[Symbian] Μεταφορά μηνυμάτων και επαφών απο symbian σε symbian

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μάλλον μετά απο 2μιση χρόνια θα αλλάξω επιτέλους κινητό. :)
Τώρα έχω το 7610 που έχει symbian (έκδοση 8 νομίζω) και το καινούριο θα έχει επίσης symbian (την τελευταία έκδοση).
Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μεταφέρω στο νέο τα μηνύματα που έχω αποθηκευμένα στο τωρινό, διότι έχουν συναισθηματική αξία (έχω κρατήσει μηνύματα ακόμα και απο τις πρώτες μέρες της σχέσης μου), και θα με βόλευε αρκετά να μεταφέρω και τις επαφές. Όμως αυτά είναι στη μνήμη του τηλεφώνου... Επειδή πάνε χρόνια απο τότε που ασχολούμουν με κινητά, και δεν έχω ιδέα πλέον, μπορεί να μου πει κανείς αν γίνεται και πως;
Ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά σε ποια εταιρία κινητής τηλεφωνίας είσαι; Θυμάμαι ότι είδα στις ειδήσεις πριν καμιά βδομάδα ότι η TIM έχει μια τέτοια υπηρεσία. :)



Btw, εδώ και κάνα 10λεπτο δεν έχω βρει κάτι στο νετ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Cosmote what's up έχω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ηταν παντα ενα απο τα πραγματα που ενω το ειχα προσπαθησει (και ειχε πετυχει μια φορα μαλιστα) μετα ολο κατι εκανα και δεν επιανε.
Ενας τροπος ειναι με το pc suite και ισως ο πιο απλος.
Εγκαθιστας το pc suite για το κινητο που εχεις τωρα (μετα εγκαθιστας και για το αλλο) και μπορεις να βρεις μεσω του pc σε πιο directory mesa στο κινητο ειναι αποθηκευμενα τα sms και να τα κανεις copy paste στο νεο κινητο στην καρτα ή την βασικη μνημη.
Το μονο που δεν ξερω να σου πω ακριβως ειναι πως λειτουργει το pc suite για την εκδοση του 7610.
Παρεπιπτωντος εχει Symbian OS v7.0s,βασισμενο στην Series 60 v2.0.;)
Aπλως αυτο ποy θα παρεις λογικα θα εχει την εκδοση 9.1 παντα στην series 60, αλλα στην v3.0.
Eκτος αν μιλαμε για comunicator ή καποιο S.E. που εχουν την UIQ εκδοση symbian.

Με την εκδοση την 9.1 στην series 60 παντα μεσα απο το pc suite της νοκια μπορεις να ανοιξεις κατευθειαν μεσα απο το pc τα sms που ειναι στο κινητο σου.(εχοντας το συνδεδεμενο.)
Κι εκει απλως κανεις copy-paste (σε εναν αλλο φακελο) οποια μηνυματα θες και στα αποθηκευει σε μορφη .vmg)Aπο εκει λογικα μπορεις να τα ξαναπερασεις μεσα στο καινουργιο κινητο.
το σιογυρο ειναι οτι διαβαζονται μια χαρα μεσα απο το pc.:P
Το θεμα ειναι οτι προσωπικα δεν εχω δουλεψει ιδιατερα τα προηγουμενα versions του symbian.
Μια δοκιμη που μπορεις να κανεις ειναι πρωτα πρωτα να εγκαταστησεις το pc suite για το 7610 και να δεις πως ειναι και που εχεις τα sms...
Μετα βλεπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η έσχατη λύση πάντως είναι να τα στείλεις στον εαυτό σου με υποσημειώσεις πότε εστάλησαν (ημερομηνία και ώρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λοιπόν, διαβάζοντας αυτό , λέω να δεις αυτό το σάιτ >>>>> https://global.mobileaction.com/




Θα συνεχίσω το ψάξιμο για κάτι πιο σχετικό/κατατοπιστικό :hmm:




//καλά, δες πρώτα τι είπε ο Μάριος, παίζει να 'ναι σωστός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η έσχατη λύση πάντως είναι να τα στείλεις στον εαυτό σου με υποσημειώσεις πότε εστάλησαν (ημερομηνία και ώρα :P)
100-200 SMS???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η μεταφορά θα γίνει από Series 60 v2.0 σε Series 60 v9.1 :)

Τέλος θέλω να αποφύγουμε τις προτάσεις τις ΜΙΑ μιας και η εταιρία αυτή μου έχει κάτσει στο λαιμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
exposed εχει βαλει το pc suite για το 7610;
αν το βαλει ας κανει copy paste ολα τα sms σε εναν φακελο οπως ειπα πιο πανω.
Οκ μεχρι εδω;(copy!oχι cut)
Mετα οταν παρει το αλλο κινητο και βαλει το pc suite ki εκεινου, απλουστατα θα παει μεσα απο το pc της στο "Nokia phone browser" θα ανηξει απο την αρχη το εικονιδιο με τα sms και οπως θα της παραταξει αυτα που θα εχει αποθηκευμενα.(αν εχει καποιο καινουργιο), ε εκει κανει παλι copy paste τα προηγουμενα απο τον φακελο που τα ειχε.;)
(καταληξη .vmg)
Λογικα θα πιασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δυστυχώς πότε δεν έχω δουλέψει το PCsuite του 7610 ... Αν βρεθώ πότε στον υπολογιστή της θα δοκιμάσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
"Φοβάμαι όλ'αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίιις εμένα"

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Η μια λυση ειναι αυτη με το pc suite που αναφερθηκε ηδη.
Η αλλη, αν δεν εχεις προβλημα να τα εχεις τα μηνυματα σε .txt αρχεια και οχι ως κανονικα μηνυματα, ειναι να χρησιμοποιησεις το προγραμμα Message Saver (MsgSaver 1.14 εχω εγω, μαλλον παλια εκδοση)
Η τριτη ειναι να βρεις ενα προγραμματακι για symbian, που τουλαχιστον οταν ασχολουμουν υπηρχε για το 6600, το οποιο αποθηκευε απευθειας τα sms στην καρτα μνημης και οχι στη μνημη του κινητου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για το τελευταιο insomniac τα 9.1 symbian το εχουν σαν επιλογη απο την μαμα τους.(επιτελους!)
Το 7610 δεν εχω ιδεα να πω την αληθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Marie, τα sms δεν υπάρχουν σε κανένα φάκελο προσβάσιμο απο το nokia phone browser :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
εχεις βαλει στο pc να φαινονται και οι κρυφοι φακελοι;
Τα sms στο κινητο τα αποθηκευες στην καρτα μνημης ή την συσκευη;
(Τι σκατα...εμενα στο 71 δεν ειναι σε private φακελο να μην εχω προσβαση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φυσικά και έχω να φαίνονται τα κρυφά αρχεία.
Στη phone memory τα είχα, τώρα προσπαθώ να τα κάνω copy στη memory card αλλά μόλις πατάω οκ κολλάει :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Στα καταστήματα Γερμανός δεν γίνεται μεταφορά δεδομένων απο το κινητό σου σε άλλο κινητο???
Το χειρότερο είναι πως η sim της cosmote χωράει μόνο 40 μυνηματα ρε γμτ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Στα καταστήματα ΤΙΜ υπάρχει το μηχάνημα για Data Transfer. Πιθανώς να μπορούν να μεταφερθούν και τα μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αφού χτες προσπαθούσαμε με το Μάριο επι ώρες, δίχως αποτέλεσμα, τελικά το πήγα σήμερα σε ένα Nokia Shop και μου είπαν οτι γίνεται, θα το κάνουν, και μάλιστα τσάμπα! :D
Την πέμπτη θα έχω το κινητό μου με τα sms-άκια μου μέσα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Γίνεται και σε Nokia Service; Μπράααβο καή δεν το ήξερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top