Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Καλά, αν βάλεις πάνω ακριβά πραγματα, δεν σου έρχεται φθηνότερα. Δική μου συμβουλή, να το χτίσεις μόνος σου, όπως έχτισα κι εγώ το δικό μου, αλλά στη σύνδεση επεξεργαστή-μητρικής, αν δεν έχεις εμπειρία, να ζητήσεις να στην κάνει κάποιος που ξέρει. Όλα τα άλλα δεν ειναι τίποτα παραπάνω από βίδες και καλώδια.
Μα δεν ειχα σκοπο να τα συνδεσω μονος μου.Θα ζητησω να μου το κανουν εκει που θα το αγορασω. Απλως ηθελα να μου προτεινετε τι εξαρτηματα να διαλεξω. Πχ: να βαλω intel i7 ή δεν θα μου χρειαστει τοσο καλος επεξεργαστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
melted για τη σχολή σου δε θα χρειαστείς ένα καλό μηχάνημα? Δεν ξέρω τι θα κάνεις, αλλά συνήθως τα προγράμματα στα Μαθηματικά (matlab, scilab) κλπ τρώνε πολλή μνήμη και θέλουν καλό επεξεργαστή. Μην πάρεις κάτι απλά για gaming και μετά τρέχεις για ανανεώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.700081) INNOVATOR MIDI TOWER LC316-21 300W BLACK 34.00 ?


ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559574) AMD ATHLON II X4 620 2.6GHZ QUAD-CORE BOX 94.99 ?


ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.650767) THERMALTAKE A100069 LGA1366 UPGRADE KIT FOR V1/V1 AX 4.20 ?

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.554655) RM25664AA800 2GB PC6400 DDR2 800MHZ 25.00 ?

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.526813) GIGABYTE GA-M61PME-S2P BULK 40.39 ?

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.516327) GIGABYTE RADEON HD4650 GV-R465D2-1GI 1GB AGP RETAIL 67.95 ?

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.305494) SAMSUNG HD753LJ 750GB SATA2 64.99 ?

DVD RECORDER (PER.333185) SONY OPTIARC AD-7240S DVD-RW BLACK BULK 21.40 ?

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ (PER.575094) LOGITECH CORDLESS DESKTOP EX100 GR 23.80 ?

ΟΘΟΝΗ (PER.168033) SAMSUNG SYNCMASTER 2233BW 152.00 ?

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ (PER.540184) CREATIVE SOUND BLASTER X-FI XTREME AUDIO BULK 39.00 ?

ΗΧΕΙΑ (PER.503004) HERCULES XPS 2.112 BLACK 19.94 ?

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (PCF.00792) MICROSOFT WINDOWS VISTA HOME PREMIUM ENGLISH OEM 90.01 ?

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.802382) TRUST PW-5500 570W PRO DUAL FAN PSU 62.00 ?

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.650627) THERMALTAKE A2453 CYCLO 80MM BLUE PATTERN FAN 5.90 ?



https://www.e-shop.gr/PER_pc_config_desktop.phtml
απο τα εσοπ στο φτιαξα και μου ''κοστισε'' λιγο πολυ 770 euro

Ram λες να μην μου χρειαστει 4gb;Και επισης μου φαινεται καπως φτηνη η καρτα γραφικων που βαζεις.(χωρις να λεω οτι δεν ειναι καλη)
Ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια.:)

Υ.Γ.Εχεις αβαταρ intel και μου προτινεις AMD???!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λόγω των προγραμμάτων της ΣΕΜΦΕ, θα σου πρότεινα κι εγώ να βάλεις μνήμη 4αρα. 2 μου φαίνονται περιορισμένα. Εγώ έχω 1 και κολλάει ο κόσμος με ένα Google Earth...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
melted για τη σχολή σου δε θα χρειαστείς ένα καλό μηχάνημα? Δεν ξέρω τι θα κάνεις, αλλά συνήθως τα προγράμματα στα Μαθηματικά (matlab, scilab) κλπ τρώνε πολλή μνήμη και θέλουν καλό επεξεργαστή. Μην πάρεις κάτι απλά για gaming και μετά τρέχεις για ανανεώσεις
Δεν τα'χω δουλεψω ποτε να σου πω την αληθεια, αλλα νομιζα πως δεν θα ηταν βαρια προγραμματα.Βασικα θεωρησα οτι εφοσον θα ειναι καλο για gaming , θα ειναι και καλο για διαφορες εργασιες.Ή κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στο gaming συνήθως τη ζημιά στην κάνει η κάρτα γραφικών. Γενικά αφού πας για σταθερό κάνε μια καλή επένδυση σε όσο το δυνατόν περισσότερα τμήματα του μπορεις. Δεν είμαι και πολύ του hardware αλλά έχω δει άτομα που δουλεύουν σε matlab και συνήθως έχουν προβλήματα με μνήμη. Βέβαια μιλάμε για απαιτητικές δουλειές όχι προγραμματάκια της πλάκας. Δεν ξέρω, μπορεί να σε μπερδεύω. Εσύ έχεις τα λεφτά εσύ αποφασίζεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Αυτό δεν ισχύει συνήθως.
Όταν το φτιάχνεις μόνος σου όμως έχεις πλήρη έλεγχο πάνω στο τι θα βάλεις μέσα και μπορείς να διαλέξεις ποιοτικά εξαρτήματα, οχι τις no name μητρικές και τροφοδοτικά που βάζουν συχνά στις έτοιμες συνθέσεις για να ρίξουν την τιμή.
Καλο ειναι και αυτο ομως. Αρκει να ξερεις. Και στην περιπτωση μου, προσπαθω να αντλω απο παντου πληροφοριες για να τον 'χτισω'.
-----------------------------------------
Εκανα μια προσπαθια να τον συνθεσω.Βγηκε 903ε.
Μπορει να τσεκαρει καποιος που ξερει αν ειναι συμβατα ολα αυτα τα μαραφετια(μητρικες με ram κτλ);
Πιστευετε πως ειναι καλο για αυτα που θελω, και για την ενασχοληση μου με τη σχολη;(ΣΕΜΦΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ έχω 1 και κολλάει ο κόσμος με ένα Google Earth...
Με τι λειτουργικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ πριν από 2 χρόνια τον αγόρασα 950 ευρώ , με τις χαζομάρες που μου έβαλε εκείνος που μου τον πούλησε..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με τι λειτουργικό;

Ε, Vista, το ξέρω ό,τι γι'αυτο σκαλώνει...Αλλά και με XP, νομίζω, τα 2GB είναι επαρκή, αλλά οριακά. Αφού την κάνει την επένδυση, ας βάλει 4 να τον καλύψει πχ. 2-3 χρόνια και για άλλα λειτουργικά που πιθανόν να βάλει. Τιμολογιακά η διαφορά δεν ειναι μεγάλη, σε μια επένδυση των 800-900 ευρώ. Άντε να δώσει 20-25 ευρώ παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Α. Ε λογικό.
Εγώ είχα πολλά χρόνια 1GB σε Windows XP και είχα πρόβλημα μόνο σε κάποια πολύ σύγχρονα παιχνίδια, σίγουρα όχι στο Google Earth. Βέβαια τόσο φτήνη που είναι η μνήμη δεν υπάρχει λόγος να μην έχεις τουλάχιστον 2GB, ή ακόμα και 4 (ή και 8 :O ) αν έχεις 64μπιτο λειτουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Βασικα και οι δυο συνθεσεις μου φαινονται fail απο τη στιγμη που δινεις ~900?
Σου προτεινω αυτα:

Ειναι κατα πολυ ανωτερα απο αυτα που σου προτεινε ο mazin. Εχω ψαξει αρκετα το θεμα και ετοιμαζομαι να κανω κι εγω αναβαθμιση με ακριβως τα ιδια κομματια που σου παραθετω (την οθονη, το κουτι και dvd τα χω ηδη).
Επισης, στο insomnia μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες και προτασεις για καινουργιο pc..
-----------------------------------------
Δεν σου εβαλα ηχεια, πληκτρολογιο και ποντικι, αλλα αυτα τα παιρνεις και με 50-60?
Θα αγορασεις με 90? τα Windows Vista? :!:
Ασε που ηδη μπορεις να κατεβασεις τα Windows 7...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρή γοργόνα

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει για το πώς θα κάνω φορματ επειδή έχει γεμίσει ο υπολογιστής μου ιους? Χώρις όμως cd το οποίο δεν υπήρχε όταν τον αγόρασα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Τι να κανω με το λειτουργικο συστημα; Αμα δεν βαλω καθολου, μετα πως θα βαλω τα windows 7;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν πηρες και νουριο..δεν μπορει να μην υπαρχει cd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει για το πώς θα κάνω φορματ επειδή έχει γεμίσει ο υπολογιστής μου ιους? Χώρις όμως cd το οποίο δεν υπήρχε όταν τον αγόρασα..
Και που το ξερεις πως εχεις γεμισει ιους???
Αντιικο δεν ειχες?
Τι λειτουργικο εχεις? XP ή Vista?

Εχε υποψη σου πως με το φορματ,θα χασεις οτιδηποτε αρχειο ειχες αποθηκευμενο.
Για να κανεις φορματ,θα χρειαστει να εχεις cd με καποια προγραμματα βοηθειας,απο το οποιο να εκκινησεις τον υπολογιστή και να κανεις φορματ.

Τι εννοεις δεν υπηρχε cd οταν αγορασες το pc?
Κανονικα,αν εχεις xp,θα πρεπει να σου ειχαν δωσει μαζι με το pc και το cd του λειτουργικου.

Το βαζεις μεσα στο cd-rom και κανεις απλα επανεγκατασταση. Αυτη,θα κανει συγχρόνως και φορματ για να κατσει καλα η επανεγκατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι εννοεις δεν υπηρχε cd οταν αγορασες το pc?


Και εμενα παντος με το laptop (με vista) δεν μου δωσανε cd, αν και εχει απο κατω το αυτοκολιτο με τον κωδικο.

Και το εχω και απορια, τι θα κανω αν χρειαστει να κανω ενα format η οτιδηποτε; Ο κψδικος μου ανηκει, αρα μπορω νομιμοτατα να τα εγκαταστισω, αλλα που θα βρω cd για την εγκατασταση;... Για torrent δεν το συζιτω... με τοσους ιους που κυκλοφορουν σε οτι εχει να κανει με software...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρή γοργόνα

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Και εμενα παντος με το laptop (με vista) δεν μου δωσανε cd, αν και εχει απο κατω το αυτοκολιτο με τον κωδικο.

Και το εχω και απορια, τι θα κανω αν χρειαστει να κανω ενα format η οτιδηποτε; Ο κψδικος μου ανηκει, αρα μπορω νομιμοτατα να τα εγκαταστισω, αλλα που θα βρω cd για την εγκατασταση;... Για torrent δεν το συζιτω... με τοσους ιους που κυκλοφορουν σε οτι εχει να κανει με software...

έτσι κι εγώ. έχω τον acer 5920G με windows vista και δεν υπήρχε cd όταν τον αγόρασα. το αντιικό έληξε πριν 3 μήνες περίπου και κατεβάζοντας κάποια αρχεία μάλλον την " άρπαξε" .
Μου βγάζει συνέχεια κάτι πινακάκια και αργεί πολυυυυυυυ στο ιντερνετ.
Υπάρχει άλλη λύση εκτός απο το φορματ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ 8gb μνήμη είχα μόνο στο ASUS, που είχαμε κάνει μια πατέντα να διαβάζει ένα φλασάκι 4gb ως πρόσθετη μνήμη. Και μπορώ να πω απλά ότι πετούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δε νομίζω το flashάκι με 30MB/s read/write στην καλύτερη βοηθάει πολύ τη μνήμη RAM που έχει ταχύτητες της τάξης των GB/s.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top