Ποιά ήταν η καλύτερη έκδοση των windows μέχρι τώρα;

Ποιά ήταν η καλύτερη έκδοση windows;
Multiple votes are allowed. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • Windows 95

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 98

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Windows 2000

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Millennium Edition (Me)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 14 51.9%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Windows 7

    Ψήφοι: 13 48.1%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγω παντως, αν ηξερα οτι ολα τα προγραμματα που εχω τωρα θα δουλευαν σε ολα αυτα τα λειτουργικα συστηματα, θα διαλεγα με κλειστα ματια windows 95 [για την ακριβεια θα διαλεγα MS-DOS, αλλα εφοσον μιλαμε για windows, στα κομματια να παει...].

Τα windows 95 μου εδιναν -περισσοτερο απο τα επομενα windows- την αισθηση οτι ειχα πολλα πραγματα υπο τον ελεγχο μου. Το συστημα δεν εκανε κατι αν δεν του το "ελεγες". Και δεδομενου οτι με τα MS-DOS ειχα συνηθισει καπως ετσι, μου αρεζαν περισσοτερο. Αν ενας χρηστης ηξερε να τα χειριστει, τοτε τα αξιοποιουσε και καταλληλα: 4 χρονια με windows 95 και δεν εκανα ουτε ενα φορματ. ΠΟΤΕ. Και σημειωτεον, ειχα την πρωτη εκδοση, απο την στιγμη που βγηκε. Ουτε ενα bug!!!

Και μετα η μικρομαλάκω ξεκινησε τις μαλακιες... ΟΛΑ τα επομενα windows που χρησιμοποιησα [δηλαδη τα 98 και τα xp] εμφανιζαν bugs στις πρωτες εκδοσεις τους. Και επισης μου μειωναν την αισθηση του ελεγχου. Διαπιστωνα οτι εδινα μια εντολη στο λειτουργικο, και αυτο παντα δεν την εκτελουσε ακριβως οπως ηθελα.

Τα 98 κατεληξαν, μετα κοπων και βασανων, μια βελτιωμενη εκδοση των 95.

Τα xp απο την αλλη, αλλαξαν πολλα πραγματα στα λειτουργικα συστηματα. Ομως, μεχρι να πεσει στα χερια μου η εκδοση Professional με το SP3 [ξεκινησα απο Home γνησια, εκανα την μεταβαση σε Professional SP1, μετα σε SP2 και πριν καποιον καιρο SP3], ειδα κι επαθα: Bugs απο το πουθενα, συχνα φορματ, καταρρευση του συστηματος μετα απο λιγο καιρο χρησης.

Ας μην μιλησω για τα Vista... Τουλαχιστον απο τα Vista που εχω δουλεψει σε διαφορους υπολογιστες που ετυχε να κατσω, μου εδωσαν την αισθηση οτι ειναι μακραν το χειροτερο λογισμικο οχι που εβγαλε η MS, αλλα που θα μπορουσε να βγαλει ανθρωπος. Τι να το κανω ρε παιδια αν πρεπει να δωσω 1500 και 2000 ευρω για ενα μηχανημα που απλα...τρεχει τα Vista;

Εν αναμονη των 7 λοιπον...

Τα msdos ήταν πολύ απλά στην χρήση και na μην ξεχνάμε τα πρώρα windows και τα παιχνίδια έτρεχαν σε περιβάλλον msdos.
Τα windows 95 ήταν μεν καλά αλλά ο μόνος λόγος που πέτυχαν ήταν η διαφήμιση και το όνομα (windows). Το όνομα windows προϋπήρχε πριν βγουν τα windows και σήμαινε παραθυρικό λειτουργικό σύστημα και η χρήση αυτού του ονόματος είναι παράνομη. Η Microsoft πήγε στα δικαστήρια εξαιτίας του ονόματος (Παραθυρικά λειτουργικά συστήματα προϋπήρχαν (π.χ. amiga OS)) . Οπότε η αλλαγή του ονόματος είναι αναγκαστiκή (όπως θα αλλάξει όνoμα και το Microsoft word)
Επίσης τα windows 95 κατηγορήθηκαν ως μη ασφαλή. Πολύ εύκολα κολλούσες από ιούς οι οποίοι δημιουργούσαν ανεπανόρθωτα προβλήματα σε software. Επίσης παρουσίαζαν αρκετά προβλήματα και στην λειτουργία τους (πάρα πολλές μπλε οθόνες). (τα windows πουλήσανε λόγω ονόματος και όχι λόγω ευχρηστρίας) Η microsoft χρησιμοποίησε ένα μέτριο λειτουργικό σύστημα αλλά το προώθησε με το καλύτερο marketing.
H επανάσταση έγινε αργότερα με τα windows 98 ειδικά η second edition ήταν ένα λειτουργικό που ήταν κάτι παράπανω από τους ανταγωνιστές.
Τα 2000 που τα θεωρώ τα καλύτερα μαζί με τα 2003 αυτοματοποίησαν κάποιες δύσκολες που στα προηγούμενα windows ήταν αρκετά χρονοβόρες π.χ. το στήσιμο δικτύου ενώ ήταν αρκετά καλά και από άποψη ασφάλειας. Τα επόμενα windows έγιναν απλών πιο effectidika.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
XP και τώρα πια τα W7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
@Nioniosmeg : Το alladin μπορεί να το τρέξεις και στα xp/vista μέσω εξομοιωτών του snes. Εγώ το τρέχω με το snes9x όπως και άλλα αγαπημένα μου παιχνίδια της παλιάς εποχής (micro machines 2, bubble bobble , golden axe)

1) Δεν εννοούσα αυτό το alladin. Αυτό που έπαιζα ήταν παλιότερο.
2) Ξέρεις εσύ snes για να τρέξω σε OS X;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
1) Δεν εννοούσα αυτό το alladin. Αυτό που έπαιζα ήταν παλιότερο.
2) Ξέρεις εσύ snes για να τρέξω σε OS X;

To snes9x τρέχει και OS X δες αυτό το video
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=PuFNhnGUEUc[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Mπαίνει και σε tiger αυτό;;; (βασικά μάλλον πάμε να πάρουμε snowleopard σε λίγο καιρό αλλά τέσπα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
γιατι εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ειχαν για πρωτο λογισμικο τα XP :emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Γιατί έχω την αίσθηση ότι η αίσθησή σου είναι σωστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
xp!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τα Windows Vista, ΦΥΣΙΚΑ... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Vista
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Τα XP ήταν τα καλύτερα που είχα μέχρι προχθές που έβαλα τα 7 και μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα ! Μετά την απογοήτευση απο τα Vista περιμενα κατι αναλογο απο τα 7 αλλά μπορώ να πω πως δεν έχουν καμία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Το xp και το Vista ξερω μονο και σιγουρα τα xp ειναι καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Παρότι έχω Xp στο μεγάλο ψηφίζω Βίστα.
Δεν βρίσκω κάποιο κουσούρι.
Ίσως γιατι έχω καλό λαπ.
Δεν ξέρω ακόμα για τα 7,θα σω όταν θα πάρω άλλο μεγάλο.
Προς το παρόν Βίστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
XP κ βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εγώ παιδιά ψήφιασα windows 98. Ήταν το πρώτο λειτουργικό που έχω χρησιμοποιήσει και ήταν πολύ σταθερό και αξιόπιστο (άσχετα αν την πρώτη μέρα που έβαλα internet κώλησα ιό:lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εγώ παιδιά ψήφιασα windows 98. Ήταν το πρώτο λειτουργικό που έχω χρησιμοποιήσει και ήταν πολύ σταθερό και αξιόπιστο (άσχετα αν την πρώτη μέρα που έβαλα internet κώλησα ιό:lol:)
Και 'γω το είχα πάθει αυτό:P
Ψηφίζω τα XP!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
xp ψηφιζω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Παρότι έχω Xp στο μεγάλο ψηφίζω Βίστα.
Δεν βρίσκω κάποιο κουσούρι.
Ίσως γιατι έχω καλό λαπ.
Δεν ξέρω ακόμα για τα 7,θα σω όταν θα πάρω άλλο μεγάλο.
Προς το παρόν Βίστα.

Φαντάζομαι το πήρες το λαπτοπ έτοιμο με τα βιστα μέσα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ ο άμοιρος λίγο με τι κριτήρια ακριβώς αποφασίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ ο άμοιρος λίγο με τι κριτήρια ακριβώς αποφασίζετε;

Ηρθε τωρα ο ηλεκτρονικος μηχανικος να πουλησει μουρη σε μας τους κοινους θνητους! Βρε ασε το λαο να ψηφιζει οπως θελει!!!!!:lol:


Πλακα πλακα δικιο εχει ο αναρκι. Των περισσοτερων η ψηφος ειναι τελειως υποκειμενικη και ασημαντη, λογω των ελαχιστων γνωσεων.(δεν συμπεριλαμβανω τον εαυτο μου μεσα σε αυτους γιατι δεν ψηφισα για αυτον ακριβως το λογο.;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top