μαζί με το αντίκτυπο που είχαν.

Αν τα βάλεις λίγο κάτω καταλαβαίνεις το πως και γιατί του σήμερα και μπορείς να κρυφοκοιτάξεις και λίγο στο μέλλον.Η ιστορία πράγματι επαναλαμβάνεται με διαφορετικό όμως περιτύλιγμα.

Γιάννη ωραίο θέμα. Μακάρι ο κόσμος να την έπερνε πιο σοβαρά μπας και ξεστραβωνόταν λίγο και καταλάβαινε κάποια πράγματα για το παρόν και μέλλον του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Πόσο επιρεάζουν την ζωή σας πράγματα που έχουν γίνει στο παρελθόν. Τι σημαίνει για εσάς ο ΒΠΠ η καταστροφή της Σμύρνης, η αρχαία καταγωγή μας? Πόσο βάρος πρέπει να δίνουμε σε γεγονότα που έχουν γίνει? Η ιστορία όντως επαναλαμβένετε?
:) Είναι λίγο κουραστικό για τον κάθε αναγνώστη να παραθέτει κανείς λεπτομερή στοιχεία για τις επιρροές που ασκούν τα διάφορα γεγονότα του παρελθόντος ακόμη τώρα που μιλάμε,όμως το θέμα αυτό το εκτιμώ πολύ & θα επανέλθω με άλλα κείμενα.
Τώρα,έτσι για να μη χαθεί σαν θέμα κάτι απλό :Πολλές απ'τις συνοικίες που μένουμε στις διάφορες πόλεις μας,πολλά χωριά διάσπαρτα σε όλη την επικράτειά μας,ήταν άγονοι τόποι πρίν την καταστροφή της Σμύρνης.Είναι λίγο δύσκολο να δούμε αυτό που ζεί καθ'ένας απο εμάς,σαν συνάρτηση της ιστορίας.
Το χαρακτηρίζω σαν ενα άνω του μετρίου επίπεδο αυτογνωσίας,η αυτεπίγνωσης (όπως προτιμάτε ),αλλά θα συμφωνήσω : Οχι απαραίτητο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Πρεπει να ενδιαφερομαστε για την Ιστορια. Με την Ιστορια μαθαινουμε τι εγινε στο παρελθον ωστε να αποφυγουμε να παθουμε ιδιες καταστροφες με αυτες που εχουν γινει. Ομως πρεπει να διαβαζουμε αντικειμενικα την ιστορια και να μην την ερμηνευουμε με φανατισμο.

Οπως για παραδειγμα με την Μικρασιατικη Καταστροφη. Ωραια, να μαθαινουμε για τις σφαγες των Τουρκων με θυματα Ελληνες, αλλα να μαθαινουμε και το τι κανανε οι Ελληνες εισβαλλοντας στα βαθη της Τουρκιας. Η το ποσο κοροιδα ημασταν που ακουσαμε τους ("συμμαχους" και καλα) Αγγλο-γαλλους και πηγαμε σαν προβατα στη σφαγη για να εξασφαλισουμε δικες τους διεκδικησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Πρεπει να ενδιαφερομαστε για την Ιστορια. Με την Ιστορια μαθαινουμε τι εγινε στο παρελθον ωστε να αποφυγουμε να παθουμε ιδιες καταστροφες με αυτες που εχουν γινει. Ομως πρεπει να διαβαζουμε αντικειμενικα την ιστορια και να μην την ερμηνευουμε με φανατισμο.

Οπως για παραδειγμα με την Μικρασιατικη Καταστροφη. Ωραια, να μαθαινουμε για τις σφαγες των Τουρκων με θυματα Ελληνες, αλλα να μαθαινουμε και το τι κανανε οι Ελληνες εισβαλλοντας στα βαθη της Τουρκιας. Η το ποσο κοροιδα ημασταν που ακουσαμε τους ("συμμαχους" και καλα) Αγγλο-γαλλους και πηγαμε σαν προβατα στη σφαγη για να εξασφαλισουμε δικες τους διεκδικησεις...
:) Οχι καλέ μου φίλε,δεν ασχολούμαι με τις σφαγές της ιστορίας.Αυτό ας το κάνουν οι φανατικοί οπως λες.Αν & με το πραγματικό μέγεθος μπορώ να μιλήσω για γενοκτονία !!! Θέλω ν'ασχοληθώ περισσότερο με τ'αποτελέσματα που προκύπτουν απο τη μικρασιατική κατ. π.χ.,η απο οποιαδήποτε άλλη φάση της ιστορίας.Αν το δεί κανείς έτσι,βλέποντας δηλαδή & τα αποτελέσματα μιας σφαγής,μιας μετακίνησης (σαν αποτέλεσμα),λαών,μιας υποδούλωσης,η μιας εξαπάτησης (το αναφέρεις),τότε πάμε στα αντικειμενικά κριτήρια.Εκεί μπορεί κανείς να ανακαλύπτει σχέδια & στρτηγικές & τελικούς στόχους πολιτικής του Α,Χ,Ψ κράτους,πολιτικού,στρατηγού.
Δυστυχώς υπάρχει αμέσως η απάντηση : Εθνικιστής !!!
Το θέμα είναι τεράστιο & απαιτεί πολύ γράψιμο με επεξηγήσεις,μονο & μόνο για να φτάσεις σε σημείο να μην κατηγορηθείς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κάποιοι λένε ότι η ιστορία ειναι αυτή που μας κάνει να ειμαστε έλληνες ότι δηλαδή άν ξέρουμε ιστορεία τιμάμε την έλλαδα και άν ειμαστε άσχετοι δεν ειμαστε καλοί έλληνες ισχείει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Κάποιοι λένε ότι η ιστορία ειναι αυτή που μας κάνει να ειμαστε έλληνες ότι δηλαδή άν ξέρουμε ιστορεία τιμάμε την έλλαδα και άν ειμαστε άσχετοι δεν ειμαστε καλοί έλληνες ισχείει αυτό;
:) Τώρα Μάνια μου,με στριμώχνεις:P .Πιστεύω οτι όποιος μαθαίνει αυτή την ιστορία,νοιώθει πιο...Ελληνας,δηλαδή βρίσκει & το γιατί θα πρέπει να αισθάνεται "κάπως" γι'αυτό.
Ιστορία -εν τω μεταξύ-,δεν είναι μόνο οι πόλεμοι των Ελλήνων με τους διάφορους που κατα καιρούς εμφανίζονται στο προσκήνιο.Είναι η επιστήμη,η τεχνολογία,τα γράμματα,οι τέχνες,&..&..&... !Τόσα & τόσα επιτεύγματα που δυστυχώς,δεν μνημονεύονται πουθενά & κυρίως στα σχολικά μας βιβλία !
Δεν είναι υποδεέστερος ο Ελληνας που δεν τα γνωρίζει,ούτε λιγότερο Ελλην απο άλλον ! Αλλά,οταν ξέρεις πιο πολλά για τη χώρα σου,ίσως αρχίσεις να την αγαπάς πραγματικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
:) Ούτ'εγώ εχω πρόβλημα με κανένα λαό που δέν επιβουλεύεται την ανεξαρτησία & την ελευθερία του άλλου λαού !!! Δυστυχώς για μένα,δεν πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι μόνο των κυβερνήσεων.Ανήκει στην κουλτούρα των λαών & δεν πιστεύω οτι μόν οι κυβερνήσεις μιλούν για "εθνικά συμφέροντα":)


Αλλο η κουλτουρα και αλλο η μαζικη πλυση εγκεφαλου! Ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα. Δεν πιστευω ας πουμε οτι το μισος εναντιον των Ελληνων ειναι μεσα στην Τουρκικη κουλτουρα. Ειναι κυριως στα βιβλια ιστοριας που μαθαινουν στα παιδια... Και, δεν εννοω οτι ειναι κακο να αναφερουν τα βιβλια τα γεγονοτα, μαλιστα ειμαι αντιθετος με την αποκρυψη στοιχειων απο το νεο βιβλιο Ιστοριας (ναι, αυτο που καιγανε οι βλαμμενοι). Να αναφερουν τα γεγονοτα, αλλα να μην φανατιζουν τα παιδια. Ειναι πολυ κρισιμη η παιδικη ηλικια. Τα παιδια ρουφουν σαν σφουγγαρι ο,τι τα μαθαινουν, και μαλιστα τα βαζουν βαθια μεσα στο υποσυνειδητο τους.

By the way, τωρα τελευταια εχω γνωρισει αρκετους Τουρκους (μεσω Couchsurfing) και ειχαμε πολυ ωραιες συζητησεις. Ηταν και γαμω τα παιδια. Δεν ειδα καποια κακη... κουλτουρα πανω τους και δεν πιστευω οτι θα δω ουτε στους Τουρκους που ερχονται μεσα στη βδομαδα να μας επισκευτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top