Γραφικός χαρακτήρας

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μου έχουν πει ότι το πως γραφει ο καθένας - δηλαδή τι σχήματα παίρνουν τα γράμματα του, ποσο πιέζει το στυλο, πόση απόσταση αφήνει στα γράμματα και τις λέξεις κ.α, παίζει πολύ σημαντικό ρολο και αν τον καταλάβεις, τότε θα καταλάβεις και πολλά πράγματα για την προσωπικότητα αυτού που τα γραφει.
ποσο επιστημονικό είναι αυτό?
και τι αποδείξεις υπάρχουν?

:hmm:

ok, standard αν κάποιος πιέζει πολύ το στυλο καταλαβαίνεις ότι είναι τουλάχιστον επίμονος η απρόσεχτος. αλλα αυτό αφορά μονο τι γραφη, η και την προσωπικότητα?

τελοσπάντων, δεν έχω ψάξει καθόλου το θέμα...

ο,τι ξέρετε σχετικά, πείτε..:)


τι σκεφτομαι κι εγω νυχτιατικα!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό και συμπτωματικά το πανεπιστήμιό μου κάνει ένα σεμινάριο σχετικά σε λίγους μήνες και λέω να πάω. Τότε θα ξέρω να σου πω!

Πέρα από αυτό, βασικά νομίζω ότι η θέση που κρατάς το μολύβι και τα άλλα που ανέφερες ουσιαστικά σχετίζονται μόνο με την λεπτή κινητικότητα του καθενός. Εγώ κάνω αρκετά ακαταλαβίστικα και παλαβά γράμματα και η εργοθεραπεύτρια στο κέντρο που δούλευα πέρισυ μου είπε ότι έχω δυσπραξικά στοιχεία, κάτι που εξηγεί πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ελα ρε!!σοβαρα??
ναι, να μας πεις κι εδω!:clapup:

εγω παλι, αναλογα την ψυχολογικη μου κατασταση, κανω και αντιστοιχα γραμματα!
που ειναι ιδια, καθε φορα, αντιστοιχα!
πχ, αν νιωσω τωρα προδωμενη, και ξανανιωσω μετα απο ενα χρονο, αυτες τις δυο φορες η "γραμματοσειρα" μου θα ειναι η ιδια!
πολυ περιεργο...
καποιοι, μου λενε οτι υπερβαλω.
καποτε ομως που εγραφα ημερολογιο (μιλαμε 10 χρονια πριν) οπου μεσα καταγραφοταν και συναισθημα εκτος απο γραμματοσειρα, το ειχα επαληθευσει και εκει! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα στο παρελθόν και βασιζόμενη και στην προσωπική εμπειρία μου (ερμηνεύοντας γραφικούς χαρακτήρες) αλλά και σε επιστημονικές έρευνες μπορώ να πω ότι η γραφολογία είναι κατά 90-95% ακριβής αν και σίγουρα μπορείς να πέσεις έξω.

Τώρα σχετικά με την εγκυρότητα της, υπάρχουν κάποιοι που δεν πιστεύουν στη ανάλυση του γραφικού χαρακτήρα και τον παρομοιάζουν για παράδειγμα με την αστρολογία ενώ άλλοι το θεωρούν σοβαρή επιστήμη. Στην ουσία είναι στην κρίση του καθενός αν θα πιστέψει η όχι κάτι τέτοιο. Από τους περισσότερους πλέον θεωρείται αναγνωρισμένη επιστήμη και υπαρχουν και αρκετά degrees πάνω στο αντικέιμενο. Πάντως δεν είναι και λίγες οι επιχειρήσεις στο εξωτερικό που λαμβάνουν σοβαρά υπ' όψην τους τον γραφικό χαρακτήρα για την πρόσληψη ενός εργαζομένου.
Γενικότερα το όλο θέμα προκύπτει από το ότι για να γράψουμε το κάθε γράμμα η εντολή έρχεται από διαφορετικό σημείο του εγκεφάλου.

Δύο πολύ χρήσιμα site για να μάθει κάποιος τα βασικά ειναι αυτά:
https://www.britishgraphology.org/ (περισσότερο ενδιαφέρον έχουν οι free notes που μπορέι να βρει κάποιος εδώ)
https://www.graphology.it/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τελεια τα σαιτ!
ευχαριστουμε!!
εσυ πως και ασχοληθηκες με το θεμα?
και, κανεις "πειραματα" μονο με τον εαυτο σου η βλεπεις και αναλυεις κι αλλους γραφικους χαρακτηρες? (εμπειρικα παντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από kajira
Έγινε συγχώνευση του θέματος
"Γραφικός Χαρακτήρας"
με το παρόν θέμα
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Δεν έχετε αναρωτηθεί πώς είναι ο γραφικός χαρακτήρας των άλλων μελών που κάθε μέρα διαβάζετε τόσα από τα γραπτά τους; :P

Προτείνω να ανεβάσουμε όλοι ένα μικρό κομμάτι από τον γραφικό μας χαρακτήρα (σε φωτογραφίες λογικού μεγέθους :P) και για να έχει πιο ενδιαφέρον, σε αυτό το κομμάτι να γράφουμε κάτι που θα επιλέγαμε να γράψουμε και σε ένα τοίχο αν μας δινόταν η ευκαιρία. Για παράδειγμα μία φράση, στίχους ή σοφά λόγια. Κάτι που μας εκφράζει τέλος πάντων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από kajira
Έγινε συγχώνευση του θέματος
"Γραφικός Χαρακτήρας"
με το παρόν θέμα
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

συμφωνώ , όμως σε τι μέγεθος επιτρέπεται να ανεβάσουμε την φώτο ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από kajira
Έγινε συγχώνευση του θέματος
"Γραφικός Χαρακτήρας"
με το παρόν θέμα
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

χμ, υπαρχει κατι αντιστοιχο. επιστήμη και ορνιθοσκαλίσματα!
αρχικα το ειχα βαλει απλα για να πουμε τη σχεση μεταξυ χαρακτηρα και γραφικου χαρακτηρα, με απωτερο σκοπο να βαλουμε καποια στιγμη και ο καθενας ενα δικο του γραπτο ον λαιν.. αλλα δεν πολυενδιαφερθηκε κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από kajira
Έγινε συγχώνευση του θέματος
"Γραφικός Χαρακτήρας"
με το παρόν θέμα
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Όμορφη ιδέα. Συμφωνώ.
Όμως δεν ξέρω αν ο server θα σηκώσει κάτι τέτοιο.. Ας μας ενημερώσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
παίζει πολύ σημαντικό ρολο και αν τον καταλάβεις, τότε θα καταλάβεις και πολλά πράγματα για την προσωπικότητα αυτού που τα γραφει.

Hmm... με εβαλες σε σκεψεις...! Απο πρωσοπικη εμπειρια μου φαινετε πως πιθανων να ισχιει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μμμ, εγώ λέω να ανεβάσω τη γραμματοσειρά μου αργότερα, αν κι όσο μεγαλώνω κάνω χειρότερα γράμματα :(. αν κρίνω πάντως από μένα, ο γραφικός μου χαρακτήρας δείχνει πολλά και για τον άλλο χαρακτήρα μου :p.

έχω κρατήσει κι ένα τετραδιάκι από το δημοτικό! έτσι και το βρω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν τις φωτογραφίες τις ανεβάζετε σαν συννημένα αρχεία, θα είμαστε οκ λογικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ένα πρόχειρο δείγμα (δυστυχώς το σκάνερ είναι οφφ). για άλλον το χα γράψει αλλά δεν του το χω δώσει ακόμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • grafikos xaraktiras.jpg
    grafikos xaraktiras.jpg
    49.4 KB · Εμφανίσεις: 983

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Πολύ ωραία γράμματα κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ένα πρόχειρο δείγμα (δυστυχώς το σκάνερ είναι οφφ). για άλλον το χα γράψει αλλά δεν του το χω δώσει ακόμα :P

στρογγυλά όμορφα και τακτοποιημένα....
ειδικά για άντρα περίεργο γραπτό :P

συναισθηματικός, ευαίσθητος με ισορροπία
αυτό μου βγάζει το γραπτό σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eγώ ντρέπομαι να μοστράρω τα γράμματα μου.
Είναι από τα πιο άσχημα πιυ έχω δει, ενίοτε δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ τι γράφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
στρογγυλά όμορφα και τακτοποιημένα....
ειδικά για άντρα περίεργο γραπτό :P

συναισθηματικός, ευαίσθητος με ισορροπία
αυτό μου βγάζει το γραπτό σου :)

άστα αυτά. μας κάνεις την ψυχολόγα επειδή με ξες. σγκρουμφ :p.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν σε ξέρω τόσο στενά καλό μου :P
ξέρω μόνο ότι είσαι φάτσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
weak μου μοιαζεις πολυ τακτικος (και ατακτος, αλλα αυτο δε φαινεται στο γραπτο ενιγουεη) και οργανωτικος. καλα τα λεω?:P
θα βαλω κι εγω συντομα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εδώ και τα δικά μου (αν και διαφέρουν κάπως ανάλογα με το στυλό που χρησιμοποιώ). :)
(είναι δύο από τις 150 ερωτήσεις που έχω διασπάσει το ΑΟΔΕ της Γ' Λυκείου :P )


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • petros.jpg
    petros.jpg
    330.5 KB · Εμφανίσεις: 867

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top