Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.

    Ψήφοι: 9 12.7%
  • Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.

    Ψήφοι: 30 42.3%
  • Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.

    Ψήφοι: 27 38.0%
  • Το ίδιο μου κάνει.

    Ψήφοι: 5 7.0%

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ναι, υπάρχει η πιθανότητα να εκμεταλλεύονται την θέση τους κάποιοι και να βγάλουν λεφτά πουλώντας προσωπικά δεδομένα. Οι vip είναι στόχος(λογικό.. είναι αναγνωρίσιμα πρόσωπα). Και αυτό είναι το τίμημα πολλών εκατομμυρίων που έχουν εισπράξει.
Μόνο όταν έχει αξία σε λεφτά μια πληροφορία…μόνο τότε θα μπαίνουν στο κόπο να την χρησιμοποιήσουν «κακόβουλα» δηλαδή για εκβιασμό. Και αυτό γίνεται και με κρυφές κάμερες, από επαγγελματίες…κτλ κτλ…τις δημόσιες κάμερες περίμεναν? τίποτα καινούριο κάτω από τον ήλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Eγώ πάλι που δεν έχω τίποτα να κρύψω, ούτε παράνομες ενέργειες, ούτε απιστίες, ούτε τίποτα, γιατί με ενοχλεί τόσο η ιδέα κάποιος να καταγράφει τις κινήσεις μου;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σε κανέναν δεν αρέσει. Αλλά η διαφορά του δεν μου αρέσει με του δεν το δέχομαι…είναι μεγάλη. Ούτε οι φόροι δεν μου αρέσουν αλλά τους πληρώνω…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σε κανέναν δεν αρέσει. Αλλά η διαφορά του δεν μου αρέσει με του δεν το δέχομαι…είναι μεγάλη. Ούτε οι φόροι δεν μου αρέσουν αλλά τους πληρώνω…:)

Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω:worry:
Θα ερωτηθούμε απο την πολιτεία για το αν τις δεχόμαστε ή όχι;Προφανώς όχι.
Όπως και να χει στο συγκεκριμένο ποστ για εμένα το δεν μου αρέσει ας θεωρηθεί συνώνυμο του δεν το δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ερωτήσεις μιας μελαχροινής...
έστω ότι μπαίνει η κάμερα για να με προστατέψει...
ειδικά εμένα που είμαι και γυναίκα και ίσως χρειαστεί να κυκλοφορήσω περίεργη ώρα σε περίεργο μέρος ( :confused: ), κι έστω ότι μου την πέφτουν οι κακοί.... η κάμερα τι ακριβώς θα κάνει? :confused: Θα βγαλει το γκλομπ και θα τους χτυπήσει? ή θα αρχίσει τα ίου ίου? :confused:
Κι έστω ότι εκείνη ακριβώς τη στιγμή, την μια απ τις ΧΙΛΙΑΔΕΣ κάμερες που θα υπάρχουν, κάποιος την παρακολουθεί... αυτός ο κάποιος τι θα κάνει?
Αφου ώσπου να έρθουν τα σώματα ασφαλείας να με σώσουν ( :confused: ) θα έχουν πήξει σε κάποιο σημείο της κίνησης....
Κοροϊδία δεν είναι όοοοοολο αυτό?
Η μήπως θέλουν κάποιοι να πείσουν ότι ΑΦΟΥ θα μου έχει συμβεί το κακό, θα δουν αυτοί τις κάμερες και θα πιάσουν τους κακούς? :hehe: Ξέρω κι ένα καλύτερο με τον ΤΟΤΟ!!

Αν θέλαν να με προστατέψουν θα φρόντιζαν να μην απασχολούνται τα αστυνομικά τμήματα με ταυτότητες και θα είχαν αστυνομικούς σε κάθε γωνία να περιπολούν....
Δε το αντέχω το παραμύθι

είμαι κατά .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
…Λέω εγώ: αφού την πληρώσαμε που την πληρώσαμε εμείς οι φορολογούμενοι την κάμερα, ας δουλέψει…όλο και κάποιο χαζοκλέφτη θα ξεχάσει να βάλει κουκούλα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κ.Ε. δεν ειναι ακριβως κοροιδια.
Λοιπον για το οικονομικο του θεματος το ειπα πριν.
απο εκει και περα εαν εσενα στην πεσουν κανενα γκλοπ δεν θα βγει να τους χτυπησει.Εδω καλα καλα αμφιβαλω εαν σε βοηθησει και κανας περαστικος.
Την καμερα ποιος σας ειπε οτι θα υπαρχει ατομο απο πισω που θα τις κοιταει 24/7.
Οι καμερες θα καταγραφουν και οταν εγω παω και κανω καταγγελια και πω οτι στο ταδεμ ερος εγινε αυτο και αυτο, αυτοματα ενα υπαρχει εκει καμερα, θα μπορεσουν να κοιταξουν το αρχειο και να διαπιστωσουν υπο ποιες συνθηκες εγινε οτι εγινε και ποιος ηταν ο δραστης.
Οι καμερες δεν εχρχονται να αντικαταστησουν τον αστυνομικο.Αυτο ειναι λαθος σκεπτικο.Οι καμερες αν ερθουν θα ερθουν ως επιπλεον μετρο.
Και αν αυτο σου φαινεται αστειο μπορω να σου πω πως στεκι ναρκωμανων στην Παρμα μαζι και με εναν σεβαστο αριθμο Μαροκινων που τα διακινουσαν πιαστηκε χαρη σε αυτο το μετρο.
Κι εχω διαβασει κι αλλα για συλληψη ατομων απο αλλες πολεις.Και φυσικα αναλογες ιστοριες με τα κλειστα κυκλωματα ασφαλειας σε χωρους οπως τραπεζες κτλ τκλ.
Καποιο αποτελεσμα εχουν.Δεν θα στειλει φυσικα την εγκληματικοτητα στο μηδεν.
Ειπαμε επιπροσθετο μετρο θα ειναι,αν ειναι.
Και τα ρανταρ ταχυτητας δεν σου κοβουν εκεινη την ωρα κληση.
Αλλα οταν δωθει σημα με τις πινακιδες σου κτλ κτλ, σου ερχχχεται η λυπητερη κατευθειαν στο σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
ερωτήσεις μιας μελαχροινής...
έστω ότι μπαίνει η κάμερα για να με προστατέψει...
ειδικά εμένα που είμαι και γυναίκα και ίσως χρειαστεί να κυκλοφορήσω περίεργη ώρα σε περίεργο μέρος ( :confused: ), κι έστω ότι μου την πέφτουν οι κακοί.... η κάμερα τι ακριβώς θα κάνει? :confused: Θα βγαλει το γκλομπ και θα τους χτυπήσει? ή θα αρχίσει τα ίου ίου? :confused:
Κι έστω ότι εκείνη ακριβώς τη στιγμή, την μια απ τις ΧΙΛΙΑΔΕΣ κάμερες που θα υπάρχουν, κάποιος την παρακολουθεί... αυτός ο κάποιος τι θα κάνει?
Αφου ώσπου να έρθουν τα σώματα ασφαλείας να με σώσουν ( :confused: ) θα έχουν πήξει σε κάποιο σημείο της κίνησης....
Κοροϊδία δεν είναι όοοοοολο αυτό?
Η μήπως θέλουν κάποιοι να πείσουν ότι ΑΦΟΥ θα μου έχει συμβεί το κακό, θα δουν αυτοί τις κάμερες και θα πιάσουν τους κακούς? :hehe: Ξέρω κι ένα καλύτερο με τον ΤΟΤΟ!!

Αν θέλαν να με προστατέψουν θα φρόντιζαν να μην απασχολούνται τα αστυνομικά τμήματα με ταυτότητες και θα είχαν αστυνομικούς σε κάθε γωνία να περιπολούν....
Δε το αντέχω το παραμύθι

είμαι κατά .-

Συμφωνω σε ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνω σε ολα.
και συ μελαχρινή? :hehe:



:P
σορρυ δεν άντεξα....



υγ παρακαλώ μην γίνει ρεπορτ για οφφ τοπικ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ναι :P

Και τωρα που διαβασα και του Μαριου (βασικα για ξεκαρφωμα για το οφτοπικ:p), εδω ΤΟΣΕΣ μερες καθονται και ασχολουνται με τους "τρομοκρατες" η οτι ειναι που οι κινησεις τους καταγραφηκαν στην καμερα (στο περιστατικο με την αμερικανικη πρεσβεια) και δεν τους βρισκουν, θα βρισκουν τον τελειωμενο κλεφτρακο που απειλησε καααααποια κοπελα σε καποιο στενο της Αθηνας;! Εμενα δε με πειθει οτι αυτο ειναι για το καλο μου, και με ενοχλει που υπαρχει περιπτωση να νιωθω μονιμως οτι με παρακολουθουν εστω κι αν δεν θα γινει ετσι ακριβως το πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
εδω ΤΟΣΕΣ μερες καθονται και ασχολουνται με τους "τρομοκρατες" η οτι ειναι που οι κινησεις τους καταγραφηκαν στην καμερα (στο περιστατικο με την αμερικανικη πρεσβεια) και δεν τους βρισκουν, θα βρισκουν τον τελειωμενο κλεφτρακο που απειλησε καααααποια κοπελα σε καποιο στενο της Αθηνας;!

Για τους μεγάλους κλέφτες έχουν άλλες κάμερες…θα μπουν και αυτά το 2300. Δεν το άκουσες?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspire

Νεοφερμένος

Ο aspire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα! Μην σου πω, ότι κατά 99% δεν θα πάρει χαμπάρι, ενώ με τις κάμερες μπορεί να έχει και το νου του, και ίσως π.χ. η θεά που λέγαμε πριν, να μην φτιάξει το σουτιέν της νομίζοντας ότι δεν την βλέπει κανείς ;)



Μ'αυτό το σκεπτικό όμως δεν πρόκειται να δούμε ποτέ άσπρη μέρα....
παντα λέμε ας φτιαξουν τα αλλα αυτο βρηκανε.ναι ρε παιδια αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε και εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspire

Νεοφερμένος

Ο aspire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
μηπως ολα αυτα λεω μηπως ειναι για να κουβεντιαζουμε εμεις εδω και τα παραθυρα στην τηλεοραση και ο λογος που συμβαινουν ειναι η βιτρινα αυτον που δεν πρεπει εμεις να δουμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspire

Νεοφερμένος

Ο aspire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
συγνωμη αλλα ποιος εχει την εντυπωση οτι ολο αυτο γινετε για της καμερες ρε παιδια.αν θελουν να σε παρακολουθησουν το κανουν ανετα και τωρα και χωρις φανφαρες και χωρις παραθυρα και αλλα τετοια .αλλου ειναι το παιχνιδι ρε παιδια ετσι δεω ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κατερινα τι να σε πω;
Αυτο το περιστατικο που μου λες για την Ελλαδα και την Ελληνικη αστυνομια δεν καταδικαζει τις καμερες σαν εξτρα μεσω προστασιας του πολιτη.
Αν τα ξεφτερια μας δεν μπορουν να εκμεταλευτουν το υλικο που εχουν στα χερια τους ειναι αλλουνου παπα τροπαριο.
Εγω εχω παραδειγματα (κοντινα μου κιολας) τα οποια παρεθεσα νωριτερα.Φυσικα ειναι απο την Ιταλια θα μου πεις....
Αnyway,κατι επιπλεον να πω δεν μπορω τωρα γιατι θα αρχισω να επαναλαμβανομαι και στο τελος θα καταντησω σαν το "ΡΕΤΙΡΕ" του Δαλιανιδη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Mε τους τρομοκρατες δεν ασχοληθηκε μονο η ελληνικη αστυνομια αλλα κιμαλλες υπηρεσιες προφανως τα ατομα που επιλεχτηκαν σαν τρομοκρατες εχουν λευκο μητρωο κι δεν μπορει η αστυνομια να τους πιασει με απλες ενδειξεις.Χρειαζονται αποδειξεις.
Οι τρομοκρατες ξερουν οτι τους κυνηγουν πλεον οι μυστικες υπηρεσιες δεν θα προδωθηκαν απο μονοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Σχετικά με το θέμα της κάμερας, έχω να πω τα εξής.....

Θα πρέπει να μάθουμε την ακριβή λειτουργία και αιτιολογία στο να χρησιμοποιηθούν κάμερες...

Η γνώμη μου είναι (και αν κάνω λάθος κάπου, δέχομαι ενστάσεις!) οτι η λειτουργία της κάμερας είναι για αρχή ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ, με την λογική οτι αφού γνωρίζεις οτι παρακολούθησε, δεν θα προβείς σε κάποια παράνομη πράξη, αφού θα καταγραφεί αυτή και στην συνέχεια θα κατηγορηθείς. Το αν θα καταδικαστείς θα εξαρτηθεί απο το δικαστήριο και ΜΟΝΟ αν αυτό, δεχθεί το βίντεο ως αποδεικτικό στοιχείο!!!

Κατα δεύτερον η λειτουργία μιας κάμερας είναι, μεσω της προβολής να αποδείξει οτι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει κάνει κάποια πράξη εκτός νόμου, με την προοπτική (και εφόσον υπάρχει και η προϋπόθεση που ανέφερα παραπάνω) να υπάρξει η νομοθετημένη τιμωρία.


Τώρα θα πρέπει να εξετάσουμε μερικές άλλες παραμέτρους...

Για αρχή έχω να πω οτι τέτοιοι που είμαστε (και ο εαυτός μου μέσα) πραγματικά μας χρειάζονται κάμερες... Στους δρόμους (και όχι μόνο της Αθήνας, σε μερικές άλλες πόλις είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα) επικρατεί κατα την γνώμη μου μια αναρχία σε όλους τους τομεις... με αποτέλεσμα, αυτοί που ακολουθούν τους κανόνες - νόμους να θεωρούνται μ@λάκες! Επίσης είναι γνωστό οτι υπάρχει εγκληματικότητα, αλλά να μην ξεχνάμε οτι τα παρατράγουδα με γυναίκες και επιθέσεις, δεν γίνονται σε δρόμους που θα επιλεχθούν να μπουν κάμερες και μην μου πείτε οτι θα μπει σε κάθε στενό της Ελλάδας 1 με 2 κάμερες!!!

Απο την άλλη και να υπάρχουν οι κάμερες, με όλα αυτά που θα καταγράφουν καθημερινά (μόνο τις παραβάσεις ΚΟΚ θα αναφέρω) θα πρέπει τουλάχιστον η μισή δύναμη της αστυνομίας να κόβει κλήσεις!!! Η έστω οτι κλέβουν την τσάντα μιας κοπέλας, σε κάποιο δρόμο που υπάρχει κάμερα... τι θα γίνει ? Πιστεύεται οτι υπάρχει ποτέ περίπτωση να κάτσουν να βρουν την κασέτα για να την αναλύσουν μπας και βρουν κάποιο στοιχείο το οποίο θα τους βοηθήσει α βρουν τον δράστη ? Δεν νομίζω...

Εδώ δεν δέχεται το δικαστήριο την κασέτα ως πειστήριο από επεισόδια που γίνονται στα γήπεδα, για αυτό λοιπόν δεν έχουν λειτουργήσει και ΠΟΤΕ οι κάμερες που έχουν τοποθετηθεί σε διάφορα γήπεδα της χώρας. Δεν νομίζεται πως αυτό, θα ήταν μιας πρώτης τάξεως δοκιμή, για να δούμε τελικά αν αυτό το μέτρο είναι λειτουργικό και αν τα αποτελέσματα του μας κάνουν να πιστεύουμε αν τελικά θα λειτουργήσει και σε ευρύτερη κλίμακα ?

Είναι σαν να μας έχουν χαρίσει ενα αυτοκίνητο αλλά δεν μας αφήσουν να το κάνουμε βόλτα, αν δεν παραγγείλουμε 20.000 απο αυτά μαζί με τεχνικό τιμ μηχανικών για την συντήρηση τους!!!

Για να προχωρήσουμε την κουβέντα λίγο παρακάτω θα σας πω το εξής... Μήπως καλλιεργείτε ένα κλήμα ανασφάλειας ή καλύτερα ένα κλίμα συμβιβασμού με την ιδέα της κάμερας για να κονομίσουν κάποιοι? Γιατί ένα τέτοιο έργο έχει απίστευτα μεγάλο κόστος, τόσο των συσκευών, όσο και του τεχνικού εξοπλισμού, των εξειδικευμένων ανθρώπων χειριστών αλλά και συντηρητών!!! Μήπως τελικά όλη αυτή η κουβέντα που υπάρχει και στα καθημερινά μας πηγαδάκια με τους γνωστούς και φίλους μας, δεν κάνει κάτι παραπάνω απο το να μας εξοικειώνει με την ιδέα, βάζοντάς μας να διαφωνούμε περι καταγραφής, προσωπικών δεδομένων κτλ και απο την άλλη μας αποτρέπει απο το να σκεφτούμε παραπέρα και να περάσει το κόλπο όσο το δυνατό πιο ήρεμα απο αυτή την πλευρά... ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μαριε δεν αμφιβαλλω οτι θα εχει ΚΑΙ καλα αποτελεσματα η χρηση της καμερας, ισως καποιοι θορυβηθουν και γλιτωσουμε διαφορα.. Η δικια μου σκεψη ειναι για το που σταματα η ελευθερια μας τελικα.
Μπορει να μην εχω τιποτα να κρυψω, υποπτες παρεες και οτιδηποτε μπορει να θεωρηθει ενοχο, ομως γιατι να πρεπει να νιωσω συμφιλιωμενη με την ιδεα οτι ο τυπος που εχει βαρδια εκεινη την ωρα και δεν εχει τι να κανει ισως με παρακολουθει;
(Αν το συνεχισουμε, εγω παιρνω "μικρομεσαιους" :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΚΟΥΕ τα είπες με άλλα λόγια. Κατερίνα είχα το προάισθημα ότι θα συμφωνήσεις.

Σαν παιδί της τεχνολογίας, εγώ φοβάμαι την ηλεκτρονική καταγραφή. Το ηλεκτρονικό φακέλωμα. Και πιστέψτε με ότι αν ο πόνος τους ήταν πραγματικά η ασφάλεια μας δεν θα βάζαν κάμερες και ούτε θα ασχολιόντουσαν με αυτό.

Οι κάμερες είναι χρήσιμες ανάλλογα με την λειτοουργία τους. Και σχετικά με το θέμα Ελλάδα προσωπικά δεν γουστάρω ένα ακόμα κρίκο στο ο καθένας κάνει του κεφαλιού του και εκθέτει όποιον θέλει και δικάζει όπως θέλει.

Εγώ πιστεύω ότι το ζήτημα κάμερας και κάθε παραπλήσιο είναι παραπέτασμα καπνού στο θέμα ελέγχου μαζών πατώντας στην φοβία του κόσμου για την ασφάλεια τους. Οι Αμερικάνοι υπήρξαν οι μεγάλοι διδάξαντες.

Πολλά δεν μαρέσουν αλλά θα κάνω μόνο το αναγκαία. Δεν κρίνω αναγκαίο να υπάρχω καταγεγραμένος σε βιντεοαρχεία. Εσείς νομίζετε ότι πολλά από τα βιντεάκια στο youtube που γελάμε όλοι δεν είναι από τέτοιες κάμερες? Πως διαρέουν αυτά δλδ? Εύκολα γελάμε όλοι μέχρι να γίνουμε εμείς ο στόχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τι να πω ρε παιδιά... κ εγώ δεν έχω αποφασίσει 100%, αλλά τείνω στο "ναι μόνο για την κυκλοφορία" στην συγκεκριμένη στιγμή. Γιατί; Γιατί πολύ απλά θεωρώ πως αν η αστυνομία κ το κράτος ήθελε πραγματικά να προστατεύσει εμάς και τις περιουσίες μας, τότε θα μπορούσε να το κάνει με τα μέσα που έχει τώρα (πιο συχνή αστυνόμευση, ιδιαίτερα στις κακόφημες κ σκοτεινές περιοχές). Αν είχαν την πρόθεση να το κάνουν, τότε π.χ. θα πιάνανε και τους θερμοκέφαλους "οπαδούς" που τα σπάνε όλα ή τους "¨γνωστούς-αγνώστους" που πετάνε την μολότωφ στα 10 μέτρα από τα "όργανα της τάξεως".

Πιστεύω πως το θέμα με τις κάμερες γίνεται μόνο για εντυπωσιασμό. Θεωρείτε πως οι κάμερες αυτές θα χρησιμοποιηθούν για σοβαρό σκοπό; Έχω τις αμφιβολίες μου. Από ότι άκουσα το υλικό που θα καταγράφουν ΔΕΝ θα ελέγχεται παρά μόνο μετά από παρέμβαση εισαγγελέα, πράγμα που σημαίνει πως θα ελέγχεται σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, κατά τη γνώμη μου. Έτσι, π.χ. για την υπόθεση ενός τσαντάκια ή ενός διαρήκτη νομίζω πως πολύ δύσκολα θα φτάσει το καταγεγραμένο υλικό στα χέρια εμπειρογνομώνων για να βρουν τον δράστη.

Έπειτα, μη ξεχνάτε πως η δικαιολογία για τις κάμερες είναι η τρομοκρατία, κ γι' αυτό θα τις στήσουν σε πολύ συγκεκριμένα, πολυσύχναστα μέρη. Το κράτος απλά δεν θα δώσει το πράσινο φως για να δωθούν τα χρήματα για να αγοραστούν κάμερες και για τις πιο επικίνδυνες περιοχές, γιατί πολύ απλά εκεί ο κίνδυνος να καταστραφούν είναι μεγαλύτερος (μέσα στα σκοτάδια, πετάγεται ένας κουκουλοφόρος κ την κάνει γυαλιά καρφιά). οπότε, όσες κάμερες αγοραστούν, θα μπουν σε πολυσύχναστους δρόμους, οι οποίοι έχουν κ πιο χαμηλή εγκληματικότητα, σε σχέση με τα προάστια π.χ. Οπότε δώρον άδωρον οι κάμερες...

Αντίθετα, πιστέυω πως αφού το πάρουν απόφαση πως θέλουν έναν Χ αριθμό καμερών (κ αυτές για τις μεγάλες πόλεις μόνο) καλά θα ήταν να χρησιμοποιηθούν για τον έλεγχο της κυκλοφορίας, μπας κ γλιτώσουμε κ κανέναν χριστιανό από τους ασυνείδητους οδηγούς...

Οπότε, στην παρούσα φάση, δεδομένου ότι θεωρώ πως 100% είναι πράξη εντυπωσιασμού η κίνηση αυτή της κυβέρνησης (γιατί είπαμε πως αν ήθελε θα μπορούσε να μειώσει την εγκληματικότητα), ψηφίζω μόνο για την κυκλοφορία.

όταν δοκιμάσουν όλα τα άλλα μέτρα κ δουν ότι δεν λειτουργούν, ας βάλουν κ κάμερες (όπως βάλανε κ στα μεγάλα γήπεδα με αποτέλεσμα 0)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top