Έχεις προίκα;

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω προικισμενο αντρα θελω! (ξερετε τι εννοω ε!);) :P

καλα, ελεος. πες μου οτι η κοπελα τον σουταρε τον τυπο να ηρεμησω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Εμένα πάντως η γιαγιά μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, όλο τραπεζοκαρέ μου πλέκει, και άλλα τέτοια παρόμοια :D Αλλά αυτό φαντάζομαι δεν το κάνει μόνο η δικιά μου η γιαγιούλα (ε?) :P

Πέρα απ' την πλάκα, νομίζω ότι είναι αν μη τι άλλο ανόητο το θέμα της προίκας, ακόμα και αν το δούμε όπως είπε η Michelle. Και πες ότι ο/η προκομένος/η σε ένα ζευγάρι έχει αποφασιστεί να μην δουλέψει, θα του/της πει ο άλλος να φέρει για το σπιτικό τους τα πιρουνομάχαιρα, τα καλά τραπεζομάντηλα και τα κρύσταλλα Βοημίας για να δεξιώνονται τους φίλους τους? Και ο άλλος τι? Θα δουλεύει σαν το σκυλί για να φέρνει τους αστακούς στο τραπέζι?

Όσον αφορά το σπίτι, είτε θεωρείται προίκα είτε όχι, νομίζω ότι είναι super βασικός παράγοντας που πρέπει να λάβει υπ' όψιν ένα ζευγάρι πριν αποφασίσει να παντρευτεί. Καλώς ή κακώς, για μένα πάντα, δεν πας πουθενά χωρίς ένα δικό σου "κεραμίδι" για να βάλεις το κεφάλι σου από κάτω (και του αγαπημένου σου, αν χωράει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Molka, απλά είπα με ποιά λογική πιστευω οτι έχει καθιερωθεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πες μου οτι τον έδιωξε κακήν κακώς να ησυχάσω
:angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
καλα, ελεος. πες μου οτι η κοπελα τον σουταρε τον τυπο να ηρεμησω!
Πες μου οτι τον έδιωξε κακήν κακώς να ησυχάσω
:angry:


Δυστυχώς τα έβαλε με τον πατέρα της αντί να σουτάρει τον γαμπρό… όταν ο γονιός έχει την προίκα(λεφτά, χωράφια, σπίτια κτλ) και απλά δεν την δίνει στη κόρη… το λαμβάνει σαν έλλειψη αγάπης…
Εγω προσωπικά πιστεύω ότι οι γονείς της κοπέλας τον μυρίστηκαν ότι είναι προικοθήρας και δημιουργούν ένα τέτοιο κλίμα, μπας και το καταλαβαίνει και η κόρη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ την περίμενα αυτή την αντίδραση από την κοπέλα. Δεν μπορεί ο τύπος ξαφνικά να της είπε πως δεν του κάνει το σπίτι γιατί είναι μικρό, σίγουρα της έχει δώσει κι άλλα δείγματα!

Στην Αθήνα δεν έχω ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις (κι ευτυχώς), φαντάζομαι πως στην επαρχία όμως είναι ακόμα πολύ συνηθισμένες.. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όλο αυτό ξεκίνησε απο το προξενιό, τότε για να προξενέψουν κάποια γρήγορα έταζαν οι άλλοι οτι άν την πάρεις θα σου δώσουν και σπίτι, θεωρούσαν οτί άν η κοπέλα ήταν 25 χρονών και ανήπαντρη ήταν γεροντοκόρη και για να αποφύγουν την ντροπή, έταζαν και σπίτι για δωροδοκία. Έτσι ξεκίνησε απλά μετα θεωρούσαν δεδομένο ότι θα πάρουν προίκα ότι και να γίνει και διατηρήτε ακόμα, γιατι καποιοι παλιοί πήραν πρίν χρόνια και θέλουν να πάρουν και τα παιδιά τους, για αυτό όλοι οι χωριάτες είναι πλούσιοι. Ρώτησα τη μάνα μου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
λετε να ζητησω και εγω προικα απο τον μελλουσα πεθερο μου;



θα πρεπει πρωτα βεβαια να αγοραζω γιλεκο απο kevlar :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Κοίτα…στην χώρα μου η παράδοση λέει ότι ο γαμπρός για να παντρευτεί πρέπει να έχει ένα σπίτι οπού να παει την νύφη.(νομιζω και στη Τουρκια...)
Καλό είναι να ρωτάς πια είναι η παράδοση στην χώρα της κοπέλα σου… μην πας για μαλλί και βγεις και κουρεμένος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ρουμάνα πάντως εγώ σε δύο αστικά κέντρα (Αθήνα Πάτρα) που ξέρω δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.

Όμως από συμφοιτητές αλλά και επαρχιώτες Πατρινούς ακούω κάτι κουλά μια στο τόσο.

Αλλά από αστους ακούω το εξής όλο και πιο συχνά, δλδ του να είναι πρακτικά ματσό η κοπέλα. Όχι με την μορφή της προίκας. Η ατάκα είναι ότι θα έμενα με μια λεφτού και ας μην μάρεσε πολύ αν είχε τα φράγκα και εγώ ήμουν άνετος στην υπόλοιπη ζωή! Όταν το πρωτοάκουσα δεν το πίστευα αλλά τελευταία παρατηρώ ότι είναι πεποίθηση των ανδρών.

Δεν συμφωνώ αλλά γιατί να μην είναι? Μόνο οι γυναίκες έχουν αυτό το δικαιώμα? Και μην αρχίσετε και λέτε τα περί ρομαντισμού και εξυπνάδες κάθε μια για την προσωπική της ζωή. Είναι γνωστό και κοινό μυστικό ότι η μέση γυναίκα έχει επεξεργαστεί τα πάντα για σένα πριν το καταλάβεις. Και το έχω δει και από μορφωμένες γυναίκες.


Συνεπώς σχετικά με αυτά που λέτε, εγώ είμαι με την κλέφτρα. Έμεσα ή άμεσα όλοι κοιτάζουμε λίγο την προίκα. Και αν θέλετε εκεί μέσα βάζω και το potential. Ένας τεμπελχανάς είναι τόσο τεμπέλης όσο και μια τεμπελχανού. Μόνο για την γυναίκα είναι ή απαίτηση ή αποδεκτό το να παραμένει στο σπίτι τεμπέλα.

Για μένα Ρουμάνα σου έκανε εντύπωση που ο τύπος το έκανε χύμα. Και κακώς κιόλας καθώς το σπίτι που θα καταλήξει? Στην οικογένεια του δεν θα πήγαινε σε βάθος χρόνου. Μια σκέψη που πολλοί κάνουν ασυναίσθητα δλδ αλλά μας ενοχλεί όταν γίνεται φωναχτα. Το φαινόμενο προίκα υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει απλά με διαφορετική μορφή καθώς σε κάποιο βαθμό όλοι το συμφέρον για τον μέλλον μας κοιτάζουμε.

Να σας πω και κάτι τελευταίο που ένας Έλληνας άνδρας σκέφτεται. Η γυναίκα του να είναι δημόσιος υπάλληλος για να μπορεί να αναλλάβει τα παιδιά λόγω του καθεστότως του δημοσίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το potential ναι, είναι μια προίκα που θέλω να την έχει ο άλλος… «καλό χαρακτήρα - προοπτική» θέλουμε να έχει. Δεν φαίνεται ότι το ζητάμε σαν προίκα…:hmm:

Για τα υλικά αν μιλάμε…μάλλον είναι ανασφάλεια ... δεν μπορείς να τα κανείς αυτά τα λεφτά… όμως σου καλοαρέσουν που έρχονται έτοιμα.

Θα μπορούσα να το βλέπω και σαν προσπάθεια να ασφαλίζεις την οικογένεια. να μην της λείπει τίποτα… ξέρω εγώ? Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι ανασφάλεια, ή απληστία…το να ζητάς προίκα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδια αν αφησουμε το συγκεκριμενο παραδειγμα της Ρουμανας, τι σχεσει εχει καποιος που ειναι τεμπελχανας ή μια που δεν κουναει το χερι της με την προικα;
Δηλαδη καποιος θα δεχτει να παντρευτει μια που δεν ξερει και δεν εχει διαθεση να κανει τιποτα μονο και μονο για την προικα;
Υπαρχουν και οι περιπτωσεις ή κοπελα να εχει δουλεια και ο αλλος παλι να κοιταει κυριως την προικα της.
Κατι τετοιο ειναι απαραδεκτο για εμενα.Οσο περισσοτερη οικονομικη ανεση,τοσο καλυτερο ειναι για ενα ζευγαρι δεν αντιλεγω, αλλα μην το κανουμε σαν κατι φυλλες στην Αφρικη που η νυφη παει πακετο με μερικα βοδια και αλλα ζωα.
Και τουλαχιστον προσωπικα ειμαι ευτυχισμενος που ουτε οι γονεις μου μεταξυ τους κοιταξαν αυτο το πραγμα, και που ουτε εμενα με ενδιαφερει.Περισσοτερο μ'ενδιαφερει να ειναι δραστηρια η γυναικα μου,εξυπνη,εργατικη κτλ κτλ και χωρις μια, παρα να εχει 5-6 σπιτια και να ειναι αλλα ντ' αλλα τα μεγαλα σε κοιτω μεσα απ' την γυαλα.

Και οσο για τον νεαρο, οσο και αν αυτη η σκεψη μπορει να γινει μεσα "μας", οταν το λες ετσι "φωναχτα" στην αλλη και στο καπακι μολις σου λεει οτι δεν θα παρεις το μεγαλο σπιτι, ειναι και καφριλα.Και 1000 δικια να ειχες τα χανεις, οταν γινεσαι καφρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δηλαδη καποιος θα δεχτει να παντρευτει μια που δεν ξερει και δεν εχει διαθεση να κανει τιποτα μονο και μονο για την προικα;
Αν αφαιρέσουμε το έντονο ποια είναι η απάντηση? Για να δούμε ποιος θα το βρει.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΡΟυμάνα και Μάριε αυτό που θέλω να πω είναι ότι έμμεσα ή άμεσα όλοι κοιτάζουμε τι συνοδεύει ή από τι αποτελείτε αν θέλετε το πακέτο.

Το ποια είναι σωστά και ποια όχι είναι αντικείμενο συζήτησης. Ένα από αυτά είναι η προίκα με την μορφή που απέκτησε παλαιότερα. Ο μηχανισμός είναι ίδιος απλά η μορφή που και ο τρόπος που υλοποιείται αλλάζει.

Και με την ίδια λογική άλλοι κοιτάζουν την "προίκα" με πιο σύγχρονη προσέγγιση άλλοι κοιτάζουν άλλα στοιχεία αν συνοδεύονται. Ο καθένας ότι κρίνει σημαντικό,σκόπιμο και ηθικά σωστό. Ο ιδέα και ο μηχανισμός είναι ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
...ενας φιλος μου απο το Ιραν μου εξηγουσε οτι πριν παντρευτει ενα ζευγαρι, η κοπελα οριζει κατι και το αγορι πρεπει να της το δωσει οποιαδηποτε στιγμη αυτη το ζητησει κατα τη διαρκεια του γαμου τους. Αυτο υποτιθεται εξασφαλιζει την γυναικα σε περιπτωση που ο ανδρας θελησει να την χωρισει και αυτη θα ειναι αφραγκη. Οταν του ειπα πως στην Ελλαδα οι γονεις των κοριτσιων δινουν προικα στα αγορια, μου ζητησε να παντρευτουμε! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Οταν του ειπα πως στην Ελλαδα οι γονεις των κοριτσιων δινουν προικα στα αγορια, μου ζητησε να παντρευτουμε! :)

θα με παντρευτείς? :flowers::loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εξαρταται.... εισαι μηπως ιρανος??? ...:D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
εξαρταται.... εισαι μηπως ιρανος??? ...:D :P


ειρωνικό σχόλιο ήταν. Για το εάν στις μέρες μας υπάρχει ο θεσμός της "προίκας".

Και η ερώτηση ήταν ρητορική. Μη σου μπαίνουν ιδέες. Και μη γεμίσει pm ο φάκελος μου :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Προίκα? Πού ζούμε?
Αν ήμουν στη θέση της κοπέλας απλά θα χώριζα εκείνη τη στιγμή και χωρίς δεύτερη σκέψη. Του τα χρώσταγε κιόλας τα σπίτια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Κρίμα.Ποιον να λυπηθείς περισσότερο?Τον προικοθήρα ή την κοπέλα που νομίζει θα κερδίσει την αγάπη του τύπου με κάτι επιπλέον τετραγωνικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top