Σχολιασμός φθηνών laptops

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου προτείνετε μία καλή επιλογή για φορητό υπολογιστή για άτομο που θα σπουδάσει αρχιτεκτονική. Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου προτείνετε μία καλή επιλογή για φορητό υπολογιστή για άτομο που θα σπουδάσει αρχιτεκτονική. Ευχαριστώ πολύ! :)

Δεν ξέρω ακριβώς μοντέλο , αλλά για αρχιτεκτονική χρειάζεται κανείς οπωσδήποτε Mac . Έχουν τις περισσότερες δυνατότητες για αυτή τη δουλεία. Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα για περαιτέρω βοήθεια , αλλά ρώτα για Macintosh.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Bασικά εγώ θα σου πρότεινα απλά να πάρεις ένα μικρό (τουλάχιστον να παίρνει CD:P) και απλά να εγκαταστήσεις το google Sketch up...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ευχαριστώ, παιδιά. Τον υπολογιστή τον θέλει μία φίλη μου, η οποία αρνείται πεισματικά να εγκαταλείψει τα windows. Βασικά την ενδιαφέρει να μπορεί να τον χρησιμοποιεί και σαν κανονικό υπολογιστή και για να τρέχει τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν στην αρχιτεκτονική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακριβώς μοντέλο , αλλά για αρχιτεκτονική χρειάζεται κανείς οπωσδήποτε Mac . Έχουν τις περισσότερες δυνατότητες για αυτή τη δουλεία. Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα για περαιτέρω βοήθεια , αλλά ρώτα για Macintosh.
Το οτι δε θα τρέχει AutoCAD είναι λεπτομέρεια βέβαια, ποιος αρχιτέκτονας το χρειάζεται άλλωστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
επειδή η φίλη σου θέλει windows για να τρέχει πολλές εφαρμογές πέρα απο εφαρμογές σχεδίασης:
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-dv7-2110ev-Espresso.htm
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...Pavilion-dv6-1290ev-Moonlight-NZ358EA-B1A.htm
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-dv6-1299ev-Moonlight.htm <--- θα στο πρότεινα επειδή έχει πολύ καλό λόγο απόδοσης/τιμής.

Πάντως όπως έχει αναφερθεί τα καλύτερα για εφαρμογές που έχουν να κάνουν με αρχιτεκτονική κτλ είναι τα macbook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακριβώς μοντέλο , αλλά για αρχιτεκτονική χρειάζεται κανείς οπωσδήποτε Mac . Έχουν τις περισσότερες δυνατότητες για αυτή τη δουλεία. Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα για περαιτέρω βοήθεια , αλλά ρώτα για Macintosh.
μην κάνεις την βλακία και πάρεις mac. Για τον επαγγλελματια που πρέπει να ξοδέψει πολλά ευρώ τα macbook είναι τέλεια. Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι οι αρχιτεκτονικές εφαρμογές στα mac είναι πανάκριβες και αν σκοπεύεις να πάρεις ένα Pc κάτω των 1500 ευρώ θα αρκεστείς σε οθόνη μέχρι 13 ιντσών. Αντίθετα αν πάρεις ένα με windows μπορείς να βρει και μια χαρά Open ή εφαρμογές crackαρισμένες. Να ξέρεις ότι στην αρχιτεκτονική στηρίζεσαι σε 2 παραμέτρους μεγάλη οθόνη και δυνατή κάρτα γραφικών (αν μου πεις πόσα ευρώ θέλεις να δώσεις θα συ προτείνω laptop) Τα macbook (μεχρι 1500euro ) έχουν και μικρή μνήμη και χαμήλο επεξεργαστή και χάλια καρτα γραφικών και μικρή οθόνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
επειδή η φίλη σου θέλει windows για να τρέχει πολλές εφαρμογές πέρα απο εφαρμογές σχεδίασης:
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-dv7-2110ev-Espresso.htm
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...Pavilion-dv6-1290ev-Moonlight-NZ358EA-B1A.htm
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-dv6-1299ev-Moonlight.htm <--- θα στο πρότεινα επειδή έχει πολύ καλό λόγο απόδοσης/τιμής.

Πάντως όπως έχει αναφερθεί τα καλύτερα για εφαρμογές που έχουν να κάνουν με αρχιτεκτονική κτλ είναι τα macbook.

Ευχαριστώ, θα τα κοιτάξουμε! :)

μην κάνεις την βλακία και πάρεις mac. Για τον επαγγλελματια που πρέπει να ξοδέψει πολλά ευρώ τα macbook είναι τέλεια. Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι οι αρχιτεκτονικές εφαρμογές στα mac είναι πανάκριβες και αν σκοπεύεις να πάρεις ένα Pc κάτω των 1500 ευρώ θα αρκεστείς σε οθόνη μέχρι 13 ιντσών. Αντίθετα αν πάρεις ένα με windows μπορείς να βρει και μια χαρά Open source εφαρμογές crackαρισμένες. Να ξέρεις ότι στην αρχιτεκτονική στηρίζεσαι σε 2 παραμέτρους μεγάλη οθόνη και δυνατή κάρτα γραφικών (αν μου πεις πόσα ευρώ θέλεις να δώσεις θα συ προτείνω laptop) Τα macbook (μεχρι 1500euro ) έχουν και μικρή μνήμη και χαμήλο επεξεργαστή και χάλια καρτα γραφικών και μικρή οθόνη...

Φίλη μου το θέλει και δεν της έχουν βάλει κάποιο περιορισμό ως προς τα χρήματα... Πρότεινέ μου, οπότε, ό,τι θεωρείς καλύτερο! Για πόσο μεγάλη οθόνη μιλάμε, δηλαδή; 16,4 αρκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα σου προτείνω μερικά laptop μπορείς να βρείς κατάλληλα laptop σε πολύ προσιτή τιμή..

https://www.multirama.gr/products/product?pid=0418769&catid=010200 είναι 638,99 ?

https://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Sony-Vaio-VGN-FW41E-H.htm 1.099,00 ? (είναι καλό όμορφο ποιοτικά αλλά δεν είναι και πολύ καλύτερο από το πρώτο)

https://www.multirama.gr/products/product?pid=0420637&catid=0102000 (είναι με διαφορά το καλύτερο της κατηγορίας του)
1299 ?


https://www.multirama.gr/products/product?pid=0410219&catid=010200 αυτός είναι αν θέλει να αγοράσει mac έχει ίδιες επιδόσεις με τον προηγούμενο αλλά έχει παραπάνω από διπλάσια τιμή
2439 ? (δεν θα το περνα με τίποτα)

η οθόνη θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 17 (και 16 καλή είναι) και να είναι TFT όχι led (τα δεύτερα κουράζουν πιο πολύ τα μάτια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παιδιά μιλάμε για αρχιτεκτονική. Έχετε ιδέα πόσο ΒΑΡΙΕΣ εφαρμογές τρέχουν?

17/18,4αρι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, και θα βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη...(1500+++) 4gb ram απαραίτητα, και για γραφικών τουλάχιστον 9700 (αν είναι διατεθειμένη να τα σκάσει να πάει σε gtx280m ).

Επίσης μιας και συνήθως τα 17άρια+ παίρνουν και 2ο σκληρό να βάλει και έναν SSD για 2ο, και ότι "ΒΑΡΥ" το βάζει εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Μην τρελαίνεστε.
Εγώ ένα καημένο Turbo-X έχω, 2 cpu στα 1,8GHz, 2038 RAM και μάπα κάρτα γραφικών, μια Intel chipset - δεν λέω, ψήνω πολύ αγορά νέου λάπτοπ με καλή κάρτα γραφικών, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δηλαδή, αλλά σηκώνει και Autocad, PSP, Corel, Maya, όλα όσα χρησιμοποιούμε στη σχολή (πολλές φορές και ταυτόχρονα).

Δεν λέω ότι πετάει στο Maya, αλλά την παλεύει.
Πάντως Mac ούτε συζήτηση, εκτός κι αν θες να παίρνουν όλοι οι συμμαθητές σου τα σπασμένα προγράμματα χαλαροί κι εσύ να ψάχνεις το πιο φτηνό Maya (2,375 ευρώ btw).

Α, όσον αφορά την οθόνη, είναι μεν πιο ξεκούραστη η 17'', αλλά εγώ θα προτιμούσα να μια ελαφρώς μικρότερη. Βοηθάει σε πολλά μαθήματα να έχεις το λάπτοπ μαζί στη σχολή κι αν είναι πιο μαζεμένο/πιο ελαφρύ διευκολύνει αρκετά την κατάσταση, χωρίς ιδιαίτερες απώλειες στην άνεση που προσφέρει η οθόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μην τρελαίνεστε.
Εγώ ένα καημένο Turbo-X έχω, 2 cpu στα 1,8GHz, 2038 RAM και μάπα κάρτα γραφικών, μια Intel chipset - δεν λέω, ψήνω πολύ αγορά νέου λάπτοπ με καλή κάρτα γραφικών, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δηλαδή, αλλά σηκώνει και Autocad, PSP, Corel, Maya, όλα όσα χρησιμοποιούμε στη σχολή (πολλές φορές και ταυτόχρονα).

Δεν λέω ότι πετάει στο Maya, αλλά την παλεύει.
Πάντως Mac ούτε συζήτηση, εκτός κι αν θες να παίρνουν όλοι οι συμμαθητές σου τα σπασμένα προγράμματα χαλαροί κι εσύ να ψάχνεις το πιο φτηνό Maya (2,375 ευρώ btw).

Α, όσον αφορά την οθόνη, είναι μεν πιο ξεκούραστη η 17'', αλλά εγώ θα προτιμούσα να μια ελαφρώς μικρότερη. Βοηθάει σε πολλά μαθήματα να έχεις το λάπτοπ μαζί στη σχολή κι αν είναι πιο μαζεμένο/πιο ελαφρύ διευκολύνει αρκετά την κατάσταση, χωρίς ιδιαίτερες απώλειες στην άνεση που προσφέρει η οθόνη.

Εγώ πάντως ακόμα και σε ΑΠΛΑ σχέδια π.χ. σε solid edge με ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ λαπτοπ και τρώω τα κολλήματα της ζωής μου (ssd δίσκο, 4gb cl-4ram, vga 9400)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μπορώ να πω οτι μας μπερδέψατε λιγάκι.:P Θα τα κοιτάξουμε και αυτά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Evina13,θα σου πρότεινα να πάρεις αντί notebook,desktop pc γιατί με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα πολύ ισχυρό pc που θα μπορεί να χειριστεί άνετα τις εφαρμογές.Επίσης θα υπάρχει και δυνατότητα αναβάθμισης,ενώ το laptop σε 2 χρόνια μπορεί να μην είναι σε θέση να ικανοποιεί τις ανάγκες σου.Αν παρόλα αυτά θες laptop τσέκαρε κάποιο το οποίο να έχει ισχυρό επεξεργαστή,καλή κάρτα γραφικών,2gb+ μνήμη,και μεγάλης χωριτικότητας HDD(Hard disk drive)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ο λόγος που προτιμάει λάπτοπ είναι η φορητότητα, αφενός επειδή πέρασε θεσ/νίκη και θέλει να μπορεί να τον μεταφέρει αφετέρου επειδή χρήσιμο θα είναι να τον παίρνει και στη σχολή ενίοτε.

https://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Acer-Aspire-8935G-874G50BN-LX-PDA0X-069.htm αυτός πώς σας φαίνεται;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
πολύ καλή επιλογή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μόνο η οθόνη την προβληματίζει κάπως(είναι λίγο μεγάλη) αλλά κατα τ'άλλα μια χαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
μα η οθόνη καλό είναι να είναι μεγάλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
μα η οθόνη καλό είναι να είναι μεγάλη..

δυσκολεύει λίγο στις μετακινήσεις, απλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μόνο η οθόνη την προβληματίζει κάπως(είναι λίγο μεγάλη) αλλά κατα τ'άλλα μια χαρά...

Μ' αρέσει που την προβληματίζει η μεγάλη οθόνη κι όχι ότι είναι ACER...:P (το λέω από προσωπική εμπειρία, χαλάνε εύκολα και έχουν χάλια service...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top