Συναισθηματική vs Λογικός

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
τι λετε? δυσκολος συνδυασμος? τελικα αυτο που λενε ισχυει? τα ετερωνυμα ελκονται?

εγω ειμαι περισσοτερο συναοσθηματικη απο τον φιλο μου, αυτος ειναι λιγο πιο ρεαλιστης και προσγειωμενος. θα του στειλω μηνυμα του στυλ ειμαι ερωτευμενη μαζι σου μου απανταει οτι νιωθει το ιδιο με εμενα αλλα καλο ειναι να τα λεμε απο κοντα αυτα
συμφωνω αλλα μηπως τον πιεζω οταν του λεω τι νιωθω?
τις γνωμες σας παρακαλω
φιλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
συναισθηματικη vs λογικος

το vs είναι versus βρε ... αντίπαλοι είστε :p?
λογικά συναισθηματική και λογικός ήθελες να πεις :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Απο αυτο "πιανεσαι" και τον λες λογικο κι εσενα συναισθηματικη?
Μα το οτι σου λεει οτι προτιμαει να του το λες απο κοντα, δεν μεταφραζεται σε "εχει λογικη ο τυπος". Προτιμα να το ακουει προφανως, απο το να το διαβαζει σε ενα απροσωπο sms.
Δεν εχει καμια σχεση αυτο που ρωτας, με το παραδειγμα που δινεις ή εγω εχω λαλησει τελειως? :confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
μου το ειπε και σημερα που μιλησαμε στο τηλ γιαυτο το ειπα. ειμαι ρεαλιστης και εσυ πιο παρορμητικη μου λεει δεν ειναι κακο αυτο. αυτα ηταν τα λογια του... και αφορμη ηταν αυτο το μηνυμα γιαυτο το ανεφερα και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Χαλαααααρωσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
πολύ το αναλύεις πάντως. Απόλαυσε το καλύτερα και μη το τεμαχίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
τι λετε? δυσκολος συνδυασμος? τελικα αυτο που λενε ισχυει? τα ετερωνυμα ελκονται?

εγω ειμαι περισσοτερο συναοσθηματικη απο τον φιλο μου, αυτος ειναι λιγο πιο ρεαλιστης και προσγειωμενος. θα του στειλω μηνυμα του στυλ ειμαι ερωτευμενη μαζι σου μου απανταει οτι νιωθει το ιδιο με εμενα αλλα καλο ειναι να τα λεμε απο κοντα αυτα
συμφωνω αλλα μηπως τον πιεζω οταν του λεω τι νιωθω?
τις γνωμες σας παρακαλω
φιλια
Πόσο σε καταλαβαίνω...
Ευτυχώς δεν μου έχει τύχει να μου πουν κάτι τέτοιο, αλλά αν μου τύχαινε, θα με πάγωνε.
Πάντως, χωρίς να θέλω να σπείρω ζιζάνια, ίσως (εντελώς υποθετικά, έτσι; ) τα συναισθήματά του να μην είναι στον ίδιο έντονο βαθμό με τα δικά σου ώστε να του δημιουργείται η ανάγκη να τα εκφράζει με κάθε δυνατό τρόπο, ακόμα και με sms.
Όντας ερωτευμένοι, όχι μόνο με sms έχουμε ανάγκη να το πούμε, αλλά με κάθε τρόπο που θα μπορούσε να εκφράσει αυτό το συναίσθημα που πολλές φορές ακόμα και τα λόγια μοιάζουν φτωχά...

Δεν ξέρω... Αλλά έχω την εντύπωση πως ο φίλος σου θέλει λίγο χρόνο για να αφεθεί σε σένα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγω πάλι το θέμα το βλέπω σαν ένα τυπικό αγοράκι κι εσένα σαν ένα τυπικό κοριτσάκι :) (με την καλή έννοια :))


Τα περισσότερα παλικάρια, αγόρια, άντρες δεν πολυγουστάρουν την επικοινωνία μέσω τηλεφώνου SMS κλπ... το βλέπουν εντελώς τεχνοκρατικά σαν ένα μέσο επικοινωνίας....
Τα κοριτσάκια, κοπέλες, γυναικες πάλι... το βλέπουν αλλιως... πιο ρομαντικα :P

Δεν πιστευω ότι υπάρχει λογος ανησυχίας από μεριάς σου....
Απλά όπως σου είπε κι αυτος εσύ εισαι παρορμητική και συναισθηματική κι αυτος πιο... μπρουτάλ :P
Μη μασας... απλα ποτε ποτε θα σου σπάει τα νευρα και θα παραπονιέσαι που δεν παιρνει χαμπαρι να σου στειλει κανα ανθος στο γραφειο αλλα μεχρι εκει θα ειναι το προβλημα.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
συμφωνω αλλα μηπως τον πιεζω οταν του λεω τι νιωθω?



Nα του λες τι νιώθεις.Και να μην αισθάνεσαι οτι τον πιέζεις. Αλοίμονο, αν δεν εκφραστείς σε αυτόν που αγαπάς σε ποιόν θα εκφραστείς? Ευτυχώς να λες που ένας απο τους δύο είναι πιο συναισθηματικός.
Αν και μεταξύ μας, θα έλεγα οτι απλά δεν ειναι τόσο εκδηλωτικός και κομπλάρει με τα γούτσου - γούτσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Πόσο σε καταλαβαίνω...
Ευτυχώς δεν μου έχει τύχει να μου πουν κάτι τέτοιο, αλλά αν μου τύχαινε, θα με πάγωνε.
Πάντως, χωρίς να θέλω να σπείρω ζιζάνια, ίσως (εντελώς υποθετικά, έτσι; ) τα συναισθήματά του να μην είναι στον ίδιο έντονο βαθμό με τα δικά σου ώστε να του δημιουργείται η ανάγκη να τα εκφράζει με κάθε δυνατό τρόπο, ακόμα και με sms.
Όντας ερωτευμένοι, όχι μόνο με sms έχουμε ανάγκη να το πούμε, αλλά με κάθε τρόπο που θα μπορούσε να εκφράσει αυτό το συναίσθημα που πολλές φορές ακόμα και τα λόγια μοιάζουν φτωχά...

Δεν ξέρω... Αλλά έχω την εντύπωση πως ο φίλος σου θέλει λίγο χρόνο για να αφεθεί σε σένα... :)

Δε συμφωνώ καθόλου. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση η ένταση των συναισθημάτων με το αν τα εκφράζεις μέσω sms ! Απλά πιστεύω ότι εκτός ίσως από διαφορά χαρακτήρα είναι στη μέση και η διαφορά εμπειριών. Ίσως επειδή η phyllis δεν έχει κάνει άλλη τόσο προχωρημένη σχέση να νιώθει πιο πολύ ενθουσιασμό σε πρώτη φάση ενώ ο φίλος της επειδή έχει περισότερες εμπειρίες να είναι πιο λογικός, πιο χαλαρός και να έχει καταλάβει ότι τα λόγια είναι μικρής σημασίας . :) Οπότε πιστεύω ότι μπορείς να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τη σχέση σου χωρίς υπεραναλύσεις (το έχουμε οι γυναίκες αυτό το ελάττωμα :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Όλα είναι μες στο μυαλλό δηλαδή θα πρέπει να δεχτείς έναν άνθρωπο όπως είναι γιατί δύσκολα αλλάζει.Συμφωνώ ότι τα ετερώνυμα έλκονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δε συμφωνώ καθόλου. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση η ένταση των συναισθημάτων με το αν τα εκφράζεις μέσω sms ! Απλά πιστεύω ότι εκτός ίσως από διαφορά χαρακτήρα είναι στη μέση και η διαφορά εμπειριών. Ίσως επειδή η phyllis δεν έχει κάνει άλλη τόσο προχωρημένη σχέση να νιώθει πιο πολύ ενθουσιασμό σε πρώτη φάση ενώ ο φίλος της επειδή έχει περισότερες εμπειρίες να είναι πιο λογικός, πιο χαλαρός και να έχει καταλάβει ότι τα λόγια είναι μικρής σημασίας . :) Οπότε πιστεύω ότι μπορείς να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τη σχέση σου χωρίς υπεραναλύσεις (το έχουμε οι γυναίκες αυτό το ελάττωμα :P ).
Μπορεί να έχεις και δίκιο... :)
Απλώς, είμαι της άποψης πως όταν μας διακατέχει το συναίσθημα του έρωτα, κανένας τρόπος δεν είναι αρκετός για να τον εκδηλώσουμε, και κατά έναν περίεργο τρόπο ελκύω και τους ανάλογους άνδρες.
Οπότε καταλαβαίνεις για το τί γίνεται... :P
Sms, πολύωρες τηλεφωνικές συνδιαλέξεις, επικοινωνία με κάθε δυνατό τρόπο.
Αν δεν ανταλλάξουμε πρωινά sms τρυφερού περιεχομένου με το που ξυπνήσουμε, αισθανόμαστε πως κάτι δεν πάει καλά. Και αυτό γίνεται για χρόνια. :)

Είναι θέμα ανθρώπου, αλλά γενικά πιστεύω πως αν ο άλλος είναι ερωτευμένος, βρίσκεται μέσα σε μια σχέση που πάει καλά και δεν υπάρχει κάτι να τον κόβει, να τον κομπλάρει, δεν γίνεται να μη φερθεί αυθόρμητα. Αργά ή γρήγορα θα εκδηλώσει αυτόν τον έρωτα.
Γι αυτό μίλησα και για χρόνο. Πιθανότατα να μην είναι ακόμα ο χρόνος αρκετός ώστε να νοιώσει συναισθήματα αμοιβαίας έντασης και κατά συνέπεια να μην του βγαίνει να τα εκδηλώσει. Κάθε άνθρωπος έχει τους ρυθμούς του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίμων

Νεοφερμένος

Ο Αίμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μηπως ομως οταν ο ενας εκ των δυο δειχνεται λογικος,ειναι κ λιγοτερο ερωτευμενος;;Δν θελω να σε ανησυχησω αλλα προσωπικα,πριν γνωρισω την Αντιγονη,τα ειχα με μια κοπελιτσα που με ολο αυτο το συναισθηματισμο της με κουραζε αφανταστα...Ετσι καποιος απ'εξω θα ελεγε πως ειμαι ο λογικος της υποθεσης αλλα θα εκανε λαθος.Ημουν απλα αυτος που κουραστηκε γρηγοροτερα...Τωρα μη τα μαθει αυτα η Αντιγονη κ μου γκρινιαζει μετα,ε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μηπως ομως οταν ο ενας εκ των δυο δειχνεται λογικος,ειναι κ λιγοτερο ερωτευμενος;;

Δεν αποκλειεται αλλα δεν ειναι και απαραιτητα ετσι.
Σε καποιον μπορει να μην ειναι καθολου ευκολο να εκδηλωσει τα συναισθηματα του με αυτον τον τροπο (sms, λογια κλπ). ;)


Τωρα μη τα μαθει αυτα η Αντιγονη κ μου γκρινιαζει μετα,ε;;)

Τι μου δινεις για να μην σε δωσω? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίμων

Νεοφερμένος

Ο Αίμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μια βολτα με το αλογο...Τωρα αν δν σου φτανει...Τι να σου πω...Θα κανεις τη σχεση μου σκετη τραγωδια...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
τι λετε? δυσκολος συνδυασμος?

Ο κλασικός συνδυασμός είναι... τα παγιωμένα στερεότυπα μοντέλα σχέσεων αυτόν προβάλλουν...
:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top