Ένα τέρας κοιμάται κάτω απ' τα πόδια μας!

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
ποσο φοβαστε τους σεισμους?
διαβαζα σημερα ενα ιστορικο του 53 για το νησακι "μου"...δεν υπαρχει φορα που να διαβασω για εκεινη την χρονια και να μη κλαψω...δεν τον φοβαμαι τον σεισμο τον ζω απο μικρο παιδι αλλα τον μισω τοσο πολυ...

στοιχοι απο ποιημα του Ταλμποτ Κεφαληνού

Ξερο χωράφι δίχως φράχτη
πέτρες χαλασματα και σταχτη
Εφτασε της φωτιας η μπορα
και εκαψε ακομη και τα φιορα

Οποιος το χώμα σου πατεί
χρυσό μου μοσχονήσι
δε φεύγει δίχως στεναγμό
και δίχως να δακρύσει


Θυμαστε τον Σεισμό της Αθήνας? Βρεθήκατε σε κυνδηνο λογο σεισμού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
Ξερο χωράφι δίχως φράχτη
πέτρες χαλασματα και σταχτη
Εφτασε της φωτιας η μπορα
και εκαψε ακομη και τα φιορα
Στην αρχή διάβαζα "φόρα" και λέω τι διάολο :hmm: από τότε είχαμε φόρουμ; :blink: κάτι δεν πάει καλά...

Στο θέμα μας, εγώ δεν έχω ζήσει ποτέ μεγάλο σεισμό, ούτε και τον φοβάμαι ιδιαίτερα. Τα σπίτια που γκρεμίζονται είναι συνήθως τα πολύ παλιά, ή αυτά που έχουν τρομερές κακοτεχνίες (τώρα βέβαια θα μου πεις, άμα βάλανε κανένα δοκάρι λιγότερο πού θα το ξέρεις εσύ; και θα έχεις δίκιο... :/)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν είχα σεισμοφοβία πριν τον μεγάλο της Αθήνας απο τότε όποτε νιώσω λίγο κούνημα είμαι στην τσίτα. Αυτο που είναι το πιό φοβερό είναι οτι μπορεί να χτυπησει ανα πάσα στιγμή χωρίς προειδοποίηση και άγνωστο με τι δύναμη! Μακρυα απο εμάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ζω τους σεισμούς από μικρός καθότι έχω καταγωγή από Λευκάδα και εκεί κουνάει πολύ!
Το καλοκαίρι του 2003 μας έκανε έναν 6,5 ρίχτερ... ίσως κάποιοι να το θυμάστε...
Απίστευτη εμπειρία! Κούναγε για 45 δευτερόλεπτα! Και μετά όλη μέρα κουναγε συνεχώς! Μιλάμε για ένα σεισμό κάθε 20 λεπτά!!!

Τελικά είναι να μην σου τύχει. Και καθώς δεν είναι κάτι από το οποίο μπορείς να προφυλαχθείς, λέω ότι "αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει, αλλιώς θα προσπεράσει"!

ΥΓ>gilie από κάπου εκεί κοντά πρέπει να είσαι και εσύ ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau :
ΥΓ>gilie από κάπου εκεί κοντά πρέπει να είσαι και εσύ ε;
απο Ζακυνθο γειτονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau :
Το καλοκαίρι του 2003 μας έκανε έναν 6,5 ρίχτερ... ίσως κάποιοι να το θυμάστε...

ήμουν Ζάκυνθο για διακοπές  και τον κατάλαβα μια χαρά :wacko:



πάντως για ποιό μεγάλο σεισμό της Αθήνας μιλάτε? Για τον τελευταίο που έγινε με επίκεντρο στην Πάρνηθα?? (δε θυμάμαι ακριβώς πότε ήταν)
Σε αυτόν τον σεισμό το σπίτι μου έπαθε μεγάλες ζημιές...
Είμαι ακόμα χρεωμένη για τις τότε επισκευές που χρειάστηκαν  :'(

Γενικώς έχω σεισμοφοβία από τον παλιότερο που είχε γίνει στην Αθήνα (κάπου στο '80 ήταν?) και η αλήθεια είναι ότι με τον τελευταίο της Πάρνηθας, μάλλον έχω αρχίσει και αποβάλω τον φόβο... συνήθησα!
Πλέον είμαι μια κινητή μονάδα σεισμογράφου... αντιλαμβάνομαι ΟΛΟΥΣ τους σεισμούς, όσο μικροί κι αν είναι και μπορώ να υπολογίσω και το πόσο μακρυά ήταν και πόσα περίπου ρίχτερ... :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω δεν το φοβαμε καθολου, ουτε τον μισω. Ισα ισα μου αρεσει, αλλοστε σπανια γυνονται πολυ δυνατι και τα κτιρια στην Ελλαδα ειναι φτιαγμενα για να αντεχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε, τον τελευταίο μεγάλο στην αθήνα τον ένιωσα για τα καλά :blink:. μάλιστα θυμάμαι ότι δοκίμαζα ένα στερεοφωνικό που είχα μόλις αγοράσει και νόμιζα πως κουνιόμαστε εξαιτίας του :D. και έχω φάει και κάμποσους στο χωριό μου που είναι στην ηλεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν έχω ζήσει σεισμούς...και κατά ένα περίεργο τρόπο τους νιώθω πριν συμβούν :blink:

Τέσπα....δεν τους φοβάμαι μάλλον γιατί δεν μου έχει τύχει σε εμένα και στα κοντινά μου πρόσωπα κάτι τραγικό....Αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά τον εαυτό μου σε μεγάλο σεισμό....όλες τις κινήσεις και τις σκέψεις μου.... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σίγουρα ένας σεισμός ή οποιαδήποτε άλλη φυσική καταστροφή την οποία δεν μπορείς να προβλέψεις σε τρομοκρατεί.Εγώ όμως δεν μπορώ να ζω κάτω απο το καθεστώς του φόβου.Οι πιθανότητες να πάθω κάτι απο σεισμό είναι ίδιες με τις πιθανότητες να βγω στο δρόμο και να με χτυπήσει αυτοκίνητο.Δεν λέω ότι αψηφώ το φόβο ή δεν με νοιάζει όμως ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει κι αλοίμονο αν ζούσα με το άγχος τι θα μου συμβεί.Κι όπως πολύ σωστά κάποιος παρέθεσε(νομίζω ο emuafer) απο το "Η ζωή μετά" του Αρκα "Το πότε θα παθαίνεις είναι σαν το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού σου...δεν είναι στο χέρι σου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster :
Στην αρχή διάβαζα "φόρα" και λέω τι διάολο :hmm: από τότε είχαμε φόρουμ; :blink: κάτι δεν πάει καλά...

Χαχαχαχαχχαχααχχααχαα, κορυφαίο, έχω λιώσει στο γέλιο! :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Ήμουν στον σεισμό της αθήνας και σε κάτι άλλους στην καλαμάτα. Γενικά δεν τουσ φοβάμαι, άλλα στον σεισμό της αθήνας το σπίτι μας έπαθε αρκετές ζημιές... :( Αυτό που θυμάμαι έντονα ήταν ότι διανυκτερευσαμε στην πλατεία μαζι με την υπόλοιπη γειτονιά και κάτι φίλουσ και κάναμε τρελά κέφια.. Αλλά την άλλη μέρα ξεκινήσαμε άυπνοι με τουσ γονείς μου ταξίδι για θεσσαλονίκη, γιατί μόλις είχαμε μάθει ότι εκεί περασα, για να βρούμε σπίτι... Πολύ κούραση...

Dark kronos, ως μελλοντική μηχανικός ένα έχω να σου πω... Δεν μπορεις να είσαι πάντα σιγουρος ότι το σπίτι είναι γερά φτιαγμένο... Παλιότερα αρκετοί μηχανικοί και εργολάβοι, είχαν την συνήθεια να "κλέβουν" τα σίδερα του οπλισμού για να βγάλουν παραπάνω κέρδος... Ασε που με την πάροδο του καιρού και τα φυσικά φαινόμενα (πχ πλημμύρες) ο οπλισμός "εξασθενεί" και χρειάζεται ενίσχυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μελοντική μηχανικός??? Ωωωω σε ποιο κλάδο? Συνάδελφοι είμαστε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Απ'ότι θυμάμαι είσαι ηλεκτρολογος-μηχανικός ΗΥ. αρχιτεκτονική τελειώνω στο ΑΠΘ. Στο πολυτεχνείο και οι δύο αλλά σε διαφορετικές σχολές! :) Αυτά που είπα παραπάνω μας τα έχουν πει οι καθηγητές μας... και που να δεις τι έχουμε μάθει για διαφορα κτιρια στην θεσσαλονίκη! Αλλά καλύτερα να μην σε αγχώσω τώρα... ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Όχι πες πες για να ξέρουμε! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
καταρχήν πολλές πολυκατοικίες στην Ναυαρίνου έχουν υποστεί καθίζηση και αν κοιτάξετε προσεκτικά, θα δείτε ότι ενώ στο ισόγειο φαίνεται να εφάπτονται η μία στην άλλη όσο πάμε σε ψηλότερους ορόφους αρχίζει ένα κενό ανάμεσα τους που μεγαλώνει ακόμα όσο φτάνουμε στον τελευταίο όροφο.

Κάποια εποχή έκαναν ανακαίνηση στο Macedonia palace στην παραλία, και μέσα σε όλα έκαναν μικρές τρυπες στο μπετόν για να δουν πως τα πάει ο οπλισμος (ο χάλυβας που βάζουν στισ κολώνες και στις πλάκες) και ανακάλυψαν ότι είχε διαβρωθεί τόσο από την υγρασία που είχε μειωθεί σχεδόν στο μισό του αρχικού του πάχους...

Επίσης κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, αρκετές φορές η θεσσαλονίκη παίρνει νερό από υπόγεια αποθέματα νερού στο καλοχώρι... Κάναμε εκεί ένα εργαστήριο και μετρήσαμε γύρω στα 100(αν θυμάμαι καλά) εργοστάσια που δεν είχαν άδεια και φυσικά τα απόβλητά τους απλά τα άφηναν χύμα... Και μάλιστα υπήρχε και ένα εργοστάσιο λιπασμάτων... φαντάζεστε φυσικά ότι όλα αυτά τα απόβλητα περνουν σιγά-σιγά στα υπόγεια αποθέματα νερού εκεί...

και αυτό που είπα πριν... Παλιότερα (πριν τον μεγάλο σεισμό της αθήνας) για να βγάλουν περισσότερο κέρδος οι εργολάβοι και οι μηχανικοί έβαζαν λιγότερα σίδερα απ'οτι έπρεπε αφού δεν ήταν ευκολο να κλέψουν από πράγματα όπως πλακάκια κτλ, γιατί θα φαινόταν. Αυτό βέβαια, δεν γινόταν πάντα, αλλά αρκετές φορές (γι'αυτό έπεσε και το εργοστάσιο της ρικομέξ νομίζω...)

Επίσης οι οικοδομικοί κανονισμοί αλλάζουν συνέχεια και σήμερα έχει γίνει πιο αυστηρός ο κανονισμός για προστασία από σεισμούς. Παλιότερα ήταν πιο χαλαρος (όχι ότι δεν αρκούσε). Μετά από τον σεισμό της Αθήνας έχουν αρχίσει να παίρνουν ποοοοοοοοολυ πιο σοβαρά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv :
Dark kronos, ως μελλοντική μηχανικός ένα έχω να σου πω... Δεν μπορεις να είσαι πάντα σιγουρος ότι το σπίτι είναι γερά φτιαγμένο... Παλιότερα αρκετοί μηχανικοί και εργολάβοι, είχαν την συνήθεια να "κλέβουν" τα σίδερα του οπλισμού για να βγάλουν παραπάνω κέρδος... Ασε που με την πάροδο του καιρού και τα φυσικά φαινόμενα (πχ πλημμύρες) ο οπλισμός "εξασθενεί" και χρειάζεται ενίσχυση...
Σωστο αυτο και το ξερω οτι συμβενει, αλλοστε πατερα οικοδομο εχω και τα ξερω αυτα... Αλλα τα περισοτερα σπιτι ειναι αρκετα γερα για να αντεξουν τους περισοτερους συσμους.Στην Ροδο πχ εχει να γκρεμιστει σπιτι λογο σεισμου απο το 56, αυτο κατι παει να πει. Και μαλλιστα εγω μενω στην πιο επικυνδινη "ζωνη" της Ροδου θα ελεγα... το σπιτι μου απεχει 1,5 μετρο απο το κασρο... και το δωματιο μου ειναι στην πλευρα του καστρου... ΓΙα φαντασου να πεσει το καστρο...ολες πανω μου θα ερθουν.... Αλλα τοσα χρονια χωρις συντιριση δεν επεσε, τωρα που το συντιρουνε θα πεσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αν μιλάς για το κάστρο, να σου πω ότι οι παλιότερες κατασκευές (πριν την χρήση μπετόν) από τα αρχαία μνημεία μέχρι τα πέτρινα παραδοσιακά σπίτια που φτιάχνονταν από τεχνίτες, έχουν πολύ καλύτερη στατική συμπεριφορά από συγχρονες κατασκευές και για παράδειγμα στον μεγάλο σεισμό της Καλαμάτας, πέσαν κυρίως σύγχρονες κατασκευές. Ελάχιστα παραδοσικά πέτρινα σπίτια καταρρεύσαν. Είχαν γνώση οι παλαιοί!!! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Δεν φοβάμαι καθόλου τους σεισμούς δυστυχώς ή ευτυχώς... Και γενικά κανένα φυσικό φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos :
Εγω δεν το φοβαμε καθολου, ουτε τον μισω. Ισα ισα μου αρεσει, αλλοστε σπανια γυνονται πολυ δυνατι και τα κτιρια στην Ελλαδα ειναι φτιαγμενα για να αντεχουν...

ναι το έχουμε διαπιστώσει αυτο :tongue: δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο
Πάντως η αλήθεια είναι πως με ανατριχιάζουν λίγο αλλά όχι οτι έχω σεισμοφοβία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top