Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Διάβασε το manual του jDownloader ίσως.
Δεν ξέρω, δεν το χρησιμοποιώ. Παλιά λίγο και μου δούλευε μια χαρά.
Σιγουρέψου οτι αυτό που πας να κατεβάσεις υπάρχει (πχ σε βγάζει σε μια έγκυρη σελίδα rapidshare και όχι "file not found" κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
ναι καλό είναι αλλά ιδιαίτερα περίπλοκο..και πρέπει να διαβάζεις 200 πράγματα πριν κάνεις κάτι γιατί πάντα θα έχει να κάνεις μια ενέργεια με την κονσόλα(που να μην υπήρχε).
Εγώ πάντως αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Amarok και το Jdownloader...απο το ένα δεν ακούω καθόλου ήχο και το άλλο δεν ξέρω πως να εγκαταστήσω(το αρχείο jar)..θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;;;:(
Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ακούγεται ήχος αλλά ότι δεν αναγνωρίζονται τα mp3 από τον amarok. Αν του βάλεις ένα wav αρχείο θα το παίξει.
Για να αναγνωρίσει τα mp3 το amarok άνοιξε ένα τερματικό και γράψε την παρακάτω εντόλη για να εγκατασταθούν τα κατάλληλα codecs. Στη συνέχεια κάνε restart
Code:
 [FONT=monospace]sudo apt-get install libxine1-ffmpeg [/FONT]

Σε μένα δούλεψε ελπίζω και σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ δα δοκιμάσω και θα δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
τώρα δουλεύει!ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου akikos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Μόλις εγκατέστησα τα Linux Ubuntu 9.10 στο laptop μου και έχω ένα σοβαρό πρόβλημα.. δεν μπορώ να γράψω ελληνικά, ούτε αλλάζει η γλώσσα όπως στα windows με alt + shift.. είμαι καινούργιος στα linux και θέλω την βοήθεια σας σε αυτό το Θέμα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεξί κλικ πάνω στην taskbar, μετά ''Add to panel'' και ύστερα επιλέγεις το ''Keyboard Indicator''. Θα σου βγάλει λογικά ένα μικρό USA πάνω στη γραμμή. Πάτα δεξί κλικ πάνω του, μετά ''Keyboard Preferences'', ''Layouts'' και ''Add...''. Επιλέγεις τη γλώσσα που θες και τελείωσες. Σε εμένα αυτός ο τρόπος δούλεψε. Μπορείς να επιλέξεις και τα κουμπιά για να αλλάζεις τις γλώσσες.

Εγώ έβαλα Ubuntu μόλις χθες, κυρίως βλέποντας τον αγώνα του Eruyomo σε όλα τα σχετικά θέματα στο forum :P. Γενικά, πέρα από τη σταθερότητα και τα κοινά σε όλους χαρακτηριστικά του λειτουργικού, μπορώ να πω πως μου αρέσει η φιλοσοφία του open-source, της ''ανοιχτής γνώσης'' και γενικά της προσπάθειας που γίνεται για να μπορούν όλοι ανεξαιρέτως να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή. Να 'σαι καλά Eruyomo, για όποια βοήθεια ελπίζω να 'σαι διαθέσιμος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
dual boot ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ε, δεν αφαιρείς το μηχάνημα εξωσωματικής κυκλοφορίας, ή όπως τέλος πάντων το λένε, πριν να βρεθεί το κατάλληλο μόσχευμα. :P

Θέλοντας και μη, παραμένω κατά κάποιο τρόπο εξαρτημένος από τα Windows, προσωρινά τουλάχιστον. Όλα είναι θέμα εμπειρίας, ελπίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Ε, δεν αφαιρείς το μηχάνημα εξωσωματικής κυκλοφορίας, ή όπως τέλος πάντων το λένε, πριν να βρεθεί το κατάλληλο μόσχευμα. :P

Θέλοντας και μη, παραμένω κατά κάποιο τρόπο εξαρτημένος από τα Windows, προσωρινά τουλάχιστον. Όλα είναι θέμα εμπειρίας, ελπίζω.
Κοψτα τελειως :P
Δεν ειναι τιποτα πολυ δυσκολο τα ubuntu σιγα.
Ειδικα για εναν απλο χρηστη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεξί κλικ πάνω στην taskbar, μετά ''Add to panel'' και ύστερα επιλέγεις το ''Keyboard Indicator''. Θα σου βγάλει λογικά ένα μικρό USA πάνω στη γραμμή. Πάτα δεξί κλικ πάνω του, μετά ''Keyboard Preferences'', ''Layouts'' και ''Add...''. Επιλέγεις τη γλώσσα που θες και τελείωσες. Σε εμένα αυτός ο τρόπος δούλεψε. Μπορείς να επιλέξεις και τα κουμπιά για να αλλάζεις τις γλώσσες.
Αυτό δεν χρειάζεται τελικά. Μπορείς και απο System->Preferences->Keyboard

Α και καλωσήλθες στον κόσμο των σκοτεινών πλασμάτων και των κομμουνιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Αυτό δεν χρειάζεται τελικά. Μπορείς και απο System->Preferences->Keyboard

Α και καλωσήλθες στον κόσμο των σκοτεινών πλασμάτων και των κομμουνιστών.

οι κομμουνιστες που κολλανε ? :jumpy::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεξί κλικ πάνω στην taskbar, μετά ''Add to panel'' και ύστερα επιλέγεις το ''Keyboard Indicator''. Θα σου βγάλει λογικά ένα μικρό USA πάνω στη γραμμή. Πάτα δεξί κλικ πάνω του, μετά ''Keyboard Preferences'', ''Layouts'' και ''Add...''. Επιλέγεις τη γλώσσα που θες και τελείωσες. Σε εμένα αυτός ο τρόπος δούλεψε. Μπορείς να επιλέξεις και τα κουμπιά για να αλλάζεις τις γλώσσες.

Εγώ έβαλα Ubuntu μόλις χθες, κυρίως βλέποντας τον αγώνα του Eruyomo σε όλα τα σχετικά θέματα στο forum :P. Γενικά, πέρα από τη σταθερότητα και τα κοινά σε όλους χαρακτηριστικά του λειτουργικού, μπορώ να πω πως μου αρέσει η φιλοσοφία του open-source, της ''ανοιχτής γνώσης'' και γενικά της προσπάθειας που γίνεται για να μπορούν όλοι ανεξαιρέτως να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή. Να 'σαι καλά Eruyomo, για όποια βοήθεια ελπίζω να 'σαι διαθέσιμος. :P

Ευχαριστώ πολύ όλα οκ!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Αμα τα κατεβάσω θα μπορώ να χρησιμοποιώ και τα Windows ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
φυσικά..άμα κάνεις dual boot μπορείς να χρησιμοποιείς και τα δύο λειτουργικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
φυσικά..άμα κάνεις dual boot μπορείς να χρησιμοποιείς και τα δύο λειτουργικά.

Προσοχή: Αυτό προϋποθέτει οτι θα εγκαταστήσεις το ubuntu μετά τα windows. Το ubuntu τα αναγνωρίζει και σου επιτρέπει να «μπουτάρεις» απο τα windows, ενώ το αντίθετο δεν γίνεται. Αν πας να κάνεις εγκατάσταση windows μετά την εγκατάσταση του ubuntu θα χαθεί η επιλογή για το ubuntu ( το οποίο φτιάχνεται βέβαια αλλα προϋποθέτει μια διαδικάσία και φυσικά το live cd του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
ΈΒαλα ubuntu παιδιά και δεν παιζουν ούτε βίντεο ούτε μουσική ούτε τίποτα. Μου λέει να εγκαταστήσω το ένα το άλλο κλπ. Τι να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
δεν παίζει τίποτα επειδή χρειάζεται codecs.όταν ανοίγεις ένα προγραμμα αναπαραγωγής πολυμέσων κανονικά πρέπει να σου λέει δεν μπορεί να αναπαραχθεί η τάδε ταινία/mp3 επειδή δεν έχει codecs και σε ρωτάει αν θες να κατεβάσεις.έτσι δεν είναι;
---------------------------------------------------------------------------------
Επίσης ξέρει κανείς αν είναι προβληματικοί οι drivers της Ati για το Linux;
Το λέω αυτό γιατί ενώ στον υπολογιστή που έχω τώρα,και είναι αρκετά καλός,έχω αντιμετωπίσει δεκάδες προβλήματα,ενώ στον παλιό μου με ένα celeron έτρεχε σφαίρα και δεν είχα προβλήματα,και να φανταστείτε ήταν παλαιότερες εκδόσεις των Ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
ε ναιαλλα πως τους κατεβάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
πατάς ναι εμφανίζεται μετά κάποιο παράθυρο και ακολουθείς τις οδηγίες.Έτσι τουλάχιστον έγινε σε εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μου ζητάει αυτό Adaptive Multi Rate (AMR) decoder . Ας μου δώσει κάποιος ´ενα λινκ να το κατεβάσω παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top