[Other] GPS σε non-smartphone κινητό

ΡΕΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΡΕΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχω ενα sony ericsson C702 και θελω να μαθω αν υπαρχει τροπος να εγκαταστησω καποιο προγραμμα gps χωρις να χρειαζεται να εχω συνδεση internet. Θελω ενa φορητο gps στο κινητο μου, πολλα θελω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν δε έχεις το απαραίτητο hardware, δεν έχει λόγο να αναζητάς και το ανάλογο software.;)


H συσκευή σου δεν έχει gps, και δεν είναι δυνατόν να αποκτήσει. Ό,τι άλλο προσπαθήσεις να κάνεις θα είναι ημίμετρο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΡΕΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το c702 εχει gps και χρησιμοποιει το wayfinder navigator το προβλημα μου ειναι πρεπει να εχω συνδεση internet για να μπορει να δουλεψει. Οποτε η ερωτηση συνεχιζει.

Ζητω συγνωμη απο το e-steki και απο τον καθενα ξεχωριστα για τα κεφαλαια γραμματα που χρησιμοποιησα στα πρωτα μου μηνυματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Να δοκιμάσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα με χάρτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
GPS στο κινητό


Εχω GPS Mio απο τον αδερφό, γίνεται να το κάνω κινητο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
εξαρτάται αν έχει ενσωματωμένο δέκτη το κινητό σου.Αν δουλεύει με google maps λυπάμαι αλλά δεν έχεις κανονικό gps...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΡΕΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν ειμαι και ο καλυτερος γνωστης στα θεματα κινητης τηλεφωνιας αλλα απο τη στιγμη που μπορει να παρακολουθει το στιγμα μου πως δεν εχει gps το κινητο μου? Φανταζομαι οτι με καποιο τροπο βρισκει τη θεση μου πανω στους google maps, αυτο δεν γινεται μεσω σηματος δορυφορου? Φιλε μου Metal_Lover ελπιζω οι αποριες μου να μη σου προξενουν γελιο, απλη αγνοια ειναι. Ακομα ομως και χωρις gps το κινητο μου μπορει να παιξει Iron Maiden.

Φιλε μου borat, αν γνωριζα ενα τετοιο προγραμμα δεν θα ζητουσα βοηθεια. Αν μπορεις εσυ η καποιος αλλος λιγοτερο ασχετος απο εμενα να βοηθησει τοτε θα ημουν ευγνωμων. Αν παλι δεν υπαρχει λυση στο προβλημα μου δεν θα τα βαψω μαυρα. Την επομενη φορα θα παρω κινητο που να εχει ενσωματομενο ... δορυφορο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ειμαι και ο καλυτερος γνωστης στα θεματα κινητης τηλεφωνιας αλλα απο τη στιγμη που μπορει να παρακολουθει το στιγμα μου πως δεν εχει gps το κινητο μου? Φανταζομαι οτι με καποιο τροπο βρισκει τη θεση μου πανω στους google maps, αυτο δεν γινεται μεσω σηματος δορυφορου? Φιλε μου Metal_Lover ελπιζω οι αποριες μου να μη σου προξενουν γελιο, απλη αγνοια ειναι. Ακομα ομως και χωρις gps το κινητο μου μπορει να παιξει Iron Maiden.

To gps έχει να κάνει με σύνδεση σε δορυφόρους.Μέσω αυτών εντοπίζεται το στίγμα σου.Οπότε θέλει άλλη κεραία από αυτή που έχουν τα κινητά.

Το δίκτυο που χρησιμοποιείται στα κινητά φαντάσου το σαν ένα κυψελωτό είδος δικτύου.Όταν τα κινητό σου επικοινωνεί με την κεραία μιας κυψέλης τότε εντοπίζουν το μέρος στο οποίο βρίσκεσαι.
Το κινητό σου ανά τακτά διαστήματα επικοινωνεί με τις κεραίες ακόμα και αν εσύ δε μιλάς στο τηλέφωνο για να γνωρίζει τη θέση σου.
To google maps είναι εφαρμογή που χρησιμοποιεί το ιντερνετ, οπότε υποθέτω πως η τοποθεσία σου αποστέλλεται μέσω του δικτύου που έχεις και απεικονίζεται στο χάρτη που βλέπεις στο κινητό σου μέσω ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πολύ σωστή η απάντηση του Bill και μη πολυχρησιμοποιείς την εν λόγω εφαρμογή αν δεν θέλεις να γίνεις μέτοχος στην εταιρία κινητής τηλεφωνίας που ...βρίσκει το στίγμα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πολύ σωστή η απάντηση του Bill και μη πολυχρησιμοποιείς την εν λόγω εφαρμογή αν δεν θέλεις να γίνεις μέτοχος στην εταιρία κινητής τηλεφωνίας που ...βρίσκει το στίγμα σου!
Aυτό η εταιρία μπορεί να το κάνει έτσι και αλλιώς.
Από τη στιγμή που έχεις κινητό αυτομάτως δίνεις στίγμα θέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΡΕΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συγνωμμη για την εμμονη μου αλλα βλεποντας ενα δορυφορο στο μενου της συσκευης μου και στη συνεχεια επιλογη ενεργοποιησης gps και ακομη στην υπηρεσια εντοπισμου επιλογη που μου δειχνει ποσοι δορυφοροι ανιχνευονται απο τη συσκευη μου... φυσικο δεν ειναι να νομιζω οτι το c702 εχει gps? Μηπως τελικα μας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχεις εγκαταστήσει το google Μaps;

Εδώ λέει:
Τώρα ξέρετε το δρόμο... με το Sony Ericsson C702 στα χέρια σας, δεν πρόκειται να χαθείτε ποτέ, αφού διαθέτει ενσωματωμένο GPS. Αφήστε το Google Maps Mobile να σας οδηγήσει στον προορισμό σας. Είναι φτιαγμένο για ένα δραστήριο lifestyle, ανθεκτικό στη σκόνη και το πιτσίλισμα από υγρά. Απολαύστε λοιπόν το ύπαιθρο, ανεξάρτητα από τις καιρικές συνθήκες. Με κάμερα Cybershot 3.2 megapixel και λειτουργίες κανονικής ψηφιακής μηχανής, σας επιτρέπει να το χειρίζεστε με το ένα χέρι. Ανάψτε το φως φωτογράφησης για καλύτερες φωτογραφίες όταν ο φωτισμός είναι χαμηλός. Η λειτουργία ανίχνευσης προσώπου εστιάζει στους ανθρώπους. Εάν υπάρχει ένα πρόσωπο στο εικονοσκόπιό σας, το εντοπίζει αυτόματα και εστιάζει σ' αυτό. Η ευκρίνεια βρίσκεται εκεί ακριβώς που τη θέλετε. Έτσι, μπορείτε να βγάζετε φωτογραφίες από οποιαδήποτε θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΡΕΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια πριν απο λιγο καιρο ο πατερας μου μου εδωσε το κινητο του ψαχνοντας το περισσοτερο παιζοντας θα ελεγα βρηκα αυτα για το gps. Ειναι το πρωτο μου κινητο και με Υ/Η αρχισα να ασχολουμαι εδω και μερικους μηνες. Καταλαβαινετε οτι η εκφραση "κατεβασε google maps" και διαφορα τετοια μου προξενουν φοβο και αποριες. Καταλαβαινω οτι δεν εχετε την ορεξη να μου κανετε ιδιαιτερα μαθηματα για gps, κινητα, και λοιπα, αλλα οταν κατα λαθος βρηκα το e-steki, μου αρεσε η ιδεα να μοιραστω ενα προβλημα με την προοπτικη να βρεθει μια λυση αλλα και η ευχαριστηση οτι καποιοι θα ασχοληθουν με μενα. Ασχετα αν τελικα θα βρεθει τροπος να εχω gps στο c702 καταλαβα οτι δεν χρειαζομαι gps για να βρω φιλους εστω και στο διαδικτυο...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ρε μαν, δεν είναι κάτι απίστευτο αυτό που σου λέμε.
Αν στο google γράψεις: google maps for mobile
σε πετάει εδώ: https://www.google.com/mobile/default/maps.html
Τσεκάρεις και κατεβάζεις την εκδοχή για το πρόγραμμα που να είναι συμβατή με το κινητό σου.
Το περνάς στη στη συσκευή και από και πέρα ψάχνεσαι.


Από την άλλη, να ξέρεις πως αν κάποιος ήξερε να σου απαντήσει ακριβώς θα το είχε κάνει. Προφανώς δε βρέθηκε κάποιο μέλος με σχετική εμπειρία ώστε να βοηθήσει.:)

Και μη θεωρείς πως θα κάτσει κάποιος να σου πει αναλυτικά κουμπί προς κουμπί τι θα κάνεις.
Θα το ψάξεις στο manual, στο GOOGLE, στο gsmarena και όπου αλλού υπάρχει σχετική και ειδική θεματολογία...
:)
Αλλά κυρίως στο manual.


Αυτά, για ότι άλλο θες απλά ρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσω με την απάντησή μου, πριν λίγο καιρό θέλησα να εγκαταστήσω GPS στο κινητό μου, και επειδή δεν είχε αγόρασα ένα εξωτερικό (πολύ μικρό) που συνδέεται με το κινητό μέσω bluetooth, αφού πέρασα μέσα τους χάρτες.

Όμως οι χάρτες ήταν μόνο για Αθήνα και Θεσσαλονίκη και γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένος, και από πλευράς εμβέλειας, και γιατί θα έπρεπε να κουβαλώ και να φορτίζω και το έξτρα μπλε δόντι (bluetooth).

Προχθές αγόρασα νέο κινητό με ενσωματωμένο GPS, και πρέπει να είναι καλό με εμβέλεια για όλη την Ελλάδα, αν και δεν το έχω πολυψάξει ακόμα.

Θέλω να πω ότι καλύτερα προτείνω να έχει το κινητό δικό του ενσωματωμένο GPS, και να κοιτάξεις και τους χάρτες αν περιλαμβάνονται από όλη την Ελλάδα και όχι μόνο από την περιοχή σου.

(ΥΓ την ώρα που έγραφα την απάντηση είδα ότι γράφτηκε άλλο ένα μήνυμα, αν σε καλύπτει αγνόησε το δικό μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Έχω το sony ericsson C702 και θέλω να αποφύγω τις χρεώσεις του internet. Μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για να βλέπω χάρτες αποθηκεύοντάς τους στο κινητό;;;;;;;;;;

:thanks:
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το να βλέπεις χάρτες απλά έχει διαφορά από το GPS, τι θέλεις εσύ ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Το να βλέπεις χάρτες απλά έχει διαφορά από το GPS, τι θέλεις εσύ ακριβώς;

Αν κατάλαβα καλά θέλει απλά να περάσει τους χάρτες απ το pc του, έτσι ώστε να μην μπαίνει gprs/ (3g?) για να τους κατεβάζει "on the fly" στο (προεγκατεστημένο) google maps (?) του κινητού.

Απαντώντας:

Δεν ξέρω τι πατεντιές/περιορισμούς έχει βάλει η s-e, πάντως σε ΜΗ-SMARTPHONE μην περιμένεις να περάσεις destinator :P

Απ ότι βλέπω σε φόρουμς η μοναδική λύση είναι το MGMAPS, που απλά απεικονίζει το στίγμα σου σε χάρτη που έχεις περάσει απ το pc σου, απλά μην περιμένεις πλοήγηση/route planning, σε 100 μετρα στρίψτε δεξιά κτλ. Απλά σου δείχνει το στίγμα σου, δεν μπορεί να σε οδηγήσει κάπου.

https://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214513

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=198601&page=33
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top