Stage και συμβασιούχοι του Δημοσίου.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Νομίζω πως το θέμα έχει ενδιαφέρον. Βλέπουμε τις πορείες των Stagers και των συμβασιούχων που ζητάνε την μονιμοποίηση τους. Ποια η διαφορά;

Stage: 400 ευρώ ανασφάλιστος το μήνα. 7ώρο Απαράδεκτο αλλά συμβαίνει.

Συμβασιούχος:Κανονικός μισθός, ασφάλιση, καμιά φορά χωρίς επιδόματα. 8ώρο (θεωρητικά)

Πώς μπαίνουν; Σπάνια με προκυρήξεις ΑΣΕΠ, τις περισσότερες με κάποια γαλάζια ή πράσινη γνωριμία. Οι stage εργάζονται σαφώς περισσότερο.

Τι κέρδιζαν: Κάποια προσαύξηση (50%) στα μόρια εμπειρίας σε περίπτωση προκήρυξης για μόνιμο προσωπικό στον ΑΣΕΠ. Δηλαδή εγώ που δουλεύω 5 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα έχω 420 μόρια, ενώ αυτοί με 5 χρόνια στο δημόσιο έχουν 420+210=630 μόρια.

Αυτός ο σκανδαλώδης νόμος της προσαύξησης υπάρχει εδώ και περίπου 15 χρόνια, και τον εκμεταλλέυτηκαν πολλά γαλάζια και πράσινα παιδιά.

Μετά από πολλές καταγγελίες, από πολίτες και από ΑΣΕΠ, ο Παυλόπουλος επί ΝΔ, έβγαλε νόμο που ακυρώνει κάθε προσαύξηση από το 1-1-2011 (ήθελε να μπουν όσοι προλάβαιναν μέσα).

Η σημερινή κυβέρνηση (η οποία είχε η ίδια μονιμοποιήσει 16μηνους stagers το 1999) στα πλαίσια της αξιοκρατίας και ισονομίας, ακυρώνει κάθε είδους προσαύξηση χαρακτηρίζοντας την, πολύ σωστά, άδικη για τα παιδιά που δεν είχαν είτε κάποια γνωριμία είτε δεν ήθελαν να εργαστούν στο δημόσιο.

Έχω κάποιες ερωτήσεις για τους φίλους μας τους Stagers και συμβασιούχους, τους οποίους τιμώ και σέβομαι σαν ανθρώπους.

1) Γιατί όταν σας καταργούσε τα μόρια η ΝΔ, δεν βγήκατε στους δρόμους; Μήπως για να μην στεναχωρήσετε το γαλάζιο δοντάκι σας;Τώρα θυμηθήκατε τα δικαιώματα σας; Που είσασταν όταν σας ανανέωναν τις συμβάσεις με πενιχρούς μισθούς (ώστε να έχουν φτηνά εργατικά χέρια) και από πίσω σας κάρφωναν με την κατάργηση των μορίων;

2) Φωνάζετε οι stagers για ασφαλιστικά δικαιώματα και μισθούς. Δεν γνωρίζατε εξ αρχής που μπαίνατε και τι θα παίρνατε; Μήπως σας βάλανε με το ζόρι; Η μήπως σας είπαν άλλα και σας δώσαν άλλα; Δεν το νομίζω...

3) Φωνάζετε ότι θα μείνετε άνεργοι. Δηλαδή είστε 3,4,5 χρόνια με 400 ευρώ ανασφάλιστοι, θέλετε να μου πείτε ότι δεν βρήκατε μια δουλειά 4ώρη με 400 και ασφάλιση; Δεν το νομίζω... Μια ματιά στις αγγελίες, για τέτοιες προσλήψεις χαμός γίνεται. Μήπως δεν ψάχνατε; Μήπως είχατε βολευτεί στην καρέκλα, γιατί περιμένατε την μονιμοποίηση; Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος να κάθεται άνθρωπος να δουλεύει για 400 ανασφάλιστος, ενώ υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές.

4) Δεν είναι άδικο για τα παιδιά του ιδ.τομέα, τα οποία εργάζονται απείρως περισσότερα από εσάς, να μην έχουν ισότιμα μόρια με εσάς; Γιατί εγώ δηλαδή με 5 χρόνια εμπειρίας να έχω το 66% των μορίων από εσάς; Επειδή δεν είχα γνωριμία; Η γιατί ήθελα να δουλέψω; Αυτό δεν είναι αναξιοκρατία και αντισυνταγματικό;

5) Γνωρίζουμε όλοι πως περίπου θα βγαίνουν τα μόρια στον ΑΣΕΠ. Η εμπειρία όλων των συμβασιούχων και stagers θα είναι απολύτως συναφής με το αντικείμενο της θέσης τους, σε αντίθεση με του ιδ.τομέα που πολλές φορές ενώ δουλεύουν στο αντικείμενο, δεν τους αναγνωρίζεται και μερικοί πάνε δικαστικώς. Αυτό από μόνο του οδηγεί στο εύλογο συμπέρασμα, ότι σε 3 χρόνια το 90% των συμβασιούχων που έχουν πάνω από 36 μήνες στο δημόσιο θα είναι οι πρώτοι που θα διοριστούν. Τι σας χάλασε;

6) Η μονιμοποίηση των πράσινων παιδιών το 1999, και των γαλάζιων την 5ετία, ήταν σκάνδαλο. Όλοι συμφωνούμε. Τι μας λέτε δηλαδή; Επειδή αυτοί έτσι και εμείς έτσι; Δηλαδή μια σκανδαλώδη κατάσταση, αναξιοκρατική, πρέπει να την διαιωνίζουμε; Αυτή είναι η λογική σας για τη δημοκρατία;

7) Νομίζω πως η απόφαση, να καταργηθούν οι συμβασιούχοι στο δημόσιο, είναι σωστή. Σας λένε ή θα μονιμοποιηθείς στο δημόσιο με αξιοκρατικά και ισότιμα κριτήρια ή θα πας να δουλέψεις στο ιδιωτικό τομέα σαν άνθρωπος με ασφάλιση. Δηλαδή εσάς το όνειρο σας, ήταν να δουλεύετε μια ζωή για 400 ανασφάλιστοι;

Επειδή κάποια στιγμή πρέπει να μπει μια τάξη στα πράγματα, αυτή ήταν μια καλή κίνηση αρκεί να μην δούμε πάλι τις φωτογραφικές προκηρύξεις των πράσινων παιδιών του παρελθόντος.

Περαστικά, σε όλα αυτά τα παιδιά που τα χειραγωγούν και βγαίνουν στο δρόμο για τα δήθεν δικαιώματα τους, που ποτέ από μόνοι τους δεν διεκδίκησαν και βοηθούν τα κομματικά συμφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Tα stage έπρεπε να εχουν καταργηθει εδω και χρονια.δεν γινεται να δουλευουν ατομα 8ωρο χωρίς ασφάλεια,ένσημα και να παίρνουν μόνο 400?(και παιρνω παραδειγμα απο τη μητερα μου που εχει εργαστει σε stage)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Tα stage έπρεπε να εχουν καταργηθει εδω και χρονια.δεν γινεται να δουλευουν ατομα 8ωρο χωρίς ασφάλεια,ένσημα και να παίρνουν μόνο 400?(και παιρνω παραδειγμα απο τη μητερα μου που εχει εργαστει σε stage)

Νομίζω δεν υπάρχει κανείς να διαφωνήσει σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Οι σταζιέρ βιωνουν εναν εργασιακο μεσαιωνα. Τα σταζ ομως δεν ειναι εργασια. Ειναι προγραμμα μαθητειας. Στα αγγλικα λεγονται traineeship η internship. Θα πρεπε απο ην αρχη να τους ξεκαθαρισουν οτι δεν εχουν να κανουν με διορισμο αλλα αποκτηση εμπειριας για να νπορουν να βρουν πιο ευκολα δουλεια. Τωρα αν τους απασχολουν συνεχεια σε σταζ πρεπει και να τους κρατουν λογικα. αφου ειναι παγια και τακτικη η αναγκη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Έχουν ανανεώσει-με μέσον φυσικά-πολλά stage και διώχνουν μονίμως τους συμβασιούχους που εργαζονται και αυτοι και με το παραπανω.Και εν τελει, σιγα το μεγαλο ποσοστο που προσμετραται η εμπειρια,ψιχουλα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Οι σταζιέρ βιωνουν εναν εργασιακο μεσαιωνα. Τα σταζ ομως δεν ειναι εργασια. Ειναι προγραμμα μαθητειας. Στα αγγλικα λεγονται traineeship η internship. Θα πρεπε απο ην αρχη να τους ξεκαθαρισουν οτι δεν εχουν να κανουν με διορισμο αλλα αποκτηση εμπειριας για να νπορουν να βρουν πιο ευκολα δουλεια. Τωρα αν τους απασχολουν συνεχεια σε σταζ πρεπει και να τους κρατουν λογικα. αφου ειναι παγια και τακτικη η αναγκη τους

Εδώ έρχεται ένα άλλο θέμα και σωστά το αναφέρεις. Πώς είναι πάγια η ανάγκη 50000 ατόμων, σε μια χώρα 10εκ ανθρώπων, με 1,2 εκ δημοσίους υπάλληλους; Όπως στα ΚΕΠ που πήγαν τα κανάλια τις προάλλες, όλοι οι μόνιμοι είχαν δηλώσει ασθένεια και δούλευαν μόνο οι stage. Αυτό πρέπει να πολεμήσουν πρώτα. Τον έλεγχο στην εργασία του ΔΥ. Κανένας συμβασιούχος δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση. Αρκεί να δουλεύαν σωστά. Και το έλλειμα της Ελλάδας μεγαλώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
συμφωνω maraki. αλλα απο την αρχη δεν επρεπε να ειναι στο δημοσιο αλλα εγινε προς αγραν ψηφων. στο εξωτερικο παντα γινονται στον ιδιωτικο τομεα νομιζω για να μην εχουν προβλημα οι συμβασιουχοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Έχουν ανανεώσει-με μέσον φυσικά-πολλά stage και διώχνουν μονίμως τους συμβασιούχους που εργαζονται και αυτοι και με το παραπανω.Και εν τελει, σιγα το μεγαλο ποσοστο που προσμετραται η εμπειρια,ψιχουλα ειναι

Η εμπειρία είναι το μεγάλο κλειδί για την πρόσληψη. Μέχρι σήμερα, θα αλλάξει αυτό λένε. Γιατί σε πτυχία κτλ, όλοι περίπου στον ίδιο ΜΟ είναι. Εκεί έρχεται η εμπειρία και τα ανακατεύει όλα.

π.χ. έχουμε και οι 2 μας 5 χρόνια εμπειρίας, εσύ στο δημόσιο, πτυχίο 7 και οι δύο, proficiency και οι δύο, κι εγώ έχω μεταπτυχιακό.

Μόρια δικά μου: 1340
Μόρια δικά σου: 1400

Με έφαγες. Την έπιασες την κομπίνα; Και πόσο άδικο είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στα νοσοκομεία υπάρχουν τόσες ελλείψεις με αντί να τις καλύψουν με μόνιμες θέσεις "εκμεταλλεύονται" τα stage και τους συμβασιούχους..Κατάντια σε όλο της το μεγαλείο και ακόμη χειρότερα αυτοί που δέχονται να δουλεψουν στα stage.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
συμφωνω maraki. αλλα απο την αρχη δεν επρεπε να ειναι στο δημοσιο αλλα εγινε προς αγραν ψηφων. στο εξωτερικο παντα γινονται στον ιδιωτικο τομεα νομιζω για να μην εχουν προβλημα οι συμβασιουχοι

Ε ναι. Και με ένσημα. Έτσι θα γίνει τώρα λένε. Θα δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Η εμπειρία είναι το μεγάλο κλειδί για την πρόσληψη. Μέχρι σήμερα, θα αλλάξει αυτό λένε. Γιατί σε πτυχία κτλ, όλοι περίπου στον ίδιο ΜΟ είναι. Εκεί έρχεται η εμπειρία και τα ανακατεύει όλα.

π.χ. έχουμε και οι 2 μας 5 χρόνια εμπειρίας, εσύ στο δημόσιο, πτυχίο 7 και οι δύο, proficiency και οι δύο, κι εγώ έχω μεταπτυχιακό.

Μόρια δικά μου: 1340
Μόρια δικά σου: 1400

Με έφαγες. Την έπιασες την κομπίνα; Και πόσο άδικο είναι;

ναι,καταλαβα.! αλλα με τοση εμπειρια δεν πρεπει καποτε να μονιμοποιηθουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Εδώ έρχεται ένα άλλο θέμα και σωστά το αναφέρεις. Πώς είναι πάγια η ανάγκη 50000 ατόμων, σε μια χώρα 10εκ ανθρώπων, με 1,2 εκ δημοσίους υπάλληλους; Όπως στα ΚΕΠ που πήγαν τα κανάλια τις προάλλες, όλοι οι μόνιμοι είχαν δηλώσει ασθένεια και δούλευαν μόνο οι stage. Αυτό πρέπει να πολεμήσουν πρώτα. Τον έλεγχο στην εργασία του ΔΥ. Κανένας συμβασιούχος δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση. Αρκεί να δουλεύαν σωστά. Και το έλλειμα της Ελλάδας μεγαλώνει...

Συμφωνω 100 τοις εκατο. Δεν χρειαζονται stagiaire στο δημοσιο. εκτος αν οι μονιμοι δε θελουν να δουλευουν καθολου. Στο Βελγιο τα stage αφορουν τον ιδιωτικο τομεα και απο εκει εχουν ξεκινησει. Η ξαδελφη μου δουλευει σε σταζ σε νοσοκομειο και περιμενει να πληρωθει ακομα,,,, ενω εργαζεται περισσοτερο απο τους μονιμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Στα νοσοκομεία υπάρχουν τόσες ελλείψεις με αντί να τις καλύψουν με μόνιμες θέσεις "εκμεταλλεύονται" τα stage και τους συμβασιούχους..Κατάντια σε όλο της το μεγαλείο και ακόμη χειρότερα αυτοί που δέχονται να δουλεψουν στα stage.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όπως τα λες είναι. Μου κάνεις τρομερή εντύπωση για την ηλικία σου. Μπράβο. Τρομερή ωριμότητα.
-----------------------------------------
ναι,καταλαβα.! αλλα με τοση εμπειρια δεν πρεπει καποτε να μονιμοποιηθουν;

Αφού την έχουμε κι εμείς. Εννοείται, όταν θα έχουν περισσότερα μόρια από τον άλλο. Αλλά όχι με αυτόν, τον απαράδεκτο τρόπο, για τον οποίο σήμερα βγαίνουν στος δρόμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Όπως τα λες είναι. Μου κάνεις τρομερή εντύπωση για την ηλικία σου. Μπράβο. Τρομερή ωριμότητα.

Τη βιώνω την κατάσταση καθημερινά με τη μητέρα μου που στα 40 νοσηλεύτρια και ακόμη ψάχνει για δουλειά.Έχει δουλέψει 4-5 φορές σε stage,σε συμβάσεις και ακόμη τίποτα.Και μαζί με αυτήν ενημερώνομαι και εγώ για το τι γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Τη βιώνω την κατάσταση καθημερινά με τη μητέρα μου που στα 40 νοσηλεύτρια και ακόμη ψάχνει για δουλειά.Έχει δουλέψει 4-5 φορές σε stage,σε συμβάσεις και ακόμη τίποτα.Και μαζί με αυτήν ενημερώνομαι και εγώ για το τι γινεται.

Θα προσλάβουν πολλούς νοσηλευτές τώρα. Με την εμπειρία που έχει νομίζω θα μπει για πλάκα. Απλά πρέπει να περιμένεις 2 χρόνια μέχρι να βγάλει τα αποτελέσματα το ΑΣΕΠ. Ξέρεις είναι και γρήγοροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Θα προσλάβουν πολλούς νοσηλευτές τώρα. Με την εμπειρία που έχει νομίζω θα μπει για πλάκα. Απλά πρέπει να περιμένεις 2 χρόνια μέχρι να βγάλει τα αποτελέσματα το ΑΣΕΠ. Ξέρεις είναι και γρήγοροι...

Μακάρι. Καλά ο ΑΣΕΠ έτσι όπως έχει γίνει τώρα χρειάζεται ανασυγκροτηση απο τη αρχη,εκ θεμελιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Μακάρι. Καλά ο ΑΣΕΠ έτσι όπως έχει γίνει τώρα χρειάζεται ανασυγκροτηση απο τη αρχη,εκ θεμελιων

Τέλος Νοέμβρη, θα βγει το καινούριο σύστημα μοριοδότησης. Εδώ θα είμαστε να το δούμε. Ελπίζω σε κάτι πιο αξιοκρατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ξερω και πολλα για το θεμα απο αυτα που διαβασα τωρα και ρωτησα τη μητερα μου πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο το γεγονος οτι καταρχας τους κρατανε τοσα χρονια, αλλα μου φαινεται και αξιοπεριεργο το πως αυτοι καταδεχονταν να μεινουν τοσο καιρο εκει με τετοιες συνθηκες... Με αυτα τα στοιχεια καλα κανουν και θελουν να τα καταργησουν βεβαια θα πρεπει καπως να μεριμνησουν για τα ατομα αυτα δηλαδη εστω να τους δωσουν περισσοτερες ευκαιριες να μπουν σε κανονικη θεση, μη μεινουν ανεργοι... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Δεν ξερω και πολλα για το θεμα απο αυτα που διαβασα τωρα και ρωτησα τη μητερα μου πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο το γεγονος οτι καταρχας τους κρατανε τοσα χρονια, αλλα μου φαινεται και αξιοπεριεργο το πως αυτοι καταδεχονταν να μεινουν τοσο καιρο εκει με τετοιες συνθηκες... Με αυτα τα στοιχεια καλα κανουν και θελουν να τα καταργησουν βεβαια θα πρεπει καπως να μεριμνησουν για τα ατομα αυτα δηλαδη εστω να τους δωσουν περισσοτερες ευκαιριες να μπουν σε κανονικη θεση, μη μεινουν ανεργοι... :hmm:

Μα άνεργοι ήταν. 400 ευρώ ανασφάλιστοι. Επίδομα ανεργίας ήταν. Ο βρεγμένος τη βροχή την φοβάται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομίζω πως πολύ καλά έκαναν και καταργήθηκαν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top