Νεκρός ο 16χρονος

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αν ήταν να κάψω προσωπικά το μαγαζάκι του γείτονα , θα έκαιγα πρώτα το δικό μου σπίτι και αυτοκίνητο πχ , και μετά του απέναντι.:)

:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν έχει κάποιο νόημα το "επετειακό κάψιμο". Όταν έγινε το συμβάν είχε νόημα, τώρα πια όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν έχει κάποιο νόημα το "επετειακό κάψιμο". Όταν έγινε το συμβάν είχε νόημα, τώρα πια όχι.

και πως το στηριζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν έχει κάποιο νόημα το "επετειακό κάψιμο". Όταν έγινε το συμβάν είχε νόημα, τώρα πια όχι.

δεν αναφέρθηκα σε επέτειο, ίσα ίσα το επετειακό είναι που πρέπει να αποφευχθεί .

Το κάψιμο δε το ίδιο βάθος και νόημα είχε και τότε και τώρα και πάντοτε.

Απλά τότε ήταν κάπως ξαφνική και αυθόρμητη η αντίδραση , φέτος μάλλον (φοβάμαι?) ότι θα είναι οργανωμένη.:)

Δεν είναι ο αλέξης , είναι ΚΑΙ ο αλέξης , είναι και χίλια μύρια πίσω του , και πολλοί αλέξηδες τα τελευταία χρόνια.

απλά τον αλέξη θυμόμαστε και στις μέρες του αφυπνιζόμαστε κάπως.
(Κρίμα να συμβαίνει αυτό ΜΟΝΟ τότε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Nαι θα εχουμε πορειες και διαδηλωσεις μαλλον .
Ελπιζω πως θα εχουμε .
Παντα ομως χωρις επεισοδια και βια γιατι δεν οδηγει πουθενα , αντιθετα μονο κακο μπορει να προκαλεσει .
Αλλα ο ουγκα ουγκισμος στην λαεδιτσα ευημερει οποτε λογικα θα εχουμε δυστυχως .
Για καθιερωση γιορτης δεν νομιζω .
Βασικα δεν θα πρεπει να εχει καν μορφη γιορτης .
Αμα γινει κατι τετοιο θα καταληξει μια ατυπη "γιορτη" για την οποια δεν θα νιωθουμε τιποτα αλλα θα περνουμε μερος επειδη αισθανομαστε κατι σαν "υποχρεωση" θα το θυμομαστε μια φορα τον χρονο θα κανουμε το "χρεος" μας και μετα τιποτα και θα γινει καπως καταναγκαστικο και θα καταληξει ανουσια .
Αλλα δεν θα πρεπει να μεινουμε μονο σε αυτο το γεγονος που εγινε περυσι αλλα να το δουμε πιο σφαιρικα πιο γενικα και να διαδηλωνουμε και για αλλα πραγματα και οχι μονο για αυτο το γεγονος .
Επισης πιστευω πως δεν θα επρεπε να παρουν αυτες οι πορειες κομματικη υποσταση αλλα θα πρεπει να ειναι ο απλος ελληνικος λαος που διαδηλωνει ολα αυτα τα δεινα που τραβαει στην καθημερινοτητα του .
Αλλα θα γινει για 2-3 μερες και μετα ολα θα επιστρεψουν στους κανονικους ρυθμους και τιποτα δεν θα γινει στην τελικη . Οποτε αυτην η εναντιωση θα πρεπει να παρει αλλη μορφη . Θα πρεπει να γινει σαν τροπος ζωης κατα καποιον τροπο και οχι να θυμομαστε μια φορα τον χρονο ενα γεγονος το οποιο θα γινει αιτια να γινουν καποιες διαδηλωσεις και μετα επιστροφη στην καθημερινοτητα :P
Αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
δεν αναφέρθηκα σε επέτειο, ίσα ίσα το επετειακό είναι που πρέπει να αποφευχθεί .

Το κάψιμο δε το ίδιο βάθος και νόημα είχε και τότε και τώρα και πάντοτε.

Απλά τότε ήταν κάπως ξαφνική και αυθόρμητη η αντίδραση , φέτος μάλλον (φοβάμαι?) ότι θα είναι οργανωμένη.:)

Δεν είναι ο αλέξης , είναι ΚΑΙ ο αλέξης , είναι και χίλια μύρια πίσω του , και πολλοί αλέξηδες τα τελευταία χρόνια.

απλά τον αλέξη θυμόμαστε και στις μέρες του αφυπνιζόμαστε κάπως.
(Κρίμα να συμβαίνει αυτό ΜΟΝΟ τότε)

ΟΚ συμφωνούμε. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Nαι θα εχουμε πορειες και διαδηλωσεις μαλλον .
Ελπιζω πως θα εχουμε .
Παντα ομως χωρις επεισοδια και βια γιατι δεν οδηγει πουθενα , αντιθετα μονο κακο μπορει να προκαλεσει .
Αλλα ο ουγκα ουγκισμος στην λαεδιτσα ευημερει οποτε λογικα θα εχουμε δυστυχως .
Για καθιερωση γιορτης δεν νομιζω .
Βασικα δεν θα πρεπει να εχει καν μορφη γιορτης .
Αμα γινει κατι τετοιο θα καταληξει μια ατυπη "γιορτη" για την οποια δεν θα νιωθουμε τιποτα αλλα θα περνουμε μερος επειδη αισθανομαστε κατι σαν "υποχρεωση" θα το θυμομαστε μια φορα τον χρονο θα κανουμε το "χρεος" μας και μετα τιποτα και θα γινει καπως καταναγκαστικο και θα καταληξει ανουσια .
Αλλα δεν θα πρεπει να μεινουμε μονο σε αυτο το γεγονος που εγινε περυσι αλλα να το δουμε πιο σφαιρικα πιο γενικα και να διαδηλωνουμε και για αλλα πραγματα και οχι μονο για αυτο το γεγονος .
Επισης πιστευω πως δεν θα επρεπε να παρουν αυτες οι πορειες κομματικη υποσταση αλλα θα πρεπει να ειναι ο απλος ελληνικος λαος που διαδηλωνει ολα αυτα τα δεινα που τραβαει στην καθημερινοτητα του .
Αλλα θα γινει για 2-3 μερες και μετα ολα θα επιστρεψουν στους κανονικους ρυθμους και τιποτα δεν θα γινει στην τελικη . Οποτε αυτην η εναντιωση θα πρεπει να παρει αλλη μορφη . Θα πρεπει να γινει σαν τροπος ζωης κατα καποιον τροπο και οχι να θυμομαστε μια φορα τον χρονο ενα γεγονος το οποιο θα γινει αιτια να γινουν καποιες διαδηλωσεις και μετα επιστροφη στην καθημερινοτητα :P
Αυτα..

Είναι βαθειά πολιτικό θέμα , και θα αναμιχθούν καλικάντζαροι απο παρατάξεις.
Ακριβώς , εκεί είναι το θέμα μου , να μην βγούμε στους δρόμους και φωνάξουμε 5 αντιμπατσικά συνθήματα και μετά άντε στην καθημερινότητα , στις δουλειές , στον φραπέ και την τηλεόραση.
Στόχος είναι να αλλάξει ο καθένας μας πρώτα.
Η επανάσταση πρέπει να γίνει μέσα μας , και μετά στους δρόμους.
Μου είναι άχρηστο να μαζέψω 100 κούφιους που θα φωνάξουν και μετά όλα τέλος , και γυρνάμε στις ζωούλες μας.:(
Μακάρι να συμμετέχουν άνθρωποι με όραμα, πολύ θα χαρώ να το δω.
Να σταματήσουμε επιτέλους να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αίμα, χιλιάδων αθώων θέλω να δω να βάφει τους δρόμους.
Αίμα, χιλιάδων αθώων θέλω να τρέξει για εκδίκηση.
Δήμιοι δημοσιογράφοι,
Δήμιοι αστυνομικοί,
Δήμιοι δικαστικοί υπάλληλοι,
Δήμιοι ευυπόληπτοι πολίτες.
Εκδίκηση. Εκδίκηση. Εκδίκηση. Εκδίκηση.
Αίμα, η φριχτή ανάμνηση 6 Δεκέμβρη, Μεσολογγίου και Τζαβέλα.
Αίμα, η τελευταία εικόνα πριν κυριαρχήσει η οργή.
Αθώοι δημοσιογράφοι,
Αθώοι αστυνομικοί,
Αθώοι δικαστικοί υπάλληλοι,
Αθώοι ευυπόληπτοι πολίτες.
Εκδίκηση. Εκδίκηση. Εκδίκηση. Εκδίκηση.
Δεν ήταν μόνος αυτός που πυροβόλησε,
είχε μαζί του κι άλλους αφανείς δήμιους.
Είχε μαζί του τους ενάρετους.
Είχε μαζί του τους έντιμους.
Είχε μαζί του τους ηθικούς.
Είχε μαζί του τους δίκαιους.
Είχε μαζί του τους φιλήσυχους.
Οι δήμιοι είναι αθώοι. Οι ένοχοι νεκροί.
Οι δήμιοι είναι αθώοι. Οι ένοχοι νεκροί.
Εκδίκηση. Εκδίκηση. Εκδίκηση. Εκδίκηση.
Αίμα, χιλιάδων αθώων θέλω να δω να βάφει τους δρόμους.
Αίμα, χιλιάδων αθώων θέλω να τρέξει για εκδίκηση.
Αθώοι δημοσιογράφοι,
Αθώοι αστυνομικοί,
Αθώοι δικαστικοί υπάλληλοι,
Αθώοι ευυπόληπτοι πολίτες.
Εκδίκηση. Εκδίκηση. Εκδίκηση. Εκδίκηση.
Μια σφαίρα σκοτώνει τον Μιχάλη, μια σφαίρα σκοτώνει τον Αλέξη,
μια σφαίρα σκοτώνει εμένα, εσένα, το μυαλό και τη σκέψη.
Εξέγερση. Εξέγερση. Εξέγερση. Εξέγερση.

38 + 9 χιλιοστά από Στρατοσφαιρική @νταρσία
Αρχική εκτέλεση από Αδιέξοδο - 38 χιλιοστά
ουσιαστικα οι 2 εκτελεσεις εχουν πολλες διαφορες τοσο στιχουργικα οσο και μουσικα το πρωτο γραφηκε με αφορμη τα δεκεμβριανα και ειναι ηλέκτρονικο κομματι ενω το 2ο το οποιο ειναι και το πρωτοτυπο γραφτηκε για τη δολοφονία του 15χρονου Μιχάλη Καλτεζά στις 17-11-85 από αστυνομικό στα εξάρχεια και ειναι πανκ κομματι...Ιδιες ιστοριες με ιδια προσωπα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Είναι βαθειά πολιτικό θέμα , και θα αναμιχθούν καλικάντζαροι απο παρατάξεις.
Ακριβώς , εκεί είναι το θέμα μου , να μην βγούμε στους δρόμους και φωνάξουμε 5 αντιμπατσικά συνθήματα και μετά άντε στην καθημερινότητα , στις δουλειές , στον φραπέ και την τηλεόραση.
Στόχος είναι να αλλάξει ο καθένας μας πρώτα.
Η επανάσταση πρέπει να γίνει μέσα μας , και μετά στους δρόμους.
Μου είναι άχρηστο να μαζέψω 100 κούφιους που θα φωνάξουν και μετά όλα τέλος , και γυρνάμε στις ζωούλες μας.:(
Μακάρι να συμμετέχουν άνθρωποι με όραμα, πολύ θα χαρώ να το δω.
Να σταματήσουμε επιτέλους να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.:(
ωραια τα λες... πολυ ωραια συνφωνω μαζι σου..
αλλα σιγα μην αφησουν οι ελληνες τον αρακλαμα και τρεξουν ολοι μαζι συνειδητοποιημενοι στους δρομους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ωραια τα λες... πολυ ωραια συνφωνω μαζι σου..
αλλα σιγα μην αφησουν οι ελληνες τον αρακλαμα και τρεξουν ολοι μαζι συνειδητοποιημενοι στους δρομους...

Κοιτα δεν ειναι λιγοι εκεινοι οι οποιοι συμφωνουν και λενε σε τετοιες προτασεις ααα μαα τι ωραια τα λες αλλα ξες η κακια η κοινωνια δεν θα το κανει,μα πως θα το κανει οταν το προεξωφλεις;Το απλα να συμφωνουμε και να παινευουμε κατι προσωπικα δεν μου λεει τπτ το θεμα δεν ειναι να πεις αα ναι δικιο εχεις αλλα να εισαι "διπλα" στις ενεργειες αυτου που επικροτεις.
Για να μην παρεξηγηθω δεν το λεω για σενα δεν μπορω να κρινω γτ δεν σε ξερω απλα πηρα αφορμη απο σενα,συγγνωμη αν νομιζεις οτι σε εθιξα,δεν ειχα τετοια προθεση,απλα μου δωσες ωραια αφορμη να το πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Κοιτα δεν ειναι λιγοι εκεινοι οι οποιοι συμφωνουν και λενε σε τετοιες προτασεις ααα μαα τι ωραια τα λες αλλα ξες η κακια η κοινωνια δεν θα το κανει,μα πως θα το κανει οταν το προεξωφλεις;Το απλα να συμφωνουμε και να παινευουμε κατι προσωπικα δεν μου λεει τπτ το θεμα δεν ειναι να πεις αα ναι δικιο εχεις αλλα να εισαι "διπλα" στις ενεργειες αυτου που επικροτεις.
Για να μην παρεξηγηθω δεν το λεω για σενα δεν μπορω να κρινω γτ δεν σε ξερω απλα πηρα αφορμη απο σενα,συγγνωμη αν νομιζεις οτι σε εθιξα,δεν ειχα τετοια προθεση,απλα μου δωσες ωραια αφορμη να το πω.
ναι ... και εμενα δε μου αρεσει αυτο... και δεν ειμαι του καναπε σε τετοιες καταστασεις... αλλα δυστυχως η πραγματικοτητα με απογοητευει σε αυτα που βλεπω... ο αλλος δν κανει απεργια γιατι δε θελει να χασει μερος του μισθου του ..απολυτα κατανοητο αλλα και πως θα αλλαξουν τα πραματα αν δεν κατεβεις να διαμαρτυρηθεις ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ναι ... και εμενα δε μου αρεσει αυτο... και δεν ειμαι του καναπε σε τετοιες καταστασεις... αλλα δυστυχως η πραγματικοτητα με απογοητευει σε αυτα που βλεπω... ο αλλος δν κανει απεργια γιατι δε θελει να χασει μερος του μισθου του ..απολυτα κατανοητο αλλα και πως θα αλλαξουν τα πραματα αν δεν κατεβεις να διαμαρτυρηθεις ??
ναι συμφωνω,στο θεμα του μισθου ειναι και αξιακο θεμα εκτος των αλλων γι αυτο και το προβλημα αυτο,δλδ κατα ποσο εισαι διατεθειμενος να "σηκωσεις" τις συνεπειες των πραξεων αυτω και εκει ειναι που κολλανε ολοι, δεν γινεται να θες να αλλαξεις κατι που εχει τοσο βαθιες ριζες χωρις επιπτωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
ναι συμφωνώ.
Κατ'ουσία με το σπάσιμο η ασφάλεια λειτουργεί για χάρη των ιδιωτών , απλά εντάξει είναι συμβολική η σημασία όπως είπα.
Όλοι φταίμε.
Αν ήταν να κάψω προσωπικά το μαγαζάκι του γείτονα , θα έκαιγα πρώτα το δικό μου σπίτι και αυτοκίνητο πχ , και μετά του απέναντι.:)

Αλλά ναι , στις τράπεζες και τις πολυεθνικές πιστεύω πρέπει να τις χτυπάν πιο συχνά

Από τις τράπεζες και τις πολυεθνικές ξέρεις πόσες οικογένειες τρώνε;

Αν αυτές έχουν καταχρηστικούς όρους, πρέπει να έρθει το κράτος και να τους ρυθμίσει.

Όμως από τη στιγμή που δεν υπάρχει κράτος, οι τράπεζες και οι πολυεθνικές σου φταίνε;

Ο άλλος έβαλε τα λεφτά του, για να ξεκινήσει μία τράπεζα και επιχείρηση, γιατί να μην βγάλει κέρδος;

Θες να κάψεις; Πήγαινε σε ένα νησί, εσύ και οι υπόλοιποι και μείνετε εκεί για πάντα. Δεν φταίει σε τίποτα ο απλός καθημερινός κόσμος.

Αυτοί που φταίνε είναι τα πρόσωπα εξουσίας. Αλλά ότι θέλουμε λέμε. Άσε που χάρη στις τράπεζες οι περισσότεροι έχουν ένα αυτοκινητάκι ή ένα σπίτι.

Αλλά ξέχασα, το ποτήρι πρέπει να είναι μονίμως ή μισογεμάτο ή μισοάδειο.

Και δεν καταλαβαίνω, τι δουλειά έχει όλο αυτό με την δολοφονία ενός παιδιού.

Δεν μπορεί μια μειοψηφία ανθρώπων, να καταστρέφει περουσίες ανθρώπων που μπορεί να έκαναν χρόνια ολόκληρα για να τις αποκτήσουν.

Όλα ξεκινούν και τελειώνουν στο κράτος.

Περαστικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
[/b] Από τις τράπεζες και τις πολυεθνικές ξέρεις πόσες οικογένειες τρώνε; ... Αλλά ξέχασα, το ποτήρι πρέπει να είναι μονίμως ή μισογεμάτο ή μισοάδειο.

Περαστικά σας.

η πιο λογική άποψη που έχει ακουστεί εδώ μέσα (σε αυτό το topic)...:no1::)


η οργή μας θα έπρεπε να ξεσπάει στο κτίριο του κοινοβουλίου ή στα υπουργικά κτίρια ή στα αυτοκίνητα των πολιτικάντηδων (θέλουν και lexus τρομάρα τους)...και όχι στο παρκαρισμένο αυτοκίνητο του απλού πολίτη που έχει υποθηκεύσει σπίτι για να το ξεπληρώσει το δάνειο αγοράς...και όχι στο μαγαζί του "καπιταλίστα" φορολογούμενου επαγγελματία, ο οποίος έχει έξοδα λειτουργίας, συντηρεί οικογένεια, πληρώνει δάνεια, φροντιστήρια, φοιτητικούς μισθούς,....:(


το να καταστρέφεις την περιουσία κάποιου με πρόφαση την αντίδραση στο κωλοκατεστημένο (π.χ. αστυνομία) είναι μια γελοιότητα και μικρότητα...για να μην το χαρακτηρίσω σύνδρομο μπεμπεκισμού ή κοινωνικού κόμπλεξ...:)

αν είναι άντρες αυτοί που τα καίνε, ας κάψουν πρώτα τα δικά τους σπίτια και τα αυτοκίνητα...ως κίνηση διαμαρτυρίας (-τρομοκρατίας)...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μα τόσες πορείες έξω από την Βουλή κατέληγαν, ή τα Προπύλαια. Και άλλες στα αστυνομικά τμήματα. Τώρα το ποιος έκαψε και ποιος φορούσε κουκούλες είναι άλλη ιστορία και όλοι ξέρουμε τι παίχτηκε. Δεν θα αναλλωθώ. Η εξέγερση πέρισυ θέλω να πιστεύω πως ήταν δείγμα επανάστασης, όχι μοναχά ένα ξέσπασμα. Και πρέπει να συνεχιστεί. Όχι επετειακά, αλλά ως αγώνας.

Και φέτος όλοι στους δρόμους θα 'μαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μα τόσες πορείες έξω από την Βουλή κατέληγαν, ή τα Προπύλαια.

...Και φέτος όλοι στους δρόμους θα 'μαστε.

την Βουλή (άντρο της ανομίας και ασυδοσίας) γιατί δεν μπορέσατε να την κάψετε με βόμβες μολότωφ; αφού δεν φρουρείται επαρκώς...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
την Βουλή (άντρο της ανομίας και ασυδοσίας) γιατί δεν μπορέσατε να την κάψετε με βόμβες μολότωφ; αφού δεν φρουρείται επαρκώς...:hmm:

μα τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Μα τόσες πορείες έξω από την Βουλή κατέληγαν, ή τα Προπύλαια. Και άλλες στα αστυνομικά τμήματα. Τώρα το ποιος έκαψε και ποιος φορούσε κουκούλες είναι άλλη ιστορία και όλοι ξέρουμε τι παίχτηκε. Δεν θα αναλλωθώ. Η εξέγερση πέρισυ θέλω να πιστεύω πως ήταν δείγμα επανάστασης, όχι μοναχά ένα ξέσπασμα. Και πρέπει να συνεχιστεί. Όχι επετειακά, αλλά ως αγώνας.

Και φέτος όλοι στους δρόμους θα 'μαστε.

Τρομερή επανάσταση. Να καταστρέφεις περουσίες οικογενειαρχών και να ληστεύεις μικρομάγαζα. Είμαι σίγουρος ότι ο Αλέξης θα ντρέπεται και θα είναι οργισμένος, εκεί που είναι, που κάποιοι χρησιμοποιούν το όνομα του για δήθεν επαναστατικούς λόγους και οι οποίοι στην πραγματικότητα προωθούν μικροκομματικές σκοπιμότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

ΑΧΑΧΧΧ. +όσο δεν πάει.

Τρομερή επανάσταση. Να καταστρέφεις περουσίες οικογενειαρχών και να ληστεύεις μικρομάγαζα. Είμαι σίγουρος ότι ο Αλέξης θα ντρέπεται και θα είναι οργισμένος, εκεί που είναι, που κάποιοι χρησιμοποιούν το όνομα του για δήθεν επαναστατικούς λόγους και οι οποίοι στην πραγματικότητα προωθούν μικροκομματικές σκοπιμότητες.

Δεν με διαβάζεις. Οι μαθητικές πορείες ήταν οργανωμένες και η μοναδικές επιθέσεις που έκαναν ήταν προς τα ματ. Και μιλάμε για σχολεία, γυμνάσια και λύκεια. Το τι γινόταν τα βράδια έπρεπε να είσαι έξω στους δρόμους να δεις για να κρίνεις. Δεν ήταν κατευθυνόμενη η αντίδραση, όχι όσο μερικοί θα ήθελαν. Τα σχολεία έκλεισαν και για πρώτη φορά μετά από καιρό, υπήρχε ουσιαστικός λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όλα ξεκινούν και τελειώνουν στο κράτος.
ολα ξεκινουν και τελειωνουν στους πολιτες.
δεν μου φαινεσαι για πολιτης ομως, με τη σημασια που εδιναν οι αθηναιοι στον ορο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top