Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

harrym

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πίνακας Ελέγχου -> Προσθαφαίρεση Προγραμμάτων.. πατάς αριστερά κάτω στο Ορισμός πρόσβασης και προεπιλογών προγραμμάτων.
Επιλέγεις Προσαρμογή και στην πρώτη ρύθμιση διαλέγεις ποιον browser θέλεις.
Αλλιώς σε κάθε browser κάπου υπάρχει αυτή η επιλογή που λέμε, για να γίνει default.. (π.χ. στον Firefox: Εργαλεία -> Επιλογές -> Για προχωρημένους -> Γενικά -> Έλεγχος Τώρα, στον Chrome Επιλογές->Βασικα κλπ κλπ..)



Όσο για τα εικονίδια στα XP, δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας (όπως είπαμε), Ιδιότητες, καρτέλα Εμφάνιση, Για προχωρημένους, επιλέγεις αντικείμενο Εικονίδιο και αλλάζεις το μέγεθος.. το default νομίζω είναι 35..
Τώρα που το σκέφτομαι.. στην καρτέλα Θέματα στις Ιδιότητες, αν αλλάξεις θέμα λογικά θα φτιάξουν και τα εικονίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ναι, ΟΚ, βασικά άλλο PC θες, σίγουρα πρώτα φρόντισε για τον σκληρό, μετά bottleneck (bottleneck χοντρικά = εκεί που "κολάει" το σύστημα) δημιουργεί η RAM. Αλλά κάνε ΠΡΩΤΑ το κουμάντο του σκληρού.

Το ξέρω πώς θέλει όλος άλλαγμα, αλαλά δε θέλω να ξοδέψω τόσα λεφτά...Αν άλλαξω το σκληρό πόσο περίπου θα μου κοστίσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λοιπόν, έκανα δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και μου έβγαλε αυτά:
Υπολογιστής: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz 2.41GHz, 224MB RAM

Η RAM που διαθέτεις είναι προιόν που απευθύνεται σε υπολογιστή της δεκαετίας του '90.

Με 100 ευρώ νομιζω οτι μπορείς να καλυψεις και σκληρό και RAM, αλλά αν έχεις τέτοια ram, φαντάζομαι από πότε θα την έχεις και τι τεχνολογίας θα ειναι η μητρική σου. Οπότε καλύτερα να το πετάξεις όπως ειναι και να χτίσεις ένα καινούριο υπολογιστή να τελειώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ε ευχαριστω πολυ φιλε μου... εκει που λες για τον μπροουζερ κανω προσαρμογη το προγραμα που θελω και μου εχει τις ιδιες επιλογες παλι που ειχε και πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harrym

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι εννοείς βασικά? Δεν το πιασα.. :P Πότε πριν? και τι επιλογές είχε δλδ?
Πες αν θέλεις ποιον browser θέλεις να κανεις default..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
k-meleon εχω ειμαι σιγουρος οτι δεν το ξερεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harrym

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ακουστά το είχα.. όχι ότι το χω χρησιμοποιήσει κιόλας..
Στον πίνακα ελέγχου δηλαδή τι επιλογές σου βγάζει? Τον k-meleon στον έχει?



Δες κι αυτό μήπως σε βοηθήσει καθόλου σ αυτό που θες να κάνεις.. https://kmeleon.sourceforge.net/wiki/FAQ#defaultbrowser
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καλά αν έχει SDR RAM άντε να βρει. Σε κανένα μουσείο μόνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Ανοίγει μια φορά και μετά τίποτα... δεν βρισκω [εχω(?)] τους drivers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
"Κατέβασε" το DriverMax (αν θες κλειδί ενεργοποίησης στείλε μου Pm),κάνε αναζήτηση των Drivers του υπολογιστή σου και όταν σου βγάλει το μοντέλο της κάρτας ήχου πήγαινε στο Google και γράψ'το και δίπλα γράψε driver (π.χ: Realtek HD Audio Driver).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harrym

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παλι εκανα καποια βλακεια και το 1 εικονιδιο ειναι τωρα πανω στο αλλο ας με βοηθησει καποιος παρακαλω
εχω εξπι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
και εαν την βρει δν θα ειναι φθηνη οποτε μαλλον να παρεισ κανενα καινουριο !!
κυκλοφορουν πολοι στο εμποροιο desktops με 250-3-- $ ικανοπιοιτηκ με λειτουργικο βιστα κτλ κτλ
απο τι ειδα εχεισ στο πλαισιο με 250 ,εσοπ 349+... ,στα κοσμοντατα κτλ κτλ δλδ εχεισ αρκετες φθηνες λυσεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Δεξί κλικ -> View (Προβολή) -> Auto Arrange Icons (Αυτόματη Τακτοποίηση Εικονιδίων (?) )

Το διορθώνει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Παιδιά,σας παρακαλώ βοηθήστε με.Μου κόλλησε ο υπολογιστής πριν από δύο ώρες κατά την πλοήγηση μου στο Ίντερνετ.Προσπάθησα να το κλείσω αλλά δεν έκανε τίποτα (ούτε το Ctrl-Alt-Delete δεν λειτουργούσε).Τον έκλεισα από πίσω,τον ξανάνοιξα αλλά όταν πάει να μου δείξει τους χρήστες μου γράφει:"Out Of Frequency",κλείνει,κάνει restart και μετά μου δείχνει ένα κουτάκι των Windows 7 που λέει ότι ψάχνει για προβλήματα.Ούτε με αυτό,όμως,λύνεται το πρόβλημα.Προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 RC αλλά στο τελικό restart (πριν ανοίξουν) μου έβγαλε ξανά το παραπάνω σφάλμα; Τι να κάνω;;:'( Είναι θέμα των Windows 7 ή είναι θέμα Hardware;:'(

Σας παρακαλώ βοηθήστε.
P.s:Μπορώ να μπω στα Windows 7 μόνο με "Safe Mode".
P.s1:Μου βγάζει κάθετες γραμμές κατά τη διάρκεια του ανοίγματος του υπολογιστή και όταν το πρόγραμμα που έχουν τα Windows δεν βρίσκει τίποτα μου ανοίγει αλλά μου δείχνει τη μπάρα που έχουν τα Vista.

Προσπάθησα πριν από λίγο να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 αλλά μου έγραψε:"Η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε επιτυχώς.Παρακαλούμε μην κάνετε restart αυτή τη στιγμή".Ο υπολογιστής κάνει ακόμα τα περίεργα του.Μόνο με "Safe Mode" μπορώ να μπω.Προσπάθησα να εγκαταστήσω τους "οδηγούς" της κάρτας γραφικών αλλά "κολλούσε" η εγκατάσταση.Μπορώ να βάλω το προηγούμενο λειτουργικό (Windows XP) που είχα πριν και να γίνουν όλα φυσιολογικά ή θα πρέπει να περάσει από Service; Το "Out Of Frequency" δεν καταλαβαίνω γιατί το βγάζει.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
αν εχεισ κατεθασει την πρωτη εκδοση των 7 τοτε απλα εχει αρχισει το ''τελος'' της εκδοσησ σου δηλαδη ο υπολογιστης σου θα κανει αυτοματα επανεκινιση καθε 2 ωρες και δν θυμαμε ακριβως ποτε αλλα καποια σιγκεκριμενη ημερομινια θα κλειδωσει ! ((νομιζω)) αυτα στα ειχε διευκρινισει η microsoft οταν κατευαζες τα 7






























ps. sorry για τα ορθογραφικα αλλα βιαζομαι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δοκίμασε να μπεις με safe mode και rollback σε μια παλίοτερη ημερομηνία.

Υ.Γ Δεν έχω καταλάβει ακριβώς το πρόβλημά σου καθώς έχω XP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτά παθαίνετε αν βάζετε σαν κύριο λειτουργικό δοκιμαστικές εκδόσεις...

Μάλλον δε φορτώνονται σωστά οι drivers.

Αρχική Δημοσίευση από John The Greek:
Προσπάθησα πριν από λίγο να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 αλλά μου έγραψε:"Η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε επιτυχώς.Παρακαλούμε μην κάνετε restart αυτή τη στιγμή".Ο υπολογιστής κάνει ακόμα τα περίεργα του.Μόνο με "Safe Mode" μπορώ να μπω.Προσπάθησα να εγκαταστήσω τους "οδηγούς" της κάρτας γραφικών αλλά "κολλούσε" η εγκατάσταση

Έκανες format και ξαναπέρασες τα windows ; Στα xp τουλάχιστον υπήρχε πριν την εγκατάσταση μία επιλογή να κάνεις repair. Λογικά θα υπάρχει και στα 7.

Αν δεν δουλέψει αυτό που λέει ο DimitrisMat κάνε το repair.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Το "Out Of Frequency" δεν καταλαβαίνω γιατί το βγάζει.:'(

Μήπως κατέβασες κανένα ανεξάρτητο πρόγραμμα(εκτός από τα settings) για να αλλάξεις τα Hz στην οθόνη;Και δεν τα υποστηρίζει η οθόνη σου...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω την RC1 έκδοση των Windows 7 η οποία λήγει (σύμφωνα με το site της Microsoft) τον Ιούνιο (από τον Μάρτιο θα αρχίσει τα restarts).Προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 και αυτή τη φορά με "Clean Installation" αλλά μάταια.Ο υπολογιστής ενώ έκανε εγκατάσταση κανονικά τα Windows στο restart για το τελικό άνοιγμα για τις νέες ρυθμίσεις εμφάνισε το "Out Of Frequency" και στο επόμενο restart έγραφε:"Τα Windows 7 δεν εγκαταστάθηκαν σωστά.Γίνεται επαναφορά των αρχείων και των ρυθμίσεών σας.Μην κάνετε restart σε αυτό το σημείο!".Δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα που να κάνει "ζημιά" στην οθόνη.Πήρα το cc της Fujitsu και μου είπαν ότι κατά 90% φταίει η κάρτα γραφικών.Ένας άλλος τεχνικός ,όμως, μου είπε ότι δεν ξέρουν τι συμβαίνει εφόσον δεν έχουν κοιτάξει το σύστημα.Μου είπε να μην αγοράσω ακόμα κάρτα γραφικών γιατί μπορεί στο τέλος να φανεί άχρηστη και μου είπε να τον κοιτάξει τεχνικός της περιοχής μου.Επίσης, μου είπε ότι παίζει να φταίει και η μητρική.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top