Ποια είναι η γνώμη σας για τη γιορτή του Βαλεντίνου;

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δηλαδη πρεπει να το παιζει κουλτουριαρης η ψαγμενος ο αλλος για να μην του αρεσει? Η να ναι κυνικος με οτιδηποτε "ρομαντικο" ? Απο που προκυπτει το συμπερασμα? :p
Εγω θεωρω ηλιθιους αυτους που βλεπουν ενα λουλουδι και γραφουν ποιηματα η βαζουν τα κλαμματα, εγω ειμαι κυνικη η αυτοι σαχλοι? :p
Απλα νομιζω γενικα οτι αυτη η γιορτη δεν εχει καμια σχεση με τον πραγματικο ρομαντισμο, που δε φαινεται απο πραγματα και γιορτες που μας επιβαλλονται. Ειναι μονο μια ακομη ευκαιρια να δειξεις τον ερωτα σου πιθανον, αλλα δεν εχει καμια σχεση με το ποσο ρομαντικος η κουλτουριαρης ειναι καποιος, και καλο θα ηταν να μη βγαινουν συμπερασματα για καμια απ'τις δυο πλευρες απ'αυτη τη μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδη πρεπει να το παιζει κουλτουριαρης η ψαγμενος ο αλλος για να μην του αρεσει? Η να ναι κυνικος με οτιδηποτε "ρομαντικο" ? Απο που προκυπτει το συμπερασμα? :p
Εγω θεωρω ηλιθιους αυτους που βλεπουν ενα λουλουδι και γραφουν ποιηματα η βαζουν τα κλαμματα, εγω ειμαι κυνικη η αυτοι σαχλοι? :p
Απλα νομιζω γενικα οτι αυτη η γιορτη δεν εχει καμια σχεση με τον πραγματικο ρομαντισμο, που δε φαινεται απο πραγματα και γιορτες που μας επιβαλλονται. Ειναι μονο μια ακομη ευκαιρια να δειξεις τον ερωτα σου πιθανον, αλλα δεν εχει καμια σχεση με το ποσο ρομαντικος η κουλτουριαρης ειναι καποιος, και καλο θα ηταν να μη βγαινουν συμπερασματα για καμια απ'τις δυο πλευρες απ'αυτη τη μερα.
Όσο σαχλούς θεωρείς εσύ αυτούς που γιορτάζουν τον Α.Βαλεντίνο, τόσο κυνικούς ή "υποκριτές" θεωρώ εγώ αυτούς που την απαξιώνουν. Είναι απλά δύο διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος. :)
Αλήθεια, τη γιορτή της μητέρας δεν λες χρόνια πολλά στη μαμά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Όσο σαχλούς θεωρείς εσύ αυτούς που γιορτάζουν τον Α.Βαλεντίνο, τόσο κυνικούς ή "υποκριτές" θεωρώ εγώ αυτούς που την απαξιώνουν. Είναι απλά δύο διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος. :)
Αλήθεια, τη γιορτή της μητέρας δεν λες χρόνια πολλά στη μαμά σου;

Θα αρχισουμε παλι τα ανουσια κατεβατα με αντιπαραθεσεις, οποτε οκ, ειναι απλα δυο διαφορετικες οψεις του ιδιου νομισματος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτό είναι προφανές. Το θέμα είναι γιατί δεν τη γουστάρουν και αν κατα βάθος έχουν επηρεαστεί και πιστευουν οτι πρέπει να μην τη γουστάρουν για να θεωρούνται "κουλτουριάρηδες", "ψαγμένοι", "καλλιεργημένοι" ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Εκτός αν είναι εκ φύσεως κυνικοί οπότε απορρίπτουν οτιδήποτε έχει σχέση με ρομαντισμό.

Kι αρχικά έγραψα απλά πως δεν μου αρέσει για να μην μπω στον κόπο να αναλύσω το γιατί:P
Δυστυχώς δεν την γλιτώνω έτσι πως προχωράει η συζήτηση.
Λοιπόν εγώ "γουστάρω"(δλδ χαίρομαι με την ψυχή μου) ελάχιστες γιορτές, συγκεκριμένα μόνο το Πάσχα και τις Απόκριες, απο μικρή και δεν θέλω να αναλύσω το γιατί.
Κατά τ΄ άλλα το ορθόδοξο ημερολόγιο που (πιστεύουμε δεν πιστεύουμε) ακολουθούμε σε συνδυασμό με τις εθνικές γιορτές γεμίζουν όλη την χρονιά με γιορτές,επετείεους,προεόρτια,επίσημες αργίες. Και σήμερα να κοιτάξεις το ημερολόγιο θα είναι του οσοίου τάδε του ακριδοφάγου(αν και νομίζω πως σήμερα γιορτάζει ο Ξενοφών).
Θέλω να πω πως σαν έθνος και εκκλησία είμαστε φουλ απο γιορτές και μετά προσθέτουμε και τις ξενόφερτες βλ.Βαλεντίνος,πατέρας,μητέρα κ.α.
Έτσι 365 μέρες το χρόνο(συν ακόμη μία τα δίσεκτα) βρισκόμαστε σε κατάσταση Χρόνια Πολλά.Και δεν είναι πως με ενοχλεί το γεγονός καθεαυτό ή θέλω ο άλλος να ζήσει χρόνια λίγα, απλά με ενοχλεί πως σε κάποιες γιορτές όλοι(θες εμπορικά καταστήματα,τηλεόραση,περιοδικά,ράδιο) προσπαθούν να σου επιβάλλουν το χαρούμενο κλίμα και να σε καθοδηγήσουν ανάλογα με την περίσταση(γιορτή αγάπης προς τον πλησίον τα Χριστούγεννα και είμαστε όλοι αγαπημένοι και φιλέσπλαχνοι, γιορτή ερωτευμένων ο Αγ.Βαλεντίνος και είμαστε όλοι γεμάτοι καρδούλες και σ΄αγαπώ).
Και ειδικά στην περίπτωση αυτής της γιορτής αναρωτιέμαι γιατί όσοι την απορρίπτουν θεωρούνται "υποχρεωμένοι να μην την γουστάρουν για να μην χαλάσουν την εικόνα τους" ή κυνικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αφου εχουμε γιορτες για ολα τα υπολοιπα (γιορτη της μητερας,του πατερα κτλ) να μην εχουμε κ μια γιορτη για τον ερωτα που στο κατω κατω εινα κ ενα απο τα πιο ομορφα πραγματα στη ζωη????
Ας φτοιάξουμε λοιπόν τη μέρα της φιλίας,τη μέρα της σοκολάτας,τη μέρα του ύπνου. Όλα απλά και όμορφα είναι αλλά νομίζω αξίζουν περισσότερο που τα ζούμε και απολαμβάνουμε κάθε μέρα, και δεν έχουμε φουσκώσει και αναδείξει σε κοσμοιστορικό γεγονός.

και λέω τώρα εγώ..μήπως απλά,πολλοί φοβούνται να παραδεχτούν ότι κι εκείνοι "γουστάρουν" αυτή τη γιορτή,για να μην θεωρηθούν ρηχοί,απαίδευτοι ή δεν ξέρω κι εγώ τι, από κάποιους άλλους..? :hmm:
Μήπως φοβούνται να παραδεχτού το ανάποδα για να μην παραδεχθούν ότι εκείνοι δεν θεωρούν κοσμοιστορικό γεγονός τον έρωτα τους,να μην θεωρηθούν μη ρομαντικοί και διαφορετική από την γραμμή που επιτάσει το Simon says ....?


Θα αρχισουμε παλι τα ανουσια κατεβατα με αντιπαραθεσεις, οποτε οκ, ειναι απλα δυο διαφορετικες οψεις του ιδιου νομισματος. :)
Αν και δεν είναι έτσι, το δέχομαι για τους ίδιους λόγους

Εμένα αυτό που με στραβώνει περισσότερο από όλα, και αναδεικνύει το μέγεθος του ενός ακόμη σιδερώματος είναι η μη αποδοχή αυτού που δεν ακολουθεί το Simon Says.
Ένα απλό παράδειγμα. Σχέση η γυναίκα της αρέσει ο Αγ Βαλεντίνος και περιμένει τα καθέκαστα, ο άνδρας θεωρεί ότι αυτή η γιορτή προσβάλει τα αισθήματα του.

Αυτό που θα λειτουργήσει είναι ότι αν τύχει και θεός φυλάξει ο άνδρας να μην κάνει ότι λέει ο Simon η γυναίκα δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτεί ότι ίσως να υπάρχουν βαθιά ιδεολογικά αίτια αλλά αυτομάτως θα βγάλει τα χειρότερα συμπεράσματα για το πόσο ανέραστος και πόσο συναισθηματικά ρηχός είναι.

Αυτό ο τυποποιημένος τρόπος παραγωγής συμπεράσματος για τον συνάθρωπο είναι χαρακτηριστικός από τα άτομα που είναι πιστοί followers του Simon προς άτομα που δεν είναι. Δεν έχει σημασία το γιατί, δεν έχει σημασία το γεγονός ότι δεν έχουν δοκιμάσει το αντίθετο για να έχουν άποψη. Σημασία έχει ότι το είπε ο Simon άρα είναι και σωστό.

Και ο Simon λέει πολλά και πολλά και έχει γράψει πολλά rulebooks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας φτοιάξουμε λοιπόν τη μέρα της φιλίας,τη μέρα της σοκολάτας,τη μέρα του ύπνου.

Ημέρα της σοκολάτας μπορεί να θεωρηθεί του Α.Βαλεντίνου με τόσες σοκολάτες που χαρίζονται στον πλανήτη εκείνη τη μέρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όποιος ποστάρει εκείνη την ημέρα, ban την επομένη μέρα θα φα
από τους mods που εκείνη την ημέρα θα κοιμούνται, ή έτσι θα μας κάνουν να νομίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η Παγκόσμια μέρα των Ζώων.

Για να μη μιλήσω για την ημέρα των ξανθών!!!!
(21 Ιουνίου νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Είδε κανένας τον επόμενο μήνα απο του Αγ.βαλεντίνου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ημέρα της σοκολάτας μπορεί να θεωρηθεί του Α.Βαλεντίνου με τόσες σοκολάτες που χαρίζονται στον πλανήτη εκείνη τη μέρα :D
Επίσης, μέρα του "ραντεβού που καταλήγει σε σεξ.":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου είναι αδιάφορη αυτή η γιορτή! Εντάξει, δεν θα με χάλαγε αν ο αγαπημένος μου έκανε κάτι ξεχωριστό για μένα, αλλά θα τσαντιζόμουν αν "απαιτούσε" να γιορτάσουμε. Ας πούμε τα δείπνα κι οι έξοδοι την συγκεκριμένη μέρα με χαλάνε! Μου φαίνεται απείρως πιο ρομαντική μια έκπληξη σε φάση που δεν το περιμένεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
:hug: Παιδιά πιστέυω οτι κάθε μέρα είναι η γιορτή του αγίου Βαλεντίνου. Οταν τον/την βλέπεις να έρχετε και να σου σκάει ένα φιλί είναι δώρο, όταν περνατε το χρόνο μαζί αγγαλιά είναι γιορτή, όταν σου λέει τα όνειρα του και μέσα είσαι εσύ είναι έυτυχία.Δεν κατηγορώ εκείνους που την γιορτάζουν γιατί πιστέυω ότι θέλουν απλά να γιορτάσουν με άλλους , αυτό που νοιώθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν μπορεις να εισαι κάθε μερα με αυτή την διαθεση. Πρέπει και να σου λείπει λίγο για να θέλεις να την ξανανιώθεις…
Δεν μιλάμε για αγάπη που είναι σταθερή αξία…μιλάμε για εκείνη την «αρρώστια» που σε πιάνει και τα βλέπεις όλα ροζ…είσαι ερωτευμένος …ή τουλάχιστον νομίζεις ότι είσαι…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα για έρωτα μιλάμε. Στην αγάπη δέν είσαι αυθόρμητος, είσαι ο εαυτός σου. Ενώ στον έρωτα δεν καταλαβένεις τι σου γίνετε. Τα χάνεις:huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.


και λέω τώρα εγώ..μήπως απλά,πολλοί φοβούνται να παραδεχτούν ότι κι εκείνοι "γουστάρουν" αυτή τη γιορτή,για να μην θεωρηθούν ρηχοί,απαίδευτοι ή δεν ξέρω κι εγώ τι, από κάποιους άλλους..?
:hmm:

Η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου προσωπικά δεν μου λέει και πολλά. Αλλά τον έρωτα τον βιώνω πολύ πιο έντονα από τους περισσότερους...
Δεν είναι ζήτημα παιδείας, είναι ζήτημα αντίληψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top