Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Πρώτα από ολα δεν προτείνω 30?, κατεβάζει το trial.2ον μιλάς γενικά και αόριστα χωρίς συγκεκριμένα επιχειρήματα. Τέλος για να πληρώνεις το winrar όλο και κάτι παραπάνω θα έχει καθιστώντας το καλύτερο.

Και αυτό με τα σπασμένα προγραμματα, δε σου πέφτει απολύτως κανενας λόγος στο τι εχει ο καθένας.
-----------------------------------------
Ναι για το nrg έκανα λάθς

Πρώτον 30Ε κάνει η άδεια χρήσης, θες να το χρησιμοποιείς? Το δοκιμάζεις (trial) και μετά το αγοράζεις αν σ αρέσει.

Δεύτερον χρησιμοποιώ επιχειρήματα αν δεν είσαι σε θέση να τα καταλάβεις, thats y.p.

Δεν ξέρω κατά πόσον μου πέφτει λόγος, προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν μπορείς να ΜΗΝ ΚΛΕΨΕΙΣ την δουλειά και τον κόπο κάποιου προγραμματιστή, να μην το κάνεις. \

Το τρίτο σου "επιχειρημα" ήταν όλα τα λ7!! Δηλαδή ότι πληρώνεις είναι αναγκαστικά καλύτερο? Ο Χριστός κι η μάνα του, τι ακούμε σήμερα..
Δηλαδή για να πληρώνεις τα Windows τόσο λ7 σίγουρα καλύτερο λειτουργικό είναι από Linux. E?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Οκ θα ήθελες να μας δώσεις ενα παραδειγμα freeware που είναι καλύτερο από κάποιο που πληρώνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Οκ θα ήθελες να μας δώσεις ενα παραδειγμα freeware που είναι καλύτερο από κάποιο που πληρώνεις?
Νομίζω πως σου έχει δώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Δεν εντόπισα κάτι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
windows-linux...

τέσπα...είναι οφ η συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Οκ θα ήθελες να μας δώσεις ενα παραδειγμα freeware που είναι καλύτερο από κάποιο που πληρώνεις?

Αρκετά off topic δεν έχουμε βγει? Αν θες άνοιξε τόπικ free vs non-free να τα αναλύσουμε όλα, το κλασσικό παράδειγμα είναι linux-windows όπως προ-ανέφερα.

Από κει και πέρα:

1) Γενικά δεν μπορείς να οριοθετήσεις το "καλύτερο" πρόγραμμα, είναι το τι "ζητάει" καθένας.

2) Δηλαδή ο τυπάς στο server-o-κούτι του θα βάλει linux για να έχει ότι του παρέχει το linux (βλ. σταθερότητα - πείραγμα όσο δεν πάει), ενώ ο πιτσιρικάς που θέλει να παίζει παιχνιδια θα θέλει προφανώς windows.

3) To point μου εξ αρχής ήταν ότι αν υπάρχει κάτι open-source που καλύπτει τις ανάγκες σας, πηγαίνετε εκεί και μην "κλέβετε" την δουλειά και τον κόπο άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ρε σιλεντ αφου είναι καλύτερα τα linux γτ δεν βάζεις και εσύ και φαγωθηκες να βάλεις τα 7/.?
Εσύ κόλλησες john ότι θα το πάρουμε πειρατικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ρε σιλεντ αφου είναι καλύτερα τα linux γτ δεν βάζεις και εσύ και φαγωθηκες να βάλεις τα 7/.?
Εσύ κόλλησες john ότι θα το πάρουμε πειρατικό
Έχει απαντήσει ο Γιάννης για μένα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ρε σιλεντ αφου είναι καλύτερα τα linux γτ δεν βάζεις και εσύ και φαγωθηκες να βάλεις τα 7/.?
Εσύ κόλλησες john ότι θα το πάρουμε πειρατικό

Καλά, καλύτερο είναι το linux στο 90% των χρήσεων, με μοναδική εξαίρεση τα παιχνίδια, και (ίσως) και το user-friendlyness. Από εκεί και περα κι εγώ σε ένα box έβαλα τα 7, κυρίως για beta-testing. Αυτή την στιγμή έχω bootarei vista. Αλλά προφανώς όταν θέλω να κάνω κάποια σοβαρή δουλειά θα bootarw linux.

Απλά δεν βρίσκω λόγο να ΜΗΝ πας στο open source. Δηλαδή δεν μου είναι εμφανής κάποιος λόγος ώστε να προτιμήσω είτε να πληρώσω το rar είτε να το κατεβάσω σπασμένο, καθότι το 7z με καλύπτει. :)

Μαμηθήκαμε στα oφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
winrar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
7z και απο εδώ.

Αλλα πνίγεστε λίγο σε μια κουταλιά νερό. Το winrar παρόλο που έχει 30 μέρες, εμένα δεν μου είχε λήξει ποτέ.
Απο την άλλη με το 7z ξέρεις τι βάζεις στον υπολογιστή σου.

Για όσους θέλουν συγκρίσεις:

https://gomeler.com/2006/07/08/file-compression-review/ (διαβάστε και τα σχόλια όμως)
https://www.rojakpot.com/showarticle.aspx?artno=4&pgno=11

Απο ότι φαίνεται το 7z κάνει καλύτερη συμπίεση και είναι πραγματικά free, ενώ το winrar είναι πιο γρήγορο αλλα είναι proprietary. Διαλέγετε και παίρνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetyCat

Νεοφερμένος

Η SweetyCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Eδω μπορειτε να κανετε οτι θελετε με glitter δλδ​


:D
:D
:D
:D
:D
:D:D:D:D:D:D
:D:D:D
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • z4a8e6ccd96921.gif
    z4a8e6ccd96921.gif
    14.3 KB · Εμφανίσεις: 95

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Πως το εννοείς σαν visual?lol

Νομίζω πως εδώ πρέπει να συμφωνήσω λίγο με τον Eukleidh. Το Mac έχει άπειρες δυνατότητες, εκατομμύρια πλεονεκτήματα απ' τα Windows, αλλά ένα από τα ελάχιστα μειονεκτήματα, είναι ότι τα περισσότερα προγράμματα που έχουν αγαπήσει οι χρήστες windows δεν είναι συμβατά με mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetyCat

Νεοφερμένος

Η SweetyCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Να μερικα links ου θα βρειτε εδω , εδω και εδω !!!





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicky

Νεοφερμένος

Η nicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τόπικ, αν όχι συγχωρήστε με, αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας...

Επειδή είναι απο τους ομορφότερους ήχους το χουρχούρισμα της γάτας το έβαλα σε ήχο μηνήματος στο κινήτό και απλά... με ηρεμεί.
https://www.4shared.com/file/126899568/206ac4dd/Cat_Purring_ringtone.html

Και ήχο κλήσης έβαλα νιαούρισμα απο γατάκι...είναι τόσο αληθινό και δυνατό που εχτες μέσα σε μαγαζί όλοι κοιτούσαν κάτω απο τις καρέκλες μήπως δουν κανένα γατάκι...
https://www.4shared.com/file/126900829/809d5c42/Cat_Meow.html
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis-Vivi

Νεοφερμένος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al_zogo

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
νομίζω, ότι από όλες τις προτεινόμενες λύσεις που γράφτηκαν, μέχρι στιγμής, τελικά η καλύτερη ήταν αυτή του Agahnim. Έχει απόλυτο δίκιο!

Παραδέχομαι ότι κι εγώ έκανα λάθος. Όταν ανέβει επικίνδυνα η θερμοκρασία, ο υπολογιστής κλείνει και δεν κάνει επανεκκίνηση, ζητώ συγνώμη για το λάθος μου...

Έτσι λοιπόν προτείνω να ακολουθήσεις πιστά ότι σου έγραψε ο Agahnim ο οποίος ήταν και ο μόνος τελικά που σκέφτηκε πριν σου προτείνει μια λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Nevermind...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον ήχο του λάπτοπ μου.Υπάρχουν φορές που έχω ήχο αλλά και άλλες που δεν έχω.Να σημειώσω ότι όποτε έχω ήχο ένα εικνονίδιο εμφανίζεται κάτω δεξιά.Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
α) Vista η xp.
b) Δοκίμασε να ξαναεγκαταστήσεις τους drivers της καρτας ήχου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top