Περι εγγυήσεων

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Προσφατα χρειαστηκε να ριξω κι αλλα πηγαινε-ελα στο πισι μου..
Η νεκροψια αυτη τη φορα ελεγε και για αλλαγη μνημης μεταξυ των αλλων. Η οποια μνημη ειχε εγγυηση εφ'ορου ζωης, ωστοσο μου ειπαν οι υπευθυνοι του κ#λοχανειου που πηρα το πισι οτι η μνημη μου "καηκε" και δεν μπορει να αντικατασταθει γιατι τετοια βλαβη δεν καλυπτεται απ'την εγγυηση.
Οταν ρωτησα τι παει να πει "καηκε" και που ευθυνομαι εγω, μου ειπαν οτι φταιει η δεη και καποια αλλαγη στην ταση πιθανον (?)..αλλα αναρωτιεμαι γιατι να επηρεαστει ΜΙΑ μνημη απ'τις δυο κι οχι και οι δυο τη στιγμη που ειναι ακριβως ιδιες?
Ισως ακουγεται γελοιο σε καποιον γνωστη, αλλα εγω πολυ φοβαμαι οτι με βρηκαν ασχετη και με δουλεψαν. Ξερετε τιποτα για τετοιες βλαβες κι αν τελικα μπορω να διεκδικησω αντικατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οταν ρωτησα τι παει να πει "καηκε" και που ευθυνομαι εγω, μου ειπαν οτι φταιει η δεη και καποια αλλαγη στην ταση πιθανον (?)..αλλα αναρωτιεμαι γιατι να επηρεαστει ΜΙΑ μνημη απ'τις δυο κι οχι και οι δυο τη στιγμη που ειναι ακριβως ιδιες?
[Σοζ, αλλά δεν μπορώ να συνηθίσω το νέο νικ :P]


Όπα όπα, εάν φταίει η ΔΕΗ για το κάψιμο μιας συσκευής ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ (από τη ΔΕΗ). Ισχύει. Και αφού το μηχάνημα είναι κάποιας αξίας πρέπει να το κυνηγήσεις.


Δεν ξέρω πολλές λεπτομέριες, μου το είπε πέρυσι ο φυσικός μου, λέγοντας χαρακτηριστικά να το 'χουμε υπόψην διότι λίγοι το γνωρίζουν. :worry:




Θα δω πάντως τι μπορώ να βρω επί του θέματος.. :)
Αυτό με τη ΔΕΗ όντως ευσταθεί;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
(Χαχ, οπως σε βολευει :P)

Δεν ξερω, δεν εχω ιδεα κι εγω αν ευσταθει.. Απλα υποθετω οτι αυτο δεν μπορει να τσεκαριστει και γι'αυτο το λενε σαν δικαιολογια..Αλλα τι νοημα εχει η εφορου ζωης εγγυηση αν δεν καλυπτεται κι αυτο!? Και πως μπορω να ελεγξω αν οντως φταιει η ταση? (οσο διεστραμμενο κι αν ακουγεται ειχαμε τσεκαρει την ταση με ενα ειδικο μηχανημα [μονομετρο-πως το λεγαν δε θυμαμαι?], γιατι την προηγουμενη φορα που ειχε προβλημα η μητρικη ηθελαν να με πεισουν οτι φταιει η ταση του σπιτιου, και τελικα ουτε τοτε δεν εφταιγε αυτο).

Αν αφορα τη δεη μαλλον δεν εχω διαθεση να το κυνηγησω, γιατι ειναι μικρης αξιας (γυρω στα 30 ευρω, και ηδη την αντικατεστησα με αλλη μνημη), αλλα αν δικαιουμαι αλλαγη μνημης απ'αυτο το μαγαζι δεν προκειται να το αφησω ετσι γιατι μου χουν σπασει τα νευρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν ξερω, δεν εχω ιδεα κι εγω αν ευσταθει..
Τι να σου πω βρε Κάθριν, ο άνθρωπος μου 'πε ότι ισχύει σίγουρα, αλλά το ξέρουν λίγοι... :hmm:


Απλα υποθετω οτι αυτο δεν μπορει να τσεκαριστει και γι'αυτο το λενε σαν δικαιολογια..Αλλα τι νοημα εχει η εφορου ζωης εγγυηση αν δεν καλυπτεται κι αυτο!? Και πως μπορω να ελεγξω αν οντως φταιει η ταση?
Ρωτώντας τη ΔΕΗ ίσως.. :)
Πάντως και πάλι, φταίει - ξεφταίει η τάση, το θέμα είναι ότι χάλασε, άρα αλλαγή, εφόσον έχεις εγγύηση ;)





Θέλουν λίγο ξεχ#σιμο για να στρώσουν :P


(οσο διεστραμμενο κι αν ακουγεται ειχαμε τσεκαρει την ταση με ενα ειδικο μηχανημα [μονομετρο-πως το λεγαν δε θυμαμαι?], γιατι την προηγουμενη φορα που ειχε προβλημα η μητρικη ηθελαν να με πεισουν οτι φταιει η ταση του σπιτιου, και τελικα ουτε τοτε δεν εφταιγε αυτο).
Πολύμετρο καρντιά μου ;)
Και ναι, είναι διεστραμμένο :P [καλά έκανες όμως]





Αν αφορα τη δεη μαλλον δεν εχω διαθεση να το κυνηγησω, γιατι ειναι μικρης αξιας (γυρω στα 30 ευρω, και ηδη την αντικατεστησα με αλλη μνημη), αλλα αν δικαιουμαι αλλαγη μνημης απ'αυτο το μαγαζι δεν προκειται να το αφησω ετσι γιατι μου χουν σπασει τα νευρα!
Φα τους, μη μασάς :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μονομετρο-πολυμετρο κοντα επεσα :p
Ωραια, αυριο θα χουν comeback 8)
Θενξ για τις πληροφοριες, θα σε καταριουνται μερες γι'αυτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πράγματι η τάση του ρεύματος(απότομες αυξομειώσεις, δλδ όταν βλέπεις να τρεμοπαίζει μια λάμπα πχ ή κάποια διακοπή ρεύματος) ευθύνεται για πολλές καταστροφές σε ηλεκτρονικά συστήματα και ειδικά σε pc.

Είναι λογικό να μην καούν και οι δύο αν πράγματι αυτό προήλθε από το ρεύμα.

Δεν μπορούν όμως να σου αποδείξουν πως πράγματι αυτή είναι η αιτία.Το ότι μπορεί να κάηκε λόγω της τάσης του ρεύματος μπορούν να το πλασάρουν σαν μιά δικαιολογία για να μην στην αλλάξουν και να αγοράσεις καινούρια.

Επειδή όμως η κύρια βλάβη σε μια RAM είναι να καεί εκεί έρχεται η εγγύηση του κατασκευαστή.

Με λίγα λόγια τί θέλω να πω. Αυτοί δεν ζημιώνονται με το να σου αλλάξουν την RAM. Δούλευα σε μαγαζί με pc και αυτό που κάνουνε είναι να πακετάρουν το ελλατωματικό εξάρτημα και να το στέλνουν πίσω στην αντιπροσωπεία γράφοντας το λόγο που είναι ελλατωματικό. Οι αντιπροσωπείες αν ήταν ελλατωματικό σχεδόν πάντα έστελναν καινούριο. Εδώ υπάρχουν 2 τινά:
1) Η αντιπροσωπεία δεν αλλάζει τις RAM με την δικαιολογία που σου είπαν αυτοί στο μαγαζί.
2) Η αντιπροσωπεία αλλάζει τις RAM και αυτοί την έστειλαν πίσω και πήραν μία καινούρια και σε ανάγκασαν να αγοράσεις μια καινούρια με 30 euro.

Εφ' όσον ήταν χαλασμένη 8α μπορούσες να ζητήσεις να σου την δώσουν ώστε να μην έχουν την δυνατότητα να κάνουν το δεύτερο. Ψάξε ένα τηλέφωνο της αντιπροσωπείας και ρώτα την πολιτική τους σ' αυτό το θέμα αν μπορείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τωρα με φρεναρες μαικ κι ημουν ετοιμη για γλεντι παλι:p
Την μνημη την "καμμενη" μου τη στειλανε πακετο μαζι με την παραδοση του υπολοιπου κουτιου, αρα να πηραν την καινουρια αν η αντιπροσωπεια την αντικαθιστα το αποκλειουμε..
Η εταιρεια της οποιας ειναι η μνημη απ'ο,τι εψαξα στο νετ δεν εχει αντιπροσωπο στην Ελλαδα, αρα δεν μπορω να εχω πηγη για να ξερω τι ισχυει.
Τηλεφωνικα, οταν μου ειπαν οτι η βλαβη της μνημης δεν καλυπτεται απ'την εγγυηση πηγαν να μου πασαρουν αντιστοιχη που υπηρχε διαθεσιμη, αλλα δεν την αγορασα -την πηρα απο αλλο καταστημα, αρα τελικα δεν ειχαν κανενα οφελος.
Την αιτια της βλαβης ομως αυτοι μπορουν να την ξερουν;; Οτι φταιει ΣΙΓΟΥΡΑ η ταση πχ; Η για να γλιτωσουν την εγγυηση-για ποιον λογο δεν ξερω- το πασαρουν ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Νομίζω ότι για το αν ευθύνεται η τάση ή όχι, μπορεί να στο σιγουρέψει ένας ηλεκτολόγος που θα κοιτάξει τη μνήμη.. Δεν στο λέω !00% σίγουρος αυτό, μη σε πάρω στο λαιμό μου :P

Αλλά νομίζω ότι μπορεί να στο σιγουρέψει. Αν έχεις κάνα γνωστό (ή κάποιον σχετικό τεσπα) ρώτα τον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τωρα με φρεναρες μαικ κι ημουν ετοιμη για γλεντι παλι:p
Την μνημη την "καμμενη" μου τη στειλανε πακετο μαζι με την παραδοση του υπολοιπου κουτιου, αρα να πηραν την καινουρια αν η αντιπροσωπεια την αντικαθιστα το αποκλειουμε..
Η εταιρεια της οποιας ειναι η μνημη απ'ο,τι εψαξα στο νετ δεν εχει αντιπροσωπο στην Ελλαδα, αρα δεν μπορω να εχω πηγη για να ξερω τι ισχυει.
Τηλεφωνικα, οταν μου ειπαν οτι η βλαβη της μνημης δεν καλυπτεται απ'την εγγυηση πηγαν να μου πασαρουν αντιστοιχη που υπηρχε διαθεσιμη, αλλα δεν την αγορασα -την πηρα απο αλλο καταστημα, αρα τελικα δεν ειχαν κανενα οφελος.
Την αιτια της βλαβης ομως αυτοι μπορουν να την ξερουν;; Οτι φταιει ΣΙΓΟΥΡΑ η ταση πχ; Η για να γλιτωσουν την εγγυηση-για ποιον λογο δεν ξερω- το πασαρουν ετσι;

Καχύποπτος Έλληνας :redface: Χαχα
Αφού στην δώσανε πίσω οκ.
Τώρα για το αν μπορούν να σου πουν σίγουρα ποιά είναι η βλάβη και τί έφταιξε.. αυτό είναι σχετικό. Μπορεί να φταίει το τροφοδοτικό, η τάση του ρεύματος, να ήταν ελλατωματική η ίδια η μνήμη. Παίζουν πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να σημειώσω κάτι: εφορου ζωης εγγύηση δεν σημαίνει εγγύηση μέχρι να πεθάνεις αλλά μέχρι να πεθάνει το προϊόν, δλδ μέχρι η κατασκευάστρια εταιρία πάψει να ασχολείται με το συγκεκριμένο (μοντέλο) προϊόν.

Πάντως αν ήθελε το κατάστημα θα μπορούσε να σου την άλλαζε, να υποθέσω ότι δεν είναι κάποια αλυσίδα αλλά κάποιο μικρό κατάστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Exposed δεν ειναι παλιο το προιον για να τιθεται θεμα θνησιμοτητας, 2 χρονων ηταν! Δεν ξερω αν αυτο θεωρειται υπερβολικα πολυ..
Επισης οχι, δεν ειναι μικρο καταστημα, ειναι αλυσιδα, και μεχρι τωρα (τους χρειαστηκα και πολλες φορες ζωη να χουν!) το service τους ηταν και τις 5 φορες τραγικο και με απιστευτη καθυστερηση(1 μηνας + και τετοιες τραγικοτητες ενω το πισι ειναι απαραιτητο στη δουλεια μου..τι τους νοιαζει θα μου πεις, αλλα 3 βδομαδες να μην αναγνωριζουν προφανη βλαβη και να χω κανει τα απειρα πηγαινε-ελα για να την εντοπισει τελικα τεχνικος που φωναξα σπιτι, και μαλιστα βαρβατη και εμφανη, ε παει πολυ!!). Αν ξεμπλεξω οριστικα μ'αυτους, ουτε απ'εξω μετα! Αλλα καθε φορα λεω οτι επιτελους φτιαχτηκε κι αυτο, και καθε φορα κατι προκυπτει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μην θεωρείς ότι η εταιρία είναι αδυνατόν να σταματησε να ασχολείται με το προιον μετα από 2 χρόνια :) αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν το κατάστημα ήθελε ... θα το αλλαζε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το προιον υπαρχει ακομα διαθεσιμο στο σαιτ τους παντως..
Τελος παντων, τελικα θα συγκρατηθω, αλλωστε οπως παει το πραγμα με μαθηματικη ακριβεια θα τους ξαναχρειαστω συντομα :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
οι μεγαλες αλυσιδες προσφερουν τριετη εγγυηση στα ετοιμα μηχανηματα τους, εφοσον οι αλλαγες που εκανες της εκαναν αυτοι τοτε λογικα καλυπτεσαι απο την εγγυηση σου ( κοινος εαν δεν εχεις βαλει σευ χερι στο κουτι μονη σου ).

γνωμη μου ειναι να τους ταραξεις λιγο τα νερα με καμια απειλη κτλ, μιλαμε για μια μνημη βρε παιδια λες και τους ζητησε να της φτιαξουν νεο PC.

Αλλα γενικως στην Ελλαδα ειμαστε της "αρπαχτης" και μεχρι να φυγουμε απο αυτο το σκεπτικο εμεις θα εχουμε γινει λιπασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top