Mac or Linux!!

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
I want your opinion for what from these to install!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τα mac πως θα τα εγκαταταστήσεις ;

Υπάρχουν modifications που θα τα σετάρουν στα PC αλλά υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας. Mac θα αγοράσεις αν είναι για να ευχαριστηθείς.

Linux ftw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al_zogo

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αναλόγος, γιατί δουλεία το θες. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι αν θες να κάνεις μια πολύ καλή και σοβαρή δουλειά, θα πρέπει να αγοράσεις έναν μακ. Όχι να εγκαταστήσεις μακ στον υπολογιστή σου, είπαμε δουλειά, όχι να κοιροιδευόμαστε, το μακ είναι μακ μόνο όταν ανεφερόμαστε σε ολόκληρο μηχάνημα (τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου).

Αν σε περίπτωση που δεν έχεις τουλάχιστον ενάμισι χιλιάρικο για να κάνεις την πλάκα σου για να αγοράσεις ένα μακ για να λες μόνο ότι έχεις ένα καλύτερο μηχάνημα (εννοώ χωρίς να είναι απαραίτητο για τη δουλειά σου), τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα να εγκαταστήσεις κάποια έκδοση λινουξ να κάνεις άνετα τη δουλειά σου.

Αυτή ήταν λοιπόν η δική μου γνώμη για το θέμα σου φίλε μου. Να σημειώσω όμως πως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μακ στη ζωή μου. ότι λέω το ξέρω από διάφορες συζητήσεις αλλά και επειδή ετοιμάζομαι να αγοράσω μακ γιατί μου είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου. Λινουξ όμως έχω χρησιμοποιήσει (καλή ώρα) και έχει ησυχάσει το κεφάλι μου εδώ και ενάμιση χρόνο που τα έχω εγκατεστημένα, πραγματικά δεν μου λείπει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μάλλον για Λίνουξ με βλέπω!Βασικά θέλω να έχω 2 λειτουργικά!Και windows και λίνουξ..
Μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας γι'αυτό;
-----------------------------------------
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Leopard είναι φανταστικά στα προτείνω ανεπιφύλακτα. Αν αποφασίσεις για dual boot κλπ με leoprd just pm me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είναι πιο καλά από Λίνουξ;...για να ξεκαθαρίσω εγώ θέλω 1 λειτουργικό που να μην κρασάρει και γενικά να είναι <καλό> και σταθερό!Τα βίστα με πέθαναν.....άλλαξα 2-3 αν και με έχουν πραγματικά μαμίσει σε παραθυράκια με διάφορα λάθη που +βαίνουν!!!Έλεος!!Ούτε install δεν μπορώ να κάνω...είναι σε τραγική κατάσταση το λάπτοπ....και θέλω να βάλω windows 7 και 1 άλλο <καλό> λειτουργικό!!..

(Έχω 250 gb μνήμη στον σκληρό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Και τα μακ και τα λινουξ είναι σταθερά. Τα Μακ απλώς είναι τα πιο καλά στην εμφάνιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τι εννοείς στην εμφάνιση; Ως παρουσίαση είναι καλά κι έτσι, αλλά όπως έχω ξαναπεί άμα θες τέτοιου είδους προγράμματα που έχουν τα windows, μάλλον θα απογοητευτείς. Τη γνώμη μου σ' αυτό το θέμα την έχω ξαναπεί και ούτε έχω το χρόνο ούτε τη διάθεση να τα ξαναλέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ναι σαν εμφανιση λέω. Φυσικά στα μακ ούτε η ποικιλία προγραμματων είναι μεγάλη,ούτε τα γνωστα προγραμματα είναι ιδια σε εμφανιση ουτε και θα τα βρεις εύκολα.

Αν θες τη γνώμη μου για λαπτοπ, δεν χρεαιζεται να εχεις 2 λειτουργικά. Αφενός μεν είναι βεβαιο οτι το ε΄να δε θα το λειτουργείς και αφ ετερου γιατί να επιβαρύνεις το λαπτοπ σου. Ωστόσο αμα θέλεις σου προτείνω 7 και μακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Είναι σαν να ρωτάς αν θα βάλεις στο τόστ σου γραβιέρα ή κασέρι.
Σε άλλους αρέσει η γραβιέρα, σε άλλους το κασέρι, αν και νομίζω οτι η γραβιέρα είναι πιο ελαφρύ τυρί.
Δες που υπάρχουν οι εφαρμογές που θες να χρησιμοποιείς και διάλεξε εκείνο το λειτουργικό.

Το λειτουργικό του Mac, σε πολύ ελέυθερη ερμηνεία, είναι κάτι ανάμεσα σε Windows και Linux, οπότε αυτό που θα πρότεινα, είναι να έχεις Windows(vista ή 7)+Linux στο μηχάνημα σε περίπτωση που παίζεις παιχνίδια (στα windows θα έχεις μόνο τα παιχνίδια και τίποτα άλλο) ή ένα Mac σε περίπτωση που δεν παίζεις (ή παίζεις κάποια παιχνίδια που σίγουρα ξέρεις οτι υπάρχουν εκδόσεις για mac)

Απο την άλλη,
-----------------------------------------
Είναι σαν να ρωτάς αν θα βάλεις στο τόστ σου γραβιέρα ή κασέρι.
Σε άλλους αρέσει η γραβιέρα, σε άλλους το κασέρι, αν και νομίζω οτι η γραβιέρα είναι πιο ελαφρύ τυρί.
Δες που υπάρχουν οι εφαρμογές που θες να χρησιμοποιείς και διάλεξε εκείνο το λειτουργικό.

Το λειτουργικό του Mac, σε πολύ ελέυθερη ερμηνεία, είναι κάτι ανάμεσα σε Windows και Linux, οπότε αυτό που θα πρότεινα, είναι να έχεις Windows(vista ή 7)+Linux στο μηχάνημα σε περίπτωση που παίζεις παιχνίδια (στα windows θα έχεις μόνο τα παιχνίδια και τίποτα άλλο) ή ένα Mac σε περίπτωση που δεν παίζεις (ή παίζεις κάποια παιχνίδια που σίγουρα ξέρεις οτι υπάρχουν εκδόσεις για mac)

Απο την άλλη,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Σε λάπτοπ ποιος ο λόγος του dual?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
[...] Αν θες τη γνώμη μου για λαπτοπ, δεν χρεαιζεται να εχεις 2 λειτουργικά. Αφενός μεν είναι βεβαιο οτι το ε΄να δε θα το λειτουργείς και αφ ετερου γιατί να επιβαρύνεις το λαπτοπ σου. Ωστόσο αμα θέλεις σου προτείνω 7 και μακ.

Δεν επιβαρύνεις το laptop/pc (αν εξαιρέσεις τη χωρητικότητα του σκληρού) βάζοντας πάνω από ένα λειτουργικό.

Βέβαια, δεν έχει νόημα να βάλεις ένα λειτουργικό που δεν θα το χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να λες πως το έχεις εγκατεστημένο...

Σε λάπτοπ ποιος ο λόγος του dual?

Ακριβώς ο ίδιος με εκείνον του desktop. Δεν καταλαβαίνω την απορία σου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Σε έναν περιορισμένο δίσκο 250 αν φας τα 20+ Gb μην πβ και παραπάνω μόνο για λειτουργικά.... Εξ αλλου αν θες την αποψή μου δν νομίζω πως θα χρήσιμοποιησει ςτο δεύτερο βοοτ ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al_zogo

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εγώ πάντως έχω μόνο linux στον υπολογιστή μου. Τα windows τα έχω βγάλει εντελώς και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου εδώ και ενάμιση χρόνο. Προσεχώς θα αγοράσω και ένα Mac γιατί το χρειάζομαι για τη δουλειά μου (AutoCad, Photoshop, CorelDraw, κλπ).

Προσοχή μεγάλη θέλει όμως όταν μιλάμε για Linux σε Laptop! Πολλές φορές δεν είναι συμβατά. Αν όμως το έχεις πάρει απόφαση βάλε Ubuntu 9.04 ή τα 8.10 (τα 8.10 νομίζω οτι είναι λίγο καλύτερα).

Πάνε βρές κάποια έκδοση Ubuntu και κατέβασέ την, κάψτο σε ένα DVD και εκείνησε με αυτό. Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις εγκατάσταση, μπορείς να τρέξεις το λειτουργικό χωρίς να το εγκαταστήσεις, απλά bootαρε απ το dvd. Κάντο λοιπόν, δοκίμασέ το, δες αν είναι πλήρως συμβατό, αν σ αρέσει και πάρε τις αποφάσεις σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι για 7 και λίνουξ κυρίως για παιχνίδια θέλω τα 7 και για κανονική χρήση τα λίνουνξ..τι λετε?αλλά θα βρω drivers για λίνουξ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αυτό πρεπει να διευθετηθει πριν βάλεις λινουξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σε λάπτοπ ποιος ο λόγος του dual?

Ίσα ίσα στο λαπ είναι που μετράει περισσότερο το d-b.

Δεν επιβαρύνεις το laptop/pc (αν εξαιρέσεις τη χωρητικότητα του σκληρού) βάζοντας πάνω από ένα λειτουργικό.

Βέβαια, δεν έχει νόημα να βάλεις ένα λειτουργικό που δεν θα το χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να λες πως το έχεις εγκατεστημένο...



Ακριβώς ο ίδιος με εκείνον του desktop. Δεν καταλαβαίνω την απορία σου ...

Εχεις απόλυτο δίκιο, (με ορισμένες προυποθέσεις βασικά - π.χ. fragmentation). Ακόμα και απλά εγκατεστημένο να έχουν ένα Linuxaki και να το bootatoun μια φορά τον μήνα καλά είναι, μια καλή αρχή.

(Φυσικά μετά θα "γκρινιάζουν" πώς βάζω "να φορτώνει default windows", ή "θέλω τον bootloader των windows" και όταν (σύντομα) σβήσουν το partition με το linux για να περάσουν τα mp3 του γονίδη, θα γκρινιάζουν πάλι "πώς φτιάχνω το MBR")

Αλλά ναι, αυτά δεν έχουν σχέση με το θέμα :P

Σε έναν περιορισμένο δίσκο 250 αν φας τα 20+ Gb μην πβ και παραπάνω μόνο για λειτουργικά.... Εξ αλλου αν θες την αποψή μου δν νομίζω πως θα χρήσιμοποιησει ςτο δεύτερο βοοτ ποτε

Το 17άρι λαπτοπ μου (όπως και σε πολλά 17άρια) έχει 2 σκληρούς δίσκους, ή θέση για 2ο.

Επίσης 2,5άρης 320 GB έχει στο 50αρικο, και 500άρης στις 7200 στο 100αρικο οποτε κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καν θέμα χώρου.

Εγώ bootarw backtrack κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι σοβαρό, και vista κάθε φορά που θέλω κάτι ασόβαρο.


(Edit - πάντα μιλάμε για hdds με κινητά μέρη και όχι ssd ε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εγώ πάντως έχω μόνο linux στον υπολογιστή μου. Τα windows τα έχω βγάλει εντελώς και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου εδώ και ενάμιση χρόνο. Προσεχώς θα αγοράσω και ένα Mac γιατί το χρειάζομαι για τη δουλειά μου (AutoCad, Photoshop, CorelDraw, κλπ).

Just FYI, τα AutoCad και CorelDraw είναι windows-only, οπότε αν πάρεις mac για να τα τρέχεις θα απογοητευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ίσα ίσα στο λαπ είναι που μετράει περισσότερο το d-b.



Εχεις απόλυτο δίκιο, (με ορισμένες προυποθέσεις βασικά - π.χ. fragmentation). Ακόμα και απλά εγκατεστημένο να έχουν ένα Linuxaki και να το bootatoun μια φορά τον μήνα καλά είναι, μια καλή αρχή.

(Φυσικά μετά θα "γκρινιάζουν" πώς βάζω "να φορτώνει default windows", ή "θέλω τον bootloader των windows" και όταν (σύντομα) σβήσουν το partition με το linux για να περάσουν τα mp3 του γονίδη, θα γκρινιάζουν πάλι "πώς φτιάχνω το MBR")

Αλλά ναι, αυτά δεν έχουν σχέση με το θέμα :P



Το 17άρι λαπτοπ μου (όπως και σε πολλά 17άρια) έχει 2 σκληρούς δίσκους, ή θέση για 2ο.

Επίσης 2,5άρης 320 GB έχει στο 50αρικο, και 500άρης στις 7200 στο 100αρικο οποτε κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καν θέμα χώρου.

Εγώ bootarw backtrack κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι σοβαρό, και vista κάθε φορά που θέλω κάτι ασόβαρο.


(Edit - πάντα μιλάμε για hdds με κινητά μέρη και όχι ssd ε?)
?????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top