Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Asura97

Νεοφερμένος

Ο Asura97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Τι διεργασιες δηλαδη?:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Όχι πάντα!Πολλές φορές σταματάει διάφορες διεργασίες για να κάνει πιο γρήγορο το pc:P
Τι να πουν και αυτοί που δουλεύουν με Windows (S)Vista ή 7.Καλώς ή κακώς το Winsxs "τρώει" -μερικές φορές- πολύ μνήμη από το σκληρό για να "τρέξει" κανονικά προγράμματα ή για να "τρέξει" κανονικά/γρήγορα ο υπολογιστής.:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κάποιες φορές-αναλόγως τις ρυθμίσεις- σταματάει κάποιες λειτουργίες του pc προς χάριν της γρηγοράδας......τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Τι διεργασιες δηλαδη?:!:
Μάλλον εννοεί ότι κλείνει προγράμματα που "τρέχουν" για να λειτουργήσει γρήγορα ο υπολογιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
παιδια τν τελυταιιο καιρο αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον υπολογιστη μου..σε καποιες φασεις αργει πολυ..ειδα μηπως υπαρχει ιος αλλα δεν βρεηκε κατι..τι να κανω;τι λετε να φταιει;

Θα μεγαλώσεις τη RAM σε ένα μέγεθος τουλάχιστον 2 GB και θα κοιτάξεις να ξεφορτώσεις το σκληρό σου. Αυτά και βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εγω νομίζω πως είναι η ο επεξεργαστης η η ραμ

Λέει ότι τώρα τελευταία της κάνει το πρόβλημα, και επίσης ρωτάει συγκεκριμένα αν συμβάλλει το ότι έχει ελάχιστο χώρο διαθεσιμο.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!!Δεν μπορώ να πάρω εξβτερικό σκληρό δίσκο και να βάλω τα αρχεά εκεί;

Μπορείς, αλλά υπάρχουν πολλά μειονεκτήματα. Η ταχύτητα πρόσβασης στα αρχεία σου περιορίζεται στη ταχύτητα της usb (καθότι εξωτερικός) (πόσο μάλλον σε usb 1.1 που πιθανολογώ ότι το Pc σου έχει, αν κρίνω απ τον σκληρό). Επίσης σκληρός 8ετίας + δεν έχει πολύ ακόμα χρόνο ζωής. Οπότε καλύτερα να αλλάξεις σκληρό κατευθείαν, παρά να έχεις το λειτουργικό + προγραμματα στον ένα και αρχεία στον άλλο.

Μάλλον εννοεί ότι κλείνει προγράμματα που "τρέχουν" για να λειτουργήσει γρήγορα ο υπολογιστής.

Κατά γενική ομολογία αυτό είναι σωστότατο. Αρκεί να ξέρεις τι κλεινεις. Από services των windows υπάρχουν πολλά ΑΧΡΗΣΤΑ με κορυφαίο το smart card (ξέρει άραγε κανένας καν τι είναι?), αλλά και services από εγκατεστηνένα prgs π έχουν την κακιά συνήθεια να φυτρώνουν στο startup (βλέπε κάτι του στυλ adobe updater κτλ). Αρκεί να ξέρετε τι κλείνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Με τα λεφτά που θα έδινες για εξωτερικό, παίρνεις τουλάχιστον ίδιο (και πολύ πιθανώς καλύτερο) εσωτερικό δίσκο άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Τι να πουν και αυτοί που δουλεύουν με Windows (S)Vista ή 7.Καλώς ή κακώς το Winsxs "τρώει" -μερικές φορές- πολύ μνήμη από το σκληρό για να "τρέξει" κανονικά προγράμματα ή για να "τρέξει" κανονικά/γρήγορα ο υπολογιστής.:down:

Εγώ που έχω 4 στο λαπτοπάκι (λόγω 32 bit αναγνωρίζει τα 3 μόνο) δεν έχω πρόβλημα. Για (S)vista λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αναγνωρίζει τα 3,3 και νομίζω ότι είναι αρκετά κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Λοιπόν, έκανα δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και μου έβγαλε αυτά:
Υπολογιστής: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz 2.41GHz, 224MB RAM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Αναβάθμισε γρήγορα τη Ram.Όσο μένεις με 224Mb θα έχεις προβλήματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Λοιπόν, έκανα δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και μου έβγαλε αυτά:
Υπολογιστής: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz 2.41GHz, 224MB RAM

Ναι, ΟΚ, βασικά άλλο PC θες, σίγουρα πρώτα φρόντισε για τον σκληρό, μετά bottleneck (bottleneck χοντρικά = εκεί που "κολάει" το σύστημα) δημιουργεί η RAM. Αλλά κάνε ΠΡΩΤΑ το κουμάντο του σκληρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harrym

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αχά.. Τώρα πως πάει το σύστημα? Ανοίγει καθόλου? Κάνεις κλικ και δεν νιώθει ξανά? Ανοίγει μια φορά και μετά τίποτα?


Θα άξιζε πιστεύω να δοκιμάσεις να ξανακάνεις install τους drivers για να δεις αν θα κάνει το ίδιο πράγμα πάλι και αν θα αλλάξει κάτι.. Ακόμα καλύτερα, μπορείς απ την Προσθαφαίρεση Προγραμμάτων να κάνεις πρώτα uninstall αυτούς που έχεις ήδη, restart και ξανά install.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
στον υπολογιστη μου ... ειναι τεραστια τα εικονιδια ξερετε πως μπορω να τα μικρινω? επισης μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να κανω αλλον μπροουζερ default? ThxXx :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
δεξί κλικ->προβολή και επιλέγεις!!
Αυτό είναι σε βίστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αν έχεις Xp, κάνε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας. Πήγαινε στα properties->Settings.

Ποιον broswer έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Πήγαινε να ανοίξεις τον άλλον και θα σου βγάλει παραθυράκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Αν έχεις Xp, κάνε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας. Πήγαινε στα properties->Settings.

Ποιον broswer έχεις;
ειχα βαλει windows 7 transformation pack και εγιναν τα εικονιδια ολα μεγαλα μετα οταν το εβγαλα εμειναν ετσι για αυτο αν μπορεις να μου πεις τιποτα πιο προχωρημενο...
και για τον μπροουζερ που λες δεν εχει σημασια γιατι το ειχα κανει πιο παλια απο τον πινακα ελεγχου αλλα δεν θυμαμαι πως.... ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Χμμ...Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.
δεν σου βγάζει παράθυρο που λέει να τον κάνεις default;
Εγώ έτσι το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οχι δυστυχως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top