Γιατι τα windows θέλουν κάθε χρόνο format;

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Τί στο καλό λάθος κάνει η microsoft. Από πολλούς χρήστες linux και mac ακούω πως δεν κάνουν ποτέ format. Εμείς γιατί πρέπει που και πού να το κάνουμε, αν και έχουμε το πιο διαδεδομένο λειτουργικό? Τι γίνεται μέσα στον υπολογιστή μας και μειώνει την απόδοσή του??

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Τί στο καλό λάθος κάνει η microsoft. Από πολλούς χρήστες linux και mac ακούω πως δεν κάνουν ποτέ format. Εμείς γιατί πρέπει που και πού να το κάνουμε, αν και έχουμε το πιο διαδεδομένο λειτουργικό? Τι γίνεται μέσα στον υπολογιστή μας και μειώνει την απόδοσή του??

Ευχαριστώ πολύ.

Συνήθως βάζετε ένα σωρό μπούρδες μέσα γι αυτό :P
Απλά στο linux είναι σαφής ο περιορισμός του τι μπαίνει και είναι μέρος του συστήματος και τι του χρήστη ος πότε δύσκολα τα μπερδεύεις για να δημιουργήσεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γιατί κάθε χρόνο? 3,5 χρόνια τώρα δεν έχω κάνει. Βέβαια τώρα είναι στη φάση που σέρνεται απίστευτα, αλλά την πάλευε μέχρι τα 3 χρόνια. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ειναι κ επειδη τα windows ειναι το πιο διαδεμονο λειτουργικο κ μας χτυπανε πολλοι ιοι και trojans...π κανουν το pc αργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ειναι κ επειδη τα windows ειναι το πιο διαδεμονο λειτουργικο κ μας χτυπανε πολλοι ιοι και trojans...π κανουν το pc αργο...

Άραγε για τους ιούς φταίει η διάδοση ή η άχρηστη μικροσοφτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
τα windows πιστευω δν επικρατησαν τυχαια....ολοι ξερουμε τα windows με τις χτυπητες αδυναμιες τους αλλα ειναι ενα ευκολο λειτουργικο συστημα σε συνδιασμο με το οτι προσφερει στον χρηστη αρκετες δυνατοτητες,εγω πιστευω η διαδοση φταιει επειδη ειναι το πιο διαδεμενο προσπαθουν να το χτυπησουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Τί στο καλό λάθος κάνει η microsoft. Από πολλούς χρήστες linux και mac ακούω πως δεν κάνουν ποτέ format. Εμείς γιατί πρέπει που και πού να το κάνουμε, αν και έχουμε το πιο διαδεδομένο λειτουργικό? Τι γίνεται μέσα στον υπολογιστή μας και μειώνει την απόδοσή του??

Ευχαριστώ πολύ.
Λοιπόν γιατί το λειτουργικό δουλεύει αλλιώς είναι διαφορετικά φτιαγμένο.Τα windows έχουν την regisrty που όταν γεμίζει προκαλεί κολλήματα(δές εδώ) αλλά δεν είναι μόνο αυτό είναι και άλλα που παίζουν ρόλο πχ τα προγράμματα στα windows είναι εμπορικά,περισσότεροι ιοι σε αντίθεση με τα λίνουξ.Γενικά τα λίνουξ αξίζουν με τα χίλια μπορείς να κάνεις τα πάντα και καταλαβαίνεις και καλύτερα το πώς λειτουργεί το hardware και γενικά έχεις άπειρες δυνατότητες για παραμετροποιήσεις(γραφικές κλπ) σε αντίθεση με τα windows.
-----------------------------------------
Γιατί κάθε χρόνο? 3,5 χρόνια τώρα δεν έχω κάνει. Βέβαια τώρα είναι στη φάση που σέρνεται απίστευτα, αλλά την πάλευε μέχρι τα 3 χρόνια. :/

Σε 3 χρόνια δεν παλεύεται με τίποτα όσο και να προσέχεις.

Ειναι κ επειδη τα windows ειναι το πιο διαδεμονο λειτουργικο κ μας χτυπανε πολλοι ιοι και trojans...π κανουν το pc αργο...

Και πάλι και στα λίνουξ να υπήρχαν τόσοι ιοί είναι έτσι φτιαγμένα που είναι δύσκολο να την πατήσεις.

Άραγε για τους ιούς φταίει η διάδοση ή η άχρηστη μικροσοφτ;
Δεν μπορείς να λές άχρηστη μια εταιρία κολοσσό εσύ ένα παιδάκι Β γυμνασίου...

τα windows πιστευω δν επικρατησαν τυχαια....ολοι ξερουμε τα windows με τις χτυπητες αδυναμιες τους αλλα ειναι ενα ευκολο λειτουργικο συστημα σε συνδιασμο με το οτι προσφερει στον χρηστη αρκετες δυνατοτητες,εγω πιστευω η διαδοση φταιει επειδη ειναι το πιο διαδεμενο προσπαθουν να το χτυπησουν..

Επικράτησαν γιατί οι εταιρίες λογισμικού αναπτύσουν λογισμικό για windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Λοιπόν γιατί το λειτουργικό δουλεύει αλλιώς είναι διαφορετικά φτιαγμένο.Τα windows έχουν την regisrty που όταν γεμίζει προκαλεί κολλήματα(δές εδώ) αλλά δεν είναι μόνο αυτό είναι και άλλα που παίζουν ρόλο πχ τα προγράμματα στα windows είναι εμπορικά,περισσότεροι ιοι σε αντίθεση με τα λίνουξ.Γενικά τα λίνουξ αξίζουν με τα χίλια μπορείς να κάνεις τα πάντα και καταλαβαίνεις και καλύτερα το πώς λειτουργεί το hardware και γενικά έχεις άπειρες δυνατότητες για παραμετροποιήσεις(γραφικές κλπ) σε αντίθεση με τα windows.
-----------------------------------------


Σε 3 χρόνια δεν παλεύεται με τίποτα όσο και να προσέχεις.



Και πάλι και στα λίνουξ να υπήρχαν τόσοι ιοί είναι έτσι φτιαγμένα που είναι δύσκολο να την πατήσεις.


Δεν μπορείς να λές άχρηστη μια εταιρία κολοσσό εσύ ένα παιδάκι Β γυμνασίου...



Επικράτησαν γιατί οι εταιρίες λογισμικού αναπτύσουν λογισμικό για windows.

Άρα με αυτά τα 3 που λες το παραδεχεσαι ότι είναι άχρηστη! Η Microsoft οφεληθηκε μόνο και μόνο από τις εταιρίες που φτιάχνουν προγράμματα. Αυτά έκαναν τα windows no1 και τη Microsoft κολλοσο. Και πρέπει να ξέρεις πως στον Καναδά, στο μάθημα IT, παιδάκια τρίτης Γυμνασίου διδάσκονται πως ο bill gates έκλεψε κώδικες από διάφορα λογισμικα (βλέπε apple και πολλές άλλες οπως beetle) και έφτιαξε τα windows. Μέσα από τα windows, προωθεί αλλά της προγράμματα. Άρα η Microsoft οφείλει την επιτυχία της στο ότι φτιάχτηκαν πολλά προγράμματα για το εύχρηστο και προσιτό στο χρήστη λειτουργικό της, το οποίο έχει τις ρίζες του μέσα σε χωράφια άλλων εταιριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καλά άχρηστη δεν είναι. Την ευνοήσαν οι συνθήκες, ίσως, αλλα όχι και άχρηστη. Ποτέ δεν γίνεσαι κάτι μόνο και μόνο λόγω τύχης. Όσο για το ποιος έκλεψε απο ποιον, ο κλέψας του κλέψαντος είναι στην πληροφορική, και ευτυχώς δηλαδή για να μην ανακαλύπτεται ξανά ο τροχός πολλές φορές.

Δεν ξέρω που ακριβώς οφείλει την επιτυχία της, αν ήταν λόγω του οτι επέλεξε απο την αρχή μια πλατφόρμα (IBM PC) η οποία θα γίνόταν επιτυχημένη, το marketing που έκανε ή διάφορα άλλα, αλλα νομίζω οτι θα βρείς στο internet διάφορα άρθρα σχτικά με την επιτυχία της.

Άχρηστη πάντως, δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλά άχρηστη δεν είναι. Την ευνοήσαν οι συνθήκες, ίσως, αλλα όχι και άχρηστη. Ποτέ δεν γίνεσαι κάτι μόνο και μόνο λόγω τύχης. Όσο για το ποιος έκλεψε απο ποιον, ο κλέψας του κλέψαντος είναι στην πληροφορική, και ευτυχώς δηλαδή για να μην ανακαλύπτεται ξανά ο τροχός πολλές φορές.

Δεν ξέρω που ακριβώς οφείλει την επιτυχία της, αν ήταν λόγω του οτι επέλεξε απο την αρχή μια πλατφόρμα (IBM PC) η οποία θα γίνόταν επιτυχημένη, το marketing που έκανε ή διάφορα άλλα, αλλα νομίζω οτι θα βρείς στο internet διάφορα άρθρα σχτικά με την επιτυχία της.

Άχρηστη πάντως, δεν είναι.

Ναι, όντως υπερβάλω. Αλλά όμως, δεν είναι δυνατόν το καλύτερο, όπως θεωρείται, λειτουργικό να θέλει τόσο συχνά format. Πρέπει να το βελτιώσουν.

Επίσης, το ότι στηρίχτηκαν στο IBM PC ήταν ίσως η σημαντικότερη κίνησή τους, το εχω σκεφτεί τόσες φορές και πραγματικά λυπάμαι την Apple γιατί το δικό της είναι πιο δυνατό λειτουργικό, κατά τη γνώμη μου. Αλλά από την άλλη, η Apple δεν εξαπλώνεται στα PCs γιατί μάλλον πιστεύει πως θα χαθεί η ποιότητα του λειτουργικού της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ναι, όντως υπερβάλω. Αλλά όμως, δεν είναι δυνατόν το καλύτερο, όπως θεωρείται, λειτουργικό να θέλει τόσο συχνά format. Πρέπει να το βελτιώσουν.

Για αρχή το λειτουργικό το χρησιμοποιεί το 90% του κόσμου υποτίθεται, οπότε στατιστικά και μόνο γίνεται ο μεγαλύτερος στόχος ιών και κακόβουλων πράξεων.

Έπειτα, δεν φταίει το λειτουργικό απο μόνο του (όσον αφορά την εποχή απο τα vista και μετά τουλάχιστον). Φταίνε κυρίως οι χρήστες, πχ το να βάζεις ότι βρεις μπροστά σου, ή το να πατάς accept σε ότι ερώτηση για επιβεβαίωση σου κάνει, ή να απενεργοποιείς ολότελα τις υπηρεσίες ασφαλείας, το να μην κάνεις τα updates επειδή τα χεις πειρατικά. Φταίνε όμως και οι προγραμματιστές των εφαρμογών (αν είναι δυνατόν παιχνίδι να σου ζητάει admin priviledges) που οδηγούν τον χρήστη σε λάθος επιλογές.

Φταίει βέβαια και η Microsoft που δίνει τόσο εύκολα δικαιώματα διαχειριστή στο χρήστη (και απο πριν τα Vista, αυτό ήταν το default) και δεν το κάνει λίγο πιο αδιαηλίθιο (μετάφραση του foolproof), ενώ γενικά στα άλλα λειτουργικά (κυρίως στο linux) είναι λίγο πιο δύσκολο ο χρήστης ή κάποια εφαρμογή να αποκτήσει δικαιώματα superuser.

Και τα άλλα λειτουργικά μπορούν να γίνουν στόχος κακόβουλων επιθέσεων.
Μια πολύ απλή είναι, εκεί που ζητάς για βοήθεια σε κάποιο φόρουμ για linux, σου δίνω μια εντολή η οποία δεν ξέρεις τι κάνει, με εμπιστεύεσαι και τελικά σου σβήνει όλο το δίσκο (γι αυτό καλό είναι να καταλαβαίνουμε τι κάνει κάθε εντολή πριν την εκτελέσουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Κάθε χρόνο ????

Πραγματικά σε ζηλεύω - εγώ κάνω σχεδόν κάθε τρίμηνο :S :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Κάθε χρόνο ????

Πραγματικά σε ζηλεύω - εγώ κάνω σχεδόν κάθε τρίμηνο :S :S

χα!! Έγραψα το μέσο όρο. Σε καινούργιο λάπτοπ στους πρώτους 3 μήνες έκανα φορματ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
χα!! Έγραψα το μέσο όρο. Σε καινούργιο λάπτοπ στους πρώτους 3 μήνες έκανα φορματ!

Δεν σε αναγκάζει κανείς να χρησιμοποείς windows.Αφού τα κατηγορείς και δεν σου αρέσουν βάλε λίνουξ και τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δεν σε αναγκάζει κανείς να χρησιμοποείς windows.Αφού τα κατηγορείς και δεν σου αρέσουν βάλε λίνουξ και τέλος...

Ρε φίλε μου, φυσικά και με αναγκάζουν και με περιορίζουν τα προγράμματα που χρησιμοποιώ. Τα πιο πολλά δεν υπάρχουν. Και αυτό είναι το κακό, ότι το πιο διαδεδομένο OS είναι τόσο προβληματικό, ή και το ανάποδο, δηλαδή το ότι ένα τόσο προβληματικό OS είναι το πιο διαδεδομένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ρε φίλε μου, φυσικά και με αναγκάζουν και με περιορίζουν τα προγράμματα που χρησιμοποιώ. Τα πιο πολλά δεν υπάρχουν. Και αυτό είναι το κακό, ότι το πιο διαδεδομένο OS είναι τόσο προβληματικό, ή και το ανάποδο, δηλαδή το ότι ένα τόσο προβληματικό OS είναι το πιο διαδεδομένο.

Μπορείς να βρείς άλλες λύσεις open source εξίσου καλές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Παιχνίδια όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν το χεις μόνο για παιχνίδια δεν χρειάζεσαι format ούτε σε 5 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Σωστά!!Ρε παιδιά μου έχουν να μην έχω πάνω από 5 παινίδια στο pc γιατί θα τα παίξει ο επεξεργαστής/η κάρτα γραφικών/η μητρική....κτλ...είναι αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Υπερβολες, δεν θελει καθε χρονο format..Τουλαχιστον αν δε σε ενοχλει που κανει κανα 5λεπτο να ανοιξει. :P Εγω παντως παλιοτερα εκανα και καθε 6μηνο...Το σημαντικο ομως ειναι να μην βαζετε οτι βλακεια βρισκετε στο ιντερνετ και να χρησιμοποιειτε που και που καποια προγραμματακια για την συντηρηση του.
Εχω παρατηρησει ακομα οτι ο υπολογιστης αρχιζει να τα παιζει οταν εχεις πολυ λιγο χωρο ελευθερο στο δισκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top