Επιχειρηματικότητα

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί ποτέ να δημιουργήσετε τη δική σας επιχείρηση? Ή θα θέλατε να το κάνετε μελλοντικά? Πώς σας φαίνεται μια τέτοια προοπτική?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αν περάσω ψυχόλογία ..... στο μέλλον......ίσως ανοίξω γραφείο

μετά θα ήθελα πολύ να ανοίξω ένα εστιατορ. με μεξικάνικη κουζίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν μπορω να προβλεψω "ποσο" μελλοντικα θα μπορεσω να κανω δικη μου επιχειρηση-γραφειο, αλλα ο απωτερος στοχος αυτος ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εμενα αυτος ειναι ο στοχος μου και τυπικα το εχω καταφερει, αν και ακομα δεν εχω μπλεξει με εφοριες,βιβλια κλπ.
Ομως μελλοντικα θα το κανω και αυτο. Ακομα και οι σπουδες που χρειαζονται (δε μιλαω για skills αλλα για σπουδες ε) για τη συγκεκριμενη δουλεια, που δεν τις εχω απολυτα, και αυτες προσπαθω να τις αποκτησω..

Για να το κανεις, δλδ να εισαι εσυ το αφεντικο, δεν αρκει να γνωριζεις μονο το επαγγελμα σου αλλα και λιγο πως λειτουργουν τα πραγματα.. πως να μανατζαρεις, λιγο pr - hr, λιγες ακρες.. ολα χρειαζονται. Ειναι νομιζω το μυστικο της επιτυχιας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ναι το έχω σκεφτεί και έχω κάνει μερικά βηματάκια τα οποία στο μέλλον θέλω να ελπίζω οτι θα γίνουν πολύ μεγαλύτερα... Πιστεύω αξίζει να ρισκάρεις και να δοκιμάζει για κάτι δικό σου...

ps. Zanin, στο εύχομαι να τα καταφέρεις και οταν με το καλό, θα σου κάνω πρώτος επίσκεψη! ;)

ps2. PR και άκρες είνα ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ για το θέμα που συζητάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Ναι το έχω σκεφτεί και έχω κάνει μερικά βηματάκια τα οποία στο μέλλον θέλω να ελπίζω οτι θα γίνουν πολύ μεγαλύτερα... Πιστεύω αξίζει να ρισκάρεις και να δοκιμάζει για κάτι δικό σου...

ps. Zanin, στο εύχομαι να τα καταφέρεις και οταν με το καλό, θα σου κάνω πρώτος επίσκεψη! ;)

ps2. PR και άκρες είνα ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ για το θέμα που συζητάμε...
για σενα οι 10 πρώτες επισκέψεις είναι δωρεάν.....υπολογισε ότι ζητάνε 50 ευρό την επισκεψη/ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
στο μεξικανικο δε θα σου ρθω αλλα για ψυχαναλυση σιγουρα!!!
οντως, ο καλυτερος να σαι, αμα δεν ξερεις πως να προβληθεις και πως να διατηρηθεις σε σωστο ranking... :/:
το παλευουμε ομως! ε??? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
για σενα οι 10 πρώτες επισκέψεις είναι δωρεάν.....υπολογισε ότι ζητάνε 50 ευρό την επισκεψη/ώρα

Για το μεξικάνικο μιλάμε ε??? Γιαμ Γιαμ!!! :P;)

ps. Αλλά και για μια ψυχανάλυση δεν θα έλεγα όχι... βέβαια μετά μπορεί να χρειαστείς και εσυ ψυχολογο-ψυχίατρο! :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμενα μου λενε οτι εχω πολυ επειχηριματικο μυαλο, οστωσω θα ηθελα να μεινω μακρια απο επειχηρεις καθος το ανχως ειναι τεραστιο και η πρωσοπικη ζωη ολο και μικρενοι. Δεν θα μπορω να ευχαριστιθω τπτ και η επειχηριση θα ειναι παντα στο μυαλο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ε καλά αν ανοίξω μεξικάνικο θα σας κεράσω όλους:beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εμενα μου λενε οτι εχω πολυ επειχηριματικο μυαλο, οστωσω θα ηθελα να μεινω μακρια απο επειχηρεις καθος το ανχως ειναι τεραστιο και η πρωσοπικη ζωη ολο και μικρενοι. Δεν θα μπορω να ευχαριστιθω τπτ και η επειχηριση θα ειναι παντα στο μυαλο μου

Don't take this the wrong way αλλα (εκτος αν εχεις δυσλεξια) αντι να σκεφτεσαι το αν θα εχεις επιχειρηση, σκεψου να διαβαζεις λιγο περισσοτερο.

Εχω δικια μου επιχειρηση (του μπαμπα για να ειμαι ειλικρινης :redface: ) και την προτιμω κατα πολυ απο το να δουλευω για καποιον αλλο. Εχει πλεονεκτηματα, εχει και μειονεκτηματα, οποτε ειναι τελειως θεμα χαρακτηρα και προτεραιοτητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχω δικια μου επιχειρηση (του μπαμπα για να ειμαι ειλικρινης :redface: ) και την προτιμω κατα πολυ απο το να δουλευω για καποιον αλλο. Εχει πλεονεκτηματα, εχει και μειονεκτηματα, οποτε ειναι τελειως θεμα χαρακτηρα και προτεραιοτητων.

Φυσικα μεγαλο ρολο παιζει και το τι αλλο επαγκελμα θα μπορουσες να ακολουθεισεις.... Απο το να ειμαι ιδιωτικος υπαλιλος με 3 και 60 πχ θα προτιμουσα να μπω στο ανχος μια επειχηρισης, αλλα αν ας πουμε ειχα μια υψιλοβαθμη θεση στον στρατο η στην αστυνομια θα προτιμουσα να ειμαι αξιοματικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εχει πλεονεκτηματα, εχει και μειονεκτηματα, οποτε ειναι τελειως θεμα χαρακτηρα και προτεραιοτητων.

Δηλαδή?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ε κοιτα οταν εχεις δικια σου δουλεια, οριζεις τα ωραρια σου, τον ογκο της εργασιας, δεν εχεις κανεναν μ@λ@κ@ πανω απο το κεφαλι σου και στις περισσοτερες περιπτωσεις τα λεφτα ειναι περισσοτερα. Επισης αισθανεσαι οτι δημιουργεις.

Απο την αλλη εχεις περισσοτερες ευθυνες, περισσοτερο αγχος, οταν γινει το λαθος τα λεφτα θα βγουν απο την δικια σου τσεπη, και παντα εχεις καποιους πελατες πανω απο το κεφαλι σου αντι για αφεντικο, και πολλες φορες δουλευεις πολυ περισσοτερο απο τον μεσο υπαλληλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εμενα μου λενε οτι εχω πολυ επειχηριματικο μυαλο, οστωσω θα ηθελα να μεινω μακρια απο επειχηρεις καθος το ανχως ειναι τεραστιο και η πρωσοπικη ζωη ολο και μικρενοι. Δεν θα μπορω να ευχαριστιθω τπτ και η επειχηριση θα ειναι παντα στο μυαλο μου

ρε βαλτο αυτο το δειορ8οτειρη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο εύκολο να ορίσεις τα ωράρια σου πάντα, ανάλογα για τη δουλειά μιλάμε... Τον όγκο εργασίας πιστεύω ότι δεν τον ορίζεις, απλά τον μοιράζεις, λες πχ ότι έχω τόση δούλευα να κάνω, θα κάνω τόση σήμερα, τόση αύριο και τόση μεθαύριο. άλλωστε δεν πιστεύω πως άμα έρθει ένας πελάτης παραπάνω θα τον διώξεις...
Για να μην φαίνεται σαν να είμαι καθέτως, πάνω από όλα εξαρτάτε από τον τύπο της δουλειάς, και κύριος το τι θα κανείς εσύ ο ιδίως. Εγώ θα ήθελα να μπω στης ένοπλες δυνάμεις, στο λιμενικό η στην αστυνομία, όμως θα ήτανε καλύτερα για μένα να αναλάβω την κατασκευαστική του πατέρα μου. Προτιμώ όμως της ένοπλες δυνάμεις γιατί είναι σίγουρη δούλευα, χωρίς ιδιαίτερο άγχος και μου αρέσει απίστευτα (και ας έχω τον κάθε ανώτερο να μου βγάζει το λάδι, είμαι μαζόχα και μου αρέσει αυτό το πράγμα) και ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα περάσει σε εμένα η κατασκευαστική.
όμωςπριν από την κατασκευαστική ο πατέρας μου είχε πιτσερια και ήτανε εργολάβος. Σαν εστιάτορας δεν είχε ιδιαίτερο ελεύθερο χρόνο, ήτανε συνεχεία μέσα στο άγχος, έτρεχε συνεχώς κλπ,κλπ. όμως πιστεύω είναι πολύ περισσότεροι αυτοί που έχουν εστιατόρια και αλλά τετια "συνηθισμένα" παρά κατασκευαστικές. Για αυτό μίλησα με γνώμονα τα πιο συνηθισμένα
Εσύ αν επιτρέπετε τι εταιρία έχεις;

Gio δεν ενεργοποιείτε μόνο του και ξεχνιέμαι εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Το βασικο ειναι να σου αρεσει αυτο που κανεις. Αν εσυ θες να πας στις ενοπλες δυναμεις και δεν σου αρεσει η δουλεια του πατερα σου, το κριτηριο της αποφασης σου πρεπει να ειναι αυτο.
Φυσικα στην περιπτωση του εστιατοριου πολλα απο αυτα που ειπα δεν ισχυουν, κρινω κι εγω απο τα δικα μου δεδομενα. Αλλα και παλι μπορεις να ορισεις πχ ποιες ωρες και μερες θα ειναι κλειστο, ποσο προσωπικο θα εχεις ωστε να δουλευεις εσυ λιγοτερο κλπ...
Εγω ασχολουμαι με εκδοσεις-τυπογραφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν κάποιος είναι ιδιοκτήτης ενός μαγαζιού και έχει προσωπικό, δηλαδή δεν το δουλεύει ο ίδιος, για ποιο λόγο θα πρέπει να τρέχει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν κάποιος είναι ιδιοκτήτης ενός μαγαζιού και έχει προσωπικό, δηλαδή δεν το δουλεύει ο ίδιος, για ποιο λόγο θα πρέπει να τρέχει?:hmm:

Ειναι το πρωσοπικο να ειναι σε θεση να κανει ολες τις δουλιες (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, φορους ,παραγκελειες κλπ) να ελεχνει την ολη κατασταση και στο κατω κατω εισαι εσυ σε θεση να εμπειστευτεις τοσο πολυ τους υπαλιλους σου; Δεν το νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top