Ανταγωνισμός

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχετε νιώσει ποτέ ανταγωνισμό απέναντι στο/η σύντροφό σας? Πιστεύετε ότι είναι αναμενόμενο κάποιες φορές να υπάρχει ή όχι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν θα το έλεγα ακριβώς ανταγωνισμό...
αλλά να πασχίζω (χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά λόγος) να του αποδείξω ότι είμαι και εγώ καλή σε κάτι που είναι αυτός καλός, ναι μου έχει συμβει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
αλλά να πασχίζω (χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά λόγος) να του αποδείξω ότι είμαι και εγώ καλή σε κάτι που είναι αυτός καλός, ναι μου έχει συμβει....
Χαρακτηριστικό παράδειγμα νομίζω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι είναι τόοοοοσο κακό αυτο....
γιατί σε στεναχωρεί - προβληματίζει?

από τη μεριά του κι αυτός κάποιες φορές προσπαθεί να μου αποδείξει ότι και αυτός είναι καλός κάπου αλλου....

νομίζω ότι όταν αυτο γίνεται με αγνές προθέσεις κι όχι απλά για να μπεις στο μάτι του άλλου, το μόνο που καταφέρνεις είναι να βελτιώνεσαι σε αυτο που ήδη κάνεις καλά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
συμφωνω με ΚΕ..δεν ειναι κακο...
εχει συμβει και σε μενα...μερικες φορες εχει τοσο γελιο ...που μοιαζει με παιχνιδι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Κακή Επιρροή. Ο ανταγωνισμός δεν είναι πάντα κακός, όταν βέβαια δεν είναι υπερβολικός. Ειδικά όταν έχει αυτή την μορφή δηλαδή ο ένας προσπαθεί να αποδείξει την αξία του στον άλλον.
Και εγώ με τον τωρινό μου σύντροφο είχα πολύ ανταγωνισμό. (Ε στην αρχή τωρα έχουμε ηρεμίσει αρκετά.) Αυτό μπορεί βέβαια να μας έσπαγε τα νεύρα από την μία αλλά ενίσχυε το πάθος από την άλλη. Άσε που είχε και πολύ πλάκα όπως λέει και η Neraida.
https://www.e-steki.com/forum/member.php?u=1227
Γενικότερα όταν υπάρχει πολύς ανταγωνισμός κάποια στιγμή θα υπάρξει ένα breaking point που ή θα ηρεμίσουν τα πράγματα ή δεν θα προχωρίσει η σχέση.
Αλλά από την άλλη είναι φυσιολογικό να υπάρχει και κάποιος ανταγωνισμός με τον άλλον, άνθρωποι είστε.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
νομίζω ότι όταν αυτο γίνεται με αγνές προθέσεις κι όχι απλά για να μπεις στο μάτι του άλλου, το μόνο που καταφέρνεις είναι να βελτιώνεσαι σε αυτο που ήδη κάνεις καλά
Εντάξει, δεν νομίζω ότι είναι και τραγικό, απλά κατά βάθος δεν φανερώνει μια ανασφάλεια? Και άμα μπεις στο τρυπάκι, να πρέπει να αποδεικνύεις συνεχώς την αξία σου στον άλλο, δεν είναι φαύλος κύκλος για σένα?


εχει συμβει και σε μενα...μερικες φορες εχει τοσο γελιο ...που μοιαζει με παιχνιδι.....
Αλήθεια?:)

Γενικότερα όταν υπάρχει πολύς ανταγωνισμός κάποια στιγμή θα υπάρξει ένα breaking point που ή θα ηρεμίσουν τα πράγματα ή δεν θα προχωρίσει η σχέση.
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Αποκλείεται να προχωράει η σχέση ,με τα μέλη
όμως να μην παραδέχονται ο καθένας την ανταγωνιστική του διάθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μάλλον θα το προσέγγιζα κάπως διαφορετικά.
Δεν θα με απασχολούσε τόσο το αν είναι καλό ή κακό το να υπάρχει ανταγωνισμός, αλλά γιατί να υπάρχει μέσα στη σχέση.
Γιατί να νιώθω ανταγωνιστικά για τον άνθρωπό μου.

Από καθαρά προσωπική εμπειρία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι και ο κανόνας, το έχω νιώσει αυτό όταν ο σύντροφός μου ένιωθα πως δεν αναγνώριζε πράγματα που έκανα/κατάφερνα. Όταν δεν με επιβράβευε με τον τρόπο του για κάτι που εγώ ένιωσα ότι κόπιασα ή ότι κατάφερα κάτι σημαντικό (για τα δικά μου δεδομένα πάντα).
Κατ' επέκτασιν, δεν ένιωθα πως με εκτιμά αρκετά (πολύ σημαντικό για μένα στις σχέσεις μου) και μου έβγαινε το κακομαθημένο παιδί από μέσα μου που αναζητούσε επιβεβαίωση.
Το κακομαθημένο παιδί που ένιωθε παραγκωνισμένο και προσπαθούσε να αποδείξει πως σε κάτι αξίζει και αυτό.

Βέβαια κι εγώ με τη σειρά μου προσπαθώ να επιβραβεύω τον άνθρωπό μου όσο πιο πολύ μπορώ. Θέλω να τον κάνω να νιώθει όμορφα, να παίρνει τη χαρά της αναγνώρισης.
Έχουμε ανάγκη το «μπράβο» με όποιον τρόπο αυτό εκφράζεται, αρκεί να είναι ειλικρινές.
Βοηθάει πολύ και τη σχέση, αλλά και την αυτοπεποίθηση του συντρόφου μας που μπορεί να μην είναι και στα καλύτερά της.

Αφήστε που... Αν δεν το κάνω εγώ, μπορεί να βρεθεί να το κάνει καμιά άλλη και αυτό δεν θα το ήθελα με τίποτα...

Δεν έχω νιώσει ανταγωνισμό (σε μεγάλο βαθμό και μεγάλη συχνότητα) με όλες μου τις σχέσεις, ευτυχώς.
Μόλις αντιλαμβάνομαι πως νιώθω έτσι, πλέον ξενερώνω και αρχίζει η φθορά των συναισθημάτων μου, ακούσια.
Ανεξάρτητα από το είδος της σχέσης. Φιλική, ερωτική, γονεϊκή.
Γενικά, ένα ανταγωνιστικό κλίμα με χαλάει τώρα πια και δεν με κάνει να νιώθω άνετα. Με σπρώχνει στη φυγή.

Αλλά εντάξει, ξέρω πως είμαι και ιδιόρυθμος άνθρωπος και το πιο πιθανό είναι όλα όσα έγραψα να μην έχουν σχέση με τη δική σου αλήθεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εμένα μου έχει συμβεί μια φορά όταν ένα μάθημα εγώ το πέρασα με 5 και ο φίλος μου με 7.
αλλα ως εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει και λίγο ανταγωνισμός στην σχέση αλλά όχι σε θέματα του στυλ ποίος είναι πιο ρομαντικός ή ποίος αγαπάει περισσότερο τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι ισχυει ο γενικος κανονας περι υγιους ανταγωνισμου: Ναι οταν μας κανει να προσπαθουμε να γινουμε καλυτεροι, οχι οταν θελουμε να γινει ο αλλος χειροτερος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Από καθαρά προσωπική εμπειρία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι και ο κανόνας, το έχω νιώσει αυτό όταν ο σύντροφός μου ένιωθα πως δεν αναγνώριζε πράγματα που έκανα/κατάφερνα. Όταν δεν με επιβράβευε με τον τρόπο του για κάτι που εγώ ένιωσα ότι κόπιασα ή ότι κατάφερα κάτι σημαντικό (για τα δικά μου δεδομένα πάντα).
Κατ' επέκτασιν, δεν ένιωθα πως με εκτιμά αρκετά (πολύ σημαντικό για μένα στις σχέσεις μου) και μου έβγαινε το κακομαθημένο παιδί από μέσα μου που αναζητούσε επιβεβαίωση.
Το κακομαθημένο παιδί που ένιωθε παραγκωνισμένο και προσπαθούσε να αποδείξει πως σε κάτι αξίζει και αυτό.

Δεν θα μπορούσα να το γράψω καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Αποκλείεται να προχωράει η σχέση ,με τα μέλη
όμως να μην παραδέχονται ο καθένας την ανταγωνιστική του διάθεση?

Well, αν είναι πολύ έντονος ο ανταγωνισμός σου τσιτώνει τα νέυρα και κουράζει πολύ ώσπου κάποια στιγμή δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Αλλά πιθανότατα ο ανταγωνισμός στον οποίο αναφέρεσαι να μην είναι και τόσο έντονος.
Μήπως μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα σχετικά με τον τομέα όπου ανταγωνίζεστε ο ένας τον άλλον; (Αν βέβαια αυτό δεν είναι κάτι προσωπικό που θα προτιμούσες να μην πεις. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ο ανταγωνισμος μεσα σε συντροφους δεν μου αρεσει .Ξενερωνω απιστευτα θελω να βλεπω συνεργασια μεσα στα ζευγαρια.Το να βλεπεις με ζηλια τον συντροφο σου αβντι να χαιρεσαι γιατην προοο του κι να τον βοηθας μου βγαζει παρτακια ατομο κι δεν μπορω να δειξω εμπιστοσυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μήπως μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα σχετικά με τον τομέα όπου ανταγωνίζεστε ο ένας τον άλλον; (Αν βέβαια αυτό δεν είναι κάτι προσωπικό που θα προτιμούσες να μην πεις. )

Το όλο θέμα το άνοιξα γενικά και όχι με κάποια δική μου προσωπική αφορμή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Το όλο θέμα το άνοιξα γενικά και όχι με κάποια δική μου προσωπική αφορμή. :P

Αχα...είμαι εκαφρώς ζαβό...για σένα νόμιζα ότι έλεγες..:redface:

Ο ανταγωνισμος μεσα σε συντροφους δεν μου αρεσει .Ξενερωνω απιστευτα θελω να βλεπω συνεργασια μεσα στα ζευγαρια.Το να βλεπεις με ζηλια τον συντροφο σου αβντι να χαιρεσαι γιατην προοο του κι να τον βοηθας μου βγαζει παρτακια ατομο κι δεν μπορω να δειξω εμπιστοσυνη.

Ο ανταγωνισμός δεν ωφείλεται πάντα στην ζήλια και δεν είναι πάντα τόσο κακός. Δεν είναι ότι δεν χαίρεσαι για την πρόοδο του άλλου αλλά θέλεις και εσύ να αποδείξεις ότι αξίζεις. Αρκετές φορές σε προωθεί να γίνεις καλύτερος.
Εκτός αυτού η συνεχής συνεργασία για μένα στο τέλος είναι βαρετή. Πρέπει να υπάρχει και λίγο αλατοπίπερο. Και δεν μιλάω μόνο για τον ανταγωνισμό που αφορά το να είναι ο ένας καλύτερος από τον άλλο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αχα...είμαι εκαφρώς ζαβό...για σένα νόμιζα ότι έλεγες..

Μην αγχώνεσαι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top