Πιστεύετε στα φαντάσματα;

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Πιστεύετε?? με ποιά εννοια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι γιατί πιστεύω στην ψυχή...
Μετά τον θάνατο η ψύχη για εμένα δεν χάνετε ....
Βέβαια δεν πιστεύω στα φαντάσματα σαν σεντόνια που σέρνουν αλυσίδες ή άσπρα πράγματα που εμφανίζονται την νύχτα και σπάνε τραπέζια , πιάτα καρέκλες , routers και εγώ δεν ξέρω τι άλλο ... Δεν είμαι καν σίγουρος αν μπορούμε να τα δούμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
οχι δεν πιστευω στην υπαρξη τους γιατι απλα δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι παραπανω απο τον πολυπλοκο και θαυμαστο κοσμο του σωματος μας...η λειτουργεια του εγκεφαλου μας ειναι τοσο ακριβεις που δεν χωρα αμφιβολια οτι μπορει να την επιρεαζει κατι αλλο παρα μονο οι λειτουργειες του οργανισμου μας του ιδιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ουτε εγώ βέβαια με σεντονια και τα άλλα που είπε ο exposed αλλά πιστεύω γιατί μου έχει τύχει μαζί με την μητέρα μου σε ενα μαγαζί που δουλέυαμε, παλιά ήταν σπίτι και έγινε καφε-μπαρ και ενω πάνω δεν υπήρχε κανείς(ήταν τα υπνοδωμάτια του προσωπικού που δεν ήταν απο αυτό το μέρος) όλα τα τραπέζια με τους πελάτες ήταν έξω πάνω ακουγόταν φασαρία, και είχε γίνει συζήτηση κα με άλλα μέλη του προσωπικού και όντως επιβεβαιώθηκα και για κάποια άλλα που είχαν τύχει σε μια κοπέλα. :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Ναι γιατί πιστεύω στην ψυχή...
Μετά τον θάνατο η ψύχη για εμένα δεν χάνετε ....
Βέβαια δεν πιστεύω στα φαντάσματα σαν σεντόνια που σέρνουν αλυσίδες ή άσπρα πράγματα που εμφανίζονται την νύχτα και σπάνε τραπέζια , πιάτα καρέκλες , routers και εγώ δεν ξέρω τι άλλο ... Δεν είμαι καν σίγουρος αν μπορούμε να τα δούμε....
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω.Μάλλον υπάρχουν σαν μια μορφή ενέργειας χωρίς υλική υπόσταση ή σωματική φιγούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina21

Νεοφερμένος

Η katerina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μπαααα μεγαλοσα για να νομιζω πως υπαρχουν ακομα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πίστεύω ότι κάτι υπάρχει, αλλά ο χαρακτηρισμός "φάντασμα" μου ακούγεται πολύ ανόητος. Νομίζω ότι η ενέργεια της ψυχής, δεν εγκαταλείπει ποτέ τον επίγειο κόσμο μας, εν αντιθέση με το σώμα και παρούσιάζεται σε εμάς με διάφορες μορφές, περισσότερο όμως αντιληπτές με το μυαλό, παρά με τα υπόλοιπα αισθητήρια όργανα.
Οι θόρυβοι, οι σκιές κ.λ.π. πιστεύω ότι είναι δημιουργήματα της ανθρώπινης φαντασίας και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Πίστεύω ότι κάτι υπάρχει, αλλά ο χαρακτηρισμός "φάντασμα" μου ακούγεται πολύ ανόητος. Νομίζω ότι η ενέργεια της ψυχής, δεν εγκαταλείπει ποτέ τον επίγειο κόσμο μας, εν αντιθέση με το σώμα και παρούσιάζεται σε εμάς με διάφορες μορφές, περισσότερο όμως αντιληπτές με το μυαλό, παρά με τα υπόλοιπα αισθητήρια όργανα.
Οι θόρυβοι, οι σκιές κ.λ.π. πιστεύω ότι είναι δημιουργήματα της ανθρώπινης φαντασίας και μόνο.

Συμφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω.Μάλλον υπάρχουν σαν μια μορφή ενέργειας χωρίς υλική υπόσταση ή σωματική φιγούρα.
Βασίκα εγώ πιστεύω ότι δεν έχει καν κάποια φιγούρα γενίκα είναι κάτι αόριστο , με το μόνο πράγμα που μπορώ να το παρομοιάσω αυτή την στιγμή είναι με τον ηλεκτρισμό :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
Συμφωνώ απόλυτα!

Αρχίζω να αγχώνομαι με σένα....... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Φυσικά όχι με την παραδοσιακή μορφή, σεντόνια αλυσίδες κτλ... Απλά ότι η ενέργεια ίσως να παραμένει στην γη. Δεν νομίζω ότι μπορούν να επικοινωνησουν με εμας και φυσικά τα μέντιουμ που ισχυρίζονται κατι τέτοιο είναι απάτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv :
Φυσικά όχι με την παραδοσιακή μορφή, σεντόνια αλυσίδες κτλ... Απλά ότι η ενέργεια ίσως να παραμένει στην γη. Δεν νομίζω ότι μπορούν να επικοινωνησουν με εμας και φυσικά τα μέντιουμ που ισχυρίζονται κατι τέτοιο είναι απάτη...

ε όχι και τα μέντιουμ απατεώνες. :tongue:
Πάντως αν έβλεπα κάτι μπροστα μου μπορεί και να λυποθημούσα :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
ε όχι και τα μέντιουμ απατεώνες. :tongue:
Πάντως αν έβλεπα κάτι μπροστα μου μπορεί και να λυποθημούσα :wacko:

Γιατί το λες? ξέρεις κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
όχι καλέ ειρωνικά το είπα να σε πειράξω :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
όχι καλέ ειρωνικά το είπα να σε πειράξω :hehe:
Και εγώ αμέσως ψάρωσα... :redface: Ισωσ τελικά να μην είναι τυχαίο που είμαι ψάρι στο ζώδιο!!! :redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
δεν πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Τα φαντάσματα όπως λέει και η λέξη είναι πλάσματα της φαντασίας, δηλαδή υπάρχουν πραγματικά στο βαθμό που η φαντασία υπάρχει πραγματικά. Η φαντασία μας όμως δεν είναι παρά μόνο ένα καλό ή κακό μοντέλο της πραγματικότητας, μάλιστα αποτελεί το σύμπαν μέσα στο οποίο ζει ο καθένας από μας. Δε ζούμε στην πραγματικότητα, ζούμε στη φαντασία μας. Και όταν το μοντέλο αντιγράφει σε ικανοποιητικό βαθμό την πραγματικότητα τότε είναι λειτουργικό και χρήσιμο, και τα όντα που το διαθέτουν είναι επιτυχημένα, ζουν, αναπτύσσονται και αναπαράγονται. Όταν το μοντέλο παρουσιάζει σημαντικές αποκλίσεις από την πραγματικότητα, τα όντα με το ελαττωματικό μοντέλο προβαίνουν σε παράλογες πράξεις, πηδάνε από τους γκρεμούς θέλοντας να πετάξουν σαν τα πουλιά.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην πειράζει που ξεθάβω μερικά παλιά θέματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Υ.Γ. Ελπίζω να μην πειράζει που ξεθάβω μερικά παλιά θέματα. :)

Όχι φυσικά, ειδικά αν πρόκειται για τόσο τεκμηριωμένα και σωστα posts! ;) :D
Keep up the good work!! :thumbsup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ το αναρωτιόμουν πολλές φορές, ειδικά στο σπίτι που μένω όλα τα μέλη της οικογένειας μου έχουν δει έναν αδικοχαμένο συγγενή και πραγματικά πίστευα τότε. Τώρα όμως ξέρω ότι όταν κοιτάω εκείνο το σημείο δεν υπάρχει τίποτα γιατί ξόδεψα πολλά βράδια κοιτώντας το...
Τώρα για το αν πιστεύω.. δεν ξέρω τι να πω. Αν υπάρχει πνευματικός κόσμος ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων δεν νομίζω να μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του. Επειδή όμως γενικώς το έψαξα το θέμα, μπορεί οι συμπτώσεις να είναι σατανικές (τόσες πολλές που βαριέμαι να τις γράφω) για το θέμα του συγγενή μου, όμως κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όντως τα βράδια κοιμάμαι μόνος μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Πιστεύετε?? με ποιά εννοια??

Ίσως όταν πεθάνω να μάθω αν υπάρχουν φαντάσματα.Προς το παρόν δεν ξέρω μέχρι να αποδηχθεί κάτι από τους επιστήμονες.Φάντασμα για εμένα είναι κάτι που ζει σε μια άλλη διάσταση και δεν είναι ορατό από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top