Πως υπολογίζει η ΔΕΗ τον ΕΝΑΝΤΙ;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,501 μηνύματα.
Όχι κυριολεκτικά ευτυχώς. Σήμερα έλαβα τον ΕΝΑΝΤΙ από 11ο του '06 εως 1ο του '07 και ήταν κομμάτι τσούξει τσούξει. Τι να κάνω όμως, θα τα πληρώσω. Το ερώτημα είναι τι μπορώ να περιμένω από τον εκκαθαριστικό. Διαβάζω πίσω τις πληροφορίες και λέει "για την έκδοση του ΕΝΑΝΤΙ λαμβάνονται υπόψη καταναλώσεις που πραγματοποιήσατε το τελευταίο έτος", δηλαδή για κάτσε ρε φίλε, στον ΕΝΑΝΤΙ τι μέτραγες; Όλο το έτος; Αφού 2,5-3 μηνάκια είναι η διάρκεια επάνω. Και στον εκκαθαριστικό θα μου ξανακόψεις τον κωκώ;:|

Πως λειτουργούν ακριβώς όλες αυτές οι ιστορίες με τις μετρήσεις έναντι-εκκαθαριστικοί; Μπορώ με πιό λογική χρήση από σήμερα και μπρός να γλυτώσω κάτι από τον εκκαθαριστικό ή έχει γίνει κι εκεί η ζημιά;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα νομιζω οτι το εναντι ειναι κατι σαν μεσος ορος ολου του χρονου, πιανουνε τι εκαψες το διερουν δια καπιον αριθμο και αυτο το πληρωνεις, οταν λοιπον γινει η μετρηση αν εχεις καψει λιγοτερο θα σου επιστρεψουν λευτα, αν εχει καψει περισσοτερο θα πληρωσεις την διαφορα.
Ας επιβεβεωσει η ας απορριψει καπιος που ξερει καλητερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
stoν εκαθαριστικό έρχονται και κάνουν μέτρηση. οπότε πάει ως εξής
από την τελευταία μέτρηση (προηγ εκαθθαριστικός) έχεις κάψει τόσο=τόσα λεφτά

τόσα που έπρεπε στο τρίμηνο να σε χρεώσουμε λοιπόν- τι σε χρεώσαμε "εναντι" στο μέσο του διαστήματος=τόσα πρέπει να μας πληρώσεις τώρα...

οπότε θεωρητικά με πιο λογική χρήση μέχρι την επόμενη μέτρηση [λέει πότε είναι] ναι, μπορείς να γλυτώσεις το απανωτό εγκεφαλικό :)


edit: απλά στον έναντι ακριβώς επειδή δεν έχουν μέτρηση και τρόπον τινά σε χρεώνουν "ότι νάναι" σου λέει πίσω ότι λαμβάνουν υπόψην τους τι κατανάλωσες τον προηγούμενο χρόνο και βγάζουν κατ'εκτίμηση ένα ποσό για το χρονικό διάστημα που αναφέρεται ο λογαριασμός ["αν θεωρήσουμε ότι συμπεριφέρεσαι αυτό το δίμηνο -ή όσο είναι τέσπα- όπως συμπεριφερόσουν τους προηγούμενους 12 μήνες θα έχεις κατανάλωση κάπου τόσο"]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,501 μηνύματα.
Συγχωρέστε με για την άγνοιά μου αλλά αυτό σημαίνει ότι ο ΕΝΑΝΤΙ δεν βασίζεται σε πραγματική επιτόπια μέτρηση, έτσι;:confused:

Αυτά για τους εκκαθαριστικούς ότι μετράνε και αφαιρούν τον έναντι τα διαβάζω επάνω στους λογαριασμούς, εντάξει τα πιάνω. Απλά επειδή ερεύνησα και παλαιότερους έναντι και αμέσως επόμενους εκκαθαριστικούς, πάντα οι εκκαθαριστικοί ήταν γμς τα και λεω δε το γλυτώνω το διπλό.

Τώρα είδα το edit της XRZ, ευχαριστώ κούκλα μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ο έναντι λογαριασμός, (απ' όσο θυμάμαι από αυτά που μας λέγανε στη σχολή) βγαίνει από τον μέσο όρο του αντίστοιχου εκαθαριστικού των δύο τελευταίων ετών....



πχ: αν πέρυσι, ο ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ 11/05~03/06 ήταν 100 ευρώ, και ο αντίστοιχος πρόπερσυ ήταν 120 ευρώ, τότε ο ΕΝΑΝΤΙ φέτος (11/06~01/07) θα είναι ((100+120)/2)/2 = 55...
(ή τουλάχιστον κάπως έτσι....)




ΥΓ>πάντα με κάποια επιφύλαξη, καθώς έχω χρόνια να τα ξεσκονίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,501 μηνύματα.
ο έναντι λογαριασμός, (απ' όσο θυμάμαι από αυτά που μας λέγανε στη σχολή) βγαίνει από τον μέσο όρο του αντίστοιχου εκαθαριστικού των δύο τελευταίων ετών....



πχ: αν πέρυσι, ο ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ 11/05~03/06 ήταν 100 ευρώ, και ο αντίστοιχος πρόπερσυ ήταν 120 ευρώ, τότε ο ΕΝΑΝΤΙ φέτος (11/06~01/07) θα είναι ((100+120)/2)/2 = 55...
(ή τουλάχιστον κάπως έτσι....)




ΥΓ>πάντα με κάποια επιφύλαξη, καθώς έχω χρόνια να τα ξεσκονίσω...

Αμ μακάρι να ήταν 55. 170 είναι και τραβάω τα βυζιά μου (mi scuzi) μ' αυτά που βλέπω. Τι στα κομμάτια υπολογίσανε πανάθεμα....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
καλά το 55 ήταν παράδειγμα...
μήπως πέρυσι/πρόπερσι είχες κάνει τίποτα κουλούς λογαριασμούς; :hmm:

(άσε κι εγώ κάτι τέτοιο περιμένω, και φοβάμαι... :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πάντως αν ο ένασ είναι 100 και ο άλλος 120 ο 3ος (μ.ο. των 2) θα είναι 110 :/:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
πάντως αν ο ένασ είναι 100 και ο άλλος 120 ο 3ος (μ.ο. των 2) θα είναι 110 :/:

:P

τα 100 & 120 αναφέρονται σε τετράμηνο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τα 100 & 120 αναφέρονται σε τετράμηνο....:P


good point! δεν το συνειδητοποίησα! :redface::redface: :)



edit: δλδ να σας ρωτήσω κάτι που μου δημιουργήθηκε απορία με αφορμή το thread... εμένα εδώ και 7-8 χρόνια που μένω μόνη και πληρώνω λογαριασμούς οι λογαριασμοί δεν έχουν διαφοροποιήσεις... πχ τα τελευταία 2 χρόνια που θυμάμαι [δεδομένου ότι θερμοσίφωνας το χειμώνα-air condition το καλοκαίρι δεν έχω τρελές διαφοροποιήσεις σε κατανάλωση] ΠΑΝΤΑ 55 +- 10 ευρώ μου έρχεται είτε έναντι είναι είτε εκκαθαριστικός...

Εσείς έχετε παρατηρήσει δλδ στους λογαριασμούς σας διαφορές προς τα πάνω ή προς τα κάτω [καλά λέμε τώρα! :P] χωρίς "σοβαρή" δικαιολογία? εννοώ ....170 ευρώ μου φαίνονται τραγικά πολλά για ΔΕΗ [κ όχι μόνο με τα δικά μου μεγέθη-60 τετραγωνικά σπίτι- αλλά και των γονιών μου πχ με 3-πλάσιο σπίτι τόσο πολύ δεν ερχεται :confused:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η ΧΡΖ καλά τα είπε.

Valder πρακτικά άκου.
Πληρώνεις ΔΕΗ μιά φορά το 4μηνό όπου γίνεται και μέτρηση. Η ΔΕΗ όμως στέλνει λογαριασμούς κάθε 2 μήνες που τους ξεχωρίζει σε έναντι και εκαθαριστικούς.
Το άθροισμα των δύο είναι το ποσό που θα σου αναλογούσε αν πλήρωνες μια φορά το τετράμηνο με την επίσημη μέτρηση. Ο έναντι είναι μια πρόβλεψη πρακτικά. Και ο εκαθαριστικός είναι το ποσό που έπρεπες μείων την πρόβλεψη.

Φυσικά η πρόβλεψη μπάζει λίγο νερά αλλά οικονομικά δεν αδικείται εύκολα κάποιος από την ΔΕΗ από όσο ξέρω εγώ δλδ.Απλά να θυμάσαι ότι κάθε τετράμηνο σωστά τα έδωσες.

Τώρα ποια η λογική όλης αυτής της μπερδεψολουδιάς? Μάλλον ο προηγούμενος αιώνας, η οικονομία στην λήψη μετρήσεων, τοκισμός και να μην μαζεύεται μεγάλο ποσό στον πελάτη.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,501 μηνύματα.
Πάντα όλα γύρω στα 80 μου έρχονταν. Μόνο μια φορά ένας εκκαθαριστικός πέρσι είχε πατήσει 220 ευρώ αλλά ποτέ πολύ πάνω από τα 80 ευρώ οι συνήθεις πληρωμές. Άντε 90. Σε δυάρι μένω, δεν έχω επιχείρηση με φούρνους αλλά εντάξει τότε με τα 220 είχα ανάψει aircondition και θερμοσίφωνες, έτσι; Δεν ήρθαν τυχαία αυτά!;) Απλά ετούτος εδώ είναι έναντι και έμεινα λεβιές μόλις το είδα...:(

Άντε τώρα να γλυτώσω τη βαζελίνη στον εκκαθαριστικό....:( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
αν αυτός ο μεγάλος εκκαθαριστικός ήταν πέρυσι το μάρτιο, τότε λογικό να σου ήρθε αρκετά φέτος ο έναντι... (ειδικά αν είχες έναν αντίστοιχο πρόπερσι το μάρτη... ;) )

αν δεν έχεις τόση μεγάλη κατανάλωση όπως πέρυσι, τότε μην τον φοβάσαι τον εκκαθαριστικό... ίσα-ίσα που μπορεί να είναι και ελάχιστος...
(ενός φίλου κάποτε του είχε έρθει αρνητικός εκκαθαριστικός!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,501 μηνύματα.
αν αυτός ο μεγάλος εκκαθαριστικός ήταν πέρυσι το μάρτιο, τότε λογικό να σου ήρθε αρκετά φέτος ο έναντι... (ειδικά αν είχες έναν αντίστοιχο πρόπερσι το μάρτη... ;) )

αν δεν έχεις τόση μεγάλη κατανάλωση όπως πέρυσι, τότε μην τον φοβάσαι τον εκκαθαριστικό... ίσα-ίσα που μπορεί να είναι και ελάχιστος...
(ενός φίλου κάποτε του είχε έρθει αρνητικός εκκαθαριστικός!!!)

Η επόμενη μέτρηση είναι Μάρτιο. Το Νοέμβριο το είχα peakάρει λίγο γιατί δεν έβαζαν πετρέλαιο στην πολυκατοικία και τσίτωσα το αρκουδίσιον. Τώρα αν σε 2 μήνες κάνω το Μόγλη στη ζούγκλα με μια λάμπα κι ένα πισί και τα άλλα βασικά, ας ελπίσουμε ότι θα σωθώ.

Λες να βαράει και το πισί που το χω πολλές ώρες ανοιχτό; Με 480άρι Enermax είναι επάνω αλλά δεν παίζω παιχνίδια λόγω κάρτας γραφικών κι έτσι λογικά δε το τσιτώνει καν με ένα winamp και κατεβάσματα το βράδυ με κλειστά όλα τ άλλα, έτσι;:hmm:

Ευχαριστώ ρε παιδάκια που σκύψατε στο πρόβλημά μου!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχουν και χειρότερα... :whistle:
Εμένα πριν κάτι μήνες (που έμενα μόνη μου ακόμα) μου είχε έρθει 300 ευρώ μια φορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Υπάρχουν και χειρότερα... :whistle:
Εμένα πριν κάτι μήνες (που έμενα μόνη μου ακόμα) μου είχε έρθει 300 ευρώ μια φορά!
Μήπως ήταν από τους πρώτους σου και πλήρωνες την νύφη του προηγούμενου? Είχε συμβεί σε συμφοιτητές μου και λογικό γιατί στα ενοικιαστήρια λίγοι αλλάζουν την επωνυμία καθώς έχει νταβαντούρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα, εκκαθαριστικός ήταν, όχι έναντι! Τα air condition όλη μέρα του καλοκαιριού πλήρωνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Είναι το άτιμο φαγάνα. Εγώ στην πάτρα πάντως ψηνόμουν την μέρα αλλά δροσιζόμουν μόλις έπεφτε ο ήλιο. 5 όρος διαμπερές. Αλλά τι να το κάνεις με την άθλια υγρασία με ενσωματωμένο μπίχλα+5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμεις περιμένουμε με αγωνια ποτε θα έρθει ο επόμενος κι ελπιζουμε να ειναι εκαθαριστικός...
Εδω και 4 λογαριασμούς έρχονται ΜΟΝΟ έναντι... και τα ποσα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ.... της τάξεως των 50-60 ευρώ ενώ η κατανάλωση μας κανονικά ξεπερνάει τα 100.... με τα a/c φουλ φέτος το καλοκαίρι....
έχουμε αρχίσει τις οικονομίες από τώρα γιατί περιμένουμε να σκασει κανας λογαριασμός της τάξεως των 500 ευρω και να τραβάμε τις κοτσίδες μας :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ωραια εισται εσεις παιδια, ανυσιχιτε για 300, 400,500 ευρω... Τελικα μαλλον εχει δικιω ο πατερας μου που μου λεει να σβηνω που και που την σωμπα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top