Μπορεί να υπάρξει Φιλοσοφία χωρίς θετικές επιστημονικές γνώσεις;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι οι αρκετοί είναι εκείνοι που διαχωρίζουν την φιλοσοφία από τα μαθηματικά, φυσική κτλ. Τέλος με εκνευρίζει απίστευτα πολύ που ο δρόμος για να ασχοληθεί κάποιος,στην Ελλάδας, με την Φιλοσοφία πρέπει να ακολουθήσει μια κατεύθυνση που δεν υπάρχει καθόλου φυσική η μαθηματικά (Ναι ναι υπάρχουν τα γενικής, αλλά όλοι ξέρουμε πως διδάσκονται τα μαθήματα γενικής )

Ας μην ξεχνάμε ότι η φιλοσοφία άρχισε να αλλάζει πραγματικά τον κόσμο όταν ασχολήθηκαν άνθρωποι με γνώσεις θετικών επιστημών ή έστω με την κουλτούρα των θετικών επιστημών.

Εσείς συμφωνείτε που η φιλοσοφία έχει αποκοπεί από τις θετικές επιστήμες;

Μήπως τελικά έχει δίκαιο ο μαθηματικός μου που συχνά αναρωτιέται αν μπορεί να υπάρξει άνθρωπος ευτυχισμένος χωρίς να κατέχει γνώσεις θετικών επιστημών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστευω οτι κάποιος μπορεί να αποδώσει περισσότερο στη φιλοσοφία, έχοντας διδαχθεί εις βάθος ΚΑΙ μαθηματικά. Διότι μαθαίνει να σκέφτεται αυστηρά ορθολογικά, κάτι που επιτυγχάνεται πολύ δύσκολα χωρίς γνώσεις θετικών επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι οι αρκετοί είναι εκείνοι που διαχωρίζουν την φιλοσοφία από τα μαθηματικά, φυσική κτλ. Τέλος με εκνευρίζει απίστευτα πολύ που ο δρόμος για να ασχοληθεί κάποιος,στην Ελλάδας, με την Φιλοσοφία πρέπει να ακολουθήσει μια κατεύθυνση που δεν υπάρχει καθόλου φυσική η μαθηματικά (Ναι ναι υπάρχουν τα γενικής, αλλά όλοι ξέρουμε πως διδάσκονται τα μαθήματα γενικής )

Νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει :P
Δεν είναι φιλοσοφία με την ακριβή έννοια του όρου. Το να παπαγαλίζεις τα διδάγματα 5-10-20 φιλοσόφων και να εξετάζεσαι πάνω τους, καμία σχέση δεν έχει με τη φιλοσοφία.

Ας μην ξεχνάμε ότι η φιλοσοφία άρχισε να αλλάζει πραγματικά τον κόσμο όταν ασχολήθηκαν άνθρωποι με γνώσεις θετικών επιστημών ή έστω με την κουλτούρα των θετικών επιστημών.

Ας μη ξεχνάμε την αναλογία θέσεων / φιλολόγων που έδιναν ΑΣΕΠ τη τελευταία φορά.

Εσείς συμφωνείτε που η φιλοσοφία έχει αποκοπεί από τις θετικές επιστήμες;

Θεωρητικά όχι, υπάρχουν όμως πιο ρεαλιστικά πράγματα και ουσιαστικά προβλήματα δυστυχώς :/:

Μήπως τελικά έχει δίκαιο ο μαθηματικός μου που συχνά αναρωτιέται αν μπορεί να υπάρξει άνθρωπος ευτυχισμένος χωρίς να κατέχει γνώσεις θετικών επιστημών;

Όχι, το αντίθετο μάλλον. Η άγνοια ίσως είναι ευτυχία. Δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω :P.
Πάντως είναι ρατσιστικό σχόλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μονο που παλιοτερα, στη φιλοσοφια ηταν απαραιτητο συστατικο κι η αλχημεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει :P
Δεν είναι φιλοσοφία με την ακριβή έννοια του όρου. Το να παπαγαλίζεις τα διδάγματα 5-10-20 φιλοσόφων και να εξετάζεσαι πάνω τους, καμία σχέση δεν έχει με τη φιλοσοφία.
Τουλάχιστον συμφωνείς ότι είναι ότι πλησιέστερο υπάρχει σε φιλοσοφία; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μα η φιλοσοφία νομίζω πως προυποθέτει γνώσεις θετικών επιστημών και ιδιαίτερα των μαθηματικών. Υπάρχει καλύτερο πεδίο "εξάσκησης" για τη Λογική, πέρα από τα μαθηματικά;

Εξάλλου πολλοί σύγχρονοι (σχετικό το σύγχρονοι) φιλόσοφοι έχουν ασχοληθεί και με θετικές επιστήμες. Προσωπικά έχω υπόψην μου τον Pierce (νομίζω πως λέγεται έτσι), ο οποίος στη φιλοσοφική του θεώρηση έμπλεξε έντονα και μαθηματικούς υπολογισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Τουλάχιστον συμφωνείς ότι είναι ότι πλησιέστερο υπάρχει σε φιλοσοφία; ;)

δε κρίνω κάτι από την εμφάνιση, αλλά από το περιεχόμενο.
Άλλα μαθήματα, σε βοηθούν πολύ περισσότερο να ψαχτείς και να κάνεις ηθικά ερωτήματα στον εαυτό σου, από τη παπαγαλία.

Ψάξε π.χ. τη βιολογία της 3ης λυκείου. Στις μέρες μας είναι άπειρη η απήχιση και μπορεί να οδηγήσει σε πάμπολες φιλοσοφικές αναζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ενταξει η φιλοσοφια αντλει απο παντου τροπους για να αναζξτησει την αληθεια αυτο δεν σημαινει οτι τα μαθηματικα ειναι αναποσπαστο κομματι.Απορω εχετε διαβασει Πλατωνα πχ πριν βγαλουμε συμπερασματα περι φιλοσοφιας?
Εχω παντως την εντυπωση οτι το συμποσιο επρεπε να διδασκεται στα σχολεια.Γιατι η νεα γενια εχει αγνοια κι δεν ξερει τι χανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ενταξει η φιλοσοφια αντλει απο παντου τροπους για να αναζξτησει την αληθεια αυτο δεν σημαινει οτι τα μαθηματικα ειναι αναποσπαστο κομματι.Απορω εχετε διαβασει Πλατωνα πχ πριν βγαλουμε συμπερασματα περι φιλοσοφιας?
Εχω παντως την εντυπωση οτι το συμποσιο επρεπε να διδασκεται στα σχολεια.Γιατι η νεα γενια εχει αγνοια κι δεν ξερει τι χανει.
Τα μαθηματικά θα μπορούσαν άνετα να αποτελούν μέρος ή και ολόκληρο τον κόσμο των Ιδεών του Πλάτωνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
ifrit εχεις διαβασει Πλατωνα?Ασε που ο Πλατωνας δεν εγραφε δικες του ιδεες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ναι έχω διαβάσει, και τώρα έχω προγραμματίσει να διαβάσω όλα τα βιβλία της Πολιτείας, την βρισκώ πολύ ενδιαφέρουσα. Γιατί με ρωτάς, δε συμφωνείς με αυτό που έγραψα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Γιατι ειπες για τις ιδεες του Πλατωνα για αυτο.Αυτο ηταν μεγαλο λαθος κι δεν το περιμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Για τον κόσμο των Ιδεών είπα, εντάξει επειδή είμαι και άσχετος μπορεί να έκανα και λάθος, αλλά νομίζω στην Πολιτεία αναφέρεται :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Δεν θα σου πω που ηταν το λαθος θα το βρεις μονος παντως παιδια στα σχολεια δεν διδασκεται τπτ σωστα εγω αυτο το συμπερασμα βγαζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δεν είμαι στη Θεωρητική!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Δεν θα σου πω που ηταν το λαθος θα το βρεις μονος παντως παιδια στα σχολεια δεν διδασκεται τπτ σωστα εγω αυτο το συμπερασμα βγαζω.

εμένα μια χαρά ολοκληρώματα, παραγώγους, ανόργανη και οργανική χημεία, μετασχηματισμο, διπλασιασμό, αντιγραφή και μεταγραφή DNA, ταλαντώσεις, κύματα και κινήσεις με μάθανε.

και δεν είμαι εξαίρεση. Απλά είναι θέμα αντικειμενικου/υποκειμενικού :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Θειο βρεφος ναι αλλα ολοι στερουνται βασικες γνωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Θειο βρεφος ναι αλλα ολοι στερουνται βασικες γνωσεις.

αμφιβάλλω.

βέβαια είναι ένα debate τι εννοείς "βασικές"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ιστορια πχ μαυρα μεσανυχτα εχουν οι περισσοτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Ιστορια πχ μαυρα μεσανυχτα εχουν οι περισσοτεροι.

γαμώτο

:/:

αυτός ο γύρος είναι δικός σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top