Ελιτισμός: Υπέρ ή κατά;

Η γνώμη σας για τον ελιτισμό:
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • Υπερ, όταν σε κάποιον δίνεις περισσότερα, προσφέρει και περισσότερα

  • Υπερ, αλλά δεν νομίζω να βοηθήσει είναι ακριβώς όπως το χρήμα

  • Κατά

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είστε υπέρ ή κατά του ελιτισμού; Πιστεύετε ότι αν κάποιος βρίσκεται σε πιο υψηλή κλάση από τους υπόλοιπους μπορεί να βοηθήσει περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια επεξιγιση του ορου; Βγαινει απο το Elite η απο τον ποιητη Ελυτη; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nα βοηθήσει τι και που, εκτός από τον εαυτό του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από το γαλλικό élite που σημαίνει
"καθετί το εκλεκτό | ομάδα προσώπων που κρατούν, σε οποιαδήποτε κοινωνία, εξέχουσες θέσεις, οι εκλεκτοί μιας ομάδας ή κοινωνίας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και δλδ ο ελιτισμος τι ειναι; Να βοηθαει μια ανωτερη ομαδα μια αλλη; Οπως πχ τα αναπτιγμενα κρατη υποτιθετε οτι βοηθουν τα αναπτισομενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είστε υπέρ ή κατά του ελιτισμού; Πιστεύετε ότι αν κάποιος βρίσκεται σε πιο υψηλή κλάση από τους υπόλοιπους μπορεί να βοηθήσει περισσότερο;
Περίεργα έθεσες το θέμα… έχεις διαβάσει κάτι σχετικό με το ελιτισμό, έχεις κάποια γνώμη?
Γίνε πιο συγκεκριμένος. Γιατί… κάθε κοινωνική τάξη έχει την élite της.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί? κάθε κοινωνική τάξη έχει την ?lite της

Σωστό. Έκτος από το lubenproletariat, τώρα που το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αν καταλαβα καλα, ο exposed εννοει να υπαρχει μια ταξη μορφωμενων, διακεκριμενων, πλουσιων ανθρωπων, των οποιων η γνωμη να μετραει πιο πολυ στις αποφασεις που λαμβανονται στην κοινωνια, σε καθε επιπεδο. Αν λεω βλακειες διορθωστε με!

Εγω παντως, εκτος απο το οτι το θεωρω πολυ επικινδυνο ως συστημα, διαφωνω και με την βασικη ιδεολογια του, για λογους που βαριεμαι να εξηγησω τωρα, καποια στιγμη αργοτερα μαλλον:P. Αλλα ετσι στα γρηγορα, ψηφιζω κατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σωστό. Έκτος από το lubenproletariat, τώρα που το σκέφτομαι.
κανε μου μεταφραση...και θα σου απαντησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εμένα γιατί δεν έκανε κανείς το κόπο να μου το εξηγήσει όταν χρειάστηκε; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω καταλαβα αυτο που καταλαε η io-io και ψηφιζω επισης κατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εμένα γιατί δεν έκανε κανείς το κόπο να μου το εξηγήσει όταν χρειάστηκε; :(

Ε και εσυ! Αφου μου πεταξες ενα lubenproletariat και σε φοβηθηκε το ματι μου! Λεω σιγα μη δεν ξερει τι ειναι ο ελιτισμος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
…πολιτική , φιλοσοφική ή χαβαλέ συζήτηση θα κάνουμε? Για να κάνω και εγώ την ερευνά μου, που λέει ο λόγος…:)

Με την δουλειά μου, μέχρι το 2000, λίγο πολύ βρισκόμουν και ίσος και να ήμουν μέλος κάποιων ελιτιστικών γκρουπ. Πολλά άτομα που συναντώ καθημερινά, (για να μην αναφέρω μόνο το ε-στέκι) είναι πολύ εξυπνότεροι μου. Πρέπει αυτό να με εξοργίζει? Εγώ ανήκω στο γκρουπ ελιτε «καλύτερες μαμάδες »(λεμε τωρα) …ε δεν μπορεί να είναι όλες οι μαμάδες εκεί…και ξετετε τους λογους...
Κάποιος άλλος είναι ο καλύτερος μαθητής της τάξης του.. ανήκει στην ελιτε της τάξης του…
Η κοινωνια μας έχει ελιτε επειδή αυτή είναι η ανθρώπινη φύση.
Είμαστε διαφορετικοί. Κάποιοι είναι καλοί σε κάτι, κάποιοι άλλοι είναι καλοί σε κάτι άλλο. Ο καθένας μας ανήκει σε κάποιο ελιτε.


Βεβαία είσαι αυτό που δηλώνεις μόνο αν η κοινωνία σε αναγνωρίζει. Οπότε ανήκω σε μια ελιτε αν η ίδια η κοινωνία με αναγνωρίζει ως ελιτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
κατα γιατι ο κοσμος μας δεν χρειαζεται αυθεντιες...κατ'εμε παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και για να καταλαβω, ελιτισμος ειναι απλα ο διαχωριμος σε elite στην θεωρισα που στην πραξη ομως δεν εχει καμια διαφορα, παραμονων ψυχολογικη; Η εχει να κανει με αποφασεις, κυβερνισεις κ.α.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όχι βρε ιου-ιου, γιά το λούμπεν μιλούσα, δεν μπορούσε κανείς να μου το εξηγήσει τότε, ενώ ήταν πιπίλα όταν ήθελαν να κατηγορήσουν κάποιον.



Για τον ελιτιμισμό και τις παραφυάδες του τώρα. Είχα παρακολουθήσει και μια διάλεξη στην Πάντειο τον Φλεβάρη του '98, με τίτλο "Κοινωνικές Ελίτ" (βέβαια δεν πήγα ακριβώς για τη διάλεξη, τι να γίνεται το γωγούλι άραγε; :inlove: τέσπα. Τι έλεγα; ) Ναι. Ήταν μάπα η διάλεξη, αλλά μου άρεσε ο δομημένος τρόπος της παρουσίασης: Ορισμοί, ταξικές αλληλεπιδράσεις, χασμουρητά κλπ.Τι μου θύμισες τώρα...


…πολιτική , φιλοσοφική η χαβαλέ συζήτηση θα κάνουμε? Για να κάνω και εγώ την ερευνά μου, που λέει ο λόγος…


A μην μου θυμώνεις εμένα, γιατί ερεθίζομαι.

Στο προκείμενο. Είμαστε ικανοί πιστεύω εδώ μέσα να κάνουμε όλων των ειδών τις συζητήσεις - αλλά στις τρισάθλιες βρίσκεται όλη η απόλαυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Κατά.
Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για έναν άλλο τύπο πολιτεύματος, όπου κάποιοι είναι πιο "ίσοι" από τους υπόλοιπους και η γνώμη τους μετράει περισσότερο?Κάτι κοντά στην ολιγαρχία δηλαδή.
Όπως είπε και η roumana, σε κάθε χώρο υπάρχουν elite ανάλογα με τα κριτήρια που θέτει κάποιος.
Γενικά, μου φαίνεται παράλογο η γνώμη κάποιου να θεωρείται εξ'ορισμού σημαντικότερη από τη γνώμη κάποιου άλλου, μόνο και μόνο επειδή ο 1ος ανταποκρίνεται καλύτερα σε κάποια κριτήρια, έτσι ώστε να θεωρηθεί κάπου elite.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πάντως κυκλοφορεί ένα ανέκδοτο βασισμένο σε αληθινά γεγονότα. Έγινε μια έρευνα στην οποία οι συμμετέχοντες έπρεπε να αξιολογήσουν την κατάσταση της εξυπνάδας, της δραστηριότητας και της απόδοσής τους. Η πλυοψηφια απάντησε ότι και στα τρια, ξεπερνάνε το μέσο όρο…δηλαδή 99% ήταν "εξαιρετικοί"…στην εξυπναδα κτλ..:hehe:
οι πιθανότητες να έχεις ένα ΙQ πάνω από το μέσο όρο είναι λιγότερες από 50%…:)
Βλέπεις λοιπόν ότι εμείς έχουμε καλή γνώμη για τον εαυτό μας, και μας αρέσει να πιστεύουμε ότι ανήκουμε σε κάποια ελιτε.
A μην μου θυμώνεις εμένα,
...put my smiley down....slowly!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Όχι βρε ιου-ιου, γιά το λούμπεν μιλούσα, δεν μπορούσε κανείς να μου το εξηγήσει τότε, ενώ ήταν πιπίλα όταν ήθελαν να κατηγορήσουν κάποιον.

Αχα. Ειπα κι εγω, να εχει απορια ο Rempeskes???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top