Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Και το nod kai to avast ειναι πολυ καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μυρτω4038

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

KORNILAKIS

Νεοφερμένος

Ο KORNILAKIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εκανα εγκαθαριση του σκληρου c κ τωρα χωρισ να εχω κανει τπτα αρχιζε να γεμιζει απο μονοσ του. επισησ μπενει πααααρα πολυ αργα στο ιντερνετ αν αποθυκεψω εστω κ ενα γιγασ στο σκηρο d TI NA KAΝΩ ΗΕΛΡ ΤΗΑΝΚς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλημέρα ή μάλλον καλησπέρα

Έχω έναν υπολογιστή αρκετά παλιό. Έχει σκληρό μόλις 40GB. Τελευταία είναι πολύ αργός.Μήπως φταίει ότι έχω μόνο γύρω στα 3GB ελεύθερα; Τί θα μπορούσα να κάνω; Αν πάρω εξωτερικό σκληρό δίσκο και βάλω σχεδόν όλα τα αρχεία εκεί, ώστε ο άλλος σκληρός να είναι σχεδόν άδειος θα βοηθούσε;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Σίγουρα η μνήμη είναι ένας λόγος!!Το Pc επίσης μπορεί να γίνει αργό από spyware!!Αν μπορείς βάλε και άλλη μνήμη-αν ξέρει καποιος γνωστός σου- ή βγάλε κάποια αρχεία...
Αλλά θα μπορούσε να είναι και spyware*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Σίγουρα η μνήμη είναι ένας λόγος!!Το Pc επίσης μπορεί να γίνει αργό από spyware!!Αν μπορείς βάλε και άλλη μνήμη-αν ξέρει καποιος γνωστός σου- ή βγάλε κάποια αρχεία...
Αλλά θα μπορούσε να είναι και spyware*


Όταν λες μνήμη τί εννοείς και τί είναι το spyware?Ξέρω είμαι λίγο άσχετη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ααα..ούτε εγώ τα ξέρω καλά...ο..spyware είναι προγραμματα που κάνουν αργό το Pc!!!Για την μνήμη γράψε λάθος!
Πρώτα πρέπει να ελένξεις αν έχεις κακόβουλο πρόγραμμα...ποιο αnti-virus έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ααα..ούτε εγώ τα ξέρω καλά...ο..spyware είναι προγραμματα που κάνουν αργό το Pc!!!Για την μνήμη γράψε λάθος!
Πρώτα πρέπει να ελένξεις αν έχεις κακόβουλο πρόγραμμα...ποιο αnti-virus έχεις;

Δε νομίζω να είναι ιός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις!!!Μπορείς να μολυνθείς από το πουθενά χωρίς να κατεβάζεις ύποπτα προγράμματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Λοιπόν αγαπητη είναι πολύ απλο. Ο υπολογιστής σου εχει μνήμη( RAM εννοουμε) εστω ας πουμε 1 Gb. Επειδή ομως θέλεις να τρέχει πολλά προγραμματα αυτή η Ram γεμίζει και ετσι αναγκάζεται το pc σου να κλέβει μνήμη από τον σκληρό (virtual memory) Ελα ομως ο σκληρός είναι η πιο αργή μνήμη. ΠΟυ σημαίνει πρεπει να βάλεις Ραμ. Επίσης πρεπει μαλλον να μην βάζεις το pc να έχει πολλά π[ρογραμματα στο boot.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Αυτό εννοούσα με την μνήμη αλλα νόμιζα ότι πήγα να πω βλακεία για αυτό σταμάτησα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Για να διευκολυνθείς εσύ αλλά και εμείς καλό θα ήταν να μας πεις ποιο είναι το λειτουργικό σου σύστημα και το μέγεθος της μνήμης RAM.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Το χω πει και το ξαναλέω:

Οι σκληροί δίσκοι με κινητά μέροι (όχι οι ssd, αλλά αν είχες ssd θα το ξερες), όταν γεμίσουν πάνω από 85-90% η ταχύτητά τους μειώνεται ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ. Άρα ΝΑΙ φταίει ότι έχεις μόνο 3gb ελεύθερα. Μην πάρεις εξωτερικό δίσκο, πάρε νέο "εσωτερικό". Και μετά περνάς τα πάντα απ τον παλιό στον καινούριο. Και δεν φοβάσαι και για το παρακάτω:

Από εκεί και πέρα:

40άρης δίσκος σε desktop με παραπέμπει πίσω 8ετία (ίσως και παραπάνω?). Πάνω κάτω είσαι στο όριο (αναλόγως και με την χρήση φυσικά), οπότε να σαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να κρασάρει ανά πάσα στιιγμή. Δες βασικά το SMART status, και πάρε backup σε ότι πολύτιμο.

Συνεχίζοντας:

Απάντησα ακριβώς σε ότι ρώτησες, αν θελήσεις να γενικεύσουμε: Πώς να κάνω ένα οποιοδήποτε PC πιο γρήγορο, τότε μιλάμε και για άλλα, π.χ. startup services κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Το χω πει και το ξαναλέω:

Οι σκληροί δίσκοι με κινητά μέροι (όχι οι ssd, αλλά αν είχες ssd θα το ξερες), όταν γεμίσουν πάνω από 85-90% η ταχύτητά τους μειώνεται ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ. Άρα ΝΑΙ φταίει ότι έχεις μόνο 3gb ελεύθερα. Μην πάρεις εξωτερικό δίσκο, πάρε νέο "εσωτερικό". Και μετά περνάς τα πάντα απ τον παλιό στον καινούριο. Και δεν φοβάσαι και για το παρακάτω:

Από εκεί και πέρα:

40άρης δίσκος σε desktop με παραπέμπει πίσω 8ετία (ίσως και παραπάνω?). Πάνω κάτω είσαι στο όριο (αναλόγως και με την χρήση φυσικά), οπότε να σαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να κρασάρει ανά πάσα στιιγμή. Δες βασικά το SMART status, και πάρε backup σε ότι πολύτιμο.

Συνεχίζοντας:

Απάντησα ακριβώς σε ότι ρώτησες, αν θελήσεις να γενικεύσουμε: Πώς να κάνω ένα οποιοδήποτε PC πιο γρήγορο, τότε μιλάμε και για άλλα, π.χ. startup services κτλ


Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!!Δεν μπορώ να πάρω εξβτερικό σκληρό δίσκο και να βάλω τα αρχεά εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Εγω νομίζω πως είναι η ο επεξεργαστης η η ραμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asura97

Νεοφερμένος

Ο Asura97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Η καλυτερη λυση ειναι ενα προγραμμα σαν το Advanced System Care. Με ενα κλικ καθαριζει αχρηστα αρχεια, spyware, προβληματα της registry, γρηγοροτερη ταχυτητα του υπολογιστη, προβληματα ασφαλειας υπολογιστη, defrag και κατι σαν το HiJackThis!!! Επισης εχει και διαφορα αλλα μικροπρογραμματα που βοηθανε στην τελεια αποδοση ενος υπολογιστη!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Και εγώ αυτό έχω αλλά το πρόβλημά της καμπάνας είναι άλλο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asura97

Νεοφερμένος

Ο Asura97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Το ξερω! Αλλα βοηθαει και αυτο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Πες μας τα στοιχεία του υπολογιστή σου.Κάνε δεξί κλικ στο "My Computer",κάνε Print Screen και ανέβασε την φωτογραφία εδώ για να δούμε πόσο Ram έχεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Το ξερω! Αλλα βοηθαει και αυτο!:P
Όχι πάντα!Πολλές φορές σταματάει διάφορες διεργασίες για να κάνει πιο γρήγορο το pc:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top