"Έφυγε" ο Νίκος Κακαουνάκης

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Έφυγε από τη ζωή ο γνωστός δημοσιογράφος Νίκος Κακαουνάκης, μετά από σκληρή μάχη με το θάνατο. Τις τελευταίες μέρες νοσηλευόταν στην εντατική λόγω επιπλοκών που σημειώθηκαν, μετά από επέμβαση στο έντερο.

Είχε υποβληθεί σε επέμβαση για αφαίρεση πολύποδα στον "Ευαγγελισμό" αλλά τις τελευταίες ημέρες είχε μεταφερθεί σε ιδιωτικό θεραπευτήριο, όπου και κατέληξε λόγω επιπλοκών.

O Νίκος Κακαουνάκης γεννήθηκε το 1938 στην Πολυρήνεια Κισσάμου της Κρήτης και έχασε τον πατέρα του σε μικρή ηλικία. Απόφοιτος εκκλησιαστικής σχολής, ασχολήθηκε με τη δημοσιογραφία για πρώτη φορά την δεκαετία του 60.

Το 1964 γνωρίστηκε τυχαία με τον Χρήστο Λαμπράκη, χάρη στον οποίο βρέθηκε να εργάζεται στο Βήμα, όπου εργάστηκε για πολλά χρόνια ως ελεύθερος ρεπόρτερ, αλλά και καλύπτοντας το δικαστικό και και το επαρχιακό ρεπορτάζ. Το 1978 ξεκίνησε να εργάζεται στα ΝΕΑ ως προϊστάμενος πλέον του ελεύθερου ρεπορτάζ, ενώ υπήρξε συνεργάτης και στο περιοδικό Αντί.

Από το 1989 ξεκίνησε να εργάζεται στο ενημερωτικό ραδιόφωνο. Παρουσίαζε την εκπομπή του "Μια στο καρφί και μια στο πέταλο", η οποία μεταδιδόταν για αρκετά χρόνια από τον Sky και αργότερα από τον Flash.

Ο Νίκος Κακαουνάκης συνεργαζόταν ως σχολιαστής με τα μεγαλύτερα τηλεοπτικά κανάλια, όπως το Mega, τον Alpha, τον Antenna και το Alter.

Από τη δεκαετία του 80 ασχολήθηκε με την έντυπη δημοσιογραφία ως εκδότης. Ξεκίνησε εκδίδοντας το Καλάμι και αργότερα (2000) την εφημερίδα Καρφί.

Ήταν γνωστός για τον ευθύ και άμεσο τρόπο με τον οποίο αντιμετώπιζε τα θέματα της επικαιρότητας και της πολιτικής, αλλά και για τη ζεστή του σχέση με το κοινό.

Γιώργος Παπανδρέου

Ο πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, έκανε την ακόλουθη δήλωση: "Ο Νίκος Κακαουνάκης έγραψε τη δική του προσωπική ιστορία στην δημοσιογραφία, στον Τύπο, στο ραδιόφωνο, στην τηλεόραση. Ήταν ένας χαρισματικός άνθρωπος και εκπρόσωπος μιας γενιάς δημοσιογράφων που ταυτίστηκαν με το ρεπορτάζ και την έρευνα".

"Δεν έπαψε ποτέ να αγωνίζεται για αυτά που πίστευε. Και οι αγώνες του για τη Δημοκρατική Παράταξη τον κατέστησαν προνομιακό συνομιλητή με τους απλούς καθημερινούς συνανθρώπους μας, που επιζητούσαν να ακουστεί η φωνή τους. Αυτό προσπάθησε να πετύχει και με το δημιούργημά του, «Το Καρφί», για το οποίο ήταν περήφανος. Είχε άποψη και την έλεγε πάντα χωρίς φόβο. Στην οικογένειά του εκφράζω τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια" ανέφερε ο Γ. Παπανδρέου.
Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Συλλυπητήρια.
Συμπαθής φιγούρα αλλά δεν προσέφερε και κάτι σημαντικό στη δημοσιογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Πολύ ξαφνικό αυτό. Τι να πω, RIP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ωχ. Δεν έχω άποψη για τη δουλειά του γιατί δεν παρακολουθούσα ποτέ τηλεόραση σοβαρά, αλλά τον θυμάμαι πάντα εκεί στα παράθυρα όταν έβλεπα με την άκρη του ματιού τις ειδήσεις που έβλεπε ο πατέρας μου.
RIP λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=CW6lW1k9fd0&feature=related[/ame]

Έχει άδικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Συλλυπητήρια.
Συμπαθής φιγούρα αλλά δεν προσέφερε και κάτι σημαντικό στη δημοσιογραφία.
Δεν μπορώ να τον κρίνω γιατί δεν ξέρω. Η απορία μου είναι γενικότερη. Γιατί όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

Ακριβώς.
Τα έχωνε πολύ καλά αν και δυστυχώς ήταν φερέφωνο των Πασόκων.
-----------------------------------------
Δεν μπορώ να τον κρίνω γιατί δεν ξέρω. Η απορία μου είναι γενικότερη. Γιατί όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?


Υποτίθεται ότι του συγχωρούνται οι αμαρτίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν μπορώ να τον κρίνω γιατί δεν ξέρω. Η απορία μου είναι γενικότερη. Γιατί όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?


Αυτό η αλήθεια είναι κι εγώ το έχω απορία. Δε νομίζω πως είναι τόσο θέμα αμαρτιών απλά κανείς δεν τολμάει να σχολιάσει αρνητικό δημόσια γιατί θα πέσουν όλοι και θα τον φάνε ως αναίσθητο που δεν έχει ιερό και όσιο.Anyway RIP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PADI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Κριμα...Συλληπητήρια...
(τι σημαινει το RIP; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Κριμα...Συλληπητήρια...
(τι σημαινει το RIP; )

Rest In Peace
Αναπαύσου εν ειρήνη (αν το γράφω καλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πάντως το 1990-1992 ο Τράγκας και ο Κακαουνάκης κάθε πρωί στο ραδιόφωνο του Σκάι έκαναν μια εκπομπή αφιερωμένη στο κράξιμο-χώσιμο εναντίον της υπάρχουσας κυβέρνησης Μητσοτάκη...και φυσικά, από το πες πες (Urigellerική μέθοδος) έπεσε η κυβέρνηση! Να' ταν και άλλη! :D

Το θέμα που λέει πιο πάνω ο Dias, γιατί «όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?» βασίζεται σε μια στιχομυθία που λέει η Αντιγόνη στον Τύρρανο Κρέοντα στο ομώνυμο έργο (τραγωδία) Αντιγόνη! Γενικότερα, στα πλαίσια του αρχαιοελληνικού ιδεώδους, άπαξ και πέθαινε κάποιος "έσβηνε" η άσχημη άποψη του κόσμου (συγγενών, φίλων,...κτλ) απέναντί του και αντιμετωπιζόταν σαν νεκρός με όλες τις πρέπουσες τιμές, αξιοπρέπεια και σεβασμό! Προσοχή! δεν έσβηνε η άσχημη φήμη του νεκρού, γι' αυτό και όλοι ενδιαφέρονταν για την υστεροφημία μετά θάνατον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Το θέμα που λέει πιο πάνω ο Dias, γιατί «όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?» βασίζεται σε μια στιχομυθία που λέει η Αντιγόνη στον Τύρρανο Κρέοντα στο ομώνυμο έργο (τραγωδία) Αντιγόνη! Γενικότερα, στα πλαίσια του αρχαιοελληνικού ιδεώδους, άπαξ και πέθαινε κάποιος "έσβηνε" η άσχημη άποψη του κόσμου (συγγενών, φίλων,...κτλ) απέναντί του και αντιμετωπιζόταν σαν νεκρός με όλες τις πρέπουσες τιμές, αξιοπρέπεια και σεβασμό! Προσοχή! δεν έσβηνε η άσχημη φήμη του νεκρού, γι' αυτό και όλοι ενδιαφέρονταν για την υστεροφημία μετά θάνατον...
Χμμ... Δεν είχα προφανώς την Αντιγόνη στο μυαλό μου! :) Όμως με την Αντιγόνη μου δίνεις την ιδέα και για το αντίθετο: Δλδ σύμφωνα με τόυς νόμους της εποχής αν ο νεκρός είχε κάνει κάτι κακό τον "τιμωρούσαν" να μείνει άταφος. (Πάντως μεταξύ μας νομίζω ότι το δίκιο το είχε ο Κρέων και όχι η Αντιγόνη. Το είπα στη φιλόλογο και έπαθε σσσσσόκ!!!!:P)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Χμμ... Δεν είχα προφανώς την Αντιγόνη στο μυαλό μου! :) Όμως με την Αντιγόνη μου δίνεις την ιδέα και για το αντίθετο: Δλδ σύμφωνα με τόυς νόμους της εποχής αν ο νεκρός είχε κάνει κάτι κακό τον "τιμωρούσαν" να μείνει άταφος. (Πάντως μεταξύ μας νομίζω ότι το δίκιο το είχε ο Κρέων και όχι η Αντιγόνη. Το είπα στη φιλόλογο και έπεθε σσσσσόκ!!!!:P)

το συγκεκριμένο έργο "Αντιγόνη" αποτελεί άτυπο φεμινιστικό κίνημα...

δεν λέγονται τέτοια πράγματα και πόσο μάλλον σε γυναίκες φιλόλογες...:D :lol: :lol:

(τι μας θύμησες τώρα...:D)

κλείνει το offtopic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Πραγματικα αναπαντεχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κρίμα,συλλυπητήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
R.I.P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επαγγελματικά δεν τον θεωρούσα και δεν τον θεωρώ αξιόλογο, αλλά σίγουρα ειναι πολύ ξαφνική η είδηση. Καλη ανάπαυση λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μαλάκα έμεινα κόκκαλο. Δεν το πιστεύω. Δεν είδα καθόλου τηλεόραση όλη την ημέρα, μόλις τώρα το διάβασα.

Διαφωνούσα με πολλές από τις απόψεις του και γενικά δεν τον πήγαινα σαν δημοσιογράφο, αλλά ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μακάρι να ήταν ο αδελφός που δεν είχα ποτέ, τώρα απλά είμαι ένα δυναμικό ούνο χωρίς αυτών. Αλλά ναι τον συμπαθούσα αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top