Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ξαναπέρασα τα windows και τώρα δεν μου βγάζει στην αρχή τα ubuntu!!:(
Τι να κάνω για να διαλέξω;:(
Please help

Πλέον με τον Grub 2 δεν ισχύει αυτό που λέει ο fockos.

δοκίμασε τις οδηγίες εδώ:

https://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8129164&postcount=2

όπου sdb1 θα βάλεις τον αντίστοιχο δίσκο που έχεις εσύ το ubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Rhythbox music player

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εννοώ να μην τα σηκώνει, όπως λέτε.
Δεν έχω υπ'όψιν μου κάτι άλλο.
Ο σκληρός είναι 250 GB, (χωρητικότητα 232, ελεύθερος χώρος 168 GB)

Μια χαρά τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, Εruyomo.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κάτι ποιο αναλυτικό;Δεν κατάλαβα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Πρέπει να κάνεις partition πρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=mjdTduleSbY[/ame]

Αν έχεις το grub1 bootarhse από το Live cd και κάνε την διαδικασία που δίχνει και στο video


Αν έχεις το grub2 (δεν το έχω δοκιμασει άρα δεν ξέρω να σου πω :xixi:)

αν πριν κάνεις Install τα windows το boot loader ήταν έτσι έχεις Grub 1



το grub 2 είναι κάπως έτσι



Εγώ έκανα Upgrade σε ubunti 9.10 αλλά κράτησα το παλιό grub
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Ε εννοώ να αλλάζεις skins, χρώματα κλπ. Κάτι σαν το patch για τον wlm ή το msn plus.
skins εχει...τα χρωματα πανε αναλογα με το skin που θα διαλεξεις...fonts και τετοια αλλαζει κανονικα...εχει ολα και βασικα...

για το mercuri τωρα..
θελει να εγκαταστησεις και java..ετσι δεν ειναι ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
AMAROK 2
το καλύτερο πρόγραμμα για διαχείρηση και αναπαραγωγή μουσικής. Με δυναμικές playlist ραδιώφωνα από όλο τον κόσμο και ο καλύτερος τρόπος για να ακούω την μουσική που έχω στον υπολογιστή μου.

Όσο για το Amsn προτιμό το Pidgin. Το Amsn το χρησιμοποιώ μόνο όταν θέλω να μιλίσω με την webcam.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
παιδιά είχα ubuntu και ξαναπέρασα τα windows σε άλλο partition....τι μπορώ να κάνω για να ξεκινάει με ubuntu?
Τι εννοείς να ξενικάει με ubuntu. Σου βγάζει την επιλοή μόλις ανοίγεις τον υπολογιστή σου;

Εγώ αύριο θα κάνω upgrade από 9.04 στα 9.10 Τα έχω δοκιμάσει ήδη από το virtual box και είναι εκπληκτικά γρήγορα και φρέσκα.
καλως ήρθατε !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Κάτι ποιο αναλυτικό;Δεν κατάλαβα:(

Sorry ναι, ελλειπές ήταν αυτό, λάθος μου.

Πιο αναλυτικά εδώ:

https://www.ubuntu-inside.me/2009/06/howto-recover-grub2-after-windows.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πλέον υπάρχει το empathy που υποστηρίζει camera/audio χωρίς το bloatness του AMSN πάντως.

Το μόνο κακό που έχουν όλοι οι clients είναι οτι στο MSN εχουν τραγικές ταχύτητες αρχείων.

Πάντως, για να προσθέσω, πλεον το Ubuntu έχει το Ubuntu One που ουσιαστικά είναι τσάμπα 2GB web storage προσβάσιμα μέσω του Nautilus (File manager του ubuntu) με δυνατότητα για sharing προς άλλους υπολογιστές κ.ο.κ. Το μόνο που θέλει είναι μια δωρεάν και χωρίς spam (το τονίζω αυτό) εγγραφή στο Launchpad. Έχεις ενα λογαριασμό με όλα τα pc σου και μπορείις να ανταλλάσεις έτσι αρχεία μεταξύ των pc σου όπου και να βρίσκονται.

Πολύ καλό, σε αναμονή του Pithos δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Grub1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
ok thanks fockos!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ξέρει κανείς να μου πεί γιατί όταν πήγα να αναβαθμίσω τα ubuntu μου σε 9.10 από 9.04 ενώ έχει κατεβάσει τα 1316 από τα 1317 απαιτούμενα αρχεία κολλάει στο τελευταίο? Μου έφαγε 2 ώρες και δεν κατάφερα τίποτα τελικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Ξέρει κανείς να μου πεί γιατί όταν πήγα να αναβαθμίσω τα ubuntu μου σε 9.10 από 9.04 ενώ έχει κατεβάσει τα 1316 από τα 1317 απαιτούμενα αρχεία κολλάει στο τελευταίο? Μου έφαγε 2 ώρες και δεν κατάφερα τίποτα τελικά....
Ίσως φταίει ότι αυτές τις μέρες γίνεται χαμός, επειδή όλοι σπεύδουν να κάνουν upgrade. Για δοκίμασε σε λίγες μέρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μακάρι να είναι μόνο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εγώ όταν πήγα να κατεβάσω κάποια codecs μου έλεγε πως δεν υπάρχουν ή ότι απέτυχε να τα κατεβάσει,μετά όμως που ξαναπροσπάθησα όλα κύλησαν ομαλά.Οπότε ξαναπροσπάθησε να το κατεβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Ακόμα χρήσιμα μπορέι να σου φανούν τα: Basket Notepad, Avant Window Navigator, Screenlets (για μικροεφαρμογές) , KChart, digiCam, cheese, VLC, Elisa Media Center, Kdenlive, K3b και με μια απλή εξερέυνηση στην προσθαφαίρεση βρίσκεις άλλα 200 τέτοια για όλλες τις δουλειές :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top