Ποια είναι η γνώμη σας για τη γιορτή του Βαλεντίνου;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να μην έχουμε μία μέρα που να γιορτάζουμε τον έρωτα!
Το ότι τα ζευγαράκια βγαίνουν έξω, συνήθως σε ρομαντικά δείπνα, προσφέρουν δωράκια και λουλούδια μεταξύ τους, δεν σημαίνει ότι τις υπόλοιπες 364 μέρες σφάζονται. Συνεχίζουν να αγαπιούνται και να το δείχνουν ο ένας στον άλλον, απλά εκείνη την ημέρα γιορτάζουν, όπως γιορτάζουν και την ονομαστική τους γιορτή.
Γιατί αυτό πρέπει να θεωρείται κακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ας είναι βλακείες. Το αποτέλεσμα μετράει. Μας χαρίζουν έστω και μια στιγμή χαράς? Καλώς τα κάνουμε λοιπόν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
η μέρα του αγίου βαλεντίνου είναι για τα παιδιά που πάνε σχολείο...

δεν πιστεύω σε αυτήν την γιορτή... ο ερωτευμένος νιώθει και είναι ερωτευμένος κάθε μέρα....:inlove: και όχι μόνο την ημέρα του αγίου βαλεντίνου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τώρα είναι η στιγμή να πω στον εαυτό μου παρ' το αλλιώς…:hmm:




Ποιος λέει ότι όποιος γιορτάζει τον άγιο Βαλεντίνο δεν είναι ερωτευμένος και τις άλλες μέρες? Πώς βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα?:confused:

Δεν θες να την γιορτάζεις? Γούστο σου καπέλο σου…αλλά μην κρίνετε αυτούς που την γιορτάζουν.:)

Εγώ γουστάρω που μέσα σε αυτή την όλο και ποιο ψυχρή κοινωνία έχει και ανθρώπους που θεωρούν των ρομαντισμό άξιο να γιορτάζεται …:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ τι να σας πω βρε παιδιά, ενώ είμαι πολύ ρομαντική, ξενερώνω με τα άααπειρα κουκλάκια, στα μαγαζιά της Κάνιγγος και Ομόνοιας...

Αλλά αυτό με την ασφάλεια του ότι υπάρχει μία μέρα για τους ερωτευμένους!!

Στην τελική, κι εγώ τη γιορτάζω. Κι ανάλογα με τη σχέση μου, την εκάστοτε περίοδο, ή κάνω δώρα και χαζοχαίρομαι, ή απλά κάνω και λίγη πλάκα...

Πέρσι ο ιχλίμπεντιχ μού μαγείρεψε, και πολύυυυ το χάρηκα!!!!!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν μου κανει κλικ αυτη η μερα, δε μου ρχεται ρε πιδακιμ να παρω τον κακο μου και να βγουμε για φαι, μου κανει πολλη ψευτια, πολλη επιβολη.
Καλα κανουν οσοι τη βρισκουν και περνανε ομορφα, απλα εμενα δε μου παει.
(Και εννοειται οτι δεν το βρισκω δειγμα ρομαντισμου αυτο..Η τουλαχιστον δεν μπορει να χαρακτηριστει μη ρομαντικος καποιος που δεν τη γουσταρει αυτη τη γιορτουλα. Οχι οτι διεκδικω βραβειο ρομαντισμου αλλα λεμε τωρα.. :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ναι μωρέ... κι εγώ πέρσι γελούσα μέσα μου, ενώ ο ιχλίμπεντιχ έτριβε το ingwer και βούρκωνε από τα κρεμμύδια...
αλλά όπως τη βρίσκει κανείς, προσωπικά δε θα απαιτούσα ποτέ από τον εκάστοτε αμόρε αν το γιορτάσουμε ούτε θα μούτρωνα αν το ξεχνούσε ή αγνοούσε...
αλλά και δε θα τον χώριζα, αν μου έφερνε λουλούδια!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μήπως εδώ κατακρίνεις όλα τα μέλη που έχουν γράψει ότι τους αρέσει αυτή η μέρα?
Μήπως εδώ προσβάλεις όλους όσους λένε ότι ναι ειμαι υπερ?
Άλλο να κρίνεις την ιδέα κι άλλο τα άτομα
Πες το και έτσι αν και δεν είχα αυτό στο μυαλό μου. Σίγουρα κατακρίνω τον μηχανισμό της μαζοποιήσης και της πλύσης εγκεφάλου που είναι το ίδιο.
Και την ιδέα αυτή την κατέκρινα.

Και ξέρεις ΚΟΥΕ και Ρουμάνα γιατί στην προκείμενη περίπτωση έχω έντονο ύφος καί ίσως και να την λέω? Γιατί τόσα χρόνια που δεν την έλεγα και δεν κατέκρινα είδα πως όλοι οι φαν εμέσως με κατέκριναν και μου την έλεγαν εμέσως, ειδικά του γυναικείου φύλλου που με αφορά και άμεσα. Πέρσυ έκατσε και μια συγκυρία, και τα πήρα εντελώς.Συνεπώς μάλλον έχει δίκιο. Τουλάχιστον (και δεν αναφέρομαι στο φόρουμ) εγώ το κάνω φανερά.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να μην έχουμε μία μέρα που να γιορτάζουμε τον έρωτα!
Το ότι τα ζευγαράκια βγαίνουν έξω, συνήθως σε ρομαντικά δείπνα, προσφέρουν δωράκια και λουλούδια μεταξύ τους, δεν σημαίνει ότι τις υπόλοιπες 364 μέρες σφάζονται. Συνεχίζουν να αγαπιούνται και να το δείχνουν ο ένας στον άλλον, απλά εκείνη την ημέρα γιορτάζουν, όπως γιορτάζουν και την ονομαστική τους γιορτή.
Δεν λέω ότι πλακώνονται το υπόλοιπο 364. Αν και έχω δει και τέτοια πολλά.
Πεποίθηση μου είναι ότι αν κάτι αξίζει, φαίνεται διαρκώς και δεν χρειάζεται την τυποποιήση αυτή. αυτό το πιστεύω γιατί απλά υποβιβάζεται η αγνότητα των συναισθημάτων μου προς μια κοπέλα. Αν η κοπέλα περιμένει μια όχι τυχαία μέρα , αλλά την βαπτισμένη μέρα να μου δείξει και να της δείξω την αγάπη μου τότε εγώ αυτό το αντιλαμβάνομαι σαν Show-Off. Και όποιος έχει την ανάγκη να το δεχθεί ή να το δώσει με την έντονη αυτή μορφή κάπου για μένα κάτι λάθος πάει. Για τα δικά μου μέτρα και σταθμά πάντα.

Ανεξαρτήτως της μέρας του Αγ.Βαλεντίνου, Ανέκαθεν πίστευα ότι οι έντονες κορυφώσεις είναι χειρότερες από μια πιο μέτρια αλλά σταθερή σε διάρκεια και ποιότητα έκφανση του ίδιου πράγματος. Αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός και εκεί δεν μου πέφτει και λόγος.

Αυτός όμως που δεν είναι προσωπική επιλογή είναι όλοι να επιδιώκουν την κορύφωση αυτή, με τους ίδιους τρόπους και την ίδια μέρα και ειδικά για την Ελλάδα κατόπιν πρόσφατης ανακάλυψης για την σημαντικότητα της μέρας. Και το χειρότερο όλων είναι ότι η φάση αυτή έχει γίνει τόσο έντονα πιεστική που ανακατεύεται στα προσωπικά μου. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για τον κάθε άνθρωπο.

Και η μέρα του Αγ.βαλεντίνου ειδικά με την πρόσφατη στροφή σημαντικότητας που πήρε, αποτελεί ένα από τα στοιχεία που συνηγορούν στο πόσο κατευθυνόμενα άτομα είμαστε και πόσο τα προσωπικά μας έχουν γίνει compromized (αν βρω την λέξη θα κάνω edit) στο βωμό της κοινωνικής αποδοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μια εμπορική "γιορτή" και τίποτε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Να γιορτάσουμε τον έρωτα ε?
Εγώ δε λέω όχι.
Αλλά γιατί να μη γιορτάσουμε και τη φιλία; Γιατί να μη γιορτάσουμε και την αγάπη; Γιατί να μη γιορτάσουμε για κάθε τι που μας κάνει ευτυχισμένους; Για μένα η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου έχει πάψει να έχει σημασία εδώ και χρόνια. Δε λέω, όταν ήμουν στην 1η γυμνασίου και είχα ερωτευτεί για πρώτη φορά περίμενα να γίνει το θαύμα και να λάμψει ο έρωτας εκείνη τη μέρα. Αλλά τώρα πια έχω καταλήξει στο ότι είναι απλά μια μέρα που πλουτίζει τους ανθοπώλες-ζαχαροπλάστες κλπ. Και γιατί να μην πλουτίσουν βέβαια οι άνθρωποι; Να ζήσουν θέλουν κι αυτοί.
Ο έρωτας δε χρειάζεται μια μέρα για να εκφραστεί. Ο έρωτας δε μπορεί να δείξει το μεγαλείο του σε 24 ώρες, όσο κι αν προαπαθήσει κανείς. Ο έρωτας βέβαια με τη σημασία που του δίνει ο καθένας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Μα τι λέτε. Μιλάτε για την "ουσία" της γιορτής, λες και έχει κάποια οποιαδήποτε γιορτή ουσία και σημασία πέρα από αυτή που ο καθένας μας της προσδίδει. Βλέπω να λέτε "Αν είσαι ερωτευμένος, τότε είσαι ερωτευμένος κάθε μέρα.".
Καλά, και αν σε λένε Γιώργο, κάθε μέρα σε λένε Γιώργο αλλά το χρόνια πολλά το περιμένεις! Και αν σε κάνανε 26-2, κάθε μέρα 26-2 σε κάνανε.
Οι μέρες αυτές στο μυαλό κάποιον μας δίνουν την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουμε πλήρως την οποιαδήποτε πλευρά της πραγματικότητας την οποία αφορούν, και να την βιώσουμε ομαδικά. :P Επίσης, μας δίνει μια δικαιολογία να περάσουμε καλά, και σήμερα, σε μια εποχή που οι περισσότεροι χρειάζονται μια τέτοια για να ζήσουν, δεν βρίσκω κάτι το άσχημο.

Παρ'αυτά, δεν έχω γιορτάσει ποτέ προσωπικά. :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
μας δίνει μια δικαιολογία να περάσουμε καλά, και σήμερα, σε μια εποχή που οι περισσότεροι χρειάζονται μια τέτοια για να ζήσουν, δεν βρίσκω κάτι το άσχημο.

ακριβως αυτο...ολα καλα, χαριτωμενα και ομορφα...και αν ανηκετε σε κεινη την κατηγορια οπου καθε μερα εχετε το χρονο και τη δυνατοτητα να περνατε καλα με τον ανθρωπο σας και ειστε απο τους τυχερους...θα σας χαλασει αλλη μια μερα..???!;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για εμενα δεν ειναι τοσο αν πιστευω σε μια "εορτη" οσο το να πιστευω σε αυτο που πραγματικα εχω και μοιραζομαι με το ατομο που ειμαι μαζι.
Σιγουρα αυτη η εορτη εχει γινει σημα κατατεθεν του υπερ-καταναλωτισμου που μας διακρινει, αλλα και ποια εορτη δεν εχει μπει σ'αυτο το τρυπακι;Ολες!
Απο εκει και περα προσωπικα και την συγκεκριμενη μερα θα κανω τα ιδια ρομαντικα πραγματα που θα κανω με την κοπελα μου, καποια "χ" μερα.
Δωρο ισως και να κανω,αλλα οχι αναγκαστικα κατι τετρημενο ή απο καταστημα.
Ενα "ραβασακι" π.χ. μπορει να βαλει τα γυαλια σε ενα βραχιολι με πολυτιμες πετρες ή κι εγω δεν ξερω τι.(Προσωπικα πιστευω οτι τα καλυτερα δωρα γινονται στις πιο ασχετες στιγμες.)
Οπως και να εχει, καλα να ειμαστε,να ειμαστε ερωτευμενοι, να "εορταζουμε" τον ερωτα μας καθε μερα αν γινεται και να μην περιμενουμε να αφυπνιστουμε και να καταλαβουμε "ΤΙ" ατομο εχουμε διπλα μας, χαρη σε μια εορτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Αφου εχουμε γιορτες για ολα τα υπολοιπα (γιορτη της μητερας,του πατερα κτλ) να μην εχουμε κ μια γιορτη για τον ερωτα που στο κατω κατω εινα κ ενα απο τα πιο ομορφα πραγματα στη ζωη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αφου εχουμε γιορτες για ολα τα υπολοιπα (γιορτη της μητερας,του πατερα κτλ) να μην εχουμε κ μια γιορτη για τον ερωτα που στο κατω κατω εινα κ ενα απο τα πιο ομορφα πραγματα στη ζωη????
Σωστή :thumbup: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
..και αν σε λένε Γιώργο, κάθε μέρα σε λένε Γιώργο αλλά το χρόνια πολλά το περιμένεις!
Επίσης, μας δίνει μια δικαιολογία να περάσουμε καλά, και σήμερα, σε μια εποχή που οι περισσότεροι χρειάζονται μια τέτοια για να ζήσουν, δεν βρίσκω κάτι το άσχημο.

συμφωνώ απόλυτα! :thumbup:

νομίζω όμως ότι ίσως και να'ναι ψιλοταμπού η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου..όλος αυτός ο αρνητισμός ως προς αυτήν -και αναφέρομαι γενικότερα και όχι σε συγκεκριμένες απόψεις από εδώ μέσα-,έρχεται σε απόλυτη σύγκρουση με το πώς το διαλαλούν όλοι -σχεδόν- εκείνη την ημέρα ότι είναι ερωτευμένοι και γιορτάζουν.. :wacko: :P

και λέω τώρα εγώ..μήπως απλά,πολλοί φοβούνται να παραδεχτούν ότι κι εκείνοι "γουστάρουν" αυτή τη γιορτή,για να μην θεωρηθούν ρηχοί,απαίδευτοι ή δεν ξέρω κι εγώ τι, από κάποιους άλλους..?
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μια μέρα σαν όλες τις άλλες είναι.
απλά εκείνος πληρώνει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.



και λέω τώρα εγώ..μήπως απλά,πολλοί φοβούνται να παραδεχτούν ότι κι εκείνοι "γουστάρουν" αυτή τη γιορτή,για να μην θεωρηθούν ρηχοί,απαίδευτοι ή δεν ξέρω κι εγώ τι, από κάποιους άλλους..?
:hmm:

Σοοοοοοουυυυυτ!!!!!!!Δεν τα λεμε αυτα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
και λέω τώρα εγώ..μήπως απλά,πολλοί φοβούνται να παραδεχτούν ότι κι εκείνοι "γουστάρουν" αυτή τη γιορτή,για να μην θεωρηθούν ρηχοί,απαίδευτοι ή δεν ξέρω κι εγώ τι, από κάποιους άλλους..? :hmm:

Η απλα δεν τη γουσταρουν..? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η απλα δεν τη γουσταρουν..? :hmm:
Αυτό είναι προφανές. Το θέμα είναι γιατί δεν τη γουστάρουν και αν κατα βάθος έχουν επηρεαστεί και πιστευουν οτι πρέπει να μην τη γουστάρουν για να θεωρούνται "κουλτουριάρηδες", "ψαγμένοι", "καλλιεργημένοι" ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Εκτός αν είναι εκ φύσεως κυνικοί οπότε απορρίπτουν οτιδήποτε έχει σχέση με ρομαντισμό.
Προσωπικά πάντως, δεν τρελαίνομαι για τη γιορτή, τη γιορτάζω όμως, θα πάρω αν έχω χρήματα δώρο στο φίλο μου, θα βγούμε μαζί αν μπορούμε να είμαστε μαζί εκείνη τη μέρα, κλασσικά πράγματα. Με την ίδια λογική που θα πάρω πχ και δώρο στη μητέρα μου τη γιορτή της μητέρας και θα της πω χρόνια πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top