Προτείνετε ένα βιβλίο

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Iris Murdoch - The Black Prince :thumbsup: (review)
Πιστεύω όποιος δεν το έχει διαβάσει πρέπει να το κάνει όπωσδήποτε...
Εγώ δέθηκα συναισθηματικά μαζί του για διάφορους λόγους αλλά κυρίως γιατί το σκεφτόμουν μέρες αφότου το τελείωσα και πραγματικά είχε κάτι να πει. Δείτε το ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ζυρράνα Ζατέλη - Με το φως του λύκου επανέρχονται (περιγραφή από το οπισθόφυλλο)
Για γερά νεύρα αλλά φανταστικό :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Γιοστείν Γκάρντνερ - Το κορίτσι με τα πορτοκάλια (από τον συγγραφέα του "Ο Κόσμος της σοφίας")
Κάθριν Νέβιλ - Οχτώ (Εκδόσεις Λιβάνη)-
Ζοζέ Σαμαράγκου - Ο άνθρωπος αντίγραφο (Εκδόσεις Καστανιώτη)
Simon Singh - Big Bang (τρομερό βιβλίο,φοβερά λεπτομερές και επιστημονικό που ασχολείτε με το σύμπαν)

Τέλος περιμένω με αγωνία το 5ο βιβλίο από την επταλογία
Stephen King - O μαύρος Πύργος (Οι λύκοι της Καλα θα λέγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Διάβασα πρόσφατα και τον Αρκτικό Κύκλο του Dan Brown, και ΔΕΝ το προτείνω με τίποτα. Αυτό προς τους φανατικούς των 2 προηγούμενων βιβλίων του.

Διαβάστε όμως : Τον Πύργο - Κάφκα και Το όνομα του Ρόδου - Ουμπ. Έκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Διάβασα πρόσφατα και τον Αρκτικό Κύκλο του Dan Brown, και ΔΕΝ το προτείνω με τίποτα. Αυτό προς τους φανατικούς των 2 προηγούμενων βιβλίων του.

Διαβάστε όμως : Τον Πύργο - Κάφκα και Το όνομα του Ρόδου - Ουμπ. Έκο
Το όνομα του Ρόδου το διαβάζω τώρα(καλό μέχρι στιγμής)μετά θα πάρω και το Εκκρεμές του Φουκώ του ίδιου συγγραφέα(κι όχι του Φουκώ όπως νόμιζε μια φίλη μου).Πέρα απο Dan Brown που είναι της μόδας(όχι αδίκως)λόγω κώδικα να κάνω την υπέρβαση και να προτείνω δύο Έλληνες συγγραφείς απο τους αγαπημένους μου Λίλη Ζωγράφου(όλα τα έργα της κι ειδικά "Επάγγελμα Πόρνη"μη σας ξεγελά ο τίτλος μιλά για τους διωγμούς ως αριστερή δημοσιογράφος και "Παλαιοπώλης αναμνήσεων"και τα δύο με έντονο πολιτικό στοιχείο και καυστικό χιούμορ).Καζαντζάκης διαβάστε έστω κι ένα έργο του - αξίζει.Ειδικά αν είστε επηρεασμένοι περί Μαγδαληνής απο τον κώδικα διαβάστε "Τελευταίο Πειρασμό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
-Τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα - Πασκάλ Μπρίκνερ (οτιδήποτε δικό του διάβασα ήταν πολύ καλό μόνο που δεν θυμάμαι τίτλους)

-Χάρρυ Πότερ ό,τι έχει κυκλοφορήσει μέχρι τώρα

-Μην στοιχηματίζεις το κεφάλι σου με το διάβολο & Ο χρυσός Σκαραβαίος - Έντγκαρ ʼλαν Πόε

-Το αστείο - Μίλαν Κούντερα (πολύ ευκολοδιάβαστο)

-Αυπνία - Στήβεν Κινγκ

Αυτά προς το παρόν (είπα να μην γράψω όσα έχουν αναφερθεί π.χ. Lord of the rings etc).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ka-li :
-Τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα - Πασκάλ Μπρίκνερ

Γαμώτο τι μου θύμισες τώρα... :( :/
(δεν το έχω διαβάσει :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λοιπόν... απ ότι είδα δεν έχουν προταθεί αυτά που θα σας πω  :)

Έχω να προτείνω 2 (θεωρητικά τουλάχιστον) παιδικά βιβλία.
Πρακτικά είναι για μεγάλα παιδιά,  για όσους αγαπούν τα παιδιά και για όσους θέλουν να θυμηθούν πως ήταν όταν ήταν παιδιά  ;), και ένα για ενήλικες (σκεπτόμενους και μη  :P)

Ξεκινάω με τα παιδικά(?)....



Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον
ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΜΠΑΧ
Εκδότης: Δίοπτρα
Σελίδες: 144

ʼνθρωποι που ακολουθούν τους δικούς τους νόμους όταν ξέρουν πως έχουν δίκαιο. ʼνθρωποι που αντλούν ιδιαίτερη χαρά από αυτό που κάνουν πολύ καλά (ακόμα κι αν είναι μόνο για τον εαυτό τους).  ʼνθρωποι που ξέρουν ότι υπάρχει στη ζωή κάτι παραπάνω απ' ότι μπορεί να δει το μάτι.  Όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα συμπορευθούν με τον Γλάρο Ιωνάθαν από την αρχή μέχρι το τέλος. ʼλλοι απλώς θα ξεφύγουν από την καθημερινότητα, ζώντας την απολαυστική περιπέτεια της ελευθερίας και της πτήσης.

(3 ώρες διάβασμα είναι... για την παραλία ότι πρέπει!!!)


Ο Μικρός Πρίγκηπας  
Αντουάν ντε Σαιντ- Εξυπερύ
   
Ο συγγραφέας του έργου υπήρξε, στη διάρκεια της σύντομης ζωής του (1900-1944), ριψοκίνδυνος, πρωτοπόρος, λάτρης της διαρκούς στοχαστικής αναζήτησης. Καρπός των στοχασμών του ήταν αυτό το έργο που προκάλεσε αίσθηση στην ταραγμένη εποχή που δημοσιεύτηκε. Γιατί, ενώ μαινόταν ο πόλεμος κι εξευτελιζόταν η ανθρώπινη οντότητα, αυτός ύμνησε τον άνθρωπο και την αγάπη, το αίσθημα της προσφοράς και της συλλογικής ευθύνης, τη συντροφικότητα και την αλληλεγγύη. Ο Μικρός Πρίγκηπας μας καλεί να γνωρίσουμε τον κόσμο αγκαλιάζοντάς τον με την καρδιά.




Και για τους... ενήλικες ενήλικες...  :P
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα το έχετε διαβάσει αλλά εγώ το βάζω έτσι κι αλλιώς...
Προσωπικά, μου άλλαξε τη ζωή αυτό το βιβλίο!
Ο Αλχημιστής
ΠΑΟΥΛΟ ΚΟΕΛΟ
Εκδόσεις:Νέα Σύνορα
Σελίδες:217

'Ενας νεαρός Ισπανός βοσκός, ο Σαντιάγο, αποφασίζει ν' αναζητήσει τη μοίρα του. Η αναζήτησή του θα τον οδηγήσει στη Σαχάρα και τις πυραμίδες της Αιγύπτου. Στο ταξίδι του θα γνωρίσει σοφούς βασιλιάδες και αλχημιστές. Ακολουθώντας τα σημάδια της μοίρας, θα συναντήσει μυστηριώδεις ανθρώπους και θα 'ρθει αντιμέτωπος με παράξενες καταστάσεις. 'Ετσι θα του τεθούν τα θεμελιώδη ερωτήματα της ύπαρξης, που θα τον αλλάξουν για πάντα. Θ' ανακαλύψει όμως ότι, όταν μπορεί κανείς να συγκεντρώνεται στο παρόν, τότε είναι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος. Μέσα απ' αυτό το συγκλονιστικό βιβλίο, όπου συναντιέται ο μυστικισμός του Μεσαίωνα με το τραγούδι της ερήμου, ο Κοέλο μάς ανοίγει το παλιό μονοπάτι για τη γνώση του κόσμου: αυτό που περνά από την καρδιά. 
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Ένα βιβλίο που μου άρεσε πολύ είναι Η ανατροπή του Νίκου Θέμελη :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trelokotsidou :
Ένα βιβλίο που μου άρεσε πολύ είναι Η ανατροπή του Νίκου Θέμελη :thumbup:

Ομολογώ ότι ένιωσα πολύ μαζοχιστρια διαβάζοντας αυτό το βιβλίο, καθώς επίσης και την Αναζήτηση του ίδιου (ήθελα να υποφέρω κι άλλο). Πραγματικά, στο τέλος δεν μπόρεσα να βγάλω κανένα συμπέρασμα και νόημα και κυρίως για πιο λόγο διάβασα αυτά τα βιβλία.... Ο.Κ. όμως θα μου πεις.... Περί ορέξεως ..... κολοκυθόπιτα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

felix329

Νεοφερμένος

Ο felix329 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όλα του Georges Bataille γιατί δεν είναι πολλοί αυτοί που κανουν πράξη το παράφρον παίγνιο της γραφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
δεν εχει αναφερθει και νομιζω πρεπει:

Φρεντυ Γρεμανος, μου εκανε πολυ παρεα την εποχη που διαβασα πολυ Ιστορια και ηθελα ενα διαλειμμα λιγο ποιο ευχαριστο αλλα και παλι στηριζομενο στην πραγματικοτητα του παρελθοντως,

προτεινω ανεπιφυλλακτα: υγρες νυχτες & η εκτελεση, οποιο του ΦΓ και να διαλεξετε ομως θα διαβασετε πολυ ενδιαγεροντα πραγματα για την Ελλαδα και την Ευρωπη του τοτε

Σε ποιο εφηβικο στυλ και καθαρα παρακμειακος της εποχη του ο Μπουκοφσκι, διαβαστε τα βιλια του και ταξιδεψτε στον κοσμο ενος ανθρωπου που αφησε τις αδυναμιες του να τον σκοτωσουν

Αγαπω Σωτη Τρυανταφυλλου οχι μονο γιατι βλεπει τα παντα μεσα απο ενα ποιο γλυκο-ρομαντικο φιλμ αλλα και γιατι δεν αναλωνεται σε συγγεκριμενο ειδος λογοτεχνιας

3 σαφως διαφορετικοι λογοτεχνες καθενας γνωστος για κατι διαφορετικο... αλλωστε τα ταξιδια στην λογοτεχνια δεν πρεπει ποτε να ειναι ιδια...

Υ.Γ.: φιλικη συμβουλη 1: αν καποιοι απο εσας γνωριζετε μια 2η γλωσσα καλα προτιμιστε να διαβασετε τους ξενους λογοτεχνες αυτης της γλωσσας στην γλωσσα τους...οταν διαβασα το Αγγλικο the unbreakable lightness of being διαβασα ενα διαφορετικο βιβλιο...

φιλικη συμβουλη 2: διαβαστε πρωτα το βιβλιο και μετα δειτε την ταινια του ή την σειρα... δωστε οξυγονο στην φαντασια σας και αναπνευστε μαζι της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
φιλικη συμβουλη 2: διαβαστε πρωτα το βιβλιο και μετα δειτε την ταινια του ή την σειρα... δωστε οξυγονο στην φαντασια σας και αναπνευστε μαζι της!
Συμφωνώ και εγώ είναι άθλιο να δεί κάποιος την ταινία/σειρά και με τα να διαβάσει το βίβλιο....
Το δοκίμασα αυτό με το Πράσινο μίλι και όταν δίαβαζα το βίβλιο η φαντασία μου περιοριζόνταν απλώς στην ταινία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
Υ.Γ.: φιλικη συμβουλη 1: αν καποιοι απο εσας γνωριζετε μια 2η γλωσσα καλα προτιμιστε να διαβασετε τους ξενους λογοτεχνες αυτης της γλωσσας στην γλωσσα τους...οταν διαβασα το Αγγλικο the unbreakable lightness of being διαβασα ενα διαφορετικο βιβλιο...

Μια επισήμανση να κάνω; Ο Κούντερα έγραψε την Αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι στα τσέχικα άρα τα αγγλικά που το διάβασες είναι και αυτό μεταφρασμένο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
απλα ειπα ποσο διαφορετικες ειναι οι μεταφρασεις, σε καθε γλωσσα υπαρχουν διαφορες, η αγγλικη ηταν καλυτερα γραμμενη απο την δικη μας, στο συγγεκριμενο βιβλιο ηταν τεραστια η διαφορα απο την μια μεταφραση στην αλλη, σορρυ αν το διατυπωσα λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
quote author=gilie link=topic=40.msg7195#msg7195 date=1120991232]
φιλικη συμβουλη 1: αν καποιοι απο εσας γνωριζετε μια 2η γλωσσα καλα προτιμιστε να διαβασετε τους ξενους λογοτεχνες αυτης της γλωσσας στην γλωσσα τους...


Όπως το έγραψες παραπάνω... Γι' αυτό παρεξήγησα.. ;)
Καλά έχεις δίκιο όμως σιγά μην υπάρχει καμιά ελληνική μετάφραση της προκοπής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ka-li :
quote author=gilie link=topic=40.msg7195#msg7195 date=1120991232]
φιλικη συμβουλη 1: αν καποιοι απο εσας γνωριζετε μια 2η γλωσσα καλα προτιμιστε να διαβασετε τους ξενους λογοτεχνες αυτης της γλωσσας στην γλωσσα τους...

Όπως το έγραψες παραπάνω... Γι' αυτό παρεξήγησα..  ;)
Καλά έχεις δίκιο όμως σιγά μην υπάρχει καμιά ελληνική μετάφραση της προκοπής
και παλι σορρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Από τις αηδίες που διάβασα το τελευταίο καιρό, μου έμειναν τα εξής:


->Φ. Ένγκελς, "Καταγωγή της Οικογένειας, της Ατομικής Ιδιοκτησίας, και του Κράτους".

Εκδ. "Σύγχρονη Εποχή" (<- ανέκδοτο, το βιβλίο είναι απο το 1880...)

Λόγοι που μου άρεσε: Εξηγεί ρεαλιστικά, γιατί ταυτιζόταν το πολιτειακό σύστημα της Αρχαίας Σπάρτης και των Ινδιάνων Ιρόκι της Β. Αμερικής. Επίσης, ρίχνει ένα χαστούκι στην ...Οχλοκρατία της Αθήνας, και θέτει την Πατριαρχία ως το πρόσφατο σκαλί στην εξέλιξη της οικογένειας (άρα τότε, η Βίβλος δεν είναι τόσο παλιά όσο ισχυρίζεται).

Ατάκα: "Η ίδια η μονογαμία, εξωθεί τα άτομα στην απιστία."

(Άρα, δε φταίει η εξ μου, αλλά οι κοινωνικές δομές! Έεεεεετσι....)


-> Λ. Ντάρελ, "Αλεξανδρινό Κουαρτέτο : Κλέα"

Εκδ. Αλεξάνδρεια.

Λόγοι που μου άρεσε: Ως το 4ο βιβλίο μιας τετραλογίας, ο ήρωας επιστρέφει στην Αλεξάνδρεια όπου μεγάλωσε, και -με τη πείρα της εξορίας- αναθεωρεί τα νεανικά του πιστεύω. Άριστη περιγραφή, της αποστροφής που ένοιωσε, όταν τον ξαναπλησίασε η γυναίκα που αγαπούσε - δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος.

Ατάκα: "Όταν ήμουν νέος, βάλθηκα να γίνω Μεγαλοφυία, αλλά παρενέβη ευσπλαχνικά το Γέλιο" (!!)



-> J. Godwin, "Μυστηριακές Θρησκείες του Αρχαίου Κόσμου".

Εκδ. "Ινστ. του Βιβλίου"

Λόγοι που μου άρεσε: Η λογοτεχνική υφή, σε ένα επιστημονικής φύσεως κείμενο. Οι βαθύτατες γνώσεις, μα και η προσωπική ταύτιση, που σε σημεία περνά στην αντίπερα όχθη. Οι πέντε αρχέτυποι δρόμοι της ανθρώπινης φιλοδοξίας: Του Πολεμιστή, Του Μοναχού, Του Μάγου, Της Αγάπης, Της Γνώσης.

Ατάκα: "Η ερμηνεία των Συμβόλων του Μυστικισμού, ξεφεύγει από την ακρίβεια των λέξεων, μία ακρίβεια που καρφιτσώνει σε ένα επίπεδο τις ιδέες: Θα έπρεπε να είναι ελεύθερες, να διέρχονται σε ύψος όλα τα επίπεδα της Ύπαρξης και της Έννοιας."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Από τις αηδίες που διάβασα το τελευταίο καιρό, μου έμειναν τα εξής:
Αφου είναι αηδίες τότε γιατι τα προτείνεις ...; :confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αφου είναι αηδίες τότε γιατι τα προτείνεις ...;

...γιατί τα γούστα είναι υποκειμενικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top